root deel zijner kracht verliest door de omstandigheid dat et huis zoo nabij het gasthuis gelegen isi waarin bij de volgens kla"t der lectoren zeer zeldzaam voorkomende gevallen de lijken alsdan kunnen worden in behandeling genomen. Verder vraagt de heer Lantsheer nogeenige inlichting" be treffende de onkosten. De voorzitter zegt dat die zeer gering zullen zijn en zich hoofdzakelijk zullen bepalen tot eenige kleine kósten aan de verplaatsing en overbrenging der goede ren enz. verbonden, en dat deze uitgaven natuurlijk voor rekenin" der gemeente komen, als geldende het eene onder haar toezigt staande inrigting. De heer van Diggelen beaamt het gevoelen van den voor zitter dat de onkosten weinig beteekenend zullen wezen, en wijst op de goede resultaten, die de inrigting gedurende den laatste» tijd heeft opgeleverd. Namens hurgemeesier en wethouders stelt de voorzitter alsnu voor, om tot de huur van dat gebouw over te gaan voor den tijd van twee jaren, integaaninet 1 november dezes jaars. Op verlangen van eenige leden zullen eerst nog pogingen worden aangewend om zoo mogelijk met L oclober in het be zit te komen. Hierna brengt de voorzitter ter tafel een brief van de firma Robhe co., concessionarissen der gasverlichting, waarbij zij berigten dat, iii gevolge de aan hen bij deurwaarders exploit beteekende sommatie tot benoeming van een deskundige (zie liet besluit daaromtrent in het verslag der zitting van 3 dezer), door hen als zoodanig is benoemd de heer J. A. F. van Deinse, apotheker en chemist alhier. Deze brief wordt voor kennis geving aangenomen even als de mededeeling des voorzitters dat van wege de gemeente is verkozen de lieer 1'. M. de Ligny, insgelijks apotheker en chemist alhier. De staat van latere aanvragen om restitutie van hoofdelij ke» omslag, door den voorzitter overgelegd, blijkt een bedrag te beluopen van f 078.05. Daarop komen hoofdzakelijk voor de lieeren Bland. Becius, Thibaut Matliijssen. Boddaert en Paspoort van Grijpskerke, terwijl een verzoek om restitutie ran den heer Schuurbeque Boeije, tot een bedrag van f134-,92, buiten aanmerking is moeten blijven, daar het acht dagen te laat is ingediend. i\a eenige discussie over de al of niet afdoe ning wordt, op voorstel van den lieer van Diggelen, besloten de stukken ter visie te leggen. Vooris doet de voorzitter door den secretaris voorlezen een ingekomen rekwest van directeuren der Commevcie-com- pagnie alhier, waarbij zij verzoeken om het Dok te doen uit diepen, daar liet eene gedurige aanslibbing ondergaat, waar door de schepen worden belemmerd en schade lijden, terwijl ook de werkzaamheden daardoor vertraagd worden. Volgens rapport van den gemeente-bouwmeester zou moe ten worden uitgediept 10U0U knb. el slijk a 6üi cent per kub. el, makende alzoo in het geheel de niet onbelangrijke som van f6050. De voorzitter deelt mede dat er een onderzoek is ingesteld of de inwilliging van dit verzoek niet in verband zou te bren gen z.jn melde uitvoering van een ander belangrijk werk. namelijk bet dempen van het Spuikauaal. loopende van den Dam tot. op het Molenwater, met den grond komende uit het Dok. Hierdoor toch zou. zijns inziens, de gemeente allezins gebaat worden en aan liet verlangen van een groot aantal ingezetenen worden te gemoet gekomen. Het Spui, vroeger voor den watermolen dienende en alsnu die bestemming ver loren hebbende, kostder gemeente veel geld aan herstellingen cn onderhoud, daar zij verpligt is. onder anderen, van het Molenwater tot op den Dam de beschoeijingen te onder houden. terwijl alleen de herstelling van een muur f1590 vordert. Het schriftelijk advies van den architect, met bijgaande teekeningen en staten, is goedkeurend, uit hoofde nog vele jaren belangrijke herstellingen aan het Spui zullen gevorderd worden en liet gewoon jaarlijksch onderhoud zulke groote uitgaven noodig maakt, de spuijing (die sedert eenigen tijd beproefd doch weder gestaakt, is om den ondragelijken stank) ontocro.kend is bevonden, en eindelijk aan den langgekoes- terden wensch van vele ingezetenen vervulling zou worden gegeven. Het plan tot demping zou voortgang kunnen heb ben tot een verhoogd bedrag van 50 cent per kub. el van den uit te diepen grond, zijnde alzoo f 11,050. Omtrent deze zaak wordt van de commissie van fabriekage een nader rapport aan burgemeester en wethouders inge wacht. De