MIDDELBURGSCHE COURANT. r 112. Dingsdag <^'KNS^ 1861. 17 September. Tïanhonïriijittgett I3innenlanöscl]c tijïringen. <;osos /;'OEKH\V^ Deze courant veracliijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent; met 35 centzegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Pi'0%li»ciale geitlleening van f220,000. De gedeputeerde staten van Zeeland, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat volgens de bekendmaking van den 13 augustus .1. geplaatst in de Nederlandsche staats- en de Mid- delburgsche courant, op donderdag den 12septemper 1861. desjifciddags ten twee ure, de daarbij aangekondigde uitloting van elf aandeelen. in de provinciale geldleenmg van ƒ220.000 voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde districten der provincie, in het openbaar heeft plaats gehad - dat b die gelegenheid op de gewone wijze zijn uitge trokken'de nummers 51, 77, 78, 87. SS1Ó5, 107, 110, 127, ISO en 193, en dat dien ten gevolge de aldus genum merde aandeelen in gemelde geldleening. allen ten bedrage van duizend gulden aflosbaar zijn gesteld en zullen afgelost worden, op den eersten januarij 1862, ten kantore van den betaalmlesrer te Middelburg, tegen intrekking van de voor die aandeelen afgegeven obligatien en van de daarbij behoo- rende niet verschenen rente-coupons. Middelburg den 13 september 1861. De gedeputeerde staten voornoemd, 11. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg 1G september. De vergadering der staten generaal is heden in eene ver- eenigde zitting der beide kamers door den koning geopend. De troonrede, door Z. M. uitgesproken, luidt als volgt. Mijne heeren! Dankbaar erken ik het voorregt, bij de opening van deze vergadering, wederom totgunstige mededeelingen omtrent de aangelegenheden van het vaderland in staat te zijn. Wel hebben in den kaatsten winter eenige provinciën de noodlot tige gevolgen van ijsgangen overstrooming ondervonden, en hoog steeg de nood, in de geteisterde streken, doch de zucht om wel te doen, aan het nederlandsche volk zoo eigen, en de menschlievende belangstelling zoo in als buiten Europa, ondervonden, hebben veel leeds kunnen verzachten en tot het vergoeden der gcledene schade krachtig bijgedragen. Ik stel die uitnemende bewijzen van hulpvaard.gheid en men- scheninin op lioogen prijs, en voel mij gedrongen, dit ook bij deze gelegenheid openlijk uit te spreken. Het is mij aangenaam te kunnen verklaren, dat de betrek kingen van Nederland met de andere mogendheden op den meest gewenschten voet blijven. Met Belgie is eene overeen komst tot stand gekomen, waardoor de wateraftappingen uit de Maas aan eene billijke regeling worden onderworpen. Door de opheffing van belemmerende formaliteiten wordt, ook hier te lande, getracht het internationaal verkeer te be vorderen. Ik verheug mij dat de zee-en landmagt zich, bij voortdu ring. door een' uitmuntenden geest onderscheiden, en met ijver voortgaan zich voor hare gewigtige roeping te bekwa men. De middelen, door u verleend om de weerbaarheid des lands te versterken, worden met de meeste zorg aangewend. Na de aanneming der wet op de nationale militie houdt men zich bezig met de zamenstelling van de wet op de schutterijen. De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het alge meen gunstig. Enkele gewesten werden door hevige rampen getroffen. Vele menschenlevens gingen daarbij verloren. Ook bij die gelegenheid is het op nieuw gebleken hoezeer de band van wederkeerige belangstelling Nederland met zijne kolo niën vereenigt. Het. is te betreuren dat de opstand in de zuid en ooster afdeeling van Borneo nog niet onderdrukt is en inspanning van krachten blijft vorderen. Wanneer ik echter let op de vernieuwde blijken van dapperheid en trouw, door de zee- en landmagt gegeven, mag ik de toekomst met ver trouwen te gemoet zien. Voor de west-indische koloniën blijft de opheffing der slavernij eene zaak van hoog gewigt; liet ontwerp daartoe betrekkelijk, zal weldra aan uwe overwegingen worden on derworpen. Ook andere wetsontwerpen, de koloniën betref fende, zullen worden aangeboden. Wanneer ik verder het oog sla op de binnenlandsche aan gelegenheden, dan geven ook deze in vele opzigten stof tot tevredenheid. Ofschoon dc toestand van den scheepsbouw nog niet is verbeterd, is het getal schepen in de vaart niet afgenomen. De scheepvaart bleef op de zelfde hoogte. De in-, uit- en doorvoer neemt gedurig toe, hoewel voor liet tegenwoordige de verwikkelingen