MÏDDELBURGSCHE cou Dingsdag 8 October. lHmundcmösf!|c tijbingcn. l\° 121 Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE BEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van-gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 23 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Besluit betreffende de heffing der plaatselijke belas ting op'het gemaal te Vlissingen. (vervolg.) 2. Overzigt der staatsbegrooting voor 1S62 (hoofdstuk ken VII, IX B, XI en VIII.) Middelburg 7 october. Heden deed de regtbank alhier uitspraak in de zaak waar van wij in ons vorig iiommer melding hebben gemaakt. De regtbank heeft de vijf beklaagden, waarvan slechts vier ter vorige zitting tegenwoordig waren, vrijgesproken van de lien ten laste gelegde verbreking eener afsluiting, maar hen schuldig verklaard aan moedwillig toebrengen van schade aan roerende goederen, bedoeld bij art. 479, 1. strafregt. Hoe zeer deze daad eene policie-overtreding uitmaakt, veroor deelde echter de regtbank de beklaagden, omdat deze geene verwijzing naar den kantonregter verlangd hadden, en wel ieder tot eene geldboete van f7,50 ten bate der gemeente Middelburg, alsmede in de kosten; alles desnoods solidair invorderbaar bij lijfsdwang. Wij vernemen dat het bestuur voor het XVIIe nederland- sclie landhuishoudkundige congres, in junij 1862 alhier te houden, na het bedanken van eenige vroeger benoemden, thans zamengesteld is als volgt: mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, eerste voorzitter, mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke, tweede voorzitter, mr. A. M. Becius, mr. W. Ph. Vis, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, penning meester, jhr. A. W. Teding van Berkhout, enmr. G. N. de Stoppelaar, secretaris. Volgens beschikking van den commissaris des konings in Zeeland, zijn met 1 november e. k. de volgende veranderin gen in de standplaatsen van werkbazen bij de calamiteuse polders vastgesteld, alsJ. Visser van Kruiningen naar Wil- helminapolder, C. Bolier van Bruinisse naar Kruiningen, M. Bal van Scherpenisse naar Bruinisse, B. Breas van Oiul- Noordbeveland naar Scherpenisse, J. de Rijke jr. van Sta- venisse naar Oud-Noordbeveland, J. Nieuwdorp van Iloe- dekenskerke naar Stavenisse, J. Kolijn van Deurloo naar Hoedekenskerke. Het programma van het sedert 1 dezer verschijnende Nieuw dagblad van 's Gravenhage bevestigt ons in de meening die we reeds eenigen tijd geleden hebben geuit, toen we in die courant een orgaan cïer reactie zagen. Veel komt er in voor, dat, zoo het op zich zelf stond, niet ligt tot verschil van meening aanleiding zou geven. Wie onderschrijft bij voorbeeld niet gaarne de volgende woorden „De grondwet waarvan wij de eerlijke en getrouwe uitvoering verklaren met allen ernst voor te staan, wenschen wij niet ver wrongen te zien naar beginselen en begrippen, die inderdaad aan deze hoogste staatswet vreemd zijn." Het is echter de vraag, wat het dagblad onder die beginselen en begrippen die vreemd zijn aan onze grondwet verstaat. Wanneer wij verder lezen, „dat de redactie de constitutionele.monarchie verdedigt, waarvan Oranje, door de traditionele liefde des volks ten naauwste aan de nederlandsche natie verbonden, het beheer- schend èn het bezielend middenpunt uitmaakt," dan vinden we in die woorden een wel is waar eenigzins bedekt, maar toch goed te onderkennen fabriekmerk, dan worden wij gewe zen op deleer der anti-revolutionnairen, die de beginselen dei- wet van 1848 afkeurt en bestrijdt, eene rigting van welke wij niets goeds verwachten. Ook op het gebied der koloniale politiek kunnen we ons niet met dit programma vereenigen. Gaarne lazen we naast den wensch voor het behoud van het opperbestuur des konings, een andere, namelijk dat aan de volksvertegenwoordiging meer invloed worde toegekend in de aangelegenheden dei- kolonie. Wanneer de voortdurende handhaving van het cultuur- en consignatie stelsel zoo wel in liet belang van Java zelf als van het moederland wordt aangeprezen, dan moeten wij hiertegen krachtig protest aanteekenen. Dit stelsel toch, dat vroeger beter dan eenig ander beantwoordde aan de eischen des tijds, dat thans niet dan met schade voorindie en Nederland geheel opgeheven kan worden, moet langzamerhand zoo gewijzigd worden, dat eenmaal de vrije cultuur, de gezonde en natuur lijk zich ontwikkelende handel en nijverheid de plaats innemen van den gedwongen arbeid. Hierin zie men geen wensch van lateren tijd. geen denkbeeld der zoogenaamde koloniale op positie, daar reeds de stichter van het tegenwoordig stelsel de zaken uit dit oogpunt beschouwde. In