öntimlanbsriji' tijiöinnen. icritjümijm. Gij allen, mijne heeren, zult gewis dit alles dankbaar met mij erkennen en mij de herinnering daarvan, ook van deze plaats, ten goede houden. Hebben bijzondere staatsaange- legenheden in het nu afgeloopen zittingjaar geleid tot eenige vertra"in" in de behandeling van de werkzaamheden der kamers, zoo kan evenwel niet worden ontkend, dat veel ge durende dat tijdperk door de wetgeving is gedaan. Immers zijn door het gemeen overleg tusschen regering en volksver tegenwoordiging bijzonder gevvigtige en belangrijke wetten van zeer "rooien omvang tot stand gebragt, waardoor, zoo de uitkomsten aan de verwachting van velen beantwoorden, de belangen zoo wel des lands als van de ingezetenen op uitne mende wijze zullen worden bevoordeeld. Niet minder gewigtige en belangrijke voorstellen van wet zullen in dit zittingjaar aan het onderzoek en de beoordee ling der staten generaal worden onderworpen. Zullen de overwegingen daarvan een uitkomst hebben, ook voor de toe komst yan Nederland heilzaam, ook onze medewerking zal daartoe worden ingeroepen. Mogen wij dan hiertoe bereid worden gevonden, en blij ve steeds ons streven om naauwgezet, bedaard en standvastig voort te gaan op den weg die leidt tot bevordering van het waarachtig heil des vaderlands. Gods zegen moge dan rusten op onzen gemeenschappelij- ken arbeid, mijne heerenen in de hoop op hoogeren bijstand en op de voortduring van uwe mij zoo welwillende onder steuning, verklaar ik mijne taak als voorzitter van deze eerste kamer te aanvaarden. Op voorstel van den lieer van Sasse van Ysselt werd beslo ten deze redevoering te doen drukken en ronddeelen aan de leden. De vergadering heeft zich daarop bezig gehouden met het zoogenaamde trekken der afdeelmgen (de verdeeling barer leden in vier verschillende bureaux), welke na afloop der zit ting zonden overgaan tot liet verkiezen van één lid uit elke afdeeling, om een adres van antwoord op 's konings troonrede te ontwerpen. TWEEDE KAMER. Zitting van dingsdag 17 september. In deze eerste zitting werd het voorzitterschap door den heer mr. S. H. Anemaet als oudste in jaren waargenomen. Op voorstel van den tijdelijke» voorzitter ging de vergade ring, overeenkomstig de bepaling vrn het reglement van orde, over tot het opmaken van eene lijst van drie kandidaten voor bet voorzitterschap van de kamer. Tot eersten kandidaat werd uir. G. C. J. van Reenen. ouil- president, b'.j eerste stemming met 36 stemmen verkozen. Tot tweeden kandidaat werd mr. IR. HDullert, bij derde stemming verkozen met 27 stemmen. De derde kandidaat was mr. J. K. baron van Goltslein, die bij vierde stemming met 34 stemmen werd verkozen. Deze Ijst zal den koning worden aangeboden door eene commissie, bestaande uit de stemopnemers, de heeren van Heiden Reinesteiu. van Heukelom, Meylink en Mensouides, vermeerderd met de heeren Hoekwater, de Raadt, Luyben en van Lidth de Jende. Amerika. De tijdingen beginnen een minder ongunstig aanzien te krijgen voor de noordelijke staten. Men weet reeds dat de maritieme expeditie, waarvan vroeger liet vertrek werd mede gedeeld maar de bestemming onbekend was, de forten van Kaap Hnttevas heeft gebombardeerd en liet garnizoen der separatisten genoodzaakt om te capituleren. Eene gvoote boeveelheid wapenen eu krijgsbehoeften is in handen van de overwinnaars gevallen, die onder anderen een vijftigtal sche pen van de gecoufedereerden hebben genomen. Blijkens de nadere berigten van 7 dezer, stroomden de in woners van Noord-Carolma naar de forten van Iiatteras om trouw te zweien aan de unie, en in dien geheelen staat wap perde de bondsvlag. Engeland. Londen 14 september. De prins van Wallis is gisteren morgen uit Ierland in de hoofdstad teruggekeerd en des avonds naar Duitschland vertrokken. Het eskader onder bevel van den vice-admiraal sir A- Milne, dat thans kruist tusschen de west-indische eilanden en de kust van Noord-Amerika, is 20 schepen sterk, met 6500 koppen en ruim 500 stukken geschut. Reuters agentschap deelt een berigt mede, afkomstig uit een der zuidelijke staten van Noord-Amerika. Daarin wordt gezegd dat liet gouvernement der geconfedereerde sta ten heeft besloten, dat niet de minste hoeveelheid katoen, tabak of