stukken en bijbehoorende teekeningen enz.worden voor de leden ter inzage nedergelegd. hetgeen mede ge schiedt met a. een staat van de te verkoopen hoornen in verschillende gedeelten dezer gemeente, waarvoor op de gemeentebegroo- ting een post van f 500 is uitgetrokkenen b. een rapport, uitgebragt door den lieer Lantsheer, namens «le commissie ad hoe. betreffende de al of niet noodzakelijk heid van eene wijziging van art. 3 van het besluit tot heffing van schoolgelden in deze gemeente, daartoe benoemd in de zitting van 6 februarij jl. De commissie verklaart daarb.j dat genoemd art. 3 haar is voorgekomen wel degelijk eene verandering noodig te hebben, daar het eene veel te groote uitbreiding heeft gekregen. Zoo als het nu is, sluit het van de heffing der schoolgelden uit: a. weezen. staande onder de voogdij van het bestuur der godshuizen, b. verlaten kin deren van gemeentewege gehuisvest, c. kinderen van bedeel den der armbesturen, d. kinderen van ouders, die volgens de verklaringen hunner wijk- of buurtmeesters onvermogend zijn om het schoolgeld te betalen, e. kinderen der openbare boofd- en hulponderwijzers, op de school waar hun vader onderwijs geeft. Daar deze alle alzoo op eene lijn geplaatst zijn, wint de meening steeds meer en meer veld, dat ook voov allen de gelegenheid is opengesteld om de scholen voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs gratis te bezoeken. Dc commissie heeft zich echter niet tot artikel 3 bepaald maar haar onderzoek uitgestrekt tot alle verdere daarmede in verband staande bepalingen, waarom zij bij de conclusie van haar rapport adviseert: 1. art. 3 van bovengenoemde heffing zoodanig te wijzigen, dat alleen aan de sub e bedoelde j kinderen van hoofd- en hulponderwijzers vrijheid wordt j verleend om gratis gebruik te maken ook van de op de hoogcre scholen door hunnen vader gegeven wordende lessen, en 2. eene wijziging te brengen in alle daarmede in verband staande verordeningen en instructien. Hierna is de openbare zitting gesloten. öuitmlanDsrljc tijöingen. Amerika. De berigten welke thans bij Reuters agentschap te Londen uit New-York van den 11 dezer zijn ontvangen, behelzen wederom geene belangrijke bijzonderheden. Het gerucht dat president Jefferson Davis zou zijn overle den, heeft zich niet bevestigd. In antwoord op eene van Rus land ontvangene nota. waarbij de regering van den czaar aan drong op eene vrededelievende beslechting der geschillen, heeft de heer Seward den dank van de regering der Vereeriigde staten betuigd, met de verzekering dat men zeer gelukkig is met dit nieuw vriendschapsbewijs. Men verzekerde dat tien regeinenten van degeconfedereer- den zich uit Virginie hebben teruggetrokken, om de kus ten van Noord-Carolina te beschermen. Eveneens wil men dat er eene nieuwe expeditie wordt voorbereid voor de zuide lijke kusten. Te Pitsburg is een regeraent in opstand gekomen en naar zijne haardstede teruggekeerd. Eene kompagnie van het regeraent tiraljeurs heeft beproefd te deserteren. Men heeft echter dadelijk op hen gevuurd, en bij die gelegenheid twee man gedood en de overigen gevangen genomen. Bij het gouvernement van Kentucky zijn pogingen aange wend om dien staat ten eenenmale onzijdig te houden en er geen leger, noch van de eene noch van de andere partij, toe te laten. Bij de marine der Vereenigde staten heerscht bijzondere groote levendigheid. Engeland. Londen 21 september. Alvorens weder naar Canada te vertrekken, heeft prins Alfred een bezoek gebragt aan de stad Liverpool en daar onderscheidene groote werken in oogen- schouw genomen. Hij werd overal met de meeste geestdrift ontvangen. Indien het weder niet al te onstuimig is, zal Z. K. H. heden aan boord van liet stoomschip Niagara de reis naar Amerika ondernemen. De graaf Russell, Engelands minister van buitenland- sehe zaken, heeft op een adres van de kamer van koophandel van Manchester, waarin Hr. Ms. gouvernement aangespoord werd om in Mexico tusschen beide te komen, bij een schrijven van den 17 dezer doen antwoorden „dat deze zaak bij liet gouvernement een onderwerp van ernstige overweging is.'