dat cijfer S213. Het laat zich dus aanzien dat het aantal der ino-ezondene voorwerpen, voor zoo verre Engeland betreft, getijk zal zijn aan dat, hetwelk de catalogus der vorige ten toonstelling aanwees. Het buitenland toont meer ijver voor de zaak. Het glazen paleis bevatte in 1851 slechts 1710 uit Frankrijk ingezonden voorwerpen thans zijn reeds 7000 aanvragen uit dat rijk ingediend. Werd aan al die sollicitan ten een toestemmend antwoord gegeven, hetgebouw in Hyde- park zou misschien niet ruim genoeg zijn om de voortbreng selen der fransche nijverheid alleen te bevatten. De jury heeft den heer Leg. tweede stations-chef te Brighton, schuldig verklaard aan raoedwilligen doodslag, als hebbende hij, met voorbijzien van hetgeen de voorzigtigheid hem voorschreef, vergunning verleend tot het vertrek van drie treinen, zoo kort op elkander, dat zij elkaar als op den voet volgden, en daardoor aanleiding gegeven tot de vreesselijke spoorwegramp, in de nabijheid van het onder zijn bestuur staande station, die aan verschillende personen het leven ge kost heeft. De zelfde schuldigverklaring is uitgesproken tegen den telegraaf beambte op de lijn van Hamstead, die tijdens de ramp bij Kensingtown dienst deed en verpligt was geweest aan den conducteur van den opstoomenden trein tijdig te seinen, dat een goederentrein zich op den weg bevond. De jury heeft tevens verklaard, dat de bij het laatste geval betrokken spoorweg-directie zeer te laken is. omdat zij de zoo gewigtige dienst op dien weg heeft toevertrouwd aan een per soon, die bewezen heeft zoo weinig voor zijne taak berekend te zijn. Denemarken. Volgens een bij Reuters agentschap te Londen ontvangen berigt zou er eene belangrijke wijziging op handen zijn in het ministerie te Kopenhagen. De heer Orla Lehmann zou name lijk benoemd worden tot minister van justitie. Deze staats man heeft reeds in 1848 deel uitgemaakt van de regering en wordt gehouden voor het hoofd der partij welke gezind is tegen de eenheid van het koningrijk, zoo als deze sedert den laatsten vrede met Duitschland zoo hardnekkig doch met zoo weinig gunstig gevolg is voorgestaan door de verschillende gouvernementen welke elkander zijn opgevolgd. Hij wenseht de autonomie van Ilolstein ten einde de onafhankelijkheid van Denemarken tegenover den bondsdag van Frankrijk te waarborgen. Daar Sleeswijk een deel van Denemarken uit maakt, zou de duitsche bond ieder voorwendsel missen om zich in de binnenlandsehe aangelegenheden van dit rijk te mengen. Het is hekend dat ook de tegenwoordige chef van het deensche kabinet, de heer Hall, in den laatsten tijd in den geest van deze politiek gehandeld heeft. Rusland. St. Petersburg 7 september. De keizer en de keizerin kwa men den 4 dezer tc Sehastopol aan en woonden het leggen van den eersten steen der nieuwe Wladimirkerk bij. Vervol- genssteeg de keizer te paard, bezocht de oude verdedigingslinie en de puinhoopen der bastions 4 en r>. en begaf zich des namiddags met de keizerin naar het in hetnoordelijkgedeelte der stad liggend kerkhof, waar eene treurgodsdienst gehou den werd voor den generaal vorst Gortschakott'en voor al de strijders die hij de verdediging van Sebasiopol gevalleu zijn. Des avonds reisden de vorstelijke personen naar Bnkhtchize- rai, waar zij overnachtten, bezochten den 5 dezer het klooster van Maria Hemelvaart en Tschlut Kale', en keerden over het slagveld van Inkennann naar Sehastopol terug. Den 13 augustus werd op het plein der hoofdkerk te Odessa de eerste steen van een gedenkteeken voor wijlen den veld maarschalk vorst Woronzow gelegd. Uit Warschau wordt gemeld, dat aldaar den 15 dezer, onder voorzitting van den stadhouder, eene conferentie zal worden gehouden, om te overwegen water zou dienen te wor den gedaan om de kalmte en rust in de oude poolsche provin ciën te herstellen. De burgerlijke en de militaire gouverneurs zijn uitgenoodigd om