©uitmlanüsdie tijimigm. Mexiko. Geheele volken deelen soms in het lot van bijzondere per sonen gelijk deze, loopen zij gevaar te komen in een kwaad gerucht. "Wie weet niet dat Mexiko een afschuwelijk land is, dat het zijne schulden onbetaald laat, en, ten gevolge van eene onafzienbare reeks van omwentelingen, elke veertien dagen in handen van een nieuwen geweldenaar valt? In den laatsten tijd was herhaaldelijk sprake van eene gewapende tusschenkomst der groote mogendheden in dit gedeelte der nieuwe wereld; daar dus, niettegenstaande de tallooze gebeur tenissen van meer of minder belang, die thans de aandacht van Europa tot zich trekken, ook naar Mexiko zich de blik ken van velen hebben gewend, zal het niet ongepast zijn ter loops in weinige woorden een artikel zatnen te vatten, dooi den uitstekenden Prévost Paradol in het Journal des débats aan dit overzeesche rijk gewijd. Welligt wordt er in gansch Amerika geen land gevonden in de zelfde mate als Mexiko door de natuur bevoorregt. Ter wijl het door twee zeeen bespoeld is, gemakkelijk in alle rig- tingen doortrokken wordt, en een gematigd maar afwisselend klimaat geuiet, is zijn bodem zoo vruchtbaar dat een achtste gedeelte van het terrein, schoon slordig bebouwd, overvloe- diglijk in de behoefte der inwoners voorziet, en bezit het de rijkste mijnen der gansche wereld zoo wel in kostbare als nut tige metalen. Mexiko zou het heerlijke tooneel kunnen ople veren van de werkzaamheid van een groot, krachtig, beschaafd en gelukkig volk. Maar door een treurigen zamenloop van omstandigheden is het de prooi geworden van barbaarschheid en roofzucht. Ofschoon de vevovevaavs van Mexiko in den beginne weinig raenschelijkheid hebben getoond, is er de oorspronkelijke be volking niet uitgestorven of op den achtergrond gedrongen, gelijk in die streken, waar het anglo-saksische ras zich in vroegere eeuwen gevestigd heeft. In tegendeel heeft het inland- sclie ras zich met de spaansche volkplanters in zoo sterke ver houding vermengd, dat. op eene bevolking van ruim acht millioen zielen, naauwelijks een zesde gedeelte van zuiver europeesch bloed is. Ook wanneer men alle buitensporige voorstellingen aangaande den invloed der verschillende ras sen op den gang van de ontwikkeling der menschheid vol gaarne vermijdt, is het rooeijelijk te ontkennen dat deze vermenging van het spaansche bloed met dat der oude bewo ners van Mexiko, waarschijnlijk mede den toestand heeft in het leven geroepen, waarin het thans verkeert. Sedert Mexiko door de europesche mogendheden aan zijn eigen lot is overgelaten, vervalt het met eene schrikbarende snelheid van de eene omwenteling tot de andere. Zie hier de wijze waarop het schoone ideaal van eene militaire demokratie er verwerkelijkt is. Iedere publieke daad wordt er verrigt in naam des volks en des legers. Maar inderdaad is de bevolking roagteloos en onverschillig, terwijl slechts enkele eerzuchtige veldoversten, door eene partij van intriganten en roofzieke soldaten ondersteund, elkander gestadig liet roer van staat ontwringen. De revoluties zijn er even snel als veelvuldigin den regel zijn zij binnen weinige uren beslist en bepalen zich tot de hoofdstad zelve. In een zekeren zin zou men kunnen beweren dat zij er een vreedzaam karakter dragen. In den laatsten tijd evenwel zijn er de militaire omwen telingen tot werkelijke burgerooi logen ontaard. Het land is in tallooze partijeu gesplitst, die slechts één ding gemeen hebben begeerte naar het goed van anderen. Soms verzekert men