zijn nomnieiT van 4 October geeft het Nieuw dagblad eene nadere uiteenzetting zijner koloniale rigting. Eene aan merking hierop mogen wij ons niet onthouden. De liberale koloniale partij wordt er niet onder een goed licht geplaatst. De bewering toch dat volgens haar het bestaande stelsel van regeren en van cultuur in In'dle^hteft uitgediend, is bezijden de waarheid. Geheele opheffing van het bestaande stelsel wordt voor het oogenblik niet verlangdeene westersche rege ringsvorm wenscht niemand op indischen bodera over te brengen. Ieder die wil verstaan wat nog onlangs door de libe rale koloniale partij isin het midden gebragt tegen eene gelijk soortige beschuldiging, en dit vergelijkt met hetgeen vroeger gezegd is, zal overtuigd zijn dat noch slooping van het be staande, noch dadelijke invoering van hetgeen eerst inet dei- tijd tot stand kan komen, verlangd wordt.Wat men wil is, zoo als we boven reeds zeiden, dat naast goevernementseultuur gelegenheid wordt gegeven tot vrije nijverheid, dat het stelsel niet worde beschouwd als einddoel, maar als overgangs peri ode; niet orakeering maar wijziging van regeringswijze en afschaffing van bestaande misbruiken. Of de rigting die het N ieuw dagblad voorstaat eene nationale politiek is? Wij laten het oordeel den lezer overdit echter valt niet te ontkennen, dat het blad met talent geredigeerd wordt. Ook het dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage heeft in zijn woord aan de lezers zijne plannen medegedeeld. Duide lijk aanschouwen we de rigting die het in de binnenlandsche politiek vertegenwoordigt,en welke ook wij beschouwen als die waarvan voor Nederland gunstige gevolgen te wachten zijn. Handhaving en ten uitvoer legging der grondwet in den zin van ontwikkeling, is zijne leus; en het komt er voor uit de beginselen waarop de hoeksteen van ons nieuw staatsbestuur werd gevestigd, met warmte te zullen voorstaan. De liberale beginselen van 1848 vinden in de redactie een verdediger, die verklaart zijne beschouwingen voortaan zonder persoonlijke vóór- of tegeningenomenheid te zullen dienstbaar maken om den vooruitgang des volks op stoffelijk en zedelijk gebied te bevorderen. Bevat het Dagblad veel waarmede wij sympathiseren. Wij kunnen niet ontkennen dat het ons leed doet dat het „woord aan de lezers" niets bevat omtrent de koloniale politiek. Deze toch is voor Nederland van te overwegend belang dan dat inen haar in het programma eener courant als deze, niet stil zwijgen mag voorbij gaan. Wij hebben dan ook reden op eene spoedige verklaring ten deze te rekenen, eu bedriegen wij ons niet dan zal de nieuwe iurigting van het Dagblad voor onze journalistiek eene aanwinst zijn. LI. vrijdag had te Heinkenszand weder eene tentoonstel ling van vee plaats, die drukker dan voorleden jaar bezocht was. Ruitn 10Östuks waren ten toongesteld. Voorliet grootste getal aangebragt vee werd de prijs behaald door J. Zweedijk te Drievvege; voor de verst verwijderde door J. Kaboort en A. Emanuel te Kloetinge, voor de vetste koe door H. van Hoef te Goes, le prijs, door P. Rijk te Ovezand, le premie, door J. H. Vermere te Heinkenszand, 2e premie voor de schoonste 2 jarige vaars door M. Stevense de prijs, door J. A. Rijk de premie; voor de schoonste 3 jarige merrie door J. Kakebeeke J.Lz. te Kloetinge. Naar de overige prijzen is niet gedongen. De handel was onbeteekenend, daar de houders zeer liooge prijzen vroegen. Uit Zierikzee meldt men ons 5 dezer De justitie zet met ijver hare nasporingen voort in de zaak van het onlangs gevonden kinderlijk. De van het moeder schap verdachte vrouw blijft beweren, dat zij van geen vol wassen kind is bevalleu. Onderscheidene omstandigheden schijnen echter meer en meer tot het bewijs harer schuld te leiden. De vader is eergisteren avond ontslagen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal zullen morgen bijeenkomen, tot het onderzoeken van de wets ontwerpen tot vaststelling van de begrootingen voor 1S62 1van den arbeid der gevangenen en 2. voor dc algemeene landsdrukkerijterwijl zij daarna een aanvang zullen maken met het in overweging nemen van de staatsbegrooting voor 1862. Er bestaat plan een groot en plegtig feest te maken van het leggen van den eersten steen aan de spoorwegbrug te Zutphen door Z. M. den koning, op 21 october. Behalve dooi de commissarissen des konings, zal het door hooge burgerlijke en militaire autoriteiten, referendarissen van ministerien, enz. worden bijgewoond, terwijl, naar wij vernemen, voor alle genoodigden gala is voorgeschreven. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is men bezig eene wijziging der wet op het armbestuur voor te bereiden. Ten einde namelijk aan de wenschen, door vele gemeente- besturen herhaaldelijk uitgesproken, te gemoet te komen, wenscht men de bepaling in die wet op te nemen, dat de uit gaven voor geneeskundige hulp in andere gemeenten ver strekt niet op het domicilie van onderstand zullen verhaald kunnen worden. Wanneer men nagaat, hoe er, vooral ten. platte lande, vrij algemeen wordt geklaagd over de eigen dunkelijkheidwaarmede de gemeentebesturen der woon plaats dergelijke hulp vaak doen verleenen, en de hooge sommen daarvoor aan het domicilie van onderstand in reke ning gebragt, zal men van eene wijziging der wet in den aangegeven zin vele goede gevolgen kunnen verwachten. Oin de mogelijkheid der ontworpen wijziging te kunnen beoor- deelen, heeft de minister dezer dagen van de gem,-ent bestu ren zeer gedetaljeerde opgaven gevraagd, waarin met onder scheiding der gevallen van ziekte en van enkel onvermogen, de uitgaven worden opgenomen, gedurende de jaren 1S52, 1853, 1857 en 1860 uit de gemeente-fondsen wegens het armwezen gedaan. Heden komen de staten van Gelderland bijeen om te beraadslagen over het verleenen van hulp aan de door den jongsten watersnood geteisterde polderdistrikten ten gevolge van dijkbreuken. Op de aanvragen der polderdistrikten tot ondersteuning bij de regering, had de minister \-aa binnen landsche zaken gevraagd, of de provinciale staten ook bijdra gen daartoe zouden doen. Gedeputeerde staten hadden gemeend te kunnen antwoorden, dat dit niet het geval zou wezen, omdat dit vroeger geene gewoonte was geweest, maar vooral niet, omdat de sedert jaren in het algemeen rivierbelang aangelegde rijkswerken nadeeligen invloed hadden gehad op de waterstanden en naar veler raeening. ook van het dijkcol- legie van den Tielerwaard, van den dijksloel van Kuilenburg en van gedeputeerde staten, de geduchte ijsverstoppingen met de daarop gevolgde gebeurtenissen hadden uitgelokt, zoo dat het billijk was, dat door hen, die aanleiding tot de schade hadden gegeven, ook ondersteuning werd verleend. Vooral ook op de ingebragte klagten door de dijkcollegien heeft de regering de zaak nader door drie inspecteuren van den waterstaat doen onderzoeken, die in een uitvoerig rapport hebben uiteengezet, dat de klagten over de rivierwerken als oorzaak der dijkbreuken ongegrond zijn. De provinciale staten zullen nu te beslissen hebben, of zij tot herstelling der schade aan de dijken subsidien willen ver leenen, en tevens of zij meenen bij deze gelegenheid bij het geveu van toelagen op verbeteringen in de dijken te moeten aandringen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn ten behoeve der tentoonstelling van schilderijen, welke in de maanden mei en junij 1862 te Rotterdam zal gehouden worden, zes gouden medaljes, ieder ter waarde van dertig dukaten beschikbaar gesteld, waarvan drie aan inlandsehe en drie aan buitenlandsche kunstenaars kunnen worden toe gekend. Naar wij vernemen ligt hetnietin de bedoeling der regering de proeven met kunstmatige oesterteelt in de Zuiderzee, welke nu voor de tweede maal genomen worden, nog eens te herha len. Welke ook hare uitslag zij, zal men zich bij deze tweede proeve bepalen, en hetaan de bijzondere nijverheid overlaten, die verder voort te zetten. Intusschen wenscht de regering de middelen om, in geval van gunstigen uitslag, in Zeeland en misschien ook elders het zelfde systeem, maar op kleiner schaal mede in werking te brengen, opdat ook de belanghebbenden in die streken in de gelegenheid zouden zijn, daarmede hun voordeel te doen. Nieuw datjbl. van 's Gravenh.) Men verneemt dat burgemeester en wethouders van Amster dam eerstdaags aan den gemeenteraad zullen voorstellen, om twee nieuwe hoogleeraren aan het athenaeum aan te stellen, een in de regten en e'e'n in de letteren, de collegiegelden af te schaffen, waartegen de studenten voor ieder studiejaar f 200 aan de stedelijke kas zullen hebben te betalen, terwijl de be zoldigingen der hoogleeraren zullen verhoogd worden. In de 11. vrijdag te Amsterdam gehouden algemeene jaar- lijksche vergadering van liet genootschap tot bevordering der genees- en heelkunde, zijn tot gewone leden benoemd de hee- ren dr. K. Broes van Doi-t, te Goes; dr. D. Doijer, officier van gezondheid Ie klasse bij het oost-indische leger; dr. A. Driels- rna, te Zwolle; dr. J. Haremaker, te Nieuwediep; chir. A. He ken, te Deventer; chir. A. S. vanNierop. te Amsterdam; dr. P. C. Romer, te Lemmer, en chir. J. C. T. Scheffer, te Amster- I dam.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1