Goes, van 5 tot 12 October. Gehuwd: J. de Keizer, weduwn. 60j. met N.Mannaar. wed. 51 jaren. Overleden J. Dalebout, z. 6 m. J. Mange, d. m. H. Kramer, z. 6j. W. Verheide, z. 13 m. A. Bliek.jm. 28 j. Zierikzeevan 5 tot 12 October. Gehuwd D. Schoenmaker, jm. 25 j. met A. C. ran Oos tendorp, jd. 23 j. Bevallen J. van den Hamer geb. van Akkeren, z. J. Mis sel geb. Metselaar, d. M. Gilden geb. Verseput, z. A. E. Schoemaker geb. Verseput, d. P. Nijs geb. Courtens, d. T. Versteeg geb. Heuseveldt, d. Overleden J.J. van der Jagt, vrouw van J.G.PolyKom- penhans, 58 j. M. Kelder, wed. van L. Formenoy, 74 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October 1861. No.t.N O. t. Z. z.zo Zsv.t.Z. O t. N. zo.tz. i Laagste j temporat. I Aanmer en verschil met de hoogste. 0.81 13.20 0.01 0.86 13.20 0 0| 0.77 12 73 0.01 0 79 12 42 0.5 0 90 13.80 0 0 0.73 12.50,0 0 0.65 9.19 J 0.61 heij en held. mistig, bewolkt, ligt bewolkt, betr.en lieijig. bevr. en bctr, helder. 3 1767-7 {19.0 2 5 |7G6 0 i IS 0 3 7614 19.2 3 5 1763 0 18.4 0.5 j763.0 18.6 IC, 753 6120.0 12jZ. t. W. 10.5|765.9|16.2 Tiicrinometerstand. 11 oct. 's av. 11 u. 5S gr. 12 's morg. 7 u. 54 'smidd. 1 u. 63 's av. 11 u. 54 gr. 13 's morg. 7 u. 53 's midd. 1 u. 65 's av. 11 u. 56 14 's morg. 7 u. 54 's midd. I u. 66 gr. Staten generaal. Voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd. In eene der afdeelingen maakte men aanmerking op de te groote uitvoerigheid dezer wet en op de vele formaliteiten en belemmerende bepalingen daarbij voorgeschreven, terwijl nog koninklijke besluiten zullen moeten volgen tot uitvoering van sommige bepalingen. In plaats van alle nuttelooze en drukkende voorschriften op te heffen, deed de regering het getal daarvan steeds topnemen. De aanmerkingen op de onderdeelen zijn als reeds in een vorig voorloopig verslag behandeld betrekkelijk gering in getal, maar bovendien uitsluitend van technischen aard. tóuitcnlomöschc tijöingen. Koord-Aineraka. De laatste berigten van de Vereenigde staten kunnen voeg zaam tot het volgende worden zamengetrokken De bewegingen der troepen aan de oevers van de Potomac bepalen zich tot eenige revues en verkenningen waarbij de voorposten eenige schoten wisselen. De noordelijken wilden eene poging doen om Lexington te hernemen, maar door eene vergissing zijn twee kolonnes van hun leger met elkander slaags geraakt en de slagtoff'ers van deze dwaling waren zoo talrijk dat beide detachementen genoodzaakt werden terug te trekken. De toestand van Kentucky wordt van dag tot dag hagche- lijker. Men weet dat die staat verklaard had onzijdig te willen blijven, maar bij is nu overweldigd door de beide legerkorpsen door dat der zuidelijken onder den generaal Buckner, door dat der noordelijken onder den generaal Anderson. Elk dezer bevelhebbers heeft eene proklamatie uitgevaardigd waarin hij verklaart, aan het hoofd van een leger, uit kentuckiers be staande, dien staat van den vijandelijken aanval te komen bevrijden. Overigens heeft de wetgevende vergadering zich vóór de unie verklaard. In Maryland gaan de overheden van den bond voort de ontvlugte slaven aan hunne eigenaars weder te geven, wan neer deze geen partij voor het zuiden hebben gekozen. Even wel heeft een groot getal negers gelegenheid gevonden om de wijk te nemen naar de vrije staten. In Virgine zijn de slaven geheel verdwenen, echter ziet men er slechts zeer weinig onder de bondstroepen. Het wordt bevestigd dat de graaf van Parijs en de hertog van Chartres als stafofficieren in het bondsleger zijn opgeno men. Beide jeugdige prinsen waren in het begin van septem ber met hun oom, den prins van Joinville, uit Engeland ver trokken. De prins wilde zijn eigen zoon. den jongen hertog van Penthièvre, op de marine-school der Vereenigde staten bren gen. Zijne beide neven gingen alleen mede met het doel een reisje te maken zoowel tot leering als tot uitspanning. Maarte Nieuw-York met voorkomende onderscheiding ontvangen, waren zij naar Washington gegaan om het hoofd van het bestuur dank te zeggen voor het goede onthaal dat zij hadden genoten. Van daar wilden zij zich naar het verre