MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 114. Zaturdag 1861 21 September. öinnrnlftnösfljc ttjöingcn. - S Jz li ^,>WK.V.S,^v «ÏOIJS 4 Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van écn tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zcgelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen-. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 20 september. Moge onze provincie op liet gebied der nijverheid niel hoog staan aangeschreven, toch is het verblijdend als men ziet dat er pogingen worden aangewend tot meerdere ontwikkeling en dat door fabriekanten, werkbazen en ambachtslieden wordt gebruik gemaakt van de aangebodene gelegenheden om te toonen wat men voortbrengen kan. Even als het schadelijk is een te groot denkbeeld te hebben van eigene krachten, om dat men daardoor het oog sluit voor zijne gebreken en voor uitgang onmogelijk maakt, even zoo heeft ook overdrevene bescheidenheid haar nadeel. Te gering schatting van eigen vermogen drukt den ondernemingsgeest ter neder en leidt tot verslapping. liet beste middel om een juist denkbeeld te ver krijgen van wat men vermag, bestaat in vergelijking met hetgeen waartoe anderen in staat zijn. Tentoonstellingen zijn daartoe uitmuntende gelegenheden. Op de onlangs te Haar lem gehoudene tentoonstelling zijn onze industriëlen niet achterlijk gebleven; zij hebben het hunne gedaan oin de eer van onze provincie op te houden. Wel achten wij tentoon stellingen die zoo veel omvattenwij hebben dit onlangs in de verslagen meermalen doen opmerken geen volkomen juiste afspiegeling van den staat der nijverheid, maar toch verspreiden zij eenig licht omtrent den toestand waarin deze in de verschillende provinciën verkeert. En als wij nu het geheel nogmaals overzien, komen wij tot de overtuiging dat Zeeland, wat het getal inzendingen betreft, goed was verte- fenwoordigd en dat her ook bij de bekrooningen niet ongeluk - ig is geweest. De volgende staat, zoo naauwkeurig opge maakt als ons volgens den catalogus mogelijk was, moge dit getuigen ook elders de overtuiging vestige, dat althans eene krachtige begeerte tot vooruitgang in Zeeland niet te miskennen valt. iïet kamp te Milligen is thans geheel opgebroken, en ook de troependie uit de 5de militaire afdeeling derwaarts zijn geweest, hebben hunne garnizoenen weder betrokken. Te Vlissingen zijn de kompagnien van het 2de regement infan terie den IS, en te Veere en Neuzen den 19 terug gekeerd. O E E a c OA bC NAMEN tl "X 53 g -C T3 -o DEK PROVINCIËN. 2 -c O c rx p n "X c 5 O o W 2'1 O '(i iu iu <y 53 1 Ei PQ P O Noord-Holland 402 20 60 63 143 35,57 Zuid-Holland 355 15 65 76 156 43,94 Noord-Brabant 7S 4 20 19 43 55,12 Overijssel 73 3 7 20 30 41,09 Utrecht 73 3 17 11 31 42,46 Limburg 57 10 11 6 27 47.36 Gelderland 56 1 15 8 24 42,85 1 5 11 17 36,95 2 4 6 13,04 Groningen 45 2 13 15 33,33 Frieslaud 41 5 4 9 21,95 1272 57 ~2ÏÏ9 ~235 501139,38 Zuid-Holland Drenthe Utrecht Overijssel Zeeland 0,631 0,555 Ü,4S8 0,33S 0,286 Groningen 0,238 Noord-Brabant 0,196 Friesland 0,165 Gelderland 0,150 ln verhouding tot de bevolking is ingezonden door: Noord-Holland 0,845 p. mille. Limburg 0,277 p. mille. We beschouwen deze uitkomst, met het oog op de nijverheid onzer provincie, zeer bevredigend, en zij zal naar we vertrou wen onze industriëlen aanmoedigen om te zorgen dat ook op de wereldtentoonstelling te Londen door Zeeland geleverd worde wat het leveren kan. Men bedenke dat een ijverig streven de eerste stap is op den weg der overwinning. De gelegenheid is in allen deele gemakkelijk gemaakt. De inzenders behoeven geene onkosten te maken, en in het pro gramma is bepaald op den voorgrond geplaatst dat er geen nieuwe voorwerpen behoeven vervaardigd te worden, maar dat men inzenden kan van hetgeen men voorhanden heeft. Laat ons hierbij voegen, want dit kan niet te dikwijls her haald worden, dat men het meest tot bevordering van liet doel der tentoonstelling bijdraagt door datgene te zenden wat men gewoon is voort te brengen en af te leveren, en niet wat men als eene uitzondering bijzonder prachtig of buitengewoon kunstig vervaardigd heeft. Na 1 october worden geene opgaven meer aangenomen, en we hopen daarom dat velen spoedig van hun besluit zullen kennis geven om er naar vermogen toe bij te dragen dat zich lieden is de 83e algemeene vergadering gehouden van dirigerende en honoraire leden der alhier gevestigde teeken- akademie, bijgewoond door den burgemeester, vertegenwoor digende het gemeentebestuur van Middelburg. De secretaris gaf verslag van den staat der inrigtiug en mededeeling van eenige daartoe betrekking hebbende bijzonderheden. De penningmeester deed vervolgens verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening ten bewijze van goedkeuring door twee der honoraire leden is ondertee kend; daarna zijn weder ter aflossing uitgeloot twee aandeelen a f 100 in de geldleening groot f 6000 en wel no. 33 en 30. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der be kroonde prijsteekeningen, werden opgeroepen tot aanneming uit handen van den burgemeester dezergemeente, der gewone zilveren raedalje van 's konings wege: Gerrit Johannes de Lignie, primus der Ie klasse naar pleister, en Hubertus Munters, primus der le klasse in de bouwkunde. Voorts zijn bronzen medaljes, geslagen op den stempel der akademie, en kleine bronzen medaljes, geslagen op een nieu wen stempel, benevens getuigschriften door een der leden van liet bestuur uitgereikt aan de volgende primussen hunner klassen, te weten: groote medaljes. in de 2de klasse naar pleister aan Hubertus Adrianus Theodoras tien Doop; in de le klasse naar prent aan Pieter Johannes Volkers; in de 2e klasse der bouwkunde aan Pieter Jacobus de Kamkleine medalje in de 2e klasse naar prent aan Johannes Cornelis Burghardt; in de klasse naar ornement aan Adriaan Cornelis van Wijck; in de 4e klasse der bouwkunde aan Jacobus Johan nes Hoilebrands; getuigschriften aan Jan Antonij Zip, Johan Izaak Hoilebrands. Adriaan Standaari. Johannes Petrus Smit, llenri Pieter Valk, Levinus Dirk Hertogs. Daarna zijn door den heer F. Nagtglas, voorzitter der com missie van bestuur over de industrieschool, boekgeschenken uitgereikt aan de volgende leerlingenC. B. Hervin, T. W. Witte, A. de Pagter en C. van Loo. De secretaris heeft de bekroonden doeltreffend toegespro ken, en bragt ten besluite de buide der erkentenis van dirigerende leden, aan de beoordeelaars der prijsteekeningen en aan de leermeesters. De leerlingen verkregen van 2 tot 3 uren de gelegenheid om met den rang bekend te worden waarin hunne prijstee keningen na beoordeeling waren geplaatst, zijnde ook heden en morgen aan het publiek de gelegenheid gegeven om de prijsteekeningen en het verder ten toon gestelde te bezig- tigen. Bij de eergisteren gehoudene aanbesteding van voorwerpen, benoodigd voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgerlijkeen militaire verzekering alhier, voorlS02, zijn de prijzen van enkele belangrijke artikelen weder eenig- zins hooger dan voor het loopende jaar. Zoo waren onder anderen aardappelen per 50 pond voor 1862 f2,98, tegen f2,44 voor 1S61en verder per pond: gort 16-7^, thans 15 cent; rijst 20, thans 16 cent; gele erwten 14thans 13groene erwten 147Mfa> thans lcent; koffij f 1,05, thans 96 cent; boter 95, thans 89 -fuu centkalfsvleesch 70, thans 65 cent; groenten 6, thans 4-cent; groene zeep 36, thans oS-j^j. cent; raapolie 51, thans 50 cent; patentolie 54. thans 52 cent; steenkolen per 100 pond f 1,98, thans f 1,93 baggerturf 98, tliaus 76 cent; lange turf 74, thans 54 cent; hout per 100 bossen f 13.49, thans f 9,49. Mindere prijzen werden bedongen voorroggebrood 9 -,7óV thans lOcent; tarwebrood 15, thans 16 cent; rundvleesch 56, thans 60 cent; rundvet 62, thans 64 cent; schenkelvleesch 37. thans 43 cent; thee f 2. thans f2.50; siroop 32, thans 34 cent per pond stroo per 500 pond f 10.75, thans f 10,98. De overige artikelen leverden geen belangrijk verschil op en van enkele bleven de prijzen onveranderd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage: eene ge drukte opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Bvittanje en Ierland, over de maand en de zeven maan den, geëindigd 31 julij 1861. D®. tweede kamer der staten generaal is heden, na aanne ming van het adres van antwoord op de troonrede, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men zie liet verslag der zittingen. Door den gemeenteraad van Zonnemaire is tot secretaris van die gemeente benoemd, de heer.G.Verdooren.teZierikzee. Uit 's Gravenhage schrijft men ons het volgende, dd. 8 september De Arnhemsche courant bevatte in haar nomraer van giste ren een kort artikel over de zaak der staatsspoorwegen, naar aanleiding van een bij de redactie ontvangen brief uit de resi dentie. in welken gesproken werd van oneenigheden, intriges