60 a |d Benoemingen en besluiten. ridderorden enz. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandsehen leeuw de jonkheeren P. M. Sandberg en C. A. L. van der Wyck beide inspecteurs der posterijende heer mr, T. H. der Kinderen, raadsheer bij het hoog geregtshof in Nederlandseh Indie. Tot belooning der genen van de zee en landmagt in Neder landseh Indie die zich hebben onderscheiden bij de expeditie op de zuid- en noordkust van Ceram.in de maanden septem ber, october, november en december 1S60: benoemd a. van de zeemagt: tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de kapitein ter zee C. V. Zwaanshals; b. van de land magt, tot ridder der 4e klasse van de Militaire Willemsorde de le luitenants der infanterie G. de Bont en II. Tissot van Patot, de officier van gezondheid der 3e klasse J. Semme- link, de sergeant der artillerie C. Boers, de sergeant der infanterie H. A. Wedel en de fuseliers J. Kramer en E. van den Berg.- Toegekendde eeresabel met het opschrift „Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid" aan den kolonel D. L. de Brabant, van het wapen der infanterie. Bepaald: dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zullen worden vermeld a. van de zee magt in Nederlandseh Indie: de luitenants ter zee der le klasse A. Dronkers en jhr. ridder H. A. van llappardde lui-, tenants ter zee der 9e klasse J. A. Greve, K. O. van der Veen en N. A. de Vries, de officier van gezondheid 9e klasse H. J. P. van der Steen de officier van administratie der 9eklasse M. G. J. A. Huisman van Dueren, de opperschipper J. Jong- mans. de kwartiermeester A. L. Giebels en de matroos der Ie klasse A. Torbeek; en b. van de landmagt in Nederlandseh Indiede majoor der infanterie K. G. Fritzen, de kapitein der genie en sapeurs A. S. M. Hageman. de Ie luitenant der in fanterie J. P. C. vanEysden, de 9e luitenantder infanterie J. H. J. Boes, de sergeant der sapeurs G. Boonstra, defou- rier der infanterie E. A. Forsten en de fuseliers J. Rijperman en T. van Hoecke. Vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder met de zwaarden der Adolfsorde van Nassau aan den luitenant ter zee 2e klasse A. F. R. E. baron van Haersalte van den Doorn; en van die van ridder der 3e klasse van de orde van St. Stanislas aan den officier-machi nist II. Hardes; die van kommandeur der beijersche orde van St. Michael aan den majoor van den grooten staf A. E. Mans- fel dt. huis des konings. Benoemd tot 's konings adjudant in buitengewone dienst, de schout bij nacht J. Mey, komraan- dant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie. belastingen. Benoemd tot surnutnerairen bij de directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, de heeren A. C. Luttenberg. te Zwolle; B. C. Charbon, te Amsterdam J. II. van Assum, te Rotterdam; A. Merens, te Haarlem R. II. A. baïon van Isselmuden, te AmsterdamE.L. A. IT. Ariens, te Venlo; A. Keiser, te Groningen; G. J. A. Umb- grove, te Dieren; W. F. J. Pastoors, te GennepB. A. J. F. Endtz, te Helmond; A. J. Vening, te Leeuwarden en W. Roegholt, te Groningen; bij het vak der directe belastingen en van het kadaster, de heer J. G. Perk van Lith, te Gouda. Eervol ontslag verleend, opzijn verzoek, aan den heer P. A. Renavdel de Lavalette, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Lienden c. a.; als boven aan den jhr. J. W. Janssens, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hilversum; als boven aan den heer D. T. Notten, als ont vanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen en der rijn vaartregten te Tiel. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom de heer J. J. Steinbuch, thans directeur te Neuzen; tot directeur te Neuzen de lieer A. Lagerwerf!", thans geagreëerd klerk opliet postkantoor te Rotterdam. consulaten. Erkend als consulair agent van Frankrijk te Vlissingen de heer L. de Groof. leger. Overgeplaatst in zijne betrekking, rang en ancien- neteit bij het leger in Oost-Indie de 2eluitenant-kwartier meester S. J. Diephuizen, van het 7e regement infanterie. Kerk- en sehooBaiaeuws. De heer A. Meerdink, predikant bij de nederduitsche her vormde gemeente te Gaast, heefc het op hem uitgebragte beroep naar die gemeente te Bieselinge (klassis Goes) niet aangenomen. Ook de heer