* Omtrent de aangelegenheden van Mexico sprekende, zegt het ministeriële londensche morgenblad. The morning post, dat het britsche gouvernement een waakzaam oog op Spanjes expeditie tegen Mexico zal houden en op haven eigenlijken aard en einddoel scherp zal acht slaan. De Great Eastern blijft ongelukkig. Gisteren werd het schip namelijk door hevige windvlagen oj> nieuw in open zee gedreven, zoo dat verscheidene stoombooten werden uitge zonden om des gevorderd hulp te verleenen. Ditmaal bekwam de Great Eastern geene schade en sedert gisteren ligt liet schip in veiligheid in de haven van Cork. Vrij algemeen ismen thans van oordeel, dat de machines en raderen te zwak zijn in verhouding tot de grootte van het, schip en dat het tegen een storm op den oceaan derhalve niet bestand zou zijn. The athenaeum meldt dat Mazzini zich thans onledig houdt met het schrijven van gedenkschriften van zijn leven en zijn tijd, een werk dat veel zal bevatten van de geheime geschiedenis der europesche gebeurtenissen gedurende de laatste 30 jaren. Naar genoemd blad wijders verneemt, wor den door signor Daelie. van Milaan, de staat- en letterkundige werken van Mazzini bijeen verzameld, welke hij zich voorstelt in ongeveer twaalf deelen uit te geven. Duitschland. Weenen 23 september. Die Ostdeutsche Post en Die Presse verzekeren dat de geruchten aangaande een ministeriële krisis ten eenen male ongegrond zijn, en dat de minister von Schraer- ling eergisteren in gemeen overleg met den hongaarschen hof kanselier onderscheidene administratieve aangelegenheden geregeld heeft. Bij het huis der afgevaardigden is nog steeds het ont werp der gemeentewet aanhangig, waarover de discussien waarschijnlijk nog gedurende de grootste helft der volgende week zullen voortgezet worden. Vervolgens komt het rapport der commissie betreffende het waarborgen van het geheim der brieven aan de orde. Waarschijnlijk zal het huis den 1 Octo ber e. k. voor veertien dagen uiteen gaan en zal die tusschen- tijd worden besteed, om het vergaderlokaal van verwarmings toestellen te voorzien, daar men eene lange zitting-periode gedurende den winter te gemoet ziet. waarom dan ook onder scheidene van buiten afgevaardigde leden thans trachten, hier vaste woningen te verkrijgen ten einde hunne fatnieljes bij zich te doen komen. Aan Der Wanderer wordt uit Konstantinopel geschre ven dat men in het algemeen zeer veel spreekt over eene op handen zijnde scheuring, die zich in den boezem dergrieksch- oostersche kerk zou openbaren. Een belangrijk deel van de grieksche geestelijkheid moet namelijk ernstig genegen zijn om eene verecniging met de voomsch-katholieke kerk te be werken, mits dc grieksche ritus behouden blij ve. Den 20 dezer werd te Baden-Baden het door die stad ongerigte standbeeld voor wijlen den groot-hertog Leopold plegtig onthuld. De groot-hertog die met de hertogin en den erfprins de plegtigheid bijwoonde, hield eene indrukwek kende rede, waarin hij onder anderen schetste hoe verdien stelijk zijn vader zich jegens het vaderland had gemaakt, door het herstellen der constitutie, en het volk uitnoodigde daaraan ten allen tijde en onder|alleomstandigheden vastte houden. Berlijn 24 september. Voor het hoog geregtshof van Baden te Bruchsal is gisteren de behandeling aangevangen van het regtsgeding tegen Oscar Becker, student te Leipzig, die on langs den bekenden aanslag op het leven van den koning van Pruissen deed. De beschuldigde is een klein bleek 22jarig jongeling, die met de grootste kalmte alle bijzonderheden van den aanslag heeft uitgelegd. Alleen raakte hij in hevige opge- wondenheid en barstte hij in snikken uit, toen hij in strijd j met zijne vroegere verklaringen zeide, dat het voorbeeld van den aanslag van Orsini op keizer Napoleon en de daar- door gelegde grondslag voor de italiaansche beweging hem i tot navolging had aangespoord. Dat zelfde wensch te h.j voor Duitschland te bewerken, hij wilde geen moord begaan, maar alleen door een mislukten aanslag Duitschland uit zijnen slaap wakker schudden. Er zijn 13 getuigen en drie deskundigen gedagvaard, zoo dat de behandeling dezer zaak nog wel eenigen tijd zal aan houden. Het schijnt dat de geneesheeren die den beschul digde hebben behandeld gedurende zijne voorloopige detentie, bepaald hebben verklaard dat hij in het bezit zijner verstande lijke vermogens is, hoe overspannen hij ooksomt.jds moge zijn. Oscar Willem Becker is de zoon van eenen staatsraad van Z. M. den keizer van Rusland, directeur van het lyceum te Odessa, alwaar hij zijne eerste jeugd doorbragt. doch sedert meer dan