dat de liberalen het in de kunst van rooven wat verder hebben gebragt dan de klerikalen, doch, indien er ecnig ver schil in dit opzigt bestaat, is het zoo gering dat bet ligtelijk aan de oplettendheid van de meest scherpziende en fijngevoe lige slagtoffers ontsnapt. Overigens zou het eene dwaling zijn te meenen dat de namen van belioudsman, revolutionair per soon enz. er ongeveer de zelfde beteekenis hebben als bij ons. Zij wijzen slechts op een strijd van partijen, die alle het zelfde doel beoogen elkander zoo veel mogelijk te plunderen. Maar zie hier bet pijnlijke van de tegenwoordige omstan digheden. Sedert kort is er zoo veel en zoo flink geroofd, dat er niets meer te rooven valt. Ieder is reeds beroofd. Zelfs de bezittingen der geestelijkheid zijn ganschelijk verdwenen. Alle hulpmiddelen zijn uitgeput. Juarez, het tegenwoordige hoofd der republiek, zag er zich dan ook toe gebragt op den 17 julij van het loopende jaar eene merkwaardige wet uit te vaardigen, die, goddank! slechts zeldzaam in de jaarboeken der menschheid voorkomt: zij schorste alle betalingen van den slaat en daaronder begrepen die van de publieke schuld. Eindelijk gevoelde zich Europa in zijne regten verkort: ter stond braken Frankrijk en Engeland alle betrekkingen met het mexikaansehe goevernement af. Welke gedragslijn moet Europa thans verder volgen tegen over dit ongelukkige land Zal men het vrijelijk laten stuip trekken, tot dat de Vereenigde Staten, krachtig en eensgezind gelijk weleer, bij rnagte zijn hetgewapender hand eene hart versterking toe te dienen Maar öü,0UU vreemdelingen,vooral Spanjaarden, vervolgens franschen en engelschen, zijn in Mexiko gevestigd. Deze allen zien met smachtend verlangen naar het moederland uit en raadplegen den oostelijken hori zont, of van daar ook redding komt opdagen. En geen won der! Want de sommen, welke Mexiko hun verschuldigd is, moeten niet slechts dienen om de schade te herstellen, die zij door de afpersingen en gewelddadigheden der opvolgende goevernementen geleden hebben: tuenig europeesch huis gezin, van zijn steun en hoofd door moord beroofd, verwacht de zwakke hulp van een bloedprijs. In ée'n woord de toestand der vreemdelingen in Mexiko is ondragelijk geworden. Niet slechts moeten tallooze grieven vau het verleden hersteld, maar dringende gevaren van het oogenblik afgeweerd worden. Toen onlangs de leden van het corps diplomatique tegen de willekeur en onbillijkheid van het tegenwoordige goevernement een bescheiden protest aan- j teekenden, school het gepeupel zamen en durfde het alle vreemdeliDgeu met den dood bedreigen. Zelfs werd er een schot gelost op den franschen konsul. Europa doe dus haas- tiglijk zijne sterke hand aan Mexiko gevoelen, indien het de bloedigste gruwelen voorkomen wil. Zou het voldoende zijn, gelijk is voorgesteld, de mexikaan sehe havensteden te bezetten en de regten van alle aanko mende goederen tot aflossing der verschuldigde renten te innen Wij durven het ontkennen. Zoodanige maatregel zou slechts de bevolking van het land verbitteren en de gevaren der vreemdelingen verdriedubbelen. In tegendeel kan eene kleine raagt, maar die nog elders dan op de kusten haren invloed doet gevoelen, voldoende zijn om de onderling ver deelde paitijen te bedwingen en de orde te herstellen. Het is dus wenschelijk dat de europesche groote mogendheden zoo spoedig mogelijk het beschermheerschap over Mexiko aan vaarden en zoo lang uitoefenen tot dat de waarachtig eerlijke en brave burgers, die thans, door wanhoop