westen bege ven maar nu zij eenmaal te Washington waren, werden zij I door het roerende schouwspel van een talrijk leger van vrij- j willigers, dat zich als 't ware onder het vuur van den vijand j gevormd had, gedrongen om bij de nieuwe gebeurtenissen die zich voorbereidden, handelend op te treden. De correspondent van het Journal des débats, met deze j handelwijze der prinsen van het huis ran Orleans niet weinig 1 ingenomen, voegt bij de vermelding van hun besluit het vol- gende: „De prinsen zijn overigens door vrij wat ernstiger redenen gehecht aan de zaak welke zij voorstaan. Deze is buiten twijfel de goede zaak, want hoewel liet nog niet j openlijk wordt verkondigd de afschaffing der slavernij ligt ten grondslag aan den twist welke in het noorden de vrijwil- ligers te wapen roept. De gansche mensehheid is in dezen oorlog betrokken, maar in het bijzonder geldt het hier het goeverneraent der groote amerikaansche unie, tot welker vesti ging. nagenoeg honderd jaar geleden, ook fransch bloed ge stroomd heeft. De namen der zonen van den hertog van Orleans, der kleinzonen van Lodewijk Philips, kunnen met eere prijken op de roemrijke lijst waarop reeds de namen van mannen als Rochambeau, Mathieu Duraas, Segur en La Fayette geschreven staan. Mexlko. De voornaamste kooplieden van Engeland, Londen, Liver pool, Manchesier enz., hebben onlangs aan graaf John Russell eene memorie overhandigd, waarinde grieven zijn opgeno men der engelsche onderdanen, in Mexiko gevestigd. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans daarop een antwoord gegeven, waaruit men duidelijk kan opmaken welke gedragslijn het engelsche goevernement ten opzigte van Mexiko zal volgen. De minister erkent de juistheid der beschrijving van de rampen die Mexiko teisteren, en is over tuigd van het regt der regering om van het mexikaansche goevernement waarborgen te eischen voor de veiligheid van personen en goederen der bntsclie onderdanen en voor de nakoming van bepaalde verbindtenissen. De regering zal dat regt uitoefenen, maar zich met mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Mexiko. Om rusten orde in dat rijk te herstellen zou eene groote krijgsmagt nog onvoldoende zijn. Buitendien is dit de taak der mexikanen zeiven. Er zijn weinig gevallen waarin vreemde tusschenkomst weldadig werkt, en in die weinige gevallen moet er eene talrijke partij in het land zijn welke die hulp nadrukkelijk verlangt. Van het bestaan eener dergelijke partij vindt de minister geen be wijs, en Engeland zal zich er daarom toe bepalen van het mexikaansche goevernement, hoe ook zamengesteld, de eer biediging van de regten der britsche onderdanen te vorderen. Het engelsche dagblad Morning post brengt bij die gele genheid in herinnering dat het mexikaansche grondgebied de uitgestrektheid heeft van twee of drie der grootste europesche stalen en dat derhalve, zelfs al ware de iioofdstad door de magt van het en,eische leger gevallen, Mexiko dat leger altijd zou kunnen weerstand bieden en trotseren. Voorts is dat blad met het antwoord zeer ingenomen omdat Engeland toont getrouw te blijven aan de doorgaans gevolgde staat kunde om zich niet in de inwendige aangelegenheden te mengen. Aan de londensche effektenbeurs heeft de verklaring van graaf John echter eene aanmerkelijke daling der mexikaan sche fondsen te weeg gebragt. Rusland. Bij den poolschen raad van stale is thans een wetsontwerp in behandeling, inhoudende gelijkstelling in burgerlijke zaken der joden met de leden van andere kerkgenootschappen. Het is bekend dat in Polen zich vele joden bevinden; naar de laat ste opgave zouden zij het achtste gedeelte der bevolking uit maken. Men heeft berekend dat. wanneer hun aantal in gelijke mate als m den laatsten tijd blijft toenemen, zij over 12Ujaren even talrijk zullen zijn als de bevolking die de christelijke godsdienst belijdt. IPuitschland. Berlijn 10 October. De koning is, vevgezeld van den kroon prins en de kroonprinses met hunne kinderen, te Poisdam aangekomen, van waar Z. M. over hier naar Koningsberg ver trekt. Aan berigten omtrent deze stad en de feesten die daar gehouden