A. A. Looijen, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Wissenkerkc (klassis Goes) heeft voor het beroep naar Zeerijp (klassis Appingadam) bedankt. Marine en leger. De te Vlissingen liggende korvet Prins Maurits der Neder landen en het te Hellcvoetsluis liggende schroefstoomschip De linge worden met den 1 november aanstaande in dienst gesteld, met bestemming, de eerste tot het doen van kruistog- ten en het tweede naar Oost-Indie, en het bevel opgedragen, over de eerste aan den kapitein-luitenant ter, zee II. Kem per en over het tweede aan den luitenant ter zee le klasse P.M. van der Haak. Op de korvet Prins Maurits der Nederlanden worden verder geplaatst de luitenant ter zee le klasse H. P. van Boneval Faure, als le officier, de luitenants ter zee 2e klasse jhr. T.L. Brantsen, W. F. H. Cramer, P. Swaan en L. B. van Maanen de officieren van gezondheid 2e klasse J. A. C. von Königs- iöw en der 3e klasse D. Matak Fonteinde officier van admi nistratie 2e klasse W. J. R. van Es; de scheepsklerken F. A. Frederiks en E. H. W. Wijnmalen. En op het schroefstoom schip De linge. de luitenants ter zee 2e klasse N. Mac Leod en E. L. Ehnle, de adelborst der le klasse G. van Herwaar den, de officier van gezondheid 3e klasse F. J. C. Broers, de officier van administratie 3e klasse I. A. Lagaaij. Zr. Ms. instructie-schoonerTernate, koramandant luite nant ter zee le klasse B. D. van Trojen, liggende te Nieuwe- diep, is buiten dienst gesteld en de ekipage overgegaan aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September—october 1861. Wind. S3 1 J-.-1 1 s Laagste a bc o" a "3 -r. temperat. 5 ■g 1 "o 'M '5 a en verschil p .1? ?3 -i? o S S 8, met de S rA P ÉR J JS^I p hoogste. 39 z. zw. 3 762.1 17.4 0.78 11.58! 0 30 c. zo. 8 762.8 18.4 0.77 12.12 0 1 z.zo. 1 757.8 18.9 0.81 13.04 0 2 W t. N. 4 760.3 17.2 0.88 12.96 0 3 O.NO. 3 767.4 17.6 0.86 12. S4 0 4 Oost. 6 768.4 16.8 0.65 9.26 0 5 Oost. 2 764.5 17.9 0.81 12.16 0 Aanmer kingen. Thermometerstand oct.'s av. 11 u. 54 gr. 's morg. 7 u. 54- 'smidd. 1 u. 06 's av. 's morg. 7 u. 58 's midd. i u. 66 's av. 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 69 gr. bewolkt, ligt bewolkt, ligt bewolkt, betr. Iieijig. bewolkt, helder, heij. helend. 11 u. 57 gr. 11 u. 60 CJcmecnteraad van ÜEierikzee. Zitting van 2 october. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren Ochtman en van der Grijp, ongesteld, van der Vliet, buiten de gemeente. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedge keurd. en daarna is eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring der verhooging van de jaarwedden van hulponderwijzers, aangenomen voor ken nisgeving. Vervolgens wordt door den voorzitter, namens burge meester en wethouders, rapport uitgebragt op het adres van jhr. mr. C. de Jonge tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen. Zij betuigen daarin dat, hoe gaarne zij eene vermindering of afschaffing van belasting zouden bevorderen, zij zich niet kunnen vereenigen met het adres, als zijnde het naar hunne meening ontijdig, en zoodanig grijpende in het financiewezen dat ras weder invoering der afgeschafte, invoe ring van nieuwe of verhooging van bestaande belasting zou noodig worden. Zij hebben gemeend dit voorop te moeten stellen ten einde de meening te wederleggen als of wel ande ren, maar niet zij die daartoe in de eerste jdaatsgeroepen zijn, bedacht zouden zijn op vermindering der lasten van de inge zetenen, te meer daar hieromtrent in het verleden jaar en nu stemmen zijn opgegaan die ligt bij het algemeen weerklank vinden. Wat het adres zelf betreft, toonen zij aan dat niet f 6200 maar f 7200 aan de gewone inkomsten zou worden onttrokken; daar adressant voor restitutie f 1000 heeft ge steld, welke niet in uitgaaf is geraamd eu ook niet uitgegeven wordt, heeft hij dit verlies van inkomst f 1000 te laaggesteld men zou dus van de opbrengst derzelkasch nog f 100U minder moeten kapitaliseren, of de onvoorziene uitgaaf met zooda nige som nog moeten verminderen, hetgeen zij onraadzaam achten. Zij wijzen er verder op a. dat in eene gemeente met zulke uitgebreide havenwerken ligt iets onvoorziens kan gebeuren, zoo dat de som van f 3500 noodig isb. dat soms in den loop van een dienstjaar werken dringend uitgevoerd