gedreven, zich van het staatstooneel hebben terug getrokken, bij magte zijn het bestuur des lands en de regeling der openbare aangelegen heden op zich te nemen. China. Volgens berigten uit Petersburg is de keizer van China overleden. Over den invloed die zijn dood heeft op den toe stand van dat uitgebreide rijk en op zijne nieuwe betrekkin gen met Europa is nog niets bekend. Engeland. De wet, in de laatste parlementszitting aangenomen, waarbij personen die in criminele zaken wegens gemoedsbe zwaren weigeren een eed af te leggen, daarvan worden ver schoond en zich bij eene belofte mogen bepalen, is den 1 dezer in werking gekomen. Wanneer nu iemand bij eene dergelijke gelegenheid plegtig verklaart dat het doen van een eed, naar zijne godsdienstige overtuiging, ongeoorloofd is, zal de door hem af te leggen belofte om de waarheid te spreken de zelfde kracht en gevolgen hebben als een eed, en eene val- sche verklaring ook als meineed strafbaar zijn. huitscliland. Weenen 6 October. De Ost deutsche Post schrijft het vol- gende„uit de kuststreken wordt gemeldt dat er al meer en meer vrees begint te bestaan voor een inval van de italiaan- sche partij. De ganbaldisten en mazzinisten houden, in i zamenvverking met het hongaarsche legioen, hunne blikken op de zuidelijke spits van Dalmatie gevestigd. Men zegt dat hunne twee hoofd-comite's te Genua en te Genève gevestigd j zijn, terwijl zich in laatstgenoemde stad de kas moet bevinden waarin belangrijke sommen zouden aanwezig zijn." Berlijn 7 October. Wederom geeft het bezoek van Pruis- sens koning te Compiègne aanleiding tot nieuwe beschouwiu- j gen. The daily news, een blad dikwijls goed ingelicht, be spreekt de zaak in dezer voege „Pruissen heeft verklaard dat Duitschland moet tusschenbeiden komen, zoodra italiaan- i sche troepen, door Frankrijk gesteund, een aanval doen op Venetie, eene gebeurtenis die uien niet meer als ver af zijnde kan beschouwen. Eerstdaags zal Rome door het vertrek der fransche soldaten aan de itahanen worden overgelaten, en dan zal in het aanstaande voorjaar de togt naar Venetie plaats hebben. Oostenrijk heeft Pruissen opmerkzaam gemaakt op de naderende oplossing der romeinsche kwestie en op het voor Duitschland daaruit voortspruitend gevaar. Von Schtuerling noodigde het pruissisch kabinet tevens dringend uit niet alleen om voorbereidende maatregelen te nemen, ten einde tegen het voorjaar troepen naar den Rijn te zenden, maar ook om in dezen dadelijk eene beslissing te nemen. Voor dat Pruissen hierop Oostenrijk antwoordde, wilde het eerst de plannen van Napoleon kennen. Deze interpel latie van Pruissen gaf den koning van Frankrijk aanleiding den koning tot eene zamenkomst uit te noodigen, daar deze naar zijne meening het beste middel zou zijn om elke onze kerheid uit den weg te ruimen. Deze is, zegt The daily news, de reden waarom de koning vau Pruissen zich naar Com piègne heeft begeven. De geestdrift voor het oprigten van eene duitsche vloot onder opperbestuur van Pruissen, verflaauwt geenszins. Tus- sclien Bremen en de pruissische regering is eene overeenkomst gesloten betreffende de vloot, waarbij genoemde stad zich verbindt tot de levering van eene nader te bepalen bijdrage, i en aan Pruissen het regt verleent om op zijn grondgebied manschappen voor de bemanning der vloot te werven. Pruis sen zal van zijn kant Breinen helpen verdedigen, in geval er een oorlog ontstaat; terwijl beide staten gelijke regten heb ben met betrekking tot de dienst en de bevordering bij de