en stelselmatige vertragingen en tegenwerkingen. De schrij ver beweerde, dat men opzettelijk alles zou aanwenden om het werk te vertragen cn duurder te maken, ten einde niet, door spoediger en goedkooper te werken eene bestaande maatschappij te krenken, terwijl men de aansluitingen aan Duitschland voorbedachtelijk zou verijdelen in het belang der antwerpsch-keulsche lijn. Ofschoon ik nu volstrekt geen reden heb om aan stelselma tige vertraging en tegenwerking te gelooven, zoo meen ik tocli zeker te zijn dat er ten opzigte der staatsspoorwegen iets broeit, dat eerlang zal aan liet licht komen. Men beweert, dat liet ministerie te dien aanzien in eene groote moeijelijk- heid verkeert. Ben ik wel onderrigt, dan zouden genie en waterstaat onoverkomelijke bezwaren hebben tegen het maken der brug bij Kuilenburg, bij amendement van den heer van Goltslein in de spoorwegwet gebragt. In dien stand van zaken zou de regering voornemens zijn een wetsontwerp tot wijziging van de spoorwegwet in te dienen, strekkende om de lijn Maarsbergen-Tiel weder te herstellen, hetgeen ten gevolge zou hebben dat Utrecht weder van zijn rang als middenpunt zou vervallen, waarom zoo sterk geijverd is. Misschien zou deze gelegenheid niet. ongeschikt zijn om nog eenige andere kleine wijzigingen voor te stellen, bijv. het buiten werking stellen van de drentsclie lijn want voor de vijf millioen, die deze kosten zal, zonder noemenswaardig nut aan te brengen, zou men een net van kanalen kunnen tot stand brengen dat geheel Drenthe in een bloeijend gewest zou herscheppen. Men verwacht in de volgende week uitvoerige diseussien in de tweede kamer bij gelegenheid van het adres van antwoord, èn over hetgeen in de troonrede gezegd èn over hetgeen daarin verzwegen is. liet adres van antwoord komt nog deze week in de eerste kamer ter tafel en zal ongetwijfeld als naar ge woonte in een allerbeleefdsten weerklank op de troonrede bestaan. Men kan den loop van zaken als 't ware reeds voor spellen de lieer Michiels van Kessenich zal klagen dat Lim burg achteruitgezet wordt, de heer Fransen van de Putte zal behoedzaamheid ten aanzien der financien aanbevelen, de heer Cremers zal op de belangen van landbouw en verkeer aan dringen, de heer Hartseu zal waarschuwen tegen de revoluti onaire staatkunde van den minister van kolomen en den ondergang der nederlandsche scheepvaart voorspellen, enz. Nadat de ministers in de meest algemeene bewoordingen de aangevoerde bezwaren hebben wederlegd zal elk spreker weder opstaan om de ministers dank te zeggen voor de gege- vene inlichtingen (want dat is eene formaliteit, welke de leden der eersie kamer nouit verzuimen), en daarna zal het geheele adres worden aangenomen met algemeene stemmen, of misschien met eene enkele stem tegen. J1maandag, na afloop der opening van de staten generaal, riepen de boden die zich niet au courant van liet nieuwere staatsregt hadden gehouden de koets van den „sardini- schen" gezant. Doch zijne excellentie, die er bij was, zette dadelijk de punten op de fs en verbeterde, zoo goed mogelijk bollandsch sprekende: italienische gesandrè." Met schrik herhaalden de boden luidkeels, „de koets van den italiaan- schen gezant," gansch niet tot stichting van eenige leden der kamers, die in de nabijheid stonden, en geacht worden niet heel ingenomen te zijn met de erkenning van den koning van Italië. Wat dit punt betreft, zegt men dat die leden hunne stemmen voortaan aan het ministerie zullen onthouden, om dat het de stoutheid heeft gehad niet alleen tot die erkenning over te gaan, maar (gelijk uwe lezers zich herinneren zullen dat ik voorspeld had) dit te doen juist even nadat de tweede kamer naar huis was gegaan; niet uit gebrek aan werk. gelijk zoo dikwijls'geklaagd wordt, want het ontwerp betrek kelijk de inrigtiug van den raad van state lag kant cn klaar op afdoening te wachten." Van eene andere zijde wordt ons het volgende gemeld. 's Gravenhage dat tot nog toe geen geschikt terrein scheen voor een groot dagblad, zal er nu met twee begiftigd worden, want de plannen waarover ik u geruimen tijd geleden ge sebreven neb, worden met 1 october verwezenlijkt. In de eerste plaats wordt eene courant opgerigt onder den titel van Nieuw dagblad van 'sGravenhage." De 'sGravenhaagsclie nieuwsbode eu ueNederlaudseh Indie zullen zich daarin oplossen, en hieruit weet men dus reeds

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1