zullen worden ontbreekt het niet. Zoo lezen wij b. v. dat de insignia der kroon, waarvan een groot deel sinds lang in onbruik was, onder miliiaire begeleiding naar de krooningsstad worden overgebragt; dat voor 's konings tafel reeds veel en prachtig zilverwerk isaangekomen. Zelfs van het koperen keukengereedschap deelt men de bijzonderheid mede dat het verscheidene centenaars zwaar weegt. Vele der gasten die de plegtigheid komen bijwonen zullen echter groote sommen moeten betalen om onder dak te komen, daar de gemiddelde prijs voor twee kamers thans reeds f360 is; baron Sina, de grieksche gezant, moet f 1260 betalen voor eene verdieping eener schoenmakers woning de hertog van Arenberg f 720 voor drie vertrekken. De drukte die veroorzaakt wordt door de vele toebereidse len voor de op handen zijnde feesten is zeer groot. Degeheele levenswijze belooft er allerluisterrijkst te zijn en liet is ligt te voorzien dat groote sommen gelils gedurende deze zes dagen zullen worden uitgegeven. De maarschalk Mac Mahon. die keizer Napoleon bij de krooning zal vertegenwoordigen, meende dan ook dat de 60,000 fr. waarover hij mogt beschikken niet voldoende waren en beklaagde zich hierover bij den keizer. Het gevolg hiervan is dat de keizer hem een onbepaald krediet toekende en tevens aan de hertogin voor toiletkosten een halve millioen toezond juist het bedrag der som die de heer de Morny ontving toen hij Frankrijk vertegenwoordigde bij de krooning van den keizer aller russen. Het aantal personen dat de plegtigheid der krooning wenscht bij te wonen, en zich hierom schriftelijk tot den direkteur van policie gewend heeft met het verzoek toegelaten te worden op het binnenhof van het kasteel, wordt geschat op 10,000. Er zijn evenwel niet meer dan 1000 toegangkaar- ten verleend. Hoe wel de vveener dagbladen over de bijeenkomst te Compiègne even weinig voldaan zijn als de engelsche, spreken zij er met meer gematigdheid over. De Ost deutsche Post is vooral te leur gesteld, door dat de koning van Pruissen niet te Weenen zal komen, zoo als het gerucht gemeld had. Eene zamenkomst van koning Willem met keizer Frans Josef zou een goed middel geweest zijn om den ougunstigen indruk door de reis naar Compiègne te weeg gebragt, te verminderen: alle vermoedens,even noodlottig voor Pruissen als voor Oosten rijk, zouden daardoor vervallen zijn. Dit is het punt waarvan het oostenrijksche dagblad uitgaat om aan beide mogend heden raad te geven met het oog op hare wederkecrige betrekking. Eensdeels bestrijdt het de dwaling van hen die meenen dat men om Pruissen te versterken, Oostenrijk moet verzwakken anderdeels roept het waarschuwend Oostenrijk toe, dat het rijk zich elke opoffering moet getroosten om zich niet te laten verdringen van de plaats die het in Duitschland inneemt. Na een bedekt verwijt over het teekenen van den vrede te Villa-franca, zegt de Ost-deutsche Post dat, zoo men Oosten rijk tot het uiterste brengt, men het zou noodzaken tot de vreemdsoortigste alliancies den toevlugt te nemen. Op dit oogenblik zou men Frankrijk het middel aan de hand geven om door een tijdelijk verbond inet Pruissen. Oostenrijk te sloopen en om later, met behulp eener toenadering tot Oos tenrijk, Pruissen te vernederen. In Oostenrijk wekt dus het bezoek te Compiègne geen min deren argwaan dan in Engeland. Terwijl sinds eenige jaren op vele plaatsen in Duitsch land pogingen in het werk gesteld worden om het gildeuwe- zen af te schaffen, dat, hoe weldadig het in vroegere eeuwen gewerkt heeft, tegenwoordig een geduchte hinderpaal is voor de ontwikkeling der nijverheid, slaat de koning en de kroon prins van Hannover den tegenovergestelden weg in. Z. M. heeft namelijk zijn wensch te kennen gegeven om in het oudste gild der residentie als „obvnan" te worden ingelijfd. De kroonprins zal in gelijke betrekking in een gild worden opgenomen. België. Brussel 9 October. Het is den ministers niet mogen geluk ken den heer Frère Orban over te halen om de portefeuilje weder te aanvaarden. De gevolgen die men hiervan voorziet zijn, dat de kamer ten derden male zonder troonrede zal geopend worden