MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 116. Donderdag 26 September. öinnenlanöscljc tijMngm. R ks 1861. Dese courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteutien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 oentmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 25 september. Door het openbaar ministerie bij den hoogenraad der Nederlanden is heden conclusie genomen in de bekende zaak van A. Polderman, vroeger landman te St. Laurens, die door het prov inciaal geregtshof in Zeeland is veroordeeld tot de doodstraf, wegens moed willigen doodslag van zijne wettige vrouw, met voorbedachten rade gepleegd. De procureur- generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie; op den 15 october zal dehoogeraad uitspraak doen. In de gisteren namiddag gehoudene zitting van den ge meenteraad, is hl jkenshet in dit nommer voorkomend verslag, tot curator over het stedelijk gymnasium benoemd de heer A. Slotemaker Cz.. ter vervulling der vacature ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer dr. A. M. Snouck Hur- gronje. Als beurtschipper in het veer van Middelburg op Utrecht is aangesteld N. Weenhoff. liet adres van antwoord op de troonrede der tweede kamer van de staten generaal is gisteren aangenomen. Slechts 2 der leden stemden tegen, namelijk de heeren van Eek en Zijlker. Heden namiddag ten zes ure zal eene commissie uit de kamer bij Z. M. den koning worden toegelaten om het adres aan te bieden. Jl. zaturdagavond werd de voorstelling van Les amours dudiabie, in de groote opera te's Gravenhage afgebroken door een begin van brand onder de costumes enz. in de tot het tooneel behoorende vertrekken. De in de zaal doordringende rook deed spoedig onder het publiek het vermoeden van brand ontslaan, zoo dat velen vertrokken, hetgeen gelukkig bedaard en met orde geschiedde. Ondertusschen slaagde men in liet bedwingen van den brand, die zeer spoedig ont dekt was. zoo dat de voorstelling ongehinderd kon voortgezet worden en het prachtige laatste bedrijf zonder stoornis afliep. De Nederlandsche staatscourant van gisteren bevat een koninklijk besluit van den 21 dezer, waarbij in de eerste plaats 's konings goedkeuring en tevredenheid wordt betuigd aan alle. zoo wel ambtelijke als bijzondere personen, die zich, in welke betrekking ook, ter gelegenheid van den jongsten watersnood verdienstelijk gedroegen en het hunne toebrag- ten, het zij tot herstel, het zij tot leniging tier geledene ram pen, het zij tot voorkoming van meer onheilen. Ten anderen wordt daarbij de zileren barret, ingesteld bij besluit van 24 maart jl. no. 66, aan 12 personen, de bronzen aan 2, de zilve ren medalje aan 76, de bronzen aan 17-1- personen toegekend. L'indépendance beige verzekert dat het thans zeker is dat Z. M. onze koning een bezoek aan den franschen keizer te Compiègnezal brengen. Koning Willem III zou tot dateinde 's Gravenhage den 3 oeioher verlaten en bij gevolg nog tijdig terug kunnen zijn otn opden21 dier maand den eersten steen te leggen aan de spoorwegbrug, welke voor Zutphen over den IJssel wordt gelegd. Of de koning van Denemarken nog zal komen, is nog onzeker; in ieder geval zou diens bezoek niet vóór 15 october plaats hebben. Voor zoo veel het bezoek van onzen koning betreft achten wij dit berigt zeer onwaarschijnlijk. De tentoonstelling van vaderlandsehe oudheden en ge denkstukken betrekkelijk den opstand legen Spanje, in de maand october, door de vereeniging voor de jaarlijksche vie ring van Alkmaars verlossing inl573, aldaar te houden, belooft zeer belangrijk te zullen worden. Behalve door vele bekende verzamelaars en bezitters van zoodanige voorwerpen, zijn ook toezeggingen of reeds inzendingen gedaan door de gemeente besturen van Leiden, Haarlem, Middelburg, Nijmegen.lloorn, Enkhuizen, Monnikendam en Alkmaar. Handels- en effectenblad.) De Nederlandsche stoompost bevat een belangrijk artikel over de staatsspoorwegen in Belgic, waarin, naar aanleiding van de dezer dagen bekend geworden statistiek dienaangaande cenige beschouwingen voorkomen, die den steller tot de slot som leiden dat aan de bclgische spoorwegen met het volste regt eene eervolle plaats onder de spoorwegen in Europa toekomt, niet zoo zeer wat de uitgebreidheid, als wat de exploitatie betreft. De jury voor de thans afgeloopene tentoonstelling van schilderijen te Amiens heeft aan de nederlandsche kunstschil ders