in Noord-Amerika daarop ongunstigen invloed uitoefenen. De ontwerpen der geneeskundige wetten zijn gereed en zulleu weldra bij uwe vergadering worden ingediend. Met uitzondering van een algemeen en belangrijk voedings middel. geeft de oogst bevredigende uitkomsten. De overweging van het gewigtig onderwerp van de afkoop baarheid der tienden heeft tot eene voordragt van wet geleid, die eerlang uwer vergadering zal worden aangeboden. Kunsten en wetenschappen blijven bloeijen. De onlangs in Noord-Holland gehouden tentoonstelling heeft sprekende bewijzen gegeven van vorderingen in de nijverheid. De werking der wet op het lager onderwijs geeft gunstige uitkomsten. De regeling van het middelbaar onderwijs wordt in gereed heid gebragt. Het is mij aangenaam te kunnen mededeelen, dat de veel vuldige voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van spoorwegen thans zoo verre gevorderd zijn, dat zij eene onvertraagde uitvoering doen verwachten. Van hetmeeren- deel der lijnen is de rigting reeds aangewezen. Met enkele kunstwerken zal eerlang een aanvang worden gemaakt. Het laat zich aanzien dat, zonder onverhoopte belemmering, een aanzienlijk deel dier werken in het aanstaande jaar tot stand zal komen. Het kan geene bevreemding wekken dat de belangrijke dijkbreuken buitengewone uitgaven zullen vorderen. Zoo ter voorziening hierin, als ter tegemoetkoming van de dijks- distrikten zullen u voorstellen gedaan worden. De inachtneming der grondwettige verhouding tussclien kerk en staat blijft een onderwerp mijner zorgen. Een wets- j ontwerp tot opheffing der staats-collatien in de hervormde j kerk zal aan uwe overwegingen worden voorgesteld, en even zoo een ontwerp betreffende kerkelijke pensioenen. Voordragten van wet tot invo ring der nieuwe regterlijke invigting worden voorbereid. Reeds naderen de ontwerpen van een nieuw wetboek van strafvordering en van eene nieuwe regterlijke indeeling des rijks hunne voltooijing. Het tijdstip intusschen, waarop de eerstin de maand mei van dit jaar door de wetgevende magt vastgestelde regterlijke inrig- j ting zou moeten in werking komen, zal nadere regeling be- j hoeven. De staat van 's rijks financien is bij voortduring over het algemeen gunstig te noemen. Terwijl elders de omstandig heden het aangaan van geldleeningen hebben noodzakelijk gemaakt, uiogten wij op den weg van schulddelging voortgaan. De opbrengst der middelen was voldoende. Eerlang zal een wetsontwerp op het beheer der kroondo meinen aan uwe beoordeeling onderworpen worden. Ook de herzien.ng van het tarief van in- en uitgaande reg- ten. zal op nieuw in (leze zitting worden voorgebragt. Vele en belangrijke onderwerpen wachten alzoo uwe be raadslagingen. Gewigtig is wederom de taak, die gij te ver vullen hebt. Één zijden blij ve daarbij aller doelde bevordering der ware belangen van het dierbaar vaderland. Moge daartoe Gods onmisbare zegen op uwe overleggingen rusten Ik verklaar de gewone vergadering der staten-generaal geopend. De minister van marine heeft onlangs ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat op de Wester-Schelde beneden Wal soorden, tegen de groote plaat van dien naam, tussclien de zwarte tonnen no. (5 en Ga nog eene zwarte ton is geplaatst, ter vermijding van eenen van die plaat uitstekenden droogen rug, in S5 palmen of 5 vadein diepte bij gewoon laag water, in de navolgende landmerken een bosch bij Hoedekenskerke even vrij van de punt des dijks, genaamd De magere Mary de molen van den groenen dijk open van het bosch, bewesten de meestoof van Walsoorden. Men meldt ons, dat de beroemde hoogleeraar Leopold Ranke onlangs een geruimen tijd in 's Gravenhage heeft doorgebragt, om navorschingen te doen voor zijne geschiede nis van Engeland in de 10e en 17e eeuw. ITet moet hem gelukt zijn, hoogst belangrijke stukken voor de geschiedenis van Willem III, die aan Macaulay onbekend waren gebleven, ten gebruikc te ontvangen. j Verbeteringen in de middelen van gemeenschap zijn bijna overal aan de orde van den dag. Locomotieven hebben reeds j lang de diligeneepaarden vervangen; sneltreinenbekleeden de plaats der vlugste postwagendiensten, en de electro-magne- tische telegraaf heeft voor altijd de toren-telegraaf verdron gen. Maar met al dïe uitvindingen is men bij de toenemende bed rij vigheid nog niet tevreden. Het is niet voldoende dat een reiziger zich in weinige uren van het eene uiterste des lands naar het andere kan begeven en de