tweejaren studeerde hij aan de duitschehoogeschool te Leipzig. De beschuldigde was een jong inensch van onbe rispelijke zeden, goeden aanleg en bijzondere werkzaamheid. Zoo wel op de universiteit te Leipzig als op het collegie te Odessa heeft hij verschillende prijzen behaald. Volgensde akte van beschuldiging zijn zijne denkbeelden dan ook ver ward geraakt ten gevolge van het lezen van allerlei öpgewon- dene en onzinnige boeken en geschriften. De teregtzitting werd bijgewoond door een broeder en oom van den beklaagde. De eerste is een jong inensch, die aan zijne fluweelen muts te herkennen was voor een student aan de polytechnische school te Dresden, hij was hevig ontroerd. Volgens een telegram is de behandeling laat in den nacht van dingsdag afgeloopen en Oscar Becker wegens poging tot moord op den koning van Pruissen tot twintigjarige tucht huisstraf en daarop volgende verbanning veroordeeld. De beschuldigde lachte toen zijn vonnis hem werd aange kondigd. Belgic. De september-feesten zijn reeds zondag te Brussel aange vangen inet de plegtige ontvangst van de verschillende schut- terkorpsen uit het land die deel zouden nemen aan het groote concours, waartoe op het sehietplem buiten de Oude leuven- sche poort 35 schijven zijn opgerigt. Een ontzettende stortregen benam veel van het aangename van den optogt en hield ook maandag aan. Behalve de gewone lijkdiensten op dien dag werd het nieuwe en prachtige orgel in Palais ducal ingewijd heteerste orgel dat men op het vaste iand in een concertzaal aantreft, hetgeen tot hiertoe alleen in Engeland gebruikelijk was. Vier der beroemdste organisten waren uitgenooiLgd om mede te werken tot het inwijdingsconcert dat algemeen zeer voldeed. Woensdag werd het concours voortgezet, terwijl er dien dag gratis voorstellingen in de schouwburgen in defranscheen vlaamsche taal, concerten enz., plaats grepen. Frankrijk. Parijs 23 september. Thans deelt de Moniteur officieel mede dat Z. M. de koning van Pruissen op den 6 uctober een bezoek aan den keizer zal brengen te Compiègne. en het blad laat daarop volgen het schijnt zeker dat omstreeks den zelf den tijd nog een ander bezoek van een vorstelijk persoon wordt verwacht. Le constitution nel heeft weder een artikel medegedeeld over de aangelegenheden van Rome, hetwelk, vooral bij het gebrek aan stof waaronder alle dagbladen gebukt gaan, aan leiding zal geven tot langdurige en levendige redeneringen. Terwijl het blad een bijzonder gewigt hecht aan de woorden, door Victor Emmanuel gesproken bij de opening der tentoon stelling te Florence, beweert het tevens dat die vorst, ouaan- gezien zijn streven naar één eenig Italië, zeer goed inziet en goedkeurt welke afwachtende staatkunde Frankrijk volgt ten opzigte der wereldlijke raagt van den paus. Volgens Le constitutionnel zijn het dan ook op dit oogenblik alleen de revolutionnaire en reactionnaire partijen, die eene dadelijke ontruiming van Rome wenschende eene uit haat tegen het pausdom, de andere in de hoop dat er iets goeds geboren worde uit al het kwade. Men mag in tusschen niet uit het oog verliezen dat de koning van Italië, ten zij hij geheel met Frankrijk mogt willen breken, niet anders kon spreken dan hij deed, en uit zijne woorden mag dus niet worden afgeleid dat hij niet even vurig als zijn volk eene eindelijke oplossing van hetromeinsche vraagstuk wensch t. De slotsom waartoe Le constitutionnel zich gebragt ziet, is. intusschen zeer eenvoudig. Het half-officiële blad zegt name lijk, dat alles zich te zijner tijd zal oplossen en dat de wen schen van Italië zullen worden geeerbiedigd. I De regering heeft onlangs van alle prefecten in de departementen eene naauwkeurige statistieke opgave ver langd van alle redacteuren van dagbladen. De minutieuse j inrigting der vragen, welke gesteld zijn in de daartoe strek- kende tabellen, gaf aanleiding tot veel ontevredenheid. Thans heldert Le constitutionnel deze zaak in zoo verre op. door bij eene nota, geteekfind door den secretaris der redactie, te ver klaren dat het eenige doel van de regering was om enkelen j der uitstekendste onder de redacteuren te decoreren. Zij was j er derhalve weinig op voorbereid, hare instructien zoo slecht begrepen en zoo vreemd uitgevoerd te zien. In de groote galerij van het museum van den Louvr

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3