H. Koekkoek. L. Meijer, II. J. Scholten, W. Verschuur en A. Waldorp, van wien, onder meerderen, kunstwerken op die tentoonstelling prijkten, eere-diploma's toegekend. Of bij deze diploma's medaljes. dan wel afzonderlijke medaljes zijn of zullen worden gegeven, is onzeker, daar op bovenstaand berigt van het verleenen van eere-diploma's, in het weekblad waaruit wij dat berigt ontleenen. dit volgt: „Datde medaljes, door oponthoud, bij het graveren ontstaan, later zullen wor den uitgereikt." Verder heeft de heer G. de Vries Jz. te Amsterdam, daar de eere-diploma's te Parijs moeten worden in ontvangst genomen, zich bereid verklaard ze door zijnen correspondent aldaar te doen ontvangen en herwaarts op zenden. Algemeen handelsblad.) De heer W. C. Spoor deelt aan de Utrechtsche courant het volgende mede: Zekere landbouwer, Salmon genaamd (zoo leest men in het Journal de la société d'horticulture du Bas- Rhin). had sedert lang opgemerkt dat de poters, welke bij het delven der aardappelen achtergebleven waren en in het volgend jaar uitliepen, steeds gezonde knollen gaven. Hij kwam al/.oo op het denkbeeld, om onder gelijke omstandig heden een gedeelte zijner poters te planten onmiddellijk na de defving plantte hij aldus gedurende zes weken zijne poters uit, welke hij eerst plan had in het volgende jaar uit te plan ten deze versche poters leverden geen enkelen knol op. ter wijl de kwaliteit van dezen laatsteu oogst voortreffelijk was. Het jaar daarna gaf gelijke uitkomst. Hieruit zouden wij dus mogen afleiden, dat versche poters, buiten den invloed van den dampkring gebleven en onmiddellijk in den groei gebragt, gunstiger uitkomsten opleveren dan die. welke een tijd lang zijn bewaard gebleven. Het droog leggen der natte. Inge landen en het vroeger uitpoten der aardappelen schijnt in het algemeen zeer wenschelijk geacht te worden. Naar men verneemt zullen de provinciale staten van Gel derland eerlang in eene buitengewone vergadering worden bijeen geroepen, tot beraadslaging over een voorstel van de regering om ook van wege de provincie eenige tegemoetko ming te geven voor de buitengewone werken, die ten gevolge van den laats-ten watersnood noodzakelijk zijn geworden. De kwaadaardige of liever de langdurige koortsen, waaraan voor een paar jaar zoo velen lijdende zijn geweest, vooral in Friesland en Groningen, begmnen in de laatst verloopen dagen op verschillende plaatsen weder op vrij ernstige wijze te ontstaan en als 't ware bij den dag toe te nemen. Op eene dingsdag te Brussel gehoudene bijeenkomst van de „Association pour Ia reforme douanière," is na zeer leven dige discussie besloten den wensch uit te drukken „dat de bepalingen van het fransch-belgische handelstraktaat mede in den kortst ruogelijken tijd worden toegepast op Engeland en de andere natiën, in afwachting van eene geheele hervor ming van het belgische tarief." Er is voor het tentoonstellingsgebouw te Londen een uur werk besteld bij een horlogieinaker in Ludgate-hill. hetwelk zoo groot zal zijn dat alleen dat van Westminster abbey er bij kan vergeleken worden. De wijzerplaat zal tusschen 15 en 20 engelsche voeten in doorsnede groot zijn, en zal geplaatst worden in het midden der boog aan den grooten ingang in Cromwell-road. Het geheele werk neemt eene ruimte in van 12 voet lengte, 8 voet breedte en 2U voet hoogte. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Alsnog benoemd ter zake der expeditie in de Zuid- en Oosterafdeehng van Borneo tot ridder der 4e klasse van de Militaire Willemsorde. A. van der Velde, thans 2e ziekenoppasser aan boord van's rijks schroefstoomschip Samarang, in Nederlandsch Indie, vroeger matroos der 3e klasse op 's rijks stoomschip Montrado, mede in die gewesten. Necrologie. De bouwmeester van den Dom te Keulen, de heer Ernst Friedrich Zwirner, is jl. zondag morgen ten elf ure. op GOjan- gen leeftijd en na een langdurig lijdeu overleden. De mannen der wetenschap weten wat de duitsche bouwkunst aan den ontslapene te danken heeft, en zij inzonderheid zullen besef fen wat het algernceno vaderland en vooral Keulen in dien man verliest, llij toch had den moed het initiatief te nemen tot de voltooijing van den wereldberoemden Dom; zijne plannen en berekeningen legden tot de voltooijing van dat groote werk den grondslag, en, wat zoo zelden gebeurt, bij de uitvoering bleken die plannen niet te falen, en de cijfers der beuoodigde sommen de