scheepsmagt. Moiigarye. De komitaats ontbindingen volgen elkander snel op. Thans wordt gemeld dat Gran Arad en Bacs het zelfde lot hebben I ondergaan alsZara. Laatstgenoemd komitaat heeft besloten zich tegen de "onregtinatige handelwijze der regering te ver- I zetten en de ontbinding niet te erkennen, zoo dat de vergade- ringen niet zullen gestaakt worden. Verder wordt gemeld dat ook vele gemeenteraden ontbonden zijn. Belgic. Brussel 10 October. Op nieuw is er sprake dat de heer Frère j Orban zal optreden als minister. Hij is naar Brussel ontbo- den en heeft daar zondag herhaaldelijk zamenkomsten gehad j met zijne vroegere ambtgenooten. Men twijfelt echter zeer of hij zal zijn over te halen om zich weder met de portefeuilje te belasten. Intusschen maakt de op handen zijnde opening der kamers den toestand van het ministerie zeer moeijelijk. De troonrede, die in gewone tijden niet veel belang inboezemt,zal dezen keer waarschijnlijk aanleiding geven tot langdurige beraadslagin gen. Hierom vooral lioopt men op de hulp van den heer Frère Orban. Frankrijk. De koning van Pruissen heeft woensdag middag Compiègue verlaten. Zijn bezoek heeft dus slechts een paar dagen geduurd. Indien men de raededeelingen in de parijssche dagbladen ge- looven mag, dan heeft er tusschcn de beide vorsten eene zeer aangename verstandhouding bestaan; zeker is het dat de koning met den meesten luister en groote voorkomendheid is ontvangen. Maandag, den dag na de aankomst, was er dejeu ner te Compiègne, ten elf ure; onmiddellijk daarna groote jagtpartij. Sommige dagbladen zeggen dat er bij die gelegen heid 762 stuks wild afgemaakt zijn, dat de keizer 300 en de koning 101 daarvan doodden. De keizerin is, met al de personen die aan de jagt geen deel namen de jagers met rij tuig gevolgd, om in het bosch eenige ververschingen te gebruiken. Ten 6 ure keerde het gezelschap naar het slot terug om na het diner eene voorstelling van de tooneellisten van het theatre francais bij te wonen. Men gelooft dat er dien dag van menig oogen blik is gebruik gemaakt om over politiek te spreken. Het dagblad Le pays gaf bij de vermelding van de ont vangst van koning Willem, eenige beschouwingen over de wederzijdscbe belangen welke de twee volken nader tot elkan der kunnen brengen. De geest der natie in Pruissen, beweert het daarin, is voor vooruitgang, en vrijheid en zij wordt met wijsheid door den koning geleid, die zich van de heide uiterste partijen op gelijken afstand houdt; als de koning dc buiteu- landsche aangelegenheden met debinnenlandschein overeen stemming brengt, zal zijn volk verjongd en versterkt en voor verhevener bestemming rijp zijn. „Frankrijk aldus vervolgt Le pays zijne redenering draagt aan de ongelukkige nationaliteiten edelaardige belang stelling toe. Pruissen beeft niet te worstelen tegen verschil lende volksstammen, die een zelfstandig bestuur voor zich verlangen, en, voor zoo ver ons bekend is, streeft het naar geene verovering, noch in den Atlantischen oceaan, noch ia de Middellandsche zee, noch in hetOosten. Het wil zijne zee- magt vermeerderen, maar Frankrijk kan de krachtsinspan ning van anderen zonder naijver aanschouwen; het vindt ze regtmatig en juicht ze toe, welverre van ze tegen te werken en te bespotten. Frankrijk vindt zijne kracht niet in zelfzucht en spotternij, maar in edelmoedigheid en grootheid. Ziedaar reden in overvloed voor Frankrijk en Pruissen, om onder de staatkunde van vrede en vooruitgang, die het ideaal van onzen tijd is, elkander achting