vijst uit de in die staten gelegen plantagien zal mo gen worden afgeleverd, voor dat cle blokkade is opgeheven. l)e planters zullen vermoedelijk hunne katoen en tabak, be groot o]> eene gezamenlijke waarde van 50 millioen p. st., ter beschikking van het gouvernement der zuidelijke staten stel len, tegen een voorschot betaalbaar in obligatie» a pari op genoemd gouvernement. Duftsclilaml. Weeiieri 16 september. Er is onder liet publiek een gerucht verspreid, volgens hetwelk de keizerlijke regering, als een gevolg van verschillende conferentién met den kanselier en andere hongaarsche personen, zou besloten zijn oin op nieuw eerlang de beide magyaavsche huizen te Pesth bijeen te roepen. Van eene andere zijde wordt echter gewaarschuwd om niet onvoorwaardelijk geloof te slaan aan dit gerucht. De voor naamste bezigheid van den kanselier schijnt nu te zijn om uit het administratief bestuur der comitaten alle personen te ver- wijderen, die bekend zijn om hunne met de bedoelingen van de oostenrijksche regering strijdige gevoelens. Met dat sys teem van zuivering en vernieuwing, hetwelk niet terugdeinst voor de meest absolute middelen, hoopt de heer von Schmer- ling dat. als hij bij vernieuwing den landdag bijeen roept, de nationale partij of, zoo als zij hier in hoogere kringen ge noemd wordt, de revolutionaire partij de minderheid zal uitmaken. Dit is echter een gevolg dat nog niet zoo spoedig zal verkregen worden, en eene belangrijke fractie van die partij in deze hoofdstad denkt er even zoo over. Zij herinnert zich te regt dat aan de woelingen in Hongarye ook Oosten rijk zijne constitutie te danken heeft. Berlijn 15 september. De lengte der spoorwegen in ons land, welke op het einde van 1SG0 voor het verkeer waren opengesteld, bedroeg 760 mijlen; gedurende den loop van genoemd jaar zijn zij vermeerderd met 40 mijlen. De ont vangsten waren dooreen genomen 53.000 th. per mijl, in 1S5Ü gemiddeld 61,000 th. per mijl. Dooreen gerekend had den de onderscheidene wegen 5 pet. opgeleverd. De vermeer dering van het verkeer in vergelijking van het vorige jaar was niet aanmerkelijk, behalve wat betreft het aantal personen, dat gebruik had gemaakt van waggons der 4de klasse; dit was gestegen tot 6 millioen. De Allgemeine Zeilung deelt in haar jongste nom- mer de volgende bijzonderheid mede. „Voor 28 jaren zond graaf Torressani, destijds directeur-generaal van policie te Milaan, de volgende circulaire aan de grensbureaux van Lom- bardye. Milaan 15 mei 1833. Een jong sardinisch edelman, Cainillo di Cavour, heeft het voornemen opgevatom eene reis door Oostenrijk tp maken. Hij heeft vroeger als officier van de genie gpihend; niettegensiaande hij nog zeer jong is, belijdt hij staatkundige beginselen,welke alshoogstgevaarlijk mogen beschouwd worden. Ik haast mij u deze wenken te doen toe komen, met bevel om bedoeldeu persoon, indien hij Lom- banlye mogt willen bezoeken, niet toe te laten, bijaldien de geringste formaliteit met betrekking tot zijn pas mogt zijn verzuimd; is daarentegen zijn pasen regie, ook dan moet hij met worden toegelaten, dan nadat al vorens zijn persoon en zijne koffers op de naauwkeurigste wijze zijn gevisiteerd, dewijl ik op goeden grond meen te mogen aannemen, dat hij in het bezit is van zeer gevaarlijke geschriften." Uit Hamburg wordt van den 11 dezer aan het Frank furter Journal geschreven De gevangenneming van den baron Alphonse von Gagern. oud-luitenaut-kolonel bij het leger, hetwelk zich m 184S in Sleeswijk Holstem opwierp, eu zijne dadelijke plaatsing m strenge eenzaamheid in eene gevangenis, waar hij nacht en dag door twee policieagenten bewaakt wordt, heeft natuur lijk eeu buitengewoon levendige» indruk gemaakt. Na het einde van den oorlog in die beide vorstendommen en de daarop gevolgde algemeene ontwapening, was de heer von Gagern zich te Hamburg komen vestigen en hij stond aan het hoofd van de sociëteit der oude officieren van liet holsteinsche leger, die even als hij gevochten hadden voor dc regten der duitsche nationaliteit in die hertogdommen. De overste, die als vele anderen door den bondsdag van Frankfort is gepensioneerd, wordt beschuldigd van een zeker aantal wisselbrieven vervalsclu ie hebben,in welker discompte- ring