MIDDELBURGSCHE COURANT. r 123. Zaturdag -P - - - W,\ 1861. 12 October. <0inttmlanö3£l)C tijdingen. I «-OKH v\ v Ah.°y \J?KK|iaxb6V Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te» 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 oent j met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Besluit betreffende de heffing der plaatselijke belasting op het gemaal te Vlissingen (vervolg). 2. Ovevzigt der staatsbegvooting voor 1862 (hoofdstukken IX A en XII), ontwerp van wet op de middelen, en begrooting voor de landsdrukkerij. 3. Beheer der gelden, bestemd voor den aanleg van staats spoorwegen. 4. Verslag der zitting van den gemeenteraad van Goes van 7 dezer. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 11 october. De geruchten omtrent de reis ran Z. M. den koning naar Compiègne zijn niet op officiële wijze bevestigd. Welligtis het hieraan toe te schrijven dat velen nog de verwerkelijking van dat plan in twijfel trekken. Tot dezen behoort de hoog leeraar Vreede, die gisteren in de Utrechtsche courant op nieuw zijne hoop te kennen gaf, dat de ministers door het ge zamenlijk nederleggen hunner portefeuiljes op het voorne men des konings invloed trachtten uitte oefenen, of er althans op die wijze tegen protesteerden. We willen het wenschelijkc van zulk eene daad uiet beoor- deelen, maar alleen opmerken dat, niettegenstaande den weinigen invloed dien ons volk gewoon is uit te oefenen op den gang der openbare aangelegenheden, sommige stemmen een afkeurend oordeel over deze reis hebben doen hooren. Slechts een onzer groote dagbladen beeft er zich gunstig over uitgelaten: de Ainsterdamsche courant bestreed het eerste artikel van professor Vreede, op eene wijze die wat vorm eu kracht van argumenten betreft, zeer gebrekkig moet genoemd worden. Er is thans echter, naar het ons voorkomt, niet e'e'ne reden meer om de afreize in twijfel te trekken, want volgens onder scheidene dagbladen zal zij morgen reeds aanvangen. Omtrent den aard en den duur van het bezoek schijnt nog niets met zekerheid bekend te zijn, alleen vernemen wij heden uit L'e'toile beige dat niet, zoo als eerst gemeld is. er eene zamen- komst tusschen onzen vorst en koning Leopold te Luik zal plaats hebben. Z. M. zou over Keulen onmiddellijk naar Compiègne doorreizen. Indien de ontmoeting met den koning van Belgie niet geheel uitblijft zal zij. volgens L'e'toile, in geen geval plaats hebben vóór 19 dezer, het tijdstip waarop onze koning Compiègne zal verlaten. In ons vorig nommer spraken we over eene mededeeling die in hoofdstuk VIII der slaatsbegrooting voorkwam en voor onze provincie van groot, belang was. Thans willen we met een enkel woord wijzen op een paar posten, die in het hoofdstuk onderwijs onze aandacht trokken. We wraken het niet dat de uitgaven voor de afdeeling onderwijs op omstreeks f342,000 tneev geraamd worden voor 1862 dan voor 1861. We veroordeelen het niet dat de rege ring aan de hceren de Vries en te Winkel eene toelage voor de zamenstelling van het Nederduitsch woordenboek, aan den heer Wttewaal eene andere voor die van het Nederlandseh insektenboek wenscht te schenken. Gelijk te regt is opge merkt, geldt het in beide gevallen geene partikuliere, maar de publieke zaakde bewerking der nationale taal, welke de eigendom, de schat van het gansche volk is. Ieder waarachtig nederlander stelt er belang in dat beide ondernemingen.vooral de eerste, zoo goed en spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Maar niet zonder bevreemding hebben we gezien dat de rege ring. naar aanleiding van art. 102 „beurzen voor studerenden aan instellingen van hooger onderwijs," eene verbooging van f 4000 (tien beurzen a f 400 elkJ eischt. Waartoe is die aanmoediging noodig? Ishet wenschelijk dat het aantal jongelieden die een wetenschappelijke loop baan kiezen op deze wijze nog vermeerderd worde? Of heeft ons land niet reeds overvloed van mannen die, na de akade- mische studiën te hebben doorloopen, te vergeefs naar eene werkzame betrekking uitzien? Zou het niet veeleer wensche lijk zijn dat onze hoogescholen wat minder drukbezocht wer den en meerderen hunne jeugdige krachten liever aan handel en nijverheid toewijden Is niet het aantal kandidaten in de theologie, meesters in de regten, doktoren iu de geneeskunde zóó groot, dat velen langen