moeten worden, die bij de raming wel niet onvoorzien waren, doch die men gehoopt had te kunnen verschuiven, zoo als voor 1862 de toestand der Westharriere enz. herstelling zou kunnen vereischen,ofschoon men hoopt dat zulks onnoodigzal zijnc. dat in den regel de gewone en buitengewone uitgaven door de gewone en buitengewone inkomsten moeten gedekt worden,namelijk saldos van vorige diensten; dat het saldo voor 1859 in .deze begrooting gebragt) bedraagt f3995,49, waar van het gevolg is dat men naar mate de buitengewoneontvangsten hooger of lager zijn. b;j afwisseling tot afschaffing, tot weder invoering of verhooging van belastingen moet overgaan, het geen zij, als leidende tot teleurstelling der ingezetenen, moe ten afkeuren. Burgemeester en wethouders begrijpen dat het denkbeeld van adressant om de zelkasch niet alleen voor den nazaat te doen dienen, maar een deel daarvan te gebruiken tot bestrijding der gewone inkomsten een schijn van waarheid heeft en daarom bijval vindt; doch zij betoogen het onhoud bare uit de volgende drie gevallen a. dat de opbrengst meer dan f 15.000jaarlijks beloopt; b. dat die daalt tot f700U, zoo als het nog slechts 6 jaren ge leden was, en c. dat de opbrengst daar nog beneden komt. In het eerste en gunstigste geval zal men hetgeen meer dan f7000 ontvangen wordt, kunnen kapitaliseren, doch binnen eenige jaren zal de voorraad uitgeput zijn, en de rente van het sedert 1 januarij 1862 gekapitaliseerde (naar den tegenwoor- digen koers tegen naauwehjks4pct.), niet opwegen tegen wat men verteerd heeft; men zou alsdan nieuwe lasten moeten invoeren. In het tweede geval zou de voorraad langer duren, maar men zou op het laatst de geheele bezitting verbruikt hebben zonder iets gekapitaliseerd te hebbenmen zou dan zijn op bet standpunt van slechts weinige jaren geleden. In het derde geval zou men al dadelijk de lasten moeten ver zwaren. Hoewel nu ook bij hen voor bet oogenblik geene aanleiding bestaat, de beide laatste gevallen als op handen te beschouwen, waarschuwen zij er toch tegen, dit als onmogelijk te stellen. Burgemeester en wethouders houden daarom het eenmaal aangenomen beginsel van den raad. om de opbrengst van een als dood kapitaal bezeten eigendom der gemeente, successie velijk te kapitaliseren, en de rente bij toeneming ten bate der ingezetenen aan te wenden, het ware; zij wijten het aan het vasthouden aan dit beginsel, (dat zij zoodra mogelijk in toe passing hebben gebragt) dat zij door anderen in plannen tot afschaffing zijn of worden voorbij gestreefd; maar zij betoogen, dat hoewel in weinige jaren f 50.000 is gekapitaliseerd, ook j de rente met f 2000 is vermeerderd, waardoor burgemeester en wethouders de kostbare regeling van het lager onderwijs j tot stand hebben kunnen brengen, zonder nieuwe offers van de ingezetenen te vergen of bezittingen te gelde temaken. Zij zijn overtuigd dat eenmaal voorstellen tot vermindering van j lasten zullen kunnen gedaan worden, die alsdan op hechtere grondslagen zullen steunen, terwijl zij herinneren, dat het nog geen tien jaren geleden is, dat de lasten aanmerkelijk verminderd zijn en de gemeente van schulden is bevrijd. Opal deze gronden en na het bestrijden van de aangegeven bezuiniging o]) het toezigf ten bedrage van f2008, stellen burgemeester en wethouders voor, aan de verzoeken van den adressant niet toe te geven. Na de voorlezing wil de voorzitter overgaan tot de behan deling van dit voorstel van burgemeester en wethouders. Tegen de dadelijke behandeling verzetten zich de heeren de Crane, van der Lek de Clercq en Mulock Houwer, die den voorzitter herinneren, dat het besluit in de vorige zitting is genomen, om de commissie van de begrooting in kennis te stellen met de denkbeelden van burgemeester en wethou ders, en niet dadelijk te beslissen. De voorzitter geeft hierop te kennen, dat zoo deze opvat ting juist is. burgemeester en wethouders alsdan gedwaald hebben, daar zij meenden dat de raad omtrent dit punt eerst eene beslissing wilde nemen vóór hij de begrooting behan delde. Namens burgemeester en wethouders verklaart hij echter, dat ook zij niet willen aandringen op eene dadelijke behandeling. Daarop wordt aangenomen een voorstel van den heer van der Lek de Clercq, om het rapport ter