die bijeenkomst bij te wonen. De uit komst der beraadslaging zal aan den keizer worden voorge legd. IBelgic. In 1860, toen in Belgie de oprigting van vrijwillige scliutterskorpsen begon, is aldaar door de regering eene com missie benoemd oin te onderzoeken, welk vuurwapen het geschiktst zou zijn om door die gewapende niagt tot 's lands verdediging te worden gebezigd, en is tevens een prijs van 5000 francs voor liet beste wapen van dien aard uitgeloofd. De commissie heeft, na langdurige proefnemingen, thans rap port uitgebragt. Zij heeft onder de ingezonden wapenen geen gevonden, hetwelk alle vereischten in zich vereenigde. maar voorgesteld den prijs tusschen verscheiden geweren, welke ieder iets voortreffelijks hadden, te verdoelen en op nieuw een prijs voor het beste vuurwapen uit te loven, welke in het volgende voorjaar zou worden toegekend. Frankrijk. Parijs 13 september. In een lialf-officieel dagblad van Weenen is dezer dagen gemeld dat de door lord Palraerston onlangs te Dover gehouden redevoeringen het daarin door stralende wantrouwen jegens Frankrijk keizer Napoleon genoopt hadden om den aanbouw van geblindeerde oorlogs schepen te bespoedigen, en daarvoor op nieuw eene som van tien inillioen francs, bij wijze van buitengewoon crediet, beschikbaar te stellen. Le pays wederspveekt dat bevigt en zegt dat het aanbou wen en uitrusten van schepen voor de fransche vloot dit jaar den gewonen gang gaat. liet zelfde dagblad wederspveekt de geruchten, volgens welke het fransche eskader, na de kust van Syrië verlaten te hebben, de voornaamste havens van Italië bezoeken zou. Het eskader heeft, volgens Le pays, geen bevel ontvangen om zich j naar de wateren van Italië te begeven. In zijn bulletin van heden verzekert de Moniteur, mede in strijd met de beweringen van vreemde bladen, dat er geen buitengewoon crediet geopend is voor den aanbouw en de j uitrusting van schepen, en dat de uitgaven voor dat onder werp dit jaar binnen de grenzen van het gewone budget blijven. La patrie van gisteren avond zegt, dat de onderhande lingen tusschen Spanje en Marokko tot nog toe niet het gewenschte resultaat hebben gehad. Dat de keizerin zich naar Spanje zou begeven is onjuist. Uit Bayonne wordt gemeld dat de keizer aldaar, op verzoek van den beroemden spaanschen toreador El Tato, een luisterrijk stierengevecht heeft bijgewoond. De toreador was met zijne medegezellen in persoon naar Biarritz gekomen om ook de keizerin uit te noodigen. die daaraan echter geen gehoor heeft gegeven, wijl het juist de verjaardag was van het overlijden barer zuster. De Moniteur deelt in zijn nommer van gisteren een bij dat blad ontvangen schrijven uit Washington mede, waarin het volgende voorkomt: „Men kan zonder overdrijving zeg gen, dat Washington in een verschanst kam]) van grooten omvang herschapen is; de stad is aan den noord- en den zuid kant door allerlei werken beveiligd, terwijl de Potomac in het midden daarvan stroomt. De troepen der confederatie zouden nu de hoofdstad der unie niet anders kunnen vermees teren, dan door eenen regel matigen aanval en na eene groote overwinning, welke door hen onder ongunstige omstandig heden zou moeten worden behaald. De troepen, welken den toegang tot de hoofdstad der unie verdedigen, bevinden zich in zeer goeden staat; maar het is niet te ontkennen, dat de uitgestrektheid dier fortificatie-werken de ontwikkeling eener overgroote krijgsmagt vereischt, zoo dat liet twijfelachtig is, of de krijgsbevelhebbers der unie in staat zullen zijn, er op alle punten eene toereikende krijgsmagt te vereenigen. „Een bedenkelijk verschijnsel is de toenemende ontevre denheid onder de troepen van het noorden. De desertie onder deze wordt zorgbarend; een regernent penusylvanisch krijgsvolk en het 17de regernent new-yorksehe militie zijn dezer dagen weder, ondanks de hun laatstelijk gedane be- willigingen, tot oproerigheden