raming niet te overtreffen. Even min als in der tijd de beroemde Richartz, mogt hij het einde zien van de taak waaraan hij zijn leven gewijd had. Toch zal na eeuwen zijn naam niet vergeten, maar immer verbonden zijn met dien van Keulen's Dom. Kerk- e» schooliiieuws. Door den kerkeraad der waalsche gemeente te's Graven hage is jl. dingsdag, ter vervanging van den heer Secretan, tot predikant benoemd de heer Paul Wust te Engolltm, in Zwitserland. Marine en leger. Zr. Ms. fregat Zeeland, kommandant de kapitein ter zee G. Fabius, zou volgens berigt van Annapolis, den 5 of G dezer van daar naar Curasao vertrekken. Verkondingen en aanbestedingen. Den 24 dezer is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erve, in de Spanjaardstraat, E 77, verkocht voor i76. 'B'iiermumctersiand. 23 sept. 's av. Hu. 5G gr. 24 's morg. 7 u. 51 'sinidd. 1 u. 62 's av. llu. 51 gr. 25 's morg. 7 u. 56 's inidd. 1 u. 5G gr. Staten generaal. tweede kamer. In de zitting van maandag 23 dezer, welke overigens ge heel gewijd was aan de redevoering van den minister van financiën bij de indiening der begrootingswetten voor 1862, (waarvan m het tweede bijvoegsel van ons vorig no. een uit voerig overzigt is opgenomen) is mededeeling gedaan van het volgende gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Sire 1De tweede kamer der staten generaal acht zich gelukkig de verzekering te mogen herhalen der gevoelens van trouw en verknochtheid, die haar, even als de geheele natie, jegens uwe majeste.t en het koninklijk huis bezielen. 2. Zware rampen door ijsgang en overstvooming troffen eenige provinciën. Dankbaar erkennen wij de uitsiekende I hulpvaardigheid, daarbij zoo wel door vreemdeling als land- genoot aan den daggelegtl. Het voorbeeld, door uwe majesteit gegeven, heeft daartoe niet weinig bijgedragen, en de edele j zelfopoffering, door haar betooud bij het bezoeken der geteis- j terde streken, heeft allerwege een gevoel van erkentelijkheid j ingeboezemd. De baud tusschen vorst en volk is daardoor, zoo mogelijk, nog versterkt geworden. 3. Wei kom was ons uwe verklaring, dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den meest geweuschten voet blijven. Met belangstelling vernamen wij, dat eene overeenkomst met Belgie tot stand is gekomen tot billijke regeling van de aftappingen uit de Maas. De erkenning van den koning van Italië zal, hojjen wij, blijken ia Nederlands belang te zijn geschied. 4. De gunstige getuigenis over den geest en den ijver van de zee- en landuiagt heeft onze belangstelling gewekt. Ter versterking van de weerbaarheid des lands blijft, ook na de aanneming der wet op de nationale militie, de regeling der schutterijen dr.ngende behoefte. 5. De rampen, die Nederlandsch-Indie even als Nederland troffen, hebben wederkeenge hulpvaardigheid opgewekt en daardoor gestrekt om den band tusschen moederland en kolo men te versterken. W'ij hopen, dat de toestand onzer over- zeesche bezittingen al meer eu meer blijken moge gunstig te zijn, eu dat door den moed en de trouw van de zee- en land- magt, met beleid aangewend, de opstand in de zuider- en ooster-afiieeling van Borneo spoedig moge worden onder drukt. De opheffing der slavernij in de West-Indische koloniën wordt door de menschelijkheid gebiedend gevorderd. Wij ivenschen levendig, dat de nieuwe pogmgom daartoe te gera ken, eindelijk met gunstigen uitslag worde bekroond. Andere wetsontwerpen op het koloniaal gebied, die ons worden toegezegd, zien wij met verlangen te gemoet. Wij vertrouwen dat die betrekkelijk de regeling van het beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen, de druk pers en de uitgifte van de kultuurcontiacten daarbij niet zul len worden gemist. 6. Met belangstelling vernamen wij, sire, datdebiunen- landsche aangelegenheden in vele opzigten stof tot tevreden heid geven en dat verschillende takken van volksbestaan, hoezeer met bezwaren te kampen hebbende, bevredigende uitkomsten inogten opleveren. 7. De mededeelingen uwer majesteit omtrent den bloei van kunsten en wetenschappen en de vorderingen in de nij verheid, onlangs gebleken doordein Noord-Holland gehou den algemeene teutoonstelling. waren ons aangenaam. Ook ontvingen wij met genoegen de verzekering van de gunstige werking der wet op het lager onderwijs, en vertrou wen, dat de levendige behoefte, met alleen aan de regeling

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1