secretarie voor de leden ter visie te leggenen een ander van den heer Mulock Houwer, om door het doen drukken van het rapport, even als met het adres gebeurd is, uit hoofde van het belang voor het algemeen, het ter kennis der ingezetenen te brengen. De heer van Dongen verlaat hierop de vergadering. De voorzitter geeft kennis dat, daar de conclusie van den raad omtrent den afkoop van jagtregt aan de heeren van Dongen beteekend is. deze bebben verklaard van de gelegen heid tot minnelijke schikking nog gebruik te willen maken en hun primitief bod te verhoogen tot f90 voor Ypenhove en f 10 voor de 1 bunder 73 roedendat in dezen stand der zaak burgemeester en wethouders, in het onzekere of de gemeente al dan niet door den regter in het gelijk zal worden gesteld, en in het laatste geval in de kosten zou worden veroordeeld, het raadzaam achten den raad voor testellen, om ondergoed- keuring van gedeputeerde staten dezer provincie, tot den afkoop over te gaan. Nadat omtrent het al of niet wenschelijke dat de maatstaf van afkoop door den regter werd bepaald, en het al dan niet waarschijnlijke der veroordeeling in de kosten, gediscussieerd was tusschen de heeren van der Lek de Clercq en de Crane met den voorzitter en den heer Fokker, is met 7 tegen 1 stem (die van den heer de Crane) het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen, hebbende de heer Landsknegt gedurende de discussie de vergadering verlaten. Hierna is de zitting gesloten. öuitmlrtnösr!)c tijïringm. Mexico. Aangaande Mexico kan men het oude refrein herhalen de verwarring is er ten top gestegen. Het dagblad La patrie deelt mede dat Marquez, de bloeddorstige aauvoerdcr der klerikale partijin stede van verslagen te zijn gelijk vroegere berigten luidden, zich door snelle marschen voovloopig aan de aanval len van zijn tegenstander onttrokken had, maar thans, na Queretaro ingenomen te hebbenop de hoofdstad zelve aan rukte. Men zal zich herinneren dat er eenige dagen geleden van een plan der groote westersche mogendheden is gesproken om beslag te leggen op de opbrengst der douanen in de havenste den van Mexico, en met het aldus verkregen geld gedeeltelijk de renten af te lossen, die het mexicaansche gouvernement aan zijne europesche schuldeischers weigert uit te betalen. Dit plan dreigt in duigen te vallen, daar bovengenoemd gou vernement, van geld ontbloot, er aan denkt om de douanen van de aan hetstrandliggcnde plaatsen aan den meestbiedende te verpachten. Engeland. In The times van eergisteren leest men opgaven omtrent den katoenhandel en de katoenfabrikage in Engeland, ver strekt door eene bekende firma van Manchester. Volgens deze is het aantal fabrieken, alwaar slechts eenige dagen van de week gearbeid wordt, toenemend, en schijnt de productie met omstreeks twintig per cent afgenomen te zijn en nog veel meer te zullen verminderen. De voorraad amerikaansche ka toen in Engeland wordt opgegeven uit 447,000 balen te bestaan, tegen 716,000 balen op het zelfde tijdstip van het vorige jaar en vermindert snel, terwijl de vraag naar die soort voor uitvoer inden laatsten tijcl veelgrooter is geweest dan doorgaans. Daarentegen is de voorraad indische katoen aan merkelijk grooter dan een jaar geleden. De prijs der indische katoen, welke tot nog toe in de engelsche fabrieken weinig gebezigd werd, is in het laatste jaar te gelijk met dien van de amerikaansche en nagenoeg even veel gerezen. Duitsclilaml. Weenen 2 october. De oostenrijksche regering schijnt ver wacht te hebben dat de ambtenaren van het pesther comitaat hun ontslag zouden nemen; althans wordt aan de Ostdeutsche Post geschreven dat er reeds eenige der gewigtigste betrek kingen, waarvoor zich vele sollicitanten hadden aangemeld, weder vervuld zijn. De ontbinding der comitaats-vergadering door de gewa pende magt is in tusschen eene gebeurtenis die niet alleen de regelmatige staatkundige ontwikkeling van Honganre, maar van geheel het rijk aa. tast. Intusschen blijft de regering op den zelfden weg voortgaan. Zij die achterstallig zijn in de betaling van belasting worden met inkwartiering van drie of vier man gestraft. De kompagnie welke het gebouw der comitaats-vergade ring bezet heeft is wederom uit Pesth vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2