gedwongene kort heid der telegrammen voorziet niet in de eischen van het zich uitbreidende handelsverkeer. De koopman, de man van de beurs, wil snel en breedvoerig met zijne clienten onderhan delen. de oorzaak van rijzing en daling verklaren, de voor deden van koop of verkoop aantoonen enz. Het komt er dus op aan, een middel te vinden dat de koopsteden in onmiddel lijke betrekking brengt, dat aan de onvermoeide handelsvlijt gelegenheid geeft tot meerdere ontwikkeling door ontvouwing van gedachten in weisprekenden briefstijl, dat elk geschrift zoo spoedig overbrengt als door het belang der kc:i gevor derd wonlt en dat tevens in de groote steden de bestellers kan vervangen. Ziedaar een vraagstuk, waarmede men zich reeds lang heeft bezig gebonden. Een aantal proeven werd sedert lang genomen, waarbij, zoo als veelal in praktische aangelegenheden, Amerika voor gaat, Engeland volgt. Het beste middel dat men tot nog toe gevonden beeft, schijnt wel geschikt oin eenige toepassing te erlangen, althans te Londen heeft zich reeds eene vereemging gevormd om eene nieuwe wijze van brievenvervoer in werking te brengen door raiddel van luchtbuizen. De eerste belangrijke proef volgens dat stelsel genomen, heeft goede resultaten opgeleverd. Zij wérd genomen op den afstand van een kwart mijl, van Battersea naar een station van den Victoria-spoorweg. De buis die in doorsnede den vorm van een gewonen tunnel vertoont, is twee voet hoog, twee voet en 6 duim wijd. Over den vloer loopen evenwijdige rails, tot het vervoer van wagentjes die de paketten mhoudenw Deze wagentjes, van buiten voorzien met kussens van caout- schouc, passen in het binnenste der buis; zij doen de zelfde werking als een klep in de pompbuis. Aan weerszijden der buis is eene machine geplaatst om de cylinders luchtledig te maken. B:j de proefneming heeft de trein met depeches tnefc eene snelheid van vijftig a zestig seconden per vierde mijl, den afstand doorloopen. Twee ondernemende engelschen hebben zich op de zelfde wijze aan het volbrengen van dien togt gewaagd. In dikke wollen dekens gewikkeld om de ademhaling mogelijk te maken, werden zij op den rug lig gende, in een met matrassen opgevuld wagentje geplaatst en legden de reis in groote snelheid af. .Men vleit zich dat die snelheid tot vijf en dertig a veertig mijlen per uur zal kunnen stijgen. Of deze uitvinding algemeen in toepassing kan komen, zal de tijd moeten leeren, maar de proefneming strekt tot een nieuw bewijs dat men op elk middel dat liet brieven voer kan versnellen steeds ernstig bedacht is, en dat men aan elke po ging die daartoe eenigzins kan bijdragen groot gewigt hecht. Aan het jongste uommer van het „Journal des écono- mistes ontleenen wij de volgende hulde, aan een overleden landgenoot in den vreemde gebragt. In de vergadering van 5 augustus der Société d'écouomie politique berigt de secretaris met aandoening den dood van rar. Jan Ackersdijk, een der buitenlandsche leden van het genootschap, oud-president van de hoofdcommissie voer sta tistiek, lid van de akademie van weienschappen in Holland, wien het genootschap nog kort geleden het genoegen had in zijn midden te zien, en van wien het in de november-bijeen- komsteene merkwaardige inededeeling over het velu winnen der staathuishoudkundige begrippen iu Holland mogt ont vangen. „De heer Ackersdijk, zegt de heer Joseph Gamier,was een der uitstekendste mannen van onzen tijd, een der geleerdste uitleggers der staathuishoudkunde. Hij vvas eerst hoogleeraar aan de universiteit van Luik, vóór de scheiding van Holland en Belgie in 1831. en de Brouckere, die ook reeds ontvallen is, getuigde openlijk op het staathuishoudkundig congres van 1S31 van de voortreffe lijkheid van zijn onderwijs. Het is van den heer Ackersdijk, verklaarde hij, dat de belgische staatsmannen van onzen tijd geleerd hebben, wat zij van staathuishoudkunde weten. Later, na 1 S31werd aan Ackersdijk de katheder in dit vak te Utrecht toevertrouwd. N nauwelijks had hij zijn ontslag genomen "of hij wilde Frankrijk terugzien, dat hij voorde eerste maal bij het begin dezer eeuw bezocht had.. Mr. Ackersdijk had veel gereisd, veel op,géiuerkten nog zes maanden geleden zagen we hem als een jonge man aanteekeningen op zijne reis maken. Ilij had bovendien veel gelezen. Ilij bezat eene schoone bibliotheek, die hij van zijn vader geërfd en zeer uitgebreid had. Hij wilde het overige

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1