tijd vruchteloos naar eene plaat sing of praktijk uitzien. Wordt door gemakkelijk te verkrijgen beurzen niet menigeen naar de hoogescholen geloktzonder de ware roeping tot studie te gevoelen Indien er dus werkelijk, gelijk in de memorie van toelich ting beweerd wordt, nijpende behoefte aan doktoren in wis- en natuurkunde dreigt te outscaan, waarom kunnen dan niet sommigen deze vakken, in plaats van die der theologie of regtsgeleerdheid, kiezen? Wij hebben grond om te vertrou wen dat, indien de ouders wijs willen zijn en hunne gegra dueerde zonen ook terstond een nuttig leven willen doen leiden, in de behoefte aan onderwijzers voor onze gymnasien, ook zonder aanwending van kunstmiddelen, voldoende zal voorzien worden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, eene ge drukte opgave betreffende den handel en de scheepvaart in Groot-Brittanje en Ierland gedurende de maand en de acht maanden geëindigd 31 augustus 1861. Volgens een aan de ltotterdamsche courant uit Breda toe gezonden berigt, heerscht aldaar onder de geestelijkheid eene groote spanning. Deze vindt haren grond in een door den minister van financien onlangs gegeven bevel om aan dekruis- heeren van Sint Agatha bij deurwaarders exploit te doen aan zeggen dat de huur der kloostergoederen, die met 1 januarij e. k. geëindigd is. niet weder zal worden verlengd. Hierdoor zullen dus de kruisheeren genoodzaakt worden die goederen te ontruimen. Ook de direkteuren der registratie en domeinen te Arnhem en Breda zijn door den minister aangeschreven om alles in gereedheid te brengen om tot de veiling te kunnen overgaan van de goederen onder Nijmegen, Ooy, Malden, Hatert, Haps, Oeffeit en Linden. Hieronder zijn nog niet begrepen omstreeks 240 bunders land te Cuyck, en ook niet de gebouwen en tienden. Het laat zich aanzien dat deze ver koop een niet onbelangrijk voordeel aan de schatkist zal opbrengen. Eergisteren hebben de provinciale staten van Gelderland in eene buitengewone vergadering besloten geen subsidie te ver- leenen tot herstel der dijkbreuken in den jongsten winter, en ook om nog geen subsidie voor verbetering van dijken toe te staan. Men kent de argumenten uit het berigt. in ons nommer van 11. dingsdag opgenomen. De dringende behoefte aan hulponderwijzers schijnt eenigzins vervuld te worden; toch zijn er, volgens de Nieuwe bijdragen, nog 108 plaatsen onbezet en daarvan zijn eenige vakant sedert december des vorigen jaars. Ook zijn er nog 50 plaatsen als hoofdonderwijzer in verschillende klassen van scholen onvervuld. De kerkeraad der hervormde gemeente te Wageningen heeft een adres aan den minister van financien gezonden, den wensch inhoudende dat. in het belang der zedelijkheid, de belasting van f 3 voor dienstmeisjes beneden de 18 jaren voor deze personen tot den ouderdom van 21 jaren moge wor den uitgestrekt. Het groot aantal van adressen in dezen geest bij de regering ingekomen, is dus weder met een vermeerderd. Van het instructie bataljon te Kampen zijn dezer dagen 12 korporaals-titulair ter vervulling van korporaals vakaturen bij het le, 3e en 4e regement infanterie overgeplaatst. Inden aanvang der volgende week zullen er nog 43 geschikte korpo raals-titulair ingedeeld worden bij de verschillende regemeu- ten, om in hunnen tegen woordigen rang te dienen, in afwachting van korporaals vakaturen. Ten gevolge van dit aanzienlijke vertrek van korporaals zijn een 70tal jongelingen, die bestemd waren tot eene oproeping in het 4e kwartaal 1861 of le kwartaal 1862, reeds nu, tegen den 22 october a. s., ter iu dienst treding naar Kampen geroepen. De brusselsclie correspondent van de Amsterdavnsche cou rant deelt mede, dat eene verceniging van kapitalisten, waar onder verscheidene belgen, aan de nederlandsche regering aanvrage zal doen otn concessie tot het aanleggen van een spoorwegnet op Java. Men verzekert dat er'thansniet minder dan twaalf duizend werklieden aan de doorgraving der landengte van Suez wor den gebezigd. Onlangs is aldaar bij de graafwerken te Gizelli een tempelgebouw ontdekt, hetwelk meer dan vijf duizend jarenoud en zoo uitgebreid is als het Louvre te Parijs. Te Ivarnali is een tempel van een uur in omtrek gevonden en te Edfu een met twintig zalen. De muren dier gebouwen zijn be dekt met beeldhouwwerk, opschriften, hiëroglyfen en ver schillende schilderstukken, die door den loop des tijds niet beschadigd zijn. Bij gelegenheid «Ier tentoonstelling van schoone kunsten, onlangs te Genève gehouden, heeft de jury voor de belooniu- gen twee van de medaljes voor buitenlandscbe kunstenaars toegekend aan de nederlandsche zeeschilders Louis Meijer en Opdenhoff. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse J. C. A. van Asperen, thans die nende in Oost-Indie. Eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, met 31 dezer, de luitenant ter zee lste klasse C. J. Damme. en dat bevel met 1 november aans'.i/inde opge dragen aan den luitenant ter zee lste klasse J.W.van Rhijn. gemeentebesturen. Benoemd tot burgemeester der gemeente Kerkwevve de beer G. van den Cingel. belastingen. Opgeheven het kantoor der direkte belas tingen en accijnsen te Wirdura c. a. en vereenigd met dat te Huizum c. a. Benoemd tot ontvanger der belastingen en accijnsen te Huizum c. a. de heer S. Witteveen, thans ontvanger te Wir- dum c. a. ridderorden. Benoemd tot officieren der orde van de Eikenkroon de heeren T. J. Eyken Sluyters, lid van den kolo nialen raad van Suriname, en E. J. Slengarde, inspekteur dei- domeinen te Suriname en raadkommissaris voor de inlaud- sche bevolking aldaar; en tot ridder dier orde de heer D. van der Keilen jr., lid van de akademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Vergunning verteend aan inr. D.M. M. baron d'Yvoy van Mijdrecht, kamerheer, dienstdoende bij H. M. de koningin moeder, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandenr van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Benoemd door den koning van Belgie tot ridder der Leo polds orde de heer Herman ten Kate, kunstschilder te Am sterdam. Verleend door den koning van Pruissen aan den generaal- majoor graaf van Lynden, adjudant van Z. M. den koniug dei- Nederlanden, de orde van den rooden adelaar 2e klasse met de ster. Necrologie. Dezer dagen overleed op zijne buitenplaats te Oosterbeek, nabij Arnhem, in den hoogen ouderdom van 84 jaren, de heer Elias Canneman, geboortig uit Amsterdam, die eene lang durige werkzame loopbaan, vooral op hetgebied der financiën, mogt vervullen. Hij was staatsraad in buitengewone dienst, gedurende verscheidene jaren lid der tweede kamer van de staten generaal, nederlandseh kommissaris voor de likwidatie van den franschen achterstand, kommissaris des konings bij de nederlandsche handelmaatschappij enz. Hij was zeer ge zien bij den beroemden Gogel, die hem in 1805, als griffier bij het departement van financiën, de ambtsloopbaan opende, en bij de invoering van het nieuwe stelsel van belastingen werd hij tot sekretavis-genevaal van gemeld departement benoemd; ouder de fransche heerschappij was hij direkteur der direkte belastingen. Hij omhelsde met vuur de zaak der onafhanke lijkheid en vrijheid van Nederland, en hij was het die de ver maarde proklamatie van 31 november 1S13 opstelde, waarbij het voorloopig bewind, namens Z. II. den prins van Oranje, de burgerlijke en militaire overheden van den eed aan het vreemd gezag ontsloeg en alle nederlanders tot handhaving van 's lands zelfstandig aanwezen opriep. Onder de nu inge stelde vadcrlandsche regering werd de heer Canneman tot de gewigtige betrekking van kommissaris-generaal voor de finan ciën geroepen, en hij legde, in de moeijelijkstc oogenblikken en bij een grootelijks veranderden staat dergeldmiddelen.een zeldzamen ijver aan den dag, die veel tot de spoedige grond vesting van het nieuwe stelsel bijdroeg. De souvereine vorst, daarna koning Willem I, gaf den heer Canneman bij herha ling blijken van onderscheiding en bijzonder vertrouwen. Marine en leger. Men verneemt dat de proeven met getrokken geschut, die dagelijks in het duin tusschen's Ilage en Scheveningen plaats hebben en die door artillerie officieren, onderofficie ren en manschappen van het oost-indische leger worden bij gewoond, nog tot de volgende maand zullen voortduren. -Van wege het departement van oorlog is ter kennisse van de kommandanten der kavallerie-korpsen gebragt, dat het door den ritmeester L. A. baron Ittersum vervaardigd werkje, getiteld „Handboek ter dienste van de onderofficie ren en korporaals der kavallerie," bij de uitoefening zoo van

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1