MÏDDELBURGSCHE C O U1TA N T. r us. Dingsdag 1361 24 September. Öinnmlanöacljc tijöingen. Deze courant verscliijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post 3,4-0. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien are des morgens. UITGEVERS: DE' GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels f1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekeud naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommev behooren twee bijvoegsels, bevattende, het eerste 1. verslag der zittingen van de staten generaal, eerste ka mer van 20 dezer, en tweede kamer van 20 en 21 dezer, 2. verslag der zitting van den gemeenteraad te Zierikzee van den 18 dezer, en 3. overzigt der gemeente-begrooting van Zierikzee. het tweede: Uitvoerig overzigt der redevoering van den minister van financien, uitgesproken bij de indiening der begrootingswet- ten voor 1862. Middelburg september. De minister van financien heeft heden morgen, overeen komstig het in de zitting der tweede kamer van de staten generaal van eergisteren bepaalde, de staatsbegrooting voor 1862 ingediend, met eene rede, waaraan wij de volgende hoofdpunten ontleenen De dienst van 1859 levert een overschot van f 65,114,54 die van 1860 -14,281,35S.2S 1861 - 2,785.783,52 f17.132,556,34 De minister acht het niet raadzaam over te gaan tot del ging van schuld, eer beslist zal zijn over de verbetering van den waterweg van Amsterdam en Rotterdam, en de emanci patie. Het eindcijfer van de begrooting der uitgaven van 1862 beloopt f 86,434,328. Daaronder zijn begrepen fl,571,53S. nieuwe posten die op het budget van koloniën meer Aoorkomen dan in vorige jaren, welke som, van het eindcijfer afgetrokken zijnde, blijft er f84,862,7S9; mitsdien voor 1862 meer dan voor 1861 f 657,144. Voor 1862 is meer geraamdf 943,000 minder- 286,000 Blijft verhooging als bovenf 657,000 Deze verhoogingen zijn het gevolg van meerdere uitgaven voor waterstaat, onderwijs en versterking der kusten. De inkomsten van ÏS62 zijn geraamd op f61,627,488 mitsdien meer dan in 1S61 f765,4Sl, liet koloniaal batig slot. dat door een vorig minister van koloniën geraamd was op f 12,200.000, is in augustus jl. ge bleken slechts te beloopen f7,200,000, zoo dat hier een te kort is van 5 millioen. Deze vermindering ontstaat uit de mindere hoeveelheid koffij en suiker, in 1861 aan de markt gebragt, uit de mindere opbrengst der tinveiling en uit de meerdere behoefte der indische kas. Het resume' van deze berekeningen is. dat het budget in zijn geheel een te kort van f 6,300,000 oplevert, hetgeen door de overschotten der vorige jaren ad f 17,1 '32,556 gedekt wordt. Bij dezen toestand, die geene ongerustheid behoeft te baren, acht de minister het toch niet raadzaam tot afschaffing van belastingen op handel en nijverheid over te gaan, maar echter is zijn plan verbetering in de belasting-wetten te brengen en daartoe voordragten te doen Een meer uitvoerig overzigt vinden onze lezers in het tweede bijvoegsel. In eenige afdrukken van ons vorig nommer stond dat de tweede kamer het adres van antwoord op de troonrede had aangenomen. Natuurlijk werd de eerste kamer bedoeld. De gemeenteraad alhier zal morgen namiddag ten twee ure, weder eene openbare zitting houden, waarin de navol gende zaken zullen worden behandeldmissive gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; idem burgemeester en wethouders van Utrecht, benoeming beurtschippers en voor- dragt dezerzijds; idem curatoren gymnasium, voordragt vaca ture; idem dr. Meetneling, aanvaarding betrekking gemeente geneesheer. Heden voormiddag is er in de garnizoens bakkerij te Vlissingen brand ontslaan, welke echter door spoedige hulp weldra gebluscht werd zonder belangrijke schade aan te rigten. De kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee heeft aan den minister van binnenlandsche zaken, bij gemotiveerd adres, hare adhesie kenbaar gemaakt aan de onlangs dooi den heer W. F. del Canipo genaamd Camp aan genoemden minister gerigte memorie nopens de aansluiting der eilanden Schouwen en Duiveland aan de staatsspoorwegen. Verder heeft zij zich tot'den minister van financien gewend, ten einde aan te dringen op eenige verbeteringen der postdienst voor die gemeente en wel1. om het brievenvervoer van af Scher- penisse, thans per postbode geschiedende, voortaan per post- rid te doen plaats hebben2. tot aanstelling van een tweeden brievenbesteller, en 3. tot plaatsing van twee brievenbussen binnen Zierikzee. Men schrijft ons uit Utrecht, 20 dezer Heden morgen opende de hoogleeraar Brill zijne akademi- sche lessen in de groote gehoorzaal der akademie met eene plegtstatige rede, over het karakter van Willem van Oranje in den opstand tegen Spanje. Een kort overzigt zal u niet onaan genaam zijn, daar het onderwerp ten volle de verdienste van actualiteit bezit. Na in korte woorden het belang der kwestie te hebben aangewezen, onderzocht de spreker de drie heer- scbende meeningen. Sommigen oordeelen dat Oranje voor de privilegiën het zwaard heeft opgevat, terwijl anderen de zege der zuiverder godsdienst, anderen hethandhaven der verdruk te nationaliteit hetbeginsel zijner daden achten. Geen der drie gevoelens is juist. Oranje was niet bekrompen genoeg om een afsluiting onzer natie te willen en den natuurlijken band te verbreken, die de volken aaneen hecht en hun wederzijdschen invloed verzekert. Evenmin wilde hij de privilegiën onge schonden handhaven zijne geschiedenis bewijst dat hij even weinig als Philips, zich om hen bekommerde, als staatsbelang het eischte. Ook de zuiverder godsdienstvorm te doen zege vieren, was zijn streven niet: want juist omdat hij boven de partijen stond, en niet in een bepaalden godsdienstvorm de waarheid zag. werd hij door de ijveraars van alle partijen gelasterd. Waarvoor streed hij dan? Hij bestreed het stelsel van gezag, dat alle zelfwerkzaamheid doodde, dat de staat tot voogd in het tijdelijke, de kerk tot voogd in het geeste lijke maakte Hij streed voor het vrije regt des gewetens. Slechts gedeeltelijk heeft "hij in zijn leven gezegevierd, doch terwijl het verloop van drie eeuwen de nederlaag van bet hem vijandige stelsel openbaart, behaalt in onze eeuw zijn geloof de overwinning. Zie hier mijn korte schets: te kort tot juiste waardering van het geheel, doch groot genoeg om uwe lezers de belang rijkheid der rede te doen bevroeden en naar eene nadere kennismaking verlangend te doen uitzien. Uit Breda schrijft men ons, 20 dezer Men is dezer dagen begonnen met de voorbereidende werk zaamheden der te leggen spoorwegbrug over de rivier de Mark alhier, welke in het begin dezer maand is aanbesteed geworden voor f49800 en waarvan de voltooijing moet plaats hebben I october 1862. Opmerkelijk is het, dat men ook juist de werkzaamheden heeft aangevangen eener ijzergieterij op groote schaal, die hier zal gevestigd worden en die het ijzer, tot voornoemde brug benoodigd, leveren zal. Sedert eenige dagen wordt door de fransche dagbladen Le pays en La patrie herhaaldelijk melding gemaakt van een bezoek dat ook de koningen van Denemarken en Nederland te Compiègne bij den keizer van Frankrijk zouden afleggen, bij gelegenheid dat de koning van Pruissen daar komt. Zoo lang dit berigt, althans met betrekking tot Z.M. koning Willem III, niet van andere zijden bevestigd wordt, is daar aan echter niet het minste geloof te hechten. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunde heeft zich, overeenkomstig een voorstel van den heer dr. S. Sr. Coronel Mz., in de jongste algemeene vergadering gedaan, bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken gerigt, met verzoek eene enquête naai den toestand der kindeven en vrouwen in de fabrieken, ook van de medische zijde te doen plaatshebben. Zij verzoekt dat de regering dit onderzoek op de plaats zelve doe instellen door een of meer aan te wijzen geneeskundigen en industriëlen. Z. M. beeft, zatui-ilag middag ten half zes ure ontvangen ile commissie uit de eerste kamer der staten generaal, belast met de overbrenging van liet adres van antwoord op de troonrede. Z. M. heeft op het adres het volgende geantwoord Mijne heeren Ik verzoek uder eerste kamer mijnen liartclijken dank over te brengen voor de gevoelens van hulde door haar uitgespro ken, en met haar wensch ik, dat de vereenigde pogingen mij ner regering en van de staten generaal bevorderlijk zullen zijn aan de belangen van het ons dierbaar vaderland. Z. K. II. de prins van Oranje is van Baden-Baden naar Slutgardt vertrokken, om aldaar tegenwoordig te zijn bij de viering van den verjaardag van Z. M. den koning van Wur- teraberg. Z. exc. de minister van justitie heeft aan de heeren procu reurs-generaal in de provinciën, als directeuren van policic, eene circulaire doen toekomen, houdende, dat vermits neder landsche onderdanen even als andere vreemdelingen in Groot- Brittanje, zonder paspoort w-orden toegelaten, van britsche onderdanen hier te lande geene paspoorten behooren te wor den gevorderd, en dat deze zullen worden toegelaten op den voet van art. 3 en 4 van de wet van 13 augustus 1849. In de vereenigde vergadering van commissarissen en direc teuren der Nederlandsche handelmaatschappij, vrijdag te Amsterdam gehouden, is besloten, in de plaats van den tegen woord igen directeur dier maatschappij, d i 1. or D. Goudswaard, die tegen ultimo december aanstaande, op zijn verzoek een eervol ontslag van Z. M. heeft bekomen, het vol gendedrietal kandidaten aan den koning voor te stellen, ten einde daaruit, volgens art. 33 der statuten eene keuze te doen als: de heeren'G. Obreen. D. de Clercq en II. J. Knottenbelt. De Gustaaf Adolf vereeniging hield den 17 dezer hare algemeene jaarlijksche vergadering te Arnhem; met 35 afdee- lingen telt zij 4000 leden in Nederland; f 2900 waren in 't verloopen jaar aan een 40tal hulpbehoevende gemeenten verdeeld en f 1000 aan de duitsche zustervereeniging overge maakt. Voor den bouw eener fransch-duitsche evangelische kerk te Napels, waar eene gemeente is gevestigd van 700 zie len, zou als eerste gift f 200 gezonden worden. Het provinciaal geregfcshof van Noord-Brabant, regt doende in correctionele appellen, heeft den 19 dezer bij gemotiveerd vonnis beslist, dat het doen van verlossingen en het verleenen van geneeskundigen bijstand door onbevoegden, in oogen- blikken van nood, geene overtredingen daarstellen op de ge neeskundige wetten. Van deze uitspraak zal cassatie w orden aangeteekend. Bctioemingcn cn besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nedevlandschen leeuw. dv. A. A.van lleusden.hoogleevaavin de taal- en letterkunde; de kapitein-adjudant L. van den Tol, en de kapitein der artillerie J. II. Meursinge, allen van de Koninklijke Militaire akademie; J. C. de Lannoy, gepensio neerd oost-indisch hoofdambtenaar, laatstelijk resident van Bantam; C. de Groot, ingenieur der 1 e klasse, belast met de leiding der dienst van het mijnwezen in Nederlandsch Indie; mr. W. llappard, procureur-generaal bij het hoog geregtshof van Nederlandsch Indie, en J. J. Modderman, president dei- weeskamer te Batavia. Vergund aan Zr. Ms. kamerheer K. F. baron van Lijnden het dragen der kommandeursorde van St. Michael van Beijeren. mi uit ai re akademie. Verleend den personelen titel van hoogleeraar aan de lectoren in de taal- en letterkunde aan de Koninklijke militaire akademie J. J. de Hollander en dr. M. F. Lindo, en den rang van leeraar le klasse aan denleer- aar 2e klasse in het handteekenen F. L. Huygens. marine. Bevorderd met 1 october tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee O. A. Uhlenbecktot kapitein luitenant tev zee, de luitenant ter zee van de le klasse H. A. Modderman; en tot luitenant ter zee van de le klasse, de luite nant ter zee van de 2e klasse C. A. A. Amand. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Bovrenbrood, provincie Zeeland, A. Boogerd tot dijkgraaf van de polders van Oud-Vossemeer, provincie Zeeland, jbr. F. C. de Casembroot. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te 's Hertogenbosch, de heer G. Sterk Jr., thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijndrecht. Kerk- en scliooEiiieuws. Wegens het bedanken van den heer J. P. G. Westhoft', predikant te Middelburg, voor de nominatie, is hetzestal voor de vervulling der vacature te Zutphcn door den grooten ker- keraad aldaar aangevuld met den heer J. A. Bohringer, pre dikant te Maastricht. De gewone collecte ten behoeve van het fonds voov noodlijdende kerken en personeu heeft in dit jaar in de ge meenten onder het klassikaal ressort van Middelburg opge- bragt de som van f 028,23, zijnde f 188,20J meer dan in het vorige jaar. Deze vermeerderde opbrengst schijnt te moeten worden toegeschreven aan den maatregel, alhier en in enkele andere gemeenten gebezigd, om de inzameling aan de huizen der gemeenteleden in plaats van in de godsdienstoefeningen te doen plaatshebben. In de gezamenlijke opbrengst werd door deze gemeente (nederduitsche, waalsehe en engelsehe) f 439,71 bijgedragen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1