ikctijïnngm. Jtjanöclsbmgten. üïCetigeliitQen. In een parijsschen brief aan Le précurseur is als zeker gemeld, dat de fransche regering eindelijk uitvoering heeft o-egeven aan een sedert lang beraamd plan. De Vereeniging van den II. Vincentius van Paulo en de Vrijmetselaarsorde zijn gelijk gesteld met geheime genootschappen, en voortaan zal in élk der besturen van die vereenigingen een vertegen woordiger der regering zitting hebben, met den titel van directeur. Frankrijk. Parijs 22 september. De Moniteur deelt eene eerste waar schuwing mede aan L'éclio dc l'Aveyron, wegens een door dat dagblad medegedeeld artikel, waarin de souverein van eene bevriende en erkende mogendheid wordt aangevallen. Alhier was het gerucht verspreid dat de italiaansche minister baron llicasoli aan ons gouvernement de voorstellen had doen inzien welke hij aan de goedkeuring van den paus wenticht te onderwerpen ter oplossing van het romeinsche vraagstuk, en dat onze regering deze te vrijgevig heeft geacht, vooral met betrekking tot de vrijheden welkeaan deroomsche kerk worden verleend en die veel verder gaan dan bij de het konkordaat aan de kerk in Frankrijk toegekende. Het behoeft geen betoog dat dit gerucht allezins bevesti ging vereischt. Welligt vindt het alleen zijn grond in de omstandigheid dat de heer Ricasoli zijn ultimatum nog niet naar Rome heeft afgezonden, en welligt om zeker te zijn dat dit stuk den paus in orde gcwordeen eene goede ontvangst vinde de tusschenkomst der fransche regering heeft inge roepen om het te doen overhandigen. Tegen morgen wordt de verschijning aangekondigd van eene nieuwe brochure van den heer L. Bienvenu, getiteld De godsdienst, de staat en de vrijheid. Daarin moet de schrijver hevig te velde trekken tegen eene staatsgodsdienst en een budget voor de geestelijkheid. Volgens Le pays zal Frankrijk bij de krooning van den koning van Pruissen door den maarschalk Mae Mahon wor den vertegenwoordigd. Volgens een berigt van La patrie hebben de voornaamste opperhoofden der albaniers onderling overwogen, hoe bij den strijd tusschen de turken en de inontenegrijnen te handelen, en zullen zij zich daarbij denkelijk onzijdig houden. (xriekenland, In den avond van IS dezer is op het slotplein te Athene, door een 17jarig student, Dousios genaamd, een schot gelost op de koningin. II. M. de koningin was bij afwezigheid van koning Olto, die tot herstelling zijner gezondheid eene reis doet naar de baden van Duitschland, in hoedanigheid van regeutes met.het opperbestuur belast. De moordenaar heeft zich van een revolver bediend en is dadelijk in verzekerde bewaring genomen, terwijl II. M. geenerlci letsel bekwam, zeer bedaard bleef en zich den vol genden dag weder in het publiek vertoonde. Dousios ver klaart geene medepligtigen te hebben. Portugal. Volgens een telegram uit Lissabon werd daar eene ministe riële krisis te gemoet gezien. De oogst blijkt hier te lande ongenoegzaam voorde behoefte, zoo dat de regering besloten heeft de havens open te stellen voor den invoer van vreemde granen. Het huwelijk tusschen de zuster des konings en den prins von Hohenzollern zal den 12 oetober worden voltrokken. Italic. Koning Victor Emmanuel is nog altijd te Florence, waai de bevolking zeer opgewonden en hartelijk voor hem is. Ilij zal zich bij de krooning van den koning van Pruissen doen vertegenwoordigen door den heer La Rocca. Eene particuliere correspondentie uit Parijs aan L'ob- servateur beige deelt als zeker mede dat er een of- en defen sief verbond bestaat tusschen Frankrijk en Italië, met het oog op eene spoedige ontruiming van Rome door de fransche troe pen. De italiaansche regering moet er naar haken om dit traktaat openbaar te maken maar de fransche regering houdt dit tegen en wel. naar men wil, om de volgende reden. De paus moet, overtuigd dat zijne zaak