Marine en leger. Wij vernemen dat met 1 november wordt in dienst gesteld et te Vlissingen liggende korvet 1ste klasse Prins Maurits der Nederlanden, om te gaan kruisen op de hoogte der Cana- risclie eilander» met adelborsten Iste klasse en jeugdige zee lieden. Men schrijft uit Nieuwediep 19 september lieden morgen is Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. kommandant kapitein ter zee W. A. de Gelder, door Zr. Ms. stoomschip Cycloop naar de reede van Texel gesleept, alwaar zij ten anker ligt. Morgen of overmorgen zullen de schiet oefeningen aanvangen, waartoe eene afgekeurde kanonneer boot naar de Horst moet gesleept worden, waarop men schiet proeven zal nemen. Na eenige dagen aldaar gelegen te hebben, kornt de Neptunus weder in de haven en zal buiten dienst gesteld worden. Zr. Ms. schroefstoomschip der le klasse Zoutman is in den namiddag van den 20 dezer van 's rijks werf te Amster dam met goed gevolg te water geloopen. Volgens de Arnhemsche courant zal er gedurende de wintermaanden eene kanonneerboot te Terschelling worden gestationneerd. ten einde bij onverhoopte strandingen de goede orde te handhaven, vermits de ambtenaren met de po- licie belast, daarop niet voldoende kunnen toezien. Hetvis- schen op de Lutine heeft in der tijd een dergelijk stationne- inent noodig en zeer nuttig gemaakt. Tegen halfoctober zullen te 's Gravenhageeen aanvang nemen de vereischte examens der onder-officieren van de ver schillende legerkorpsen, dingende naar de betrekkingen van 2eu luitenant-kwartiermeester bij het leger hier te lande en bij dat in Oost-lndie. welk examen zal plaats hebben onder pre sidium van den generaal-majoor Ilardenberg, chef der mili taire administratie bij het departement van oorlog. Acrkoopingen en aanbestedingen. Den 21 dezer is te Nieuw- en St. Jooslaruï ten verkoop aan- veiioden een huis en erve, in de Oude Kerkstraat, A( no. 35, gerkoebt voor f 606,50. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September 1861. W.t. Z.jl2 17ó5.'J-15.2 Nw.t.W; 15 |757.5 13 6 Nw.t.N. 11 (7G3.7:14-.S 5 767-3 15.0 5 j7G6.7 1G.-t i 7 760.511G.8 5 1750.0)10.1 Thermometers tand. NOost. W fc.K Zuid. I Z. Z\Y. 415 a 3 Laagste a -S temperat. Aanmer en verschil kingen. "g i Jjie met de .5 ic/j hoogste. 0.67 8.82, 1.0 wolkdr. buij. 0.83 9.86, 7.5 bewolkt buij. 0.79 9.81.17.1) bewolkt buij. 0S8 11-30 J 1.5 bewolkt {)uij. 077 lO.GGj 0.7 heijig en held. 0.72 10.46 0.0 bewolkt. 0.G1 8.52) 0.0 bewolkt. 20 sept. 's av. 11 u. 5S gr. 21 's morg. 7 u. 56 'sinidd. 1 u. 62 's av. 11 u. 56 gr. 22 's morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 58 's av. 11 u. 58 23 's morg. 7 u. 57 's midd. 1 u. 62 gr. fJuitmlanïisrije tijdingen. Amerika. De jongste berigten uit Washington, in de new-j-orksche dagbladen van den 7 dezer medegedeeld, zeggen dat de troe pen der confederatie zich in groote sterkte nabij die stad vereenigden, en dat er een veldslag op handen scheen te zijn. Te Washington werd verzekerd, dat het zuidelijke leger veel door ziekte leed men zeide dat wel vijftig per cent van het krijgsvolk ziek was. In Kentucky, welke staat zich tot nog toe buiten den strijd gehouden had en door de beide partijen eenigermate als onzijdig was behandeld, waren nu vijande lijkheden voorgevallen, zoo dat de burgerkrijg gezegd kon worden zich tot dien staat te hebben uitgebreid. In Missouri was weder een gevecht voorgevallen, en ditmaal was. althans volgens de berigten der new-yorksche bladen, de overwinning door de troepen der unie behaald zij hadden, ter sterkte van 430 rnan, eene tien maal zoo sterke krijgsmagt van de tegen partij verdreven. De president Lincoln heeft overal in den lande gelegenheid voor de ingezetenen open gesteld om in de geldleening voor de schatkist der unie in te schrijven en de burgers daartoe, onder inroeping hunner vaderlandsliefde, dringend doen uit- noodigen. Te New-York werd, volgens de jongste berigten, aan die uitnoodiging door de bevolking vrij wel beantwoord. Elngelaiid. Londen 20 september. The daily news zegt dat liet onder teekenen van het handelsverdragtusschen Frankrijken Pruis- sen door de tegenkanting van Saksen niet langer zal worden tegengehouden, en dat het verdrag door Frankrijk niet met het tolverbond zal worden gesloten, maar metdiestaten welke zullen goedvinden aan die verbindtenis deel te nemen. Dit staat, naar de meening van het genoemde blad, met on t- binding van liet tolverbond gelijk. Uit Japan verneemt men, dat ook dat land een belang rijk deel aan de groote tentoonstelling van 1862 hier zal nemen. De heer Alcock, onze gezant daar te lande, heeft namelijk kennis gegeven, dat hij een 30lal groote kisten met porselein, bronswerken en verlakte goederen, ivoor- en hout- snijdsels, zijde, imitatie van leder, boeken, prenten, speel goed. optische en andere instrumenten en voortbrengselen der natuur herwaarts zal zenden. De heer Alcock zal zelf naar Engeland komen om deze belangrijke verzameling te ordenen. De russische grootvorst Konstantijn wordt teRyde, een stadje op het eiland Wight, verwacht. Alfred de Vidil heeft dingsdag de gevangenis verlaten zijn straftijd is geëindigd. Men weet dat hij veroordeeld werd. ter zake dat hij geweigerd had tegen zijnen vader te getuigen. Omtrent het ongeluk dat de Great Eastern overkomen is, verneemt men nader de volgende bijzonderheden: Dit reusachtig schip verliet Liverpool den 10 dezer, met een grooter aantal passagiers dan het nog ooit vervoerde, namelijk bijna 200 in de groote kajuit, de salons en de staatsiever- trekken. en een ongeveer gelijk getal in de overige kajuiten. Alles ging goed tot donderdag den 12 dezer, toen liet schip tot 280 mijlen westwaarts van Cape Clear gevorderd was. Maar toen stak een hevige storm op, en de zeilen welke de kapitein had doen hijschen werden aan flarden gereten kort daarop hoorde men een hevigen slag in de machinekamer, en zag men daar verscheiden bladen lood afgescheurd, terwijl tevens bij onderzoek bleek dat de raderen uit hunne rigting verwrongen waren en tegen de zijden van het schip schraap ten. Zij bleven echter nog rond wentelen, maar uit vrees dat zij gaten in het schip maken mogten, beval de kapitein hen te doen stil staan, en vertrouwde uitsluitend op de schroef om liet schip te doen vorderen. IrMusschen hield de storm dien geheelen dagen den daarop gevolgden nacht met gelijke lievig heid aan; den volgenden morgen waren de raderen en ook de roerpen geheel afgebroken. Nu lag het schip volkomen hulpeloos als een blok op de oppervlakte des waters, en werd op de meest onrustbarende wijze heen en weder geslingerd. Stoelen en tafels werden in stukken gebroken, spiegels en andere meubelen en sieraden vernield, en het binnenste van liet schip leverde een treurig tooneel van verwoesting op. Zes sloepen werden door de zee medegesleept, en twee der overige zoo zeer gehavend dat zij geheel onbruikbaar waren. Zaturdag avond kwam het brikschip Magnet, van Nieuw- Schotland, opdagen, welks gezagvoerder, den nood ziende waarin (le Great Eastern verkeerde, zich bereid verklaarde alle hulp te verleenen, hetgeen de gemoederen der in hevigen angst verkeerende passagiers tot kalmte bragt. Tot zondag morgen toe bleef het schip in bewegingloozen staat liggen, maar na het bedaren van den wind slaagde de ekipage er in het na de haven van Cork te rigten, die het maandag morgen in ontredderden staat bereikte. Een groot aantal passagiers was door kleine stooinbooten aan wal gebragt. Zij en al de overigen hadden het grootste gedeelte hunner bagage verloren, of deze was. in zoo ver die niet door (le golven was medegesleept, althans geheel bedorven. Gedurende den storrfl grepen verscheiden persoonlijke ongelukken aan boord plaats; eene dame brak een arm, de kok een zijner beenen, en verschillende andere personen bekwamen kneuzingen of won den. De kapitein en verscheidene andere deskundigen aan boord hebben de meening geuit dat. ware het schip niet zoo sterk gebouwd geweest, het geheel tot splinters zou zijn ge slagen. Denkelijk wordt het naar Milfordhaven of Liverpool gebragt om te repareren, maar de tijd wanneer het zijne tegen woordige ankerplaats verlaat is nog onzeker. De hoofdcom missarissen en beambten der maatschappij hebben zich naar Cork en Liverpool begeven, om een naauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van het gebeurde in te stellen. Rusland. Ten gevolge van de gewelddadigheden, te Warschau in de laatste dagen gepleegd tegen de genen welke zich niet aan de demonstratien der poolsche partij willen aansluiten, is er gis teren in de kerken door de geestelijken tegen het verstoren der openbare orde gepredikt. Op voorstel van den stadhouder heeft de besturende raad van het koningrijk Polen bepaald, dat Warschau in staat van beleg zou worden gesteld, indien de orde er opnieuw gestoord wierd. De stedelijke verkiezingen te Warschau zullen den 25 dezer plaats hebben. Weenen 21 september. De aartshertog Maxiiniliaan heeft deelgenomen aan de jongste beraadslagingen van den minis terraad over de oorlogsmarine. Eene aanmerkelijke vermeer dering van deze mag verwacht worden. Het Dresdener Journal, officieel orgaan der saksische regering, wederspreekt de verklaring van het engelsche dag blad The daily news, dat Saksen de eenige staat van het tolver bond zou zijn, die weigert toe te treden tol het handelstrak taat over welks sluiting door de kabinetten van Berlijn en Parijs is onderhandeld. Het blad verklaart dat Saksen in dit opzigt geheel eenstemmig met Pruissen denkt. Berlijn 22 september. De volksvergadering die alhier was bijeengeroepen door de hoofden der feodale partij om hen te steunen tegenover het ministerie en liet National Verein, had vrijdag plaats, onder voorzitterschap van graaf Stolberg, pre sident van liet huis der heeren. Eed der voornaamste woord voerders was de heer Wagner, de redacteur van een dagblad die na den dood van professor Stahl bet hoofd der revolutio naire partij is. Een duizendtal nieuwsgierigen woonde deze vergadering bij, en vooral eenige chefs van industriële ondernemingen die ontevreden zijn over (le vrijheid van den arbeid, sloten zich bij de oproepers der vergadering aan. Uit Bruchsal wordt berigt, dat van de 52 getuigen, ge hoord in de zaak van Oscar Becker, slechts 13 zijn opgeroe pen om bij de aanstaande behandeling van het proces tegen woordig te zijn. De voornaamste getuigen zijn onze gezant bij het badensche hof de graaf Flemming, de heeren Brandt uit deze hoofdstad, Süpfle, uit Gernsbach en Schill, referen daris bij de regtbank te Achern. De hew Ree is ambtshalve belast met de verdediging van den beschuldigde. De vvurtembergsche tweede kamer heeft met 80 stem men tegen 1, het ontwerp aangenomen, waarbij de israëlieten ten aanzien hunner staatsburgerlijke regten, met de overige gezindten gelijk gesteld worden. België. L'inde'pendance beige van vrijdag behelst de volgende beschouwing Drie liberale dagbladen, L'e'toile beige, Le précurseur en het Journal de Liége, hebben dezer dagen van gedachten gewisseld over de gepastheid om de jaarlij ksche feesten ter herinnering aan onze nationale onafhankelijkheid te staken. Le précurseur acht die staking gepast en de beide andere bla den protesteren zeer hevig daartegenvolgens eerstbedoeld orgaan hebben de september-feesten nog tegenwoordig een tegenover Nederland vijandig karakter, en grijpen daarbij manifestatien plaats, die beleedigend zijn voor eene natie met welke wij door de naauwste en aangenaamste vriend schapsbanden zijn verbonden. „Laat Belgie, vervolgt dat antwerpsclie blad, rouw blijven dragen over zijne dooden, maar met uitzondering van die lijkdienst, bestaat er voor (le viering der september-feesten geenerlei geldige reden meer." Even als Le précurseur hechten wij de meest mogelijke waarde aan de banden van innige achting en openlijke sjun- patliie, welke ons verbinden met onze bataafsche broeders. Zij zijn ons liet dierbaarst, en iedere maal dat de gelegenheid zich voordoet, hebben wij met al de kracht die in ons was de welwillende en moedige pogingen ondersteund, welke aange wend werden om den band te vernieuwen van onze gemeen schappelijke overleveringen met de noordelijke gewesten van het oude Nederland. Daarmede gelooven wij voldoende ver klaard te hebben dat wij de eersten zijn om er op aan te drin gen dat men alle schijnsel van verdeeldheid, als deze nog tusschen ons mogt bestaan, deed verdwijnen, zelfs tot den prijs van eenige opoffering onzer eigenliefde. Maar de sep tember-feesten hebben sedert lang opgehouden zoodanig karakter te hebben. In het leven van een volk zijn er geen merkwaardiger dagen, geene die het meer waard zijn geheiligd te worden door den eerbied der latere geslachten, dan die waarin dat volk, perk stellende aan een eeuwenlang tijdperk van dwang, voor de onafhankelijkheid en de vrijheid wordt herboren. Dat (le nieuwgeborene vrije natie in den eersten tijd van haar aanzijn nog de sporen behoudt van de smarten, waarmede hare ge boorte gepaard ging, ligt in den aard der zaak en wordt gewettigd door de menschelijke hartstogten. Maar als de tijd over die herinneringen is lieengevloden, wanneer meer dan een vierde eeuw in de zelfde vergetelheid de grieven en (le vijandelijkheden van eertijds heeft bedolven, dan moet het krachtig geworden volk in die geboortefeesten niets anders meer zien dan een roemrijk symbool, geheel afgescheiden van den strijd waarmede zij gepaard ging. en dat het ongeschon den moet nalaten aan de geslachten, die zullen geroepen worden om zijn werk voort te zetten. De se|itember-feesten zijn reeds sedert verscheidene jaren niets anders, zoo wel in onze oogen als in die van onze neder- landsche naburen. Zij spreken tot ons niet meer van eenige overwinning die wij behaald hebben, maaralleen wijzen ze er ons op dat wij onafhankelijk en vrij zijn. Zij kwetsen Holland even weinig als Frankrijk, Oostenrijk en Spanje, die beurtelings heerscliajijiij over ons laml hebben gevoerd zij bepalen er zich toe om aan onze medeburgers door uitwendige teekenen die wij inderdaad talrijker en nog treffender zouden wenschen te herinneren dat Belgie op den 23 sep tember 1838 het tijdperk van een eigen, zelfstandig leven is ingetreden. In welk opzigt kan zoodanige feestviering, zoo als Le précurseur schijnt te gelooven. gelijken naar eene mani festatie welke iets beleedigends heeft, voor wie dan ook? Wij moeien bekennen, dat volstrekt niet te kunnen begrijjien. Sederthunnestaatkundige vrijverklaring vieren de amerika- nen jaarlijks op godsdienstige wijze het feest hunner onafhan kelijkheid, zonder dat Engeland ooit in dat feit eene beleedi- gende manifestatie of zelfs iets ongepast te zijnen opzigte heeft gezien. Nederland is voor de onafhankelijkheid gebo ren op den dag dat Brielle door de watergeuzen werd inge nomen denkt men dat, als liet daar te lande gepast geoor deeld ware dien merkwaardigen gedenkdag door een natio naal feest te vieren, Sjianje daarin ooit meteenigen schijn van grond, een voorwendsel zou hebben kunnen zien tot eenige beleediging te zijnen aanzien? Wij houden ons verzekerd dat onze hollandsehe broeders er even zoo overdenken; de herinnering aan de gebeurtenissen welke hun de vrijheid gegeven ln-bben, is hun te dierbaar dan dat zij de gevoelens niet zouden eerbiedigen aan welke wij in soortgelijke omstan digheden voldoen. Wij gelooven dat het gouvernement wel heeft gedaan met de handhaving der september-feesten, en op die wijze met de jaarlij ksche vernieuwing van dien symbolischen doop onzer nationaliteit. Eene dergelijke plegtigheid aan den voet oener gi afjilaats volbragt, heeft iets grootsch, dat men te vergeefs overal elders zou zoeken. Voorzeker, (le datum van 21 julij, voor weikeu Le précurseur zich verklaart, heeft mede regt om eene roemvolle plaats in te nemen in de rij onzer nationale plegtighedenmaar juist omdat onze constitutie bovenal de volkssouvereiniteit heeft verkondigd, moeten wij trachten aan die souvereiniteit het feest te blij ven heiligen, dat zoo wel bestemd is om baar te vieren als om haar te bevestigen. Le constitutionnel bevat een artikel over de niet-erken- ning van het koningrijk Italië door Belgie. Daarin wordt, ten gevolge eener correspondentie, onlangs in L'ami de la religion opgenomen en toegeschreven aan den heer Decliamps, en waarbij gedoeld werd op oneenigheid te dezer zake tusschen koning Leopold en de heeren Rogier en de Vrière, gezegd dat men zich in Belgie geene oneenigheden tusschen den koning en zijne ministers kon denken en allerminst dat de koning zich daardoor zou laten vangen. L'observateur beige doet opmerken dat liet gelieele artikel van het parijssche dagblad eigenlijk niets nieuws behelst en een overzigt geeft van liet reeds lang te dier zake in de belgi- sche dagbladen besprokene. Intussclien wijst het blad er op, dat de beweringen van L'ami de la religion tamelijk wel strooken met de geruchten omtrent eene ministeriële krisis.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2