öuitenlaiiösctic tijöingen. Titer mometers ta Bid. 4 sept, 's av. 11 u. 64 gr. 5 's morg. 7 u. 64 'smidd. 1 u. G8 's av. 11 u. 60 gr. 6 *s morg. 7 u. 64 's midd. 1 u. 72 gr. Staten generaall. WETSONTWERPEN TOT ONTEIGENING VAN PERCEELEN VOOR DEN SPOORWEG VAN LEIDEN NAAR WOERDEN EN DE UITBREIDING VAN ROTTERDAM. Bij het ontwerp van wet, ter onteigening van perceelen, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden, wordt aangenomen dat het algemeen nut deze ont eigening vordert, en wel van gronden in de gemeenten Oegst- geest, LeyderdorpKoudekerk, Ilazersvvoude, Alphen ZwammerdamBodegraven, Waarder, Baarwoudswaarder en Woerden. Van de lijn van 's Gravenhage naar Scheveningen wordt in dat ontwerp nog niet gewaagd, omdat eene bepaling van de rigting eener dergelijke lijn tot dusverre achterwege is ge bleven. In de memorie van toelichting van den minister van bin- nenlandsche zaken, wordt medegedeeld dat het ontwerp van den weg is goedgekeurd, en dat (ie voorbereidende werk zaamheden zoo ver zijn gevorderd, dat de uitvoering van het werk voortgang kan hebben, en de onderwerpelijke wet moet dienen om het bestuur van de Ilollandsche spoorweg-maat schappij daartoe in staat tc stellen. Over liet algemeen betreffen de daartegen ingebragte bezwa ren de vermindering der waarde van de eigendommen, welke door dei) ontworpen weg zouden worden door- of afgesneden, en de voorwaarden op welke de eigenaren tot een afstand zou den kunnen besluiten. Van de zijde der regering wordt aan gemerkt dat met dergelijke werken personen bijzondere belangen kunnen hebben, welke met het algemeen belang in strijd zijn, maar dat daar, waar het openbaar belang opoffe ring- vordert, deze zich gewoonlijk oplossen in geldelijke schadevergoeding, ten aanzien van welke de belanghebben den zich met de maatschappij beliooren te verstaan, terwijl de regering zich het vermogen heeft voorbehouden om de uitvoe ring te verbieden van werken, welke hinderlijk zouden zijn voor den vri jen afloop van water, of het vrij verkeer op de middelen van gemeenschap. Enkele belanghebbenden hebben de rigting van den weg afgekeurd. Deze rigting vindt haren grond in eene aanslui ting ten noorden van Leiden aan den hollandscher. spoorweg er. ten zuiden van Woerden aan den Rijn-spoorweg, en den aanleg in liet belang der onderneming aan de zuid- ofhooge- zijde van den Rijn. Tot deze aansluiting is bes'oten om de treinen, zonder heen- en weder rijden, te kunnen doen door- loopen, en bij den kronkelenden loop van den Rjn is geene rioting aan té nemen, welke al (le plaatsen in den omtrek ge lijkelijk bevredigt. Het doel is eene regtstreeksche verbinding tüsschen den Hóllandsclien en den Rijn-spoorweg en tevens om aan een belangrijk deel van Holland dit voordeel van den spoorweg te verzekeren. Wel is waar bevat de concessie de geheele lijn van Scheveningen tot Woerden, maar dit belet, naar liet oordeel der regering, niet dat de lijnen van 's Gra venhage naar Schevingen en van Leiden naar Woerden van elkander afgescheiden kunnen blijven, en beide van algemeen nut zijn tc achten. Zij verwacht inlusscheri ten aanzien van de rigting der eerstgenoemde dezer lijnen eene spoedige beslissing. Het eenif artikel van het wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van straten enz. voor de regelmatige uitbreiding van Rotterdam luidt als volgt: Wij verklaren, dat. het algemeen nut de onteigening vor dert, ten name van de gemeente Rotterdam, van de eigen dommen noodig tot verbetering van den toestand en tot regelmatige uitbreiding van de Polderstad dier gemeente aan de oost- en westzijde. Aan de oostzijde: door liet aanleggen van eene hoofdstraat en twee nevenstvaten, met daarbij behoorende dwars- of zijstraten, en liet aanbouwen van huizen langs en bij deze straten in den polder Rubroek. Aan de westzijde: door het aanleggen van eene hoofdstraat met de daarbij behoorende dwars- of zijstraten en het aan bouwen van huizen langs en bij deze straten in den polder Cool. fieJKeenteraad van Koes, Zitting van 8 september. Afwezig de heeren Soutendam, van Voorst Vader, Saaij- wans Vader en Hochart, de laatste voortdurend ziek. De heeren van den Bosch, van de Putte en Kakebeeke leggen achtereenvolgens de voorgeschrevene eeden als raads leden af, en nemen op nieuw zitting. Bij dc daarop gevolgde benoeming van een wethouder ver krijgt de heer Kakebeeke 4 stemmen, zoo dat hij herbenoemd is, terwijl op de heeren van den Bosch en Stnallegange ieder 1 stem is uitgebragt en een biljet in blanco was gelaten. Die heer verklaart gebruik te zullen maken van deu termijn van beraad en zich nader te zullen verklaren. Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat is ingekomen een schrijven van heeren gedeputeerde staten, met een adres van bandelaren tot behoud eener kamer van koophandel, hetwelk zal worden rondgezonden en nader behandeld. Hierop wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Zierlltzee. Zitting van 3 september. Afwezig de heeren Ochtman, wegens ongesteldheid, Mulock Houwer, door familie omstandigheden, van der Lek deClercq en Keiler. De neiuw benoemde leden, Fokker, de Jonge, de Crane en ran der Vliet, leggen in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden af en nemen zitting; zij worden door den voor zitter toegesproken en met hunne herkiezing geluk gewenscht. De notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd. Wordt gehouden de verkiezing van wethouders, noodig door de plaatsgehad hebbende aftreding van de heeren Fok ker en de Jonge als leden van den raad; bij afzonderlijke stemmingen worden beide heeren met S van de 9 stemmen herkozen; zij verklaren zich bereid de benoeming aan te nemen. Na uitgebragt rapport van den heