in verband met den naam van den hoofdredacteur, den heer Lion welken couservatief-suikercontractantengeest dat orgaan bezielen zal. Het Nieuw dagblad zal echter een tegenhanger vinden in het sinds lang gevestigde Dagblad van "sGravenhage. vroeger het eigendom der gemeente doch thans geheel aan de redacteuren afgestaan. Die courant zal in veel grooter formaat verschijnen en eene vrijzinnige politiek voorstaan. Uit Groningen schrijft men ons, 1 7 dezer Door onderscheidene couranten is het berigt medegedeeld dat niettegenstaande de regering nog niet de noodige maat regelen tot uitvoering der zoo belangrijke kanaalwerken ge nomen heeft, de provincie die zaak op eigen risico zou aan vangen. Dit berigt is onjuist. In de laatste vergadering der provinciale staten is wel een dergelijk voorstel gedaan, maar liet is afgestemd, voornamelijk omdat het thans door de ge meenten beloofde subsidie is toegestaan op voorwaarde dat de staat 12 ton zou bijdragen. Begon men nu zonder van het rijks subsidie verzekerd te zijn, dan zou men in vele moeije- lijkheden kunnen komen. Een onzer bredasche correspondenten meldt ons dat het Z. M. behaagd heeft te benoemen, tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw, den kapitein-adjudant L. van den Tol, den kapitein der artillerie J. H. Meursinge en den hoog leeraar in de taal- en letterkunde dr. A. A. van Ileusden alsmede tot ridders der orde van de Eikenkoon, den Jen luitenant der kavallerie jhr. F. A. Meijer en den len luitenant der genie A. Baud; voorts den titel van hoogleeraar te ver- leenen aan de lectoren in de taal- en letterkunde der le klasse dr. J. J. de Hollander en dr. M. P. Lindo, en benoemd tot leeraar der le klasse in het handteekenen den leeraar der 2e klasse F. L. Huygens, allen werkzaam aan de Koninklijke militaire akademie. [Voor zoo veel de benoemingen tot ridders der orde van de i Nederlandschen leeuw en de verleende titels betreft, wordt dit berigt door de Staatscourant van heden bevestigd.] Te Amsterdam is de internationale tentoonstelling van visschers-gereedschappen in het locaal van de Vereeniging voor volksvlijt geopend. Het geheel en de schikking worden zeer geroemd. De 192 nommers zijn door 92 inzenders gele gerd -, 76 uit Nederland, 5 uit Schotland, ll uit Noorwegen. 1 uit Zweden, 2 uit Frankrijk en een uit Oostenrijk. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in de dingsdag 11. gehoudene zitting, met 26 tegen 2 stemmen, goedgekeurd het voorstel, tot voorziening in de kosten voor verhoogde voet paden in de Kalverstraat, a f30,000. Ook is, met 25 tegen 2 stemmen, aangenomen eene voordragt van burgemeester en wethouders, tot het indienen van een adres aan het hooger bestuur, om vrijstelling van zegel voor de registers van den burgerlijken stand, na bestrijding van den heer Bachiene. Men schrijft aan de Nieuwe rotterdamsche courant, uit Gibraltar van den 9 dezer: „Heden morgen ten 4- ure kwam hier aan de stoomboot Ceylon van de r. O. steam navigation company. Aan boord daarvan bevindt zich de benoemde gouverneur generaal van Nederlandsch Indic, de baron Sloet van de Beele, met familje, die allen zeer welvarend zijn, en zelfsgeene bezwaren, gewoon lijk aan eene zeereis verbonden, ondervonden hebben." Het aantal jongelieden (lie van september 1860 tot septem ber 1861 aan de hoogeschool te Utrecht het ad missie-examen hebben afgelegd, bedraagt 64, waarvan 18 zijn afgewezen. Naar tnen verneemt is het aantal kweekelingen, dat bij het athenaeum te Deventer voor den nieuwen cursus is ingeschre ven ofingeschreven zal worden, vrij aanzienlijk in vergelijking van vorige jaren. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de direc teur van het nabij die stad gelegen instituut voor den land bouw te lieerde (Gelderland) plangedurende twee dagen in de week, met zijne leerlingen de lessen van drie hoogleeraren van het athenaeum te bezoeken. Omtrent de plannen tot reorganisatie van het athenaeum in eene hoogere industrie school is nog niets bekend. Men hoopt algemeen dat de ge meenteraad in dezen zal toonen de eischen van onzen prakti- schen tijd te begrijpen, zoowel ten voordeele der gemeente al van cie geheele provincie. [Rotter damsclie courant.) De kamer van koophandel en fabrieken te Leiden heeft een adres aan den minister ven financien ingezonden, tot on dersteuning van dat der kamer te Bergen op Zoom, die ver zocht heeft dat op nieuw een ontwerp ter invoering van een uniform briefport aan de staten generaal zal worden aan geboden. Van onderscheidene andere kamers hebben wij vroeger reeds liet zelfde gemeld. De Nederlandsche stoompost behelst het volgende Wij hebben voorloopigkennis genomen van de drukproe ven van eenige memorien en beschouwingen over het stoom- spoorwegvervoer op Java, die eerstdaags het licht zullen zien. Aanvankelijk durven wij wel zeggen, dat die belangrijke arbeid getuigt van gezette studie der zaak en van diepe over tuiging van het hooge nut van (le spoorwegen in Nederlandsch Indie, met name op het meest in cultuur gebragte bevolkte en rijke Java. Wij behouden ons voorop dien arbeid nader meer iii bijzonderheden terug te komen, doch achten ons verpligt daarop bij voorraad te wijzen als eene hoogst belangrijke bijdrage over dit onderwerp, en bevelen inzonderheid de voorrede tot deze verzameling van stukken ter lezing aan. In een kort bestek vindt men daarin de hoofdpunten, waarop het hier aankomt, zamengevat. Daaruit bovenal hopen wij later een en ander te zullen tnededeelen dat wij thans alleen uit discretie raeenen te moeten nalaten. Nog altijd was de invigting eener doeltreffende ventilatie voor groote lokalen een onopgelost vraagstuk, althans geen systeem is nog in alle opzigten proefhoudend bevonden. Thans verneemt men dat in de twee schouwburgen, welke de stad Parijs doet bouwen op de Place du chatelet, een bijzon der systeem van ventilatie van een belgisehen geneesheer zal worden gevolgd, hetwelk reeds met goed gevolg bij de hospi talen Beaujon en Richer is toegepast. Men hoopt door deze methode in de schouwburgen ook gedurende de hondsdagen eene frissche en aangename temperatuur te genieten. Le précurseur wenscht, met het oog op de vriendschaps betrekkingen tusschen Nederland en Belgie, dat de viering der septemberfeesten in laatstgenoemd land moge worden afgeschaft. Men schrijft uit Luxemburg, van 14dezer, het volgende aan het Handels- en effectenblad. De stendenkamer zal in het begin van oetober (waarschijn lijk reeds den 1) geopend worden. De prins-stedehouder zal tegen het einde van september alhier aankomen evenwel ver wacht men hier ook den koning-groothertog, die, na afloop der herfstmanoeuvres van de„ pruissische troepen, zich, ten bezoeke bij het wtirfernbergscït hof, naar Stuttgart zal bege ven en alsdan in de hertogdommen Luxemburg en Limburg een kortstondig verblijf zou nemen. De groote vraagstuk ken zijn: de drukperswet, de oppositie tegen den minister van binnenlandsche zaken, dr. Jonas, en de afschaffing van den raad van state. Deze laatste is eene schepping van het verleden jaar afgetreden ministerie Simons, en de voortbreng selen daarvan strijden zoo lijnregt tegen de meeningen der stenden, dat, tot herstelling van het staatkundig evenwigt in ons land, aan de eene of andere zijde tabula rasa moet ge maakt worden. Benoemingen en besluiten. waterstaat. Benoemd bij het korps ingenieurs van den waterstaat tot ingenieur van de 2e klasse de aspirant-inge nieur A. J. Brevet, en tot aspirant-ingenieur de surnumerair W. J.S. J.Blom. regtbanken. Benoemd tot president der arrondisse- ments regtbank te Leiden, de heer J. W. Schuurman, thans regter bij de zelfde regtbank. rijks kweekscholen. Benoemd tot eersten onderwijzer aan de rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogen- bosch, de lieer F. A. II. Woltering, hoofcl-onderwijzer der openbare lagere school le Vierlingsbeek. en tot tweeden on derwijzer aan gezegde rijks kweekschool, de heer J. N. Houba, hoofd-onderwijzer der openbare lagere school te Blerick. Necrologie. De leidsche hoogeschool, en in 't algemeen de weten schap. heeft een zwaar verlies geleden door den dood van den heer Th. W. J. Juynboll, hoogleeraar in de oostersche taai en letterkunde, die jl. maandag, na eene korte ziekte, in den ouderdom van 59 jaren overleden is. Kerk- en schoofnieiaws. Door den kerkeraad der evangelisch luthersehe gemeente te's Gravenhage, is tot predikant beroepen de heer J. P. G. Westhoff, predikant bij die gemeente teMiddelburg. Met den beroepene stonden op het drietal deheeren J.W. T. Lublink Weddik, te Utrecht en H. Ileijen te Leiden. De heer J. C. de Vijver, predikant bij de nederduit- sche hervormde gemeente le Veenendaal, heeft het beroep naar die gemeente te Vlissingen aangenomen. Marine en leger. Het stoomschip Ilector, maandag middag te Hellevoetsluis van Suriname binnengekomen, is den 25 julij van daar ver trokken; de etat-major bestaat behalve den kommandant, den luitenant ter zee le klasse P. M. van der Haak, uit de heeren J. W. F. Frucht, E. L. Ehnle, luitenants ter zee 2e klasse F. J. C. Broers, officier van gezondheid 3e klasse; I. A. Lagaaij, officier van administratie 3c klasse. Koloniën. In een brief uit Curasao van 18 augustus wordt aan de Utrechtsche courant gemeld De algemeene gezondheidstoe stand op dit eiland laat niets te wenschen over; maar de levensmiddelen en andere noodwendigheden, welke ons van Noord-Amerika geworden, zijn belangrijk in prijs gestegen, en de handel is gedrukt door den oorlog tusschen de noord- amerikaansche staten en doordien geheel Venezuela, met uit zondering der provinciën Maracaibo, Truxillo. Margarita en Merida, door de regering in staat van beleg is verklaard. Uit Coro hebben wij berigten, dat de burgeroorlog in Venezuela blijft voortduren. De generaal Falkon was met zijne troepen naar het binnenland getrokken, en werd door den generaal Camero achtervolgd. Eindelijk is zonder bloed vergieten de oorlog tusschen het fransche en het spaansche gedeelte van St. Domingo ten einde gebragt. Waarschijnlijk zal er een traktaat van vrede en vriendschap en van handel door de gou vernementen van Spanje en Haïti gesloten worden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 15 dezer: J. van Doorn, jm. 47 j. met A. S. de Bruyn, jd. 47 j. Vlissiugenvan 7 tot 14 september. Gehuwd T. Stapert jm. 39 j., met J. S. van Dierendonk, wed. van F. J. Tanis, 39 j. Bevallen: W.E. Esser.geb. v.Vollenhoven, d. A. de Clerk, geb. Hansen, z. A. M. van Sprang, geb. Kannegieter,z. A. W. Louwerse, geb. Engelberts, d. C. C. van Iloek, geb. Nobels, z. M. S. de Boer, geb. de Raven, d. C. J. Jansen, geb, .klein eeder, z. J. P. Gronthout, geb. Lulor, z. L. M. Nobels, geb. de Lange, d. M. J. de Boer, geb. Handeler, d. E. J. de Zeeuw, geb. Bautz, d. C. H. Dommisse, geb. Buchel, d. Overleden: I. Slavekoorn, d. 13 m. A. J. van der Leije, d. 3 3 j. A. A. van Gelder, z. 5 m. C. Heukeahoven, d. 4 ra. F. B. Sandman, z. 18 tn. Zierikzee, van 7 tot 14 september. Bevallen M. Molegraaf, geb. van der Poel. d. J. de Key- zer', geb. van den Boogerd, z. K. Keyzer, geb. Wallast z. J. A. Lemson, geb, Lodewijk, d. J. C. Stammen, geb. Vos, d. J. M. Leydekkers geb. Mosselman, d. J. Waale, geb. de Looze, z. W. Koole. geb. van Westen, z. D. Adriaanse, geb. Eijke, d. Overleden: M. Boogerd, z. 1 m. C. J. Ermen, d. 6 w. K.F. Schikker, d. 9 m. F. II. ChÖmpff, d. 1 ra. J. Klink, vrouw van W. Verbeek, 41 j. TheriiioiiBcterstan<3. 18 sept. 's av. 11 u. 54 gr. 19 's morg. 7 n. 56 'smidd. 1 u. 61 's av. Hu. 54 gr. 20 's morg. 7 u. 55 's raidd. 1 u. 64 gr. Staten generaal. EERSTE KAMElt. Bijeenkomst van woensdag 18 september. De heden tegen 11 ure belegde zitting kon geen voortgang hebben, omdat ergeen genoegzaam aantal leden tegenwoordig was, en is dus uitgesteld tot morgen ochtend. Zitting van donderdag 19 september. In de zitting van heden zijn herhenoemd: tot leden der huishoudelijke commissie der kamer, de heeren van Nispen van Pannerden en van Beeck Vollenhoven; tot leden der commissie voor de stenografie, de heeren van ltijckevorsel, 't Hooft van Benthuizen en Bosch van Drakestein. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, opge steld door de heeren Cremers, van Aylva van Pallandt, Boreel van Hogelanden en van Nispen van Pannerden, is in de afdee- lingen onderzocht. De discussie daarover zal morgen ochtend ten 11 ure aanvangen. Het ontwerp luidt aldus: Sire! 1. De rampen van den jongsten watervloed en de ruime giften, waarmede zoo velen in en buiten het vaderland tot leniging daarvan hebben bijgedragen, zijn door u. in. aan de staten generaal in herinnering gebrugt. De natie weet dat u. m. toen het voorbeeld van edelmoedige weldadigheid heeft gegeven, en inet eigen gevaar de geschokte gemoederen in alle geteisterde en bedreigde streken door hare tegenwoordigheid heeft opgebeurd. De kamer grijpt deze gelegenheid aan om u. sire! voor dit alles hare dankbare hulde te betoonen. 2. De gunstige mededeelingeudoor u. m. omtrent de aangelegenheden van het vaderland gegevenzijn door ons met genoegen ontvangen. 3. Wij stellen hoogen prijs op uwer ins. verklaring dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den meestgewensehten voet blijven. Wederkeenge bevorde ring van het internationaal verkeer zal dien toestand kunnen bevestigen, en eene billijke regeling van de waterafiappingen uit de Maas de goede verstandhouding met een naburig rijk vermeerderen. 4. De kamer verneemt met genoegen de goede getuigenis door u. in. aan den uitmuntenden geest en den ijver van de zee- en landmagt gegeven. Eene aanhoudende zorg in het aanwenden der middelen om de weerbaarheid des lands te versterken, is haar van veel waarde; zij acht de spoedige voor- dragt eener wet op de schutterijen noodzakelijk. 5. Zijn enkele gedeelten van onze overzeesche bezittingen door rampen getroffen en is de rust op Borneo, niettegen staande de dapperheid en trouw door de zee- en lanilmagt op nieuw aan den dag gelegd, nog niet geheel hersteld, te aange namer is het ons van uwe majesteit te mogen vernemen dat de toestand dier bezittingen over het algemeen gunstig is. Wij hopen dat eene wet tot opheffing der slavernij in de west- indische koloniën ngg in deze zitting zal kunnen tot stand komen. Met belangstelling verwachten wij, sire, de door u aangekondigde voordragteu van andere wetten de koloniën betreffende, en wij vertrouwen dat zich daaronder ook zal bevinden eene voordragt tot regeling van het beheer en de verantwoording der koloninale geldmiddelen. 6. Het is der kamer van groote waarde dat de binnenland sche aangelegenheden aan uwe majesteit in vele opzigten stof tot tevredenheid opleveren. Tegenover den gedrukten toe stand, waarin de scheepsbouw verkeert, en de nadoelen door verwikkelingen in Noord-Amerika aan den handel veroor zaakt, kan Jiet bemoediging geven dat de scheepvaart niet vermindert en de in-, uit- en doorvoer blijft toenemen. 7. Laat de oogst,voor zoo ver er een algemeen en belangrijk voedingsmiddel betreft, zeer veel te wenschen over. des te meer hopen wij, sire, dat hij voor het overige bevredigende uitkomsten moge geven. De landbouw wekt in hooge mate onze belangstelling; wij zullen alle zorg besteden aan het onderzoek eener voordragt van wet betreffende de afkoop- baarstelling der tienden. 8. Wij verheugen ons in den bloei van kunsten en weten schappen. en hechten veel waarde aan den ooruitgang der nijverheid, nog onlangs op de tentoonstelling te Haarlem bewezen. 9. Met naauwlettcnheid slaan wij de werking der wet op het lager onderwijs gade. Tot verdere regeling van het onder wijs hopen wij weldra voordragten te zullen ontvangen. 10. Uwe mededeelingen, sire, omtrent den stand der werk zaamheden voor den aanleg der spoorwegen zijn ons hoogst welkom. Moge volhardende ijver en krachtsinspanning Ne derland eerlang meer algemeen in het bezit stellen van dit thans onmisbaar middel van vervoer, zonder dat daardoor worde vergeten de voor onzen handel zoo gewigtige verbete ring van de waterwegen naar zee. 11. De gunstige staat van 's rijks financien is een groot voorregt, waarvan wij hopen dat tot verdere schulddelging gebruik zal kunnen worden gemaakt. 12. Uwe majesteit heeft aan tie vertegenwoordiging de

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2