overgeslagen. Het bedoelde regernent pennsyivauiers is gisteren uiteen geloopen. Ook het 21ste regernent new-yorkers en het 2de regernent ingeze tenen van Maine geven blijken van weerspannigheid, en de generaal Butler in het fort Munroe heeft zich in de noodzake- kelijk gezien om de kanonnen van de citadel tegen hare eigene verdedigers te rigten. Die lieden klagen ook over het voedsel, hetwelk hun wordt gegeven, maar deze klagten zijn geheel ongegrond. Er is geen leger in de wereld, welks manschap pen beter worden gevoed dan dat van de Vereenigde Staten doch de soldaten van de Unie verlangen, melk, boter en water verkoeld met ijs. De officiële rapporten erkennen het deserteren van 50 officieren en 500 manschappen in de vorige week. „Men moet evenwel niet denken dat de amerikanen niet geschikt zijn oin een goed leger te vormen. In tegendeel, de lieden van het noorden zijn van eene krijgshaftige inborst; zij hebben iets van dc driftige geaardheid der franschen, tervvijl zij pal staan als de engelschen. Met dat al laat het zich ligt verklaren, dat de krijgsmagt van het zuiden thans beter is dan die van liet noorden. liet leger der afgescheiden staten bevat een veel grooter aantal uiaunen, die gewoon zijn liet bevel te voeren of te gehoor zamen; zij zijn meer aan het krijgsmansleven gewend en staan beter onder order. Uit vrees voor eenen slavenopstand was de bevolking van het zuiden sinds lang gewapend en op hare hoede. De mislukte aanslag van John Brown, welke nu een paar jaren geleden heeft beproefd de slaven tegen hunne meesters in opstand te brengen, was eene waarschuwing voor het zuiden geweest." Italic. Volgens een bij L'indépendance beige ontvangen schrijven t uit Parijs zou het turynsche kabinet weder een aan den hei ligen stoel te rigten voorstel tot beslechting van het romein- sclie vraagstuk ontworpen hebben, met het voornemen om, wanneer ook dit voorstel afgewezen wierd. geene verdere J stappen van diplomatieken aard te Rome te doen. Daar de j paus volgens dit voorstel zou moeien beginnen met zijne wereldlijke magt af te staan, erkent de briefschrijver dat men i bezwaarlijk de toetreding kan verwachten. Het zelfde schrijven zegt, dat in de daad van wege liet wasliingtonsche kabinet eene uitnoodiging aan Garibaldi is gedaan om het hevel over het ltger der unie op zich te nemen. De briefschrijver voegt daarbij, dat Garibaldi van koning Victor Emmanuel verlof heeft gevraagd en waarschijnlijk be komen zal, om de uitnoodigingaan te nemen, maar dat hij nog niet bepaaldelijk besloten heeft zich naar Amerika te begeven en ook voor alsnog door ongesteldheid belet zou worden zulks te doen. Volgensbcrigteii uitRome van 10 dezer, heeft degeneraal de Goyon al de fransche troepen uit de cantonnementen zelfs die welke zich te Viterbo bevonden, doen vertrekken om de noordelijke en zuidelijke grenzen van den Kerkelijken Staat te bezetten. In zijne dagorder zegt hij, dat ook de pauselijke troepen zullen medewerken om alle invallen te beletten. De policie had eene in .eekenlijst voor de oprigting van een gedenkteeken ter eere van Garibaldi in beslaggenomen. Berigten uit Napels van 10 dezer melden dat bij de feesten op vele plaatsen in bijzijn van de overheden de kreet is aan geheven: „Met Garibaldi naar Rome!" Ook in de andere provinciën is de verjaardag van Garibaldi's intogt te Napels door de vereenigde liberale partijen feestelijk herdacht. Koning Victor Emmanuel is zaturdag naar Florence vertrokken in gezelschap van de heeren Rieasoli en Cordova, benevens van de gezanten van Portugal en Denemarken. Te Genua was een fregat ter beschikking van het corps diploma tique gesteld. Blijkens een telegram was men des namiddags ten zes ure te Florence aangekomen en met bijzondere geestdrift door de bevolking ontvangen, terwijl de stad overal op feestelijke wijze versierd was. De Corriere mercantile bevestigt dat de