hopeloos is, een brief tot den keizer gerigt hebben, (lie eerlang zal worden bekend ge maakt. De toon daarvan is. in strijd met zijne vroegere drei gende houding, zeer nederig, en Pius IX zou daarbij eenvou dig zijn lot in handen van Frankrijk stellen, met de bede dat de kroon van den heiligen Petrus worde beveiligd voor de aanvallen der italianen. De fransche regering zou door dezen plotselingen ommekeer in eene zeer tnoeijelijke positie zijn geplaatst. De correspondent herhaalt verder dat eene geheime bepa ling bij bovenbedoeld contract wel degelijk spreekt van den zoo dikwerf betwisten afstand van Sardinië aan Frankrijk. De paus heeft weder eene allocutie uitgesproken bij gelegenheid der kanonisatie van zendelingen, die reeds vóór langen tijd in Japan zijn ter dood gebragt, werwaarts zij gegaan waren om het roomsche geloof te verbreiden. Hoewel dit onderwerp geheel vreemd is aan het vraagstuk zijner wereldlijke inagt, heeft de paus toch deze gelegenheid aange grepen om bij vernieuwing te verklaren dat cr geene verzoe ning met een koningrijk Italië denkbaar is, en dat zij die eene schikking mogelijk achten in groote dwaling verkeeren. Het huwelijk van den oudsten zoon van den gewezen groothertog van Toskane met eene prinses van den napelschen tak der bourbons-fatnielje is donderdag te Rome op het vati- kaan gesloten. De paus heeft het huwelijk ingezegend, en daarbij eene treffende toespraak gehouden. Bij een schrijven van den Li dezer heeft de generaal Cialdini aan den gemeenteraad van Napels zijne tevredenheid over den afloop der feesten van den 7 en 8 dezer betuigd, maar tevens het collegic vermaand om zonder tijdverlies handen aan het werk te slaan en de plannen tot verfraaijing der hoofd stad en tot bevordering van het gerij fharer ingezetenen ten uitvoer te leggen. „Napelszegt de generaalbehoefteen korps stedelijke gendarmes, straatvegers, voertuigen ora bij nacht de onreinheden uit de stad te verwijderen het heeft behoefte aan zuiver drinkwater en aan pompen voor het pu bliek, aan betere communicatiewegen en aan meer volledige verlichting der straten. Bovenal heeft Napels behoefte aan uitbreiding; de stad wordt door gebrek aan ruimte als ge smoord, en heeft geen versche lucht genoeg. Het is volstrekt noodzakelijk hier nieuwe stadwijken aan te leggen en nieuwe woningen te bouwen. Deze en vele andere dingen zullen achtereenvolgens moeten worden tot stand gebragt door het doorluchtig gemeentebestuur van Napels, hetwelk zekerlijk niet zal willen onderdoen voor andere gemeentebesturen in Europa, die zich zoo verdienstelijk voor de zaak der bescha ving hebben gemaakt." Den 22 dezer is ter reede van Veere aangekomen de schoo ner Catharina Elisabethgez. J. Pander, van Seaham met steenkolen naar Middelburg. Veere 22 dezer. De engelsche brik Cadi.v, gez. James Street, den 16 dezer op het Breczand (gemeente Vrouwepol der) gestrand, is heden morgen, üa zijne inhebbende lading kolen in ligters gelost te hebben, van strand door eene stoom boot gesleept, hier binnengekomen en in den namiddag naar Vlissingen binnendoor opgesleept. Den 20 dezer is van Veere naar zee gezeild de engelsche brik Chancegez. I. Martin, van Middelburg met ballast naar Newcastle. Rotterdam 23 september. Heden zijn afgedaan 26000 balen ongepelde Necransie rijst a f7. zijnde de ladingen per Maleijer, Soerabaija en Hcu- riette Gerardina Susanna. Mcckrapprijzen. Rotterdam 23 septemoer. Er werd heden redelijk geveild bij eene vaste markt. Goede onberoofde gold'-f 26, racijn f 19 j. Graan mar kt e n Amsterdam 23 september. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f 42. Lijnolie op zes weken f 36£. Rotterdam 23 september. Koolzaad en erwten waren heden 20 cent en bruine boonen 50 cent hooger. Axel, 21 september. Oude tarwe f 10,75 af 11,65 Nieuwe dito f 12,60 a f 13.55 Oude roggef7,—a f7,30; Nieuwe dito f7,95 a f8,40; Win- tergerst f 6,55 a f 6,S0; Zomer dito f 5.90 a f 6,15Haver f3.55af 4, Paardebooncn f7,30 a f7,75; Groene erwten f 10,25 a f 11..20; Boekweit f7725 a f7,65. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 september. Nederland.Certific. Werkelijlceschuld 2^ pet. 64 dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 99^ Aand. Handelmaatschappij 4^ 135 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 „102} Certilic. Hope co4 75 dito dito 1855, 6de serie. 5 94§ dito6 55 Aand. spoorweg195 Leening 18604}- S9£ Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien 2 42| dito binnenlandsch3 473 Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 461 dito amsterdamsehe5 69 J dito nationale 5 56 dito '1847/1852 2j 24§ Bank actiën 3 660 Belgie. Certificaten bij Rothschild 2} Portugal. Obligatien3 46 y dito nieuwe3 46 Grenada, dito15 Venezuela, dito2\- Illinois. dito7 86}, Mexico. dito3 22 Londen 21 sept.ten 12 ure. Consols. 93J. Weenen 21 sept. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 67.50. Parijs 21 sept. (slotpr.) 4}- pet. compt. 3pct.69.30 Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 19 september. Metalliek f21,65; Napelsclic fDiverse engelsche in f 11,82$; Engelsche Russen f 11,82$Fransche f 55,75; Belgische f 56,Pruissische f34,87$; Spaansche piasters fSpaansche coupons per fr. fHamb. Russen f32,50; Russische in zilveren roebels f33,06;}; Poolsche in fl. f26,87}; Nationale metalliek f29,10; Dollars f Eene blijde boodschap aan «le lijdende mensclilicid. „Weldra zal men niet meer, wegens ziekte van eenig been. den lijder door afzetting van het kranke lid behoeven te ver minken." Alzoo spreekt de beroemde Flourens, lid van de fransche akademie en secretaris van de akademie van weten schappen, een geleerde, wiens roem door de gansche wereld verbreid is. „ïk aarzel niet te beweren dat, ook zelfs bij de hevigste beenbreuken, men voortaan slechts zeer zelden, wanneer het hij voorbeeld onmogelijk is op tijd werken, tot afzettingen zijne toevlugt zal dienen te neinen." Ziedaar de verzekering van een hoogst ervaren geneesheerden heer Mottet te Bayeux. Eindelijk zegt Littre', lid van het fransche instituut,, een man, wiens alomvattende wetenschap verba zing wekt: „Het is dus onbetwistbaar, dat men voortaan aan geen been behoeft te wanhopen, zoo lang het beenvlies zelf niet aangedaan is." In de daad is de chirurgie betreffende het stelsel der beenderen in den laatsten tijd ganschelijk ver nieuwd. en heeft eene belangrijke physiologische ontdekking tot eene belangrijke heelkundige toepassing aanleiding gege ven. Het vooruitzigt is geopend, dat de afzetting van een been voortaan tot de zeer zeldzame uitzonderingen zal behoo- ren, en men, wanneer alle overige tot dus verre bekende hulp middelen van natuur en kunst zijn uitgeput, ook dan nogniet tot dat vreeselijk uiterste zal behoeven te besluiten. Hier geldt het niet slechts de wetenschap, maar de menschbeid zelve: men gelieve ons dus een oogenbük aandacht te vcr- leenen. Belchier, chirurg te Londen, was bij een verwer te eten. toen hij opmerkte dat dc beenderen van een jong varken, het welk op tafel was gebragt, rood gekleurd waren. Hij vroeg zijn gastheer, waaraan deze vreemde kleur te wijten was. Men antwoordde hem dat het dier met zemelen gevoed was ge worden. welke van de garance, tot het verwen van stoffen gebruikt, doortrokken waren. Belchier deed terstond eenige proeven (in 1736): hij mengde fijn gestampte wortel van garance met het voedsel van een haan. Na verloop van zestien dagen stierf dat dier. Al zijne beenderen, maar slechts de beenderen, waren rood spieren, vliezen, kraakbeen, alle overige deelen hadden hunne gewone kleur behouden. Duhamel herjiauhie de proef van Belchier op kippen, dui ven, varkens (in 1739). Telkens zaghij dat de beenderen, en slechts de beenderen, door de garance werden rood gekleurd. Maar hij ging nog verder. Hij onderwierp aan den gewonen leefregel een varken, welks beenderen door de garance waren rood gekleurd; zes maanden daarna doodde hij hetbij het doorzagen der beenderen bleek het hem, dat de roode laag door eene witte laag wasbedekt geworden. Een ander varken, hetwelk Duhamel beurtelings garance toegediend en onthouden had, vertoonde in zijne beenderen lagen, welke beurtelings rood en wit waren. Uit deze proeven trok Duhamel het volgende besluitde beenderen groeijen in de breedte door de toevoeging van tel- kels nieuwe en elkander opvolgende lagen. Maar de voeding, welke elk ligchaam onderhoudt, en in de j opname van daaraan vreemde, doch nuttige deelen bestaat, vereischt dat aan den anderen kant telkens weder oude, ver- bruikte deelen uit het ligchaam verwijderd worden. Deze i regel, welke voor elk ligchaam in zijn geheel geldt, moet evenzeer op ieder been in het bijzonder worden toegepast, gelijk Flourens het eerst heeft opgemerkt. Naarmate de been deren aangroeijen door de toevoeging van uitwendige lagen, groeit hun inergkanaal aan door de opname van inwendige lagen. Ziehier de proeven, waardoor Flourens deze afscheiding der inwendige beenlagen bewijst. Hij mengt garance m het voedsel van eenig dier. De been- laag, welke zich gedurende dien leefregel vormt, is rood. Hij schorst het gebruik van garance en onderwerpt het dier aan de gewone leefwijze. De nieuwe laag, welke zich thans vormt, is wit en bedekt de roode laag; vervolgens wordt deze laatste geheel inwendig, en de witte lagen die er door bedekt wor den, verdwijnen; eindelijk verdwijnt de roode laag op hare beurt. Eene andere proef bragt hem tot de zelfde uitkomst. Ilij omringde met een draad van platina het been van een jong dier. Deze ring, welke oorspronkelijk het been zelf omvatte, was na eenig en tijd door het been ingesloten en in het inerg kanaal vervat. Het mechanisme van den groei der beenderen in de breedte bestaat dus uit eenen dubbelen arbeid aan de éëne zijde, die van het uitwendige beenvlies of periosteum, worden nieuwe beenlagen opgenomen, terwijl aan de andere zijde.die van het inwendige beenvlies of periosteum, oude beenlagen worden afgescheiden. Het been vormt zich dus inlagen: het scheidt zich af in lagen. Maar welk is het orgaan, waardoor deze vorming en afscheiding worden mogelijk gemaakt? Dit orgaan is het beenvlies of periosteum. Ziehier hoe Flourens deze stelling bewijst. Hij hoorteen gat m de kleine armpijp (den radius) vaneen bokdoor dit gat brengt hij een peilnaald in het inergkanaal, en vernielt er het geheele vlies van. Het gevolg is dat er vol- komene versterving van de armpijp plaats heeft, welke echter geheel door middel van het beenvlies op nieuw wordt voort- gebragt. Wat het oude been, het doode been, betreft, het wordt van alle kanten door het nieuwe been ingesloten, en langzamerhand door het raergvlies of inwendig periosteum van dit nieuwe been als het ware verteerd. Volgt niet uit dit alles dat, daar het periosteum of beenvlies een nieuw been kan voortbrengen, men Inj^iekte of verbrij zeling van een been zich er op moet toeleggëp, om, in plaats van het kranke lid af te zetten en alzoo den geljeelen mensch te verminken, liet beenvlies te redden en al^po den ouden menseh in zijn geheel weder in het leven te roepen? Weldra zullen dan ook algemeen, volgens het getuigenis van de eerste geleerden, de afzettingen vervangen worden door uitroeiin gen van het been, met behoud van het beenvlies, eene soort van behandeling, welke door Flourens met een franschen kunstterm extirpation sous-periostée, door Se'dillot, professor aan de medische falculteit van Straatsburg, e'vidcment des os genoemd wordt.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3