hij achtervolgend zou geslaagd zijn, alsmede obligatien tot een zeer belangrijk montant ten name van adellijke fami- lien in P ruissen. Een persoon alhier bezit alleen voor 6UU0 kroonen van die valsche documenten. Men verzekert daaren boven dat de plaatselijke pulicie door hare zeer behendige onderzoekingen in de woning van den baron de hand heeft gelegd op eene menigte papieren van de zelfde soort. De cri minele instructie moet reeds geleid hebben tol de ontdekking van andere papieren welke m de hoogste mate compromitte rend voor den beschuldigde zijn, die over'gens, naar men wil, reeds op onderscheidene punten bekentenissen moet hebben afgelegd. Frankrijk. Parijs 16 september. De heer Dupin heeft bij de jaar- lijksche landbouwkundige vereeuiging van Clamecy weder eene redevoering gehouden, en zich bij die gelegenheid nog al hevig uitgelaten over Engeland, dat, altijd naijverig ten aanzien van Frankrijk, eenmaal zelfs heeft gewild dat de fransche zeemugt nooit hooger zou mogen worden gebragt dan tot op de helft der sterkte van de bntsche marine. Het verdient welligt opmerking, dat de gewezen ovleanist, de door Lodewjk Philips aangestelde executeur-testamentair, den naam van dien vorst heeft vermeden, vermits hij heeft gezegd dat noch Hendrik IV, noch Lodewijk XIX, noch „de vader van den prins van Joinvdle" zich aan de vorderingen van Grooi-Brittanje zouden willen onderwerpendat Napo leon 1 die met gramschap zou hebben van de hand gewezen, en dat, zoo zij ooit tot „diens edelen opvolger" rnogten door dringen, zij niet verontwaardiging zouden worden verworpen. Le monde is zeer ingenomen met deze uitvallen van den tegen woord igen procureur-generaal bij het hof van cassatie. Aan 's mans redevoering is de eer te beurt gevallen van geheel in den Moniteuv te worden opgenomen. Andere clericale dagbladen sparen den heer Dupin niet, en voeren onder anderen aan, dat hij zeer verstandig heeft gedaan door Lodewijk Philips te omschrijven als „den vader van den prins van joinville" want dat, in geval hij had ge waagd van „den vader van den hertog van Aumale," hem zulks welligt zijne betrekking van procureur-generaal had kunnen kosten. La patrie bevatte voor een paar dagen een artikel het welk tot hoofdgedachte had, dat Frankrijk regt had op eene vergoeding van de zijde van Italië, indien het tot de ontrui ming van Rome overgaat. Le pays eu Le constitutionnel heb ben beide gemeend hiertegen met nadruk op te komen. Frankrijk beoogt, volgens die bladen, geene vergrooting van grondgebiedhet wordt niet geleid dooreen drijfveer, waarbij het eigenbelang in het spel is. Le constitutionnel, van het eiland Sardinië sprekende, zegt dat het italiaansch grondge bied is, en de toevoeging van datjeiland aan Frankrijk zou dus geene inlijving zijn maar eene verovering. Le courrier du diraanche berigt dat de turksche regering aan de mogendheden eene circulaire heeft gezonden over cle geschillen van de porte met Montenegro. Daarin zet zij uit een, dat zij alles wat men redelijkerwijs van haar kan vorde ren, iu het werk heeft gesteld, om die geschillen in der minne bij te leggen, doch dat al die pogingen zijn afgestuit op den verklaarden onwil der montenegrijnen. Zij beroept zich ten dien aanzien op het oordeel der europesche commissie voor de grensscheiding. Er blijft dus aan de porte niets anders over dan de montenegrijnen door kracht van wapenen tot hunnen pligt te brengen, daar zij onmogelijk langer de veilig heid barer onderdanen, door de stroop tog ten der bevolking van de Zwarte Bergen, bedreigd kan zien. Ten slotte ver trouwt zij dat haar gedrag door de europesche mogendheden goedgekeurd zal worden. De heeren de Moustieren deGrainont vertrekken eerst daags, de eerste naar Konstantinopel en de tweede naar Wee- nen, waar zij keizer Napoleon hij den sultan vanTurkye en den keizer van Oostenrijk moeten vertegenwoordigen. In eene correspondentie wordt het bedrag van den Sint- Pieterspenning tot. heden op 57 millioen francs geraamd. Aan zeer vele fransche officieren was het voorstel ge daan dienst te nemen bij het leger der unie in Noord-Ame rika. Uitgelokt door de groote voordeelen welke hun beloofd werden, zoo als een handgeld van öUUUfr. en verzekering van 20,000 fr. 