heer Marsh, minis ter vatr de Vereenigde Staten te Turyn, zich op het schip Dantei heeft ingescheept naar Caprera, ten einde aan Gari baldi net opperbevel over de bondstroepen aan te bieden. Die gèzant is echter reeds terug gekomen, en algemeen ver zekert men dat Garibaldi geëindigd is met het aanbod van de hand te wijzen. Spanje. Een lialf-officieel nieuwsblad van Madrid, de Correspon- dencia, zegt in zijn nommer van den 9 dezer: Wij weten met zekerheid dat de wetgevende kamers van Spanje spoedig weder bijeen zullen komen, en dat hare zit ting zal worden geopend met eene troonrede waarin het gou vernement zijne zienswijze omtrent de binnen- en buiten- landsche aangelegenheden bepaald en rondborstig zal doen kennen, met het doel om aanleiding tot eene regelmatige discussie daarover te geven en aan de aanvallen der oppo sitie in het parlement te beantwoorden. Er wordt beweerd, dat onze minister van financien zich met nieuwe aanvragen om geld tot de cortes zal wenden. Dat is onwaar. Zelfs heeft hij nog niet over alle door de cortes reeds bewilligde gelden beschikt. Hij is niet in de noodzake lijkheid om nieuwe credieten aan te vragen, dewijl hij geene verbindtenis in den naam zijner voorgangers heeft te ver vullen." Even min als Le siècle, La presse, L'opinion nationale en L'indëpendance beige, heeft het Journal des de'bats genade kunnen vinden bij de spaansche bewindsmannen. De berig ten uit Madrid melden namelijk, dat aan laatstgenoemd blad thans ook de toegang in Spanje ontzegd is. 3cdi)öuujm. Den 11 dezer is teSeaham aangekomen de schooner Catka- rina Elisabeth, gezagv. J. Pander, van Middelburg. Zierikzec 14 september. Heden nacht is alhier in de haven gezonken het poonschip Krouio Johanna, schipper P. in 't Veld, van Stad aan het Haringvliet; liet schip was ledig. De knecht, die alleen aan boord was, heeft het gevaar bij tijds ontdekt. ijanficisbcrigtrn. Sieekjapprijzesi. Rotterdam 16 september. Er werd heden iets meer aangeboden en er bestond redelijke kooplust. Goede nieuwe onberoofde gold f 26 en racijn f 19. Graasimarkten. Amsterdam 16 september. Tarwe en gerst vast. Raapolie op zes weken f 4H. Lijnolie op zes weken f36|. Rotterdam 16 septemoer. Tarwe was heden 20 cent hooger en bruine boonen werden 50 cent lager verkocht. Axel, 14 september. Oude tarwe f 10 25 a f 11,65 Nieuwe dito f 12,15 a f 13.30 Oude rogge f6,90 a f7.10; Nieuwe dito f7,95 a f 8,30; Win- tergerst f 6.45 a f 6,65; Zomer dito f 5,60 a f 6,05Haver f3.75af 4,20; Paardeboonen f 6,35 a f7,55Boekweit f7. a f7,55. Prijzen van effecten. Amsterdam 16 september. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 63£ dito Nationale dito 3 I 76£ dito dito dito 4 I 99| Aand. Handelmaatschappij 44 134 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 102$ Certific. Hope co4 75$ dito dito 1855, 6de serie .5 i 94$ dito6 „I Aand. spoorweg 1954 Leening 1860 44 S9$ Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien2 42$ dito binnenlandsch3 47g Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 46$ dito amsterdamsche5 69$ dito nationale5 554 dito 1847/1S5224 24.J Bank actiën 3 Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 Portugal. Obligatien3 46$ dito nieuwe3 46 Grenada, dito15$ Venezuela.dito24 134 Illinois. dito 7 85 Mexico. dito3 22 Londen 14 sept.ten 12 ure. Consols, 93J. Weenen 14 sept. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. 67,70. Parijs 14sept. (slotpr.) 44 pet. compt. 3pct.69, Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 12 september. Metalliek f21,40; Napelsclie f—Diverse engelsclie in f 11,85; Engelsclie Russen f 11,85; Fransche f 55,874; Belgische f 56,Pruissische f34,874; Spaansche piasters fSpaansche coupons pevfv. fHarab. Russen. f32,374 Russische in zilveren roebels f33,Poolsche iu fl. f26,874; Nationale metalliok f29.10 Dollars f

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3