toe te dragen en elkander vriend schappelijk de hand te reiken, zoo als keizer Napoleon en koning Willem te Baden deden en nu te Compiègne her haald hebben. Er wordt wederom veel gesproken over eene op handen zijnde ontbinding der wetgevende vergadering. Het goever nement zou zich haasten de zitting te openen ten einde ze zoo spoedig mogelijk weer te sluiten. De keizer zou tot dezèn maatregel overgaan uit hoofde dit ligchaam zoo als het thans is zamengestekl, noch de heerschende meeningen der fransche natie, noch de bijzondere inzigten van den keizer vertegen woordigt. Naar gezegd wordt, heeft deheer Victor Hugo gisteren met den lieer Pagnerre de overeenkomst tot afstand van het uitsluitend en bestendig eigendomsregt van het handschrift „Les misérables" voor de som van 400.000 francsgeteekend. Het is een roman uit het maatschappelijk leven, in vier lijvige boekdeelen, en zal bij wijze van feuilleton in het Journal des débats geplaatst worden, alvorens als boekwerk verkrijgbaar te worden gesteld. Uit Konstantinopel is berigt ontvangen van 1 dezer, dat de sultan de formering van 10 regementen albanezen be volen heeft, speciaal voorde dienstop de grenzen. Omer pacha is in ongenade gevallen. ItaSie. Sinds eenigen tijd loopen er geruchten dat Ricasoli, die thans de portefeuiljes van binnen- en buitenlandsche zaken heeft, zijn ontslag zal vragen. De laatste tijdingen melden, dat deze gebeurtenis geenszins onwaarschijnlijk is. De groote fout die den plaatsvervanger van graafCavour wordt ten laste gelegd is dat hij de buigzaamheid zijns voorgangers mist, weshalve men vreest dat zijne leiding der zaken eene verbreking der alliantie met Frankrijk ten gevolge zou heb ben. Ratazzi, zegt men, zal zijne plaats innemen, terwijl ook Farini en la Marmora als leden van het nieuwe kabinet worden genoemd. Ratazzi's bekwaamheden worden geroemd, doch het is zeer twijfelachtig of hij in plaats van de rondbor stigheid en vastheid van karakter, waardoor Ricasoli zich onderscheidt, niet veeleer eene al te groote inschikkelijkheid voor de plannen van keizer Napoleon zal toonen. In verband met de geruchten omtrent deze veranderingen in het italiaansche ministerie, zou de reis van Ratazzi naar Parijs, die men verzekert dat spoedig op handen is, grooter beteekenis verkrijgen. Men is zelfs reeds zoo ver gegaan om te beweren dat de aanstaande minister een staatkundig pro gramma aan deu keizer ging vragen. Eenige napelsche dagbladen hebben berigt dat Borgès gevangen genomen en gefusileerd is. L'indépendance beige hiervan sprekende, vermeent dat deze tijding niet genoegzaam geloofwaardig is, omdat geene bijzonderheden over de in hechtenisneming, zelfs niet over de plaats waar deze zou zijn voorgevallen, medegedeeld worden. L'indépendance verklaart ook dat er niets waar is van hetgeen van verschillende zijden is medegedeeld omtrent de vergadering der hongaarsche uitgewekenen te Genua. 3cftijöingrn. Volgens telegram uit North Shii^d&l&'.Jiet clipperschip Zeelandia, gezagv. W. Blaakhert, den dezélSsiipar zee ge zeild aan boord was alles wel. V" Den 10 dezer is van Yeere naar- zeè gezeild de en gel sche schooner Paleria, gez. E. P. Channan, ,$van Middel burg in ballast naar Newcastle; den lldezpfriy engelsche schooner Et/nio, gez. T. Bedlington. van Middelburg in ballast naar Newcastle, en den 10 dezer bjnneng£kmnen de engel sche schooner Let me alonegez. Tlïoraas Durdy, van New castle met kolen naar Middelburg bestemd.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3