MIDDELBURGSCHE COURANT. r in. Zaturdag 14 September. ©tnnrnLan&Gcljc tijöingm. N-V1 °r,y (;oi:s 1801. Deze courant verschijnt; des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en -Yl'B8ingen geschiedt de uitgave den avond te voren te» 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, fragco per post 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgen». UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz van écn tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 3(mkottöiöiitgm VAN 11ET HUH, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTOREN. Burgemeester en wethouders van Yerseke verwittigen den belanghebbenden, dat de Kermis aldaar dit jaar invalt op woensdag den 25sten en eindigen zal op maandag den 30sten september 1861 daaraanvolgende. Burgemeester en wethouders voornoemd, I. W1LLEMSEN. De secretaris, J. J. DE GRAAFF. Middelburg 13 september. De hier gevestigde tweede sectie der vereeniging I-Iet meta len kruis heeft gisteren avond met eene vriendschappelijke bijeenkomst in de tuinkamer der sociëteit St. Joris, welke daarvoor op toepasselijke wijze versierd was. herdacht aan het dertigjarig bestaan dier decoratie. Vooraf hielden de leden met hunne banier en begeleid door harmonie-muziek een optogt bij fakkellicht door de voornaamste wijken der stad, waarbij eene ontelbare menigte op de been was. Onlangs stond voor de arrondissements regtbank alhier te regt de heer D. J. Geersens, med. doctor te St. Laureyns, Belgie. wegens onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk op nederlandseh grondgebied, alzoo hij op het grond gebied van Belgie woont en niet voorkomt op de lijst van bevoegd erkende geneeskunstoefenaren in deze provincie voor 1861. Uit het verhoor van 8 getuigen bleek o. a. dat het diploma van den beklaagde wel voor I860 doch niet voor 1S61 bij de provinciale commissie van geneeskundig onderzoeken toe- voorzigt in Zeeland was geviseerd en hij ook dat jaar op boven bedoelde lijst voorkwam; verder dat hij zijn wettig domicilie behouden had in Belgie, niettegenstaande hij tegen overleg ging van een buitenlandse!) paspoort in hetbevolkingsregister van de gemeente Oost burg is ingeschreven, aldaar in de directe belastingen aangeslagen en een huis in huur heeft, hetwelk door eene dienstbode van hem wordt bewoond. De regtbank heeft hem schuldig verklaard aan het hem bij dagvaard te laste gelegde feit en veroordeeld tot f'25 boete en de kosten. Uit Goes meldt men ons beden Eergisteren vierde de heer P. Thielings zijn reeds vroeger aangekondigd Söjavig juhile als roomsch katholiek pastoor in deze gemeente. Bij die gelegenheid wapperde de vlag uit de meeste woningen zijner parochianen. Ten half tien ure werd eene plegtige mis te zijner eere gezongen, waarbij verschil lende meesters de strijk partijen bezetten en waaraan nage noeg het gansche personeel der zangvereeniging deel nam. De heer pastoor van Kvvadendamme hield eene rede waarbij hij het gewigt van het priesterambt deed uitkomen en het voorregt, ten deel gevallen aan deze gemeente, om gedurende 25 jaren een man van die zachtmoedigheid, van die vredelievendheid aan liaar hoofd te zien gesteld. Daarna werden den jubilaris door bijna alle autoriteiten bezoeken gebvagt, terwijl bet feest werd besloten doov eene serenade bij fakkellicht, waaraan zoo wel protestanten als katholieken deel namen. Door de leden zijner gemeente werden hem tot aandenken drie misgewaden aangeboden, daarbij verzocht had van alle geschenken voor hem persoonlijk verschoond te blijven. liet door z. exc. den minister van binnenlandsche zaken uitgebragt verslag aan den koning over den toestand der telegrafen in Nederland over 1S6U, is thans algemeen ver krijgbaar gesteld. Daaruit stippen wij het volgende aan Op I jan narij I860 bevatte het nederlandsche telegraafnet 1278,1 mijl lijnen, terwijl de lengte der draden 2S50,9 mijl bedroeg. Op gelijk tijdstip van 1861 bedroegen die cijfers 1511,7 en 3525,9. Er werden in den loop van het jaar negen kantoren, alle met beperkte dagdienst, geopendhet personeel der kantoren bestond op 1 januarij 1861 uit 205 telegralisten en leerlingen, dus 20 meer dan het jaar te voren. liet verslag behelst uitvoerige bijzonderheden, vooral be trekkelijk het leggen van den telegvaafkabel door welken de lijnen in Noord-IIolland met die iri Friesland regtstreeks moesten worden verbonden, tusschen Stavoren en Enkhuizen. Door het Sloe is in de maand augustus ecu nieuwe kabel gelegd. Men