en dat het tegenwoordige ministerie binnen kort zijn ontslag zal vragen. Frankrijk. Parijs 11 October. De Moniteur deelt een besluit mede, waarbij tot 30 september 1S62 ladingen granen, meel. rijst, aardappelenen peulvruchten vrijgesteld zijn van de betaling van alle binnenlandsche scheepvaartregten. verschuldigd ten behoeve van den staat. De vreemde vaartuigen zijn evenzeer vrijgesteld als de fransche. In een brief uit Toulon aan een dagblad van Marseille wordt verzekerd, dat lord Palmerston aanstaanden woensdag te Toulon zal komen, waar appartementen voor hem be steld zijn. La presse ontwikkelt beden hare zienswijze ten aanzien van het denkbeeld van natuurlijke grenzen en wel in dien zin dat zij, hare theorien op Frankrijk toepassende, liet nagenoeg eens is met de conclusien der brochure „De Rijn en de Weich- scl." Het blad verlangt, even als de brochure, slechts eene kleine verandering in de grensregeling aan den Rijnkant. Voorts beredeneert het de stelling dat de grenzen van een groot land reeds genoegzaam zijn gedekt, daar waar zij de grens van onzijdige staten zijn, zoo dat bij voorbeeld Beigie en Zwitserland voor Frankrijk een veel sterkere voormuur zijn dan de best versterkte natuurlijke grenzen, of alle fortifikatien, waarvan men het denkbeeld aan het genie van een Vauban verschuldigd is. La presse meent daarbij, dat de grenzen in het zuid-westen, zuiden en zuid-oosten des rijks en, ten gevolge der belgische neutraliteit, die van Duinkerken en Montmèdy in het noorden uitmuntend zijn, maar dat er omtrent de grensregeling van Montinédy tot Lauter'ourg veel tewenscben overblijft, ten gevolge der traktaten waarbij Frankrijk de ste den Landau, Saarbruck en Saarlouis verloren heeft. Even zoo zou de oostelijke grens langs den Rijn van Weissenburg tot Bazel uitmuntend zijn, wanneer de voordeden dier lijn niet werden geneutraliseerd door de slechting van Huningen en het verlies van Landau. Oin kort te gaan, La presse be- j rust voor het oogenblik in de fransche grenzen gelijk zij nu i zijn, maar vindt de thans bestaande regeling niet wat zij be- j hoort te wezen. Turkye. De sultan stelt thans de verwachting te leur van hen die niet zonder regt uit zijne eerste handelingen na de troons beklimming meenden te kunnen opmaken, dat Turkye onder zijn bestuur eene betere toekomst te geinoet zou gaan. Uit Marseille wordt berigt dat Omer pacha m ongenade is gevat- lan, en dat alle kamerheeren en adjudanten van den sultan plotseling zijn ontslagen en door andere van reactionnaire rigting vervangen. Men ziet hierin het weck der camarilla. Wie in plaats van Omer paeha zal belast worden met de be langrijke taak om de montenegrijnen in toom te houden is nog niet bekend. Italic. Koning Victor Emmanuel is den 9 dezer te Turyn terug gekeerd. Van Florence had hij zich naar Bologna bege ven alwaar hij de nationale garde in oogenschouw heeft genomen. Zijne reis naar Zuidelijk-Italie schijnt drie maan den uitgesteld te zijn. Het berigt. dat Borgès zou zijn doodgeschoten, blijkt thans stellig onwaar te zijn. Maar van den anderen kant hoort men ook niets van hem, zoo dat men inderdaad niet weet, of de man zich wel in Italië bevindt. Het legitimistisch dagblad, de Gazette de France, zegt wel dat Borgès tot nu toe bewijzen van groote dapperheid en wezenlijke bekwaamheid heeft gegeven, terwijl de calabrezen zich bij hem aansluiten en de piemontezen bij alle ontmoetingen slaanmaar waar een en ander zou zijn geschied, blijkt nergens uit, en er isgeen spoor van de tegenwoordigheid van dien grooten held te vinden. De Nazione geeft een berigt uit Rotne van den 9 dezer, volgens hetwelk er op nieuw eene tverving y^r roover-expe- ditien naar Napels plaats had, termjWïêkghrn^Vin omloop was dat de roovers gelijktijdig oyondérsckgi11 ené'pnnten dei- zuidelijke gewesten eenen aanvat zonden jSnij^rnöhi^n. Ook te Marseille en Triest heerschti bij: de boUrb^nsc|ie,;comite's groote bedrijvigheid. Brieven uit Napels van denyS ilezer-b'oiulöfffi, dat vier bataljons bersaglieri in allerijl naarQal^brje zyrt^ezondeii.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3