'sjaars gedurende zes jaren, hebben verschei dene bij liet ministerie van oorlog vergunning gevraagd om het aanbod aan te nemen, doch dit is aan geen hunner toe gestaan. Naar men zegt heeft Mirès een brief aan den keizer ge schreven, met verzoek om. in geval zijne voorziening in cas satie wordt verworpen, alsdan naar eeu maison de santé" te worden overgebragt, alsmede om vergunning tot zijn vertrek naar Amerika, zoodra men van oordeel zal zjn, dat h j een voldoend gedeelte van zijn straftijd zal hebben doorgebragt. Tnrkyc. De porte is het, volgens berigt uit Konstantinopel van 7 dezer, met de vertegenwoordigers der groote mogendheden omtrent de door haar aan de Syrische ennstenen te betalen schadevergoeding eens geworden. Het bedrag der vergoeding was door de commissarissen der europesche mogendheden, nadat zij de aarigengte verwoestingen op de plaats zelve hadden opgenomen, op 150 millioen piasters bepaald het is thans oj» verzoek van de porte en wegens den ongunstigen staat der turksche schatkist met een derde verminderd, en op 1U0 millioen piasters gestelddoch de aan de verblijven van buitenlandsclie consuls, aan kloosters, kerken, scholen eti2. toegebragte schade is niet begrepen onder de schade, welke met die honderd millioenen vergoed moet worden. De nabe taling der schadevergoeding zal door Fuad-pacha en door de europi-sche commissie op (ie plaats worden geregeld overeen komstig de behoefte van iedere stad of dorp. De porte heeft die vergoeding voor hare rekening genomen, zich voorbehou dende bijdragen daartoe van de bevolking van Sync te hef fen, voor zoo ver zij daarvoor grond mogt vmden. De onderkoning zan Egypte bevond zich, volgens het aan gehaalde berigt. nog te Konstantinopel. Hot gerucht, dat hij de toestemming van den sultan tot doorgraving der landengte van Suez hail verworven, had zich nog niet bevestigd. Volgenseen telegram uit Ragusa heeft Omer-pacha zich den 15 september bij zijn leger te Gatz gevoegd, maar terwijl hij tegen de montenegrijnen optrekt, kun de zekerheid zijner handelingen wel bedreigd worden door de ontevredenheid welke in die streken opgewekt wordt door het beheer van den turkschen gouverneur van Scutari, Abdi-pacha. Diens onder geschikten schijnen zelfs reeds voornemens te zijn geweest om tegen hem op te staan en gemeene zaak te maken met de christelijke bevolking der naburige bergen. Italië. Volgens een telegram uit Florence, heeft koning Victor Emmanuel zondag morgen de tentoonstelling, werwaarts hij zich met den prins van Carignaniti luisterrijken optogt bege ven had, geojiend. Op eene aanspraak van den markies Ri- dolfi, president der commissie, antwoordde de koning dat het hem tot voldoening strekte de eerste tentoonstelling te openen, die in de bakermat der kunsten en wetenschappen plaats had; dat zijne voorname zorg was de eenheid van Italië tot stand te brengen en de bronnen van welvaart te ontwikkelendat dit groote nationale werk nog niet volbragt was, maar dat hij bij deze gelegenheid gemeend had zijne wenschen daarvoor op nieuw te moeten uiten, omdat geheel Italië op de tentoon stelling vertegenwoordigd was eu alzoo van zijn wil. om een eenig volk te zijn, had doen blijken. De koning is bij het komen en terugkeeren door eene ontelbare menigte met groote geestdrift begroet. Het gerucht was te Parijs verspreid dat eene ontsche ping van bourbonsche troepen, onder bevel van Cabrera, den oud-carlist in Spanje, op de kusten van Napels had plaats ge had. Het feit is naar uten wil naauwkeurig. doch liet hoofd van deze liopelooze onderneming is niet Cabrera zelf. maar een sjianjaard die onder zijne orders voor de zelfde zaak heeft gediend en dien men noemt als een man vol energie. Den 21 julij is te Batavia gearriveerd eu van daar den 25 julij naar Fassaroeang vertrokken het barkschip Susaüya en Elisabeth, gezagv. C. Ouwehand. Het barkschip Walcheren, gezagv. D. II. vau der Ileijdè. den 12 dezer van Veere naar Drammen gezeild, is gisteren namiddag ten 1 uuv aldaar aangekomenAlles wel aan boord. Heden arriveerde ter recde van Vlissingen het tjalkschip Coop Roelf StJrfces, gez. II. II. Schaaf, met 1375 balen onge pelde rijst van Londen voor Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3