heeft voor dien kabel in het belang zijner veilig heid eene ligplaats gekozen, eenigz'1 s noordwaarts van het veer, waar de oude kabel is gez-;'en in lf,5(J werd be schadigd. De geleiding tot verbinding van Zierikzee was aanvankelijk van daar niet verder dan tot Bergen op Zoom doorgetrokken. Tegen het einde des jaars is zij door het spannen van een tweeden draad tusschen Bergen op Zoom en Roozendaal verlengd tot dit kantoor, hetwelk meteen voldoend personeel is bezet om den vluggen overgang der bevigten op en van de hoofdlijnen te bevorderen, en waar den 1 october een lijnop- ziener is geplaatst die ook op de lijn naar Zierikzee toezigt uitoefent. De dagelijksche overseining der metereologiscbe waarne mingen wordt geregeld voortgezet. Over het algemeen werden de telegraaflijnen in I860 bui tengewoon doov stormen geteisterd. De lijnen in Zeeland, welke bij den bekenden pinksterstorm genoegzaam geheel ongedeerd bleven, werden in september door eene hoos ge voelig aangetast. De kabel door de Ooster-Schelde werd den 11 mei door het anker van een schip zwaar beschadigd in junij werd hij ge- ligt, waarbij bleek dat hij van den vooroever van Gorishoek tot omstreeks duizend el in cle Schelde in slechten toestand verkeerde. ITet meest beschadigde gedeelte werd toen door een nieuw eind vervangen en verder hersteld, doch spoedig bleek dat eene gebeele vervanging eerlang zou noodig wezen. [In junij 1861 is een nieuwe kabel gelegd zie het daaromtrent medegedeelde in onsnommer van den 18 junij jl.] De toestellen tot het afdrukken der seinteekens in blaau- wen inkt zijn op acht kantoren geplaatsten voldoen uitmun tend. Er zijn maatregelen genomen om de opleiding der telegrafist-leerlingen, vooral in technisch opzigt, te verbeteren. Het uitzigt op liet tot stand komen eener telegrafische ver binding tusschen Nederland en zijne oost-indische bezittin gen is weder verflaauwd. De ondevzeesche lijn Suez-Aden geraakte in februarij builen werking, die van Aden tot Kurat- schi, in februarij gelegd, was na drie maanden reeds onbruik baar. Ook in de goede werking van den kabel tusschen Batavia en Singapore mogt men zich slechts korten tijd ver heugen. Te Middelburg werden verzonden 393G en ontvangen 31-91 berigten, opbrengst f 2320,62$; te Neuzen verzonden 1211 en ontvangen 710 berigten, opbrengst f 469,75te Vlissingen verzonden 3807 en ontvangen 1594 berigten, opbrengst f1994,70$; te Zierikzee (15 jnlij geopend) verzonden 955 en ontvangen 770 berigten. opbrengst f 566,97$; te Goes verzonden 1273 en ontvangen 1550 berigten, opbrengst f 745,22. De commissie voor noodlijdenden door den watersnood le Gorinchem, heeft eene zeer uitvoerige rekening en verant woording der haar toevertouw de gelden openbaar gemaakt, voorafgegaan door een breed overzigt van datgene wat zij ter leniging der rampen, die een aanzienlijk gedeelte van ons vaderland getroffen hadden, heeft kunnen verrigten. De ontvangen en uitgegeven geldsom bedraagt f82,1 28. Uit dit geschrift dat 167 blz. druks beslaat, blijken duidelijk de groote en naauwgezette zorgen, waarmede de commissie hare inenschlievende taak heeft vervuld. Dingsdag morgen, ten ruim 6$ ure, arriveerden te Rotter dam per extra trein uit de residentie II. M. de koning.n, Z. K. II. prins Alexander en gevolg, reizende naar Stult- ganlt, ten einde de viering van den tachtigsten verjaardag van haren vader, Z. M. den koning van Wurteniberg, bij te wonen. II. M. werd ontvangen aan het station van den Hollandschen spoorweg door den heer C. P. Sander, consul van Wurtemberg; ten zeven uur zette H. M. de reis langs den Rijnspoorweg voort. Met den zelfden trein vertrok ook Z. K. II. prins Frederik, met gevolg, reizende naar de pruissi- sche Rijnprovinciën, waar Z. K. H. de herfstmanoeuvres in het pruissische legerkamp zal bijwonen. Zwitserland maakt toebereidselen om een gezantschap naar Japan af te vaardigen, en volgens een berigtuit Bern aan de Kölnische Zeitung, heeft de nederlandsche regering aan den bondsraad hare ondersteuning toegezegd. Het Journal des Pays-Bas zegt zich in staat gesteld te zien tot de verklaring dat de parijssche correspondent van het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage en van de Köl nische Zeitung verkeerd was ingelicht toen hij mededeelde dat de schout bij nacht Bonnard door de fransche regering met eene zending naar Java is belast, om een persoonlijk onder zoek in te stellen naar aanleiding van Moneys werk Java, or how to manage a colony. Die schout bij nacht is reeds over Toulon en Suez naar Saigon vertrokken. Z. E. de kardinaal Wiseman, die vrijdag avond van een uitstapje naar Amsterdam te 's Hage was teruggekeerd, is maandag avond uit de residentie vertrokken om zich naar Brugge enOstende te begeven, en om zich vervolgensin laatst- gemelde plaats in te schepen, ten einde naar Londen terug te keeren. Even als de kamer van koophandel van Bevgen op Zoom heeft ook die van Gorinchem een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gerigt, om aan te dringen op het op nieuw indienen van een wetsontwerp tot invoering van het uniform port voor brieveu. Uit Schiedam wordt gemeldt dat de verzendinr; au ,edis- teleerd groote belemmering ondervindt, voornamelijk naar Noord-Amerika. Dit is van belangrijken invloed op de bedrij vigheid in die gemeente. Inzonderheid drukt dit op de kuipers en makers van het vaatwerk. Winkels, waar vroeger 40 a 50 knechts werkzaam waren, tellen er nu maar 5 a 6. Aan de Provinciale overijsselsche courant, wordt van goe derhand medegedeeld, dat de industriëlen uit alle gewesten van ons land zich niet door vrees voor kosten behoeven te laten terug houden van de inzending van voorwerpen naar de internationale tentoonstelling te Londen in 1S62, daar de hoofd-commissie voor die tentoonstelling in ons land werk zaam, alle kosten van vervoer heen en terug, assurantie en toezigt voor hare rekening neemt. Uit Gent schrijft men, dat op zondag den 15 dezer door de maatschappij „Pc tael is gansch het volk," het feest van het 25jarig bestaan dier maatschappij zal gevierd worden, terwijl het genootschap zich verstaan heeft met de commissien tot oprigting van een gedenkteeken op het graf van den dichter Pnulens van Duyse, welk gedenkteeken dien zelfden dag, des voormiddags ten 10 ure, op den St. Amandsberg, zal onthuld worden. De gedenkpenning, die ter gelegenheid van dealgemeene tentoonstelling in 1862 te Londen aan de bekroonden zal uit gereikt en naar eene teekening van Wyatt en Maclise vervaar digd moet worden, is reeds in handen van den graveur gesteld. In het midden van dezen gedenkpenning ziet men het vrou wenbeeld van Brittannia op een troon gezeten, met den brit- schen leeuw aan hare voeten. In hare regterhand houdt zij een krans, in hare linker een olijftak. Zinnebeeldige voorstellingen van het fabriekwezen, de grondstoffen, en het macliinewezen omgeven de hoofdfiguur; deze drie leggen hunne voornaamste producten als schatten aan de voeten van Brittannia neder, terwijl ter zijde van den troon de emblemata der schilder-, beeldhouw- en bouwkunst zigtbaav zijn. Men vermoedt dat de gedenkpenning sierlijker van teekening en bewerking zal wezen dan die in 1851 werd vervaardigd. Wat de grootte betreft, is hij aan dien van dat jaar gelijk. Toen werden echter ook gouden en zilveren uitgereikt, thans zal men zich alleen tot bronzen bepalen. Itciiocnijiigcn cm besluiten. ridderorden, Vergund aan P. W. Roggcnbaeh, consul- generaal van Nassau te Rotterdam, het dragen der versierselen van ridder der Adolfs orde van Nassau; aan A. M. Anthony te Rotterdam, der ridderorde van Wasa, van Zweden en Noor wegen; aan den ritmeester W. C. baron Snonckaert van Schauburg, van den grooten staf, Zr. Ms. adjudant, der kom- mandeursorde van den Witten Valk van Saksen Weimar Eisenach; aan inr. J. 11. Donker Curtius,laatstelijk neder landseh commissaris voor Japan en Siatn. der koinmandeurs- ovde van de Militaire orde van Christus van Portugal. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en aecijnsen te St. Anna Parochie c. a., C. Schokker Hunnink, thans te Hallumte Echt c. a. A. II. Dinratbs, thans teSteveusweert. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. A. llendorp, als ontvanger te Leusden c. a., en het ontvang kantoor van Leusden en Stoutenburg opgeheven en ingedeeld bij dat van Hoogland c. a. leger. Verleend den rang van generaal-majoor buiten bezwaar van den lande aan hunne hoogheden den soesoehoe- nan van Soerakarta, Pakoe Boewono Senopati Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo de Vlllste, en den sultan van Djokdjokarta. HamangkoeBoewono Senopati Ingalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo Kalifatolah de Vide. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein J. P. de Bordes van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs.thans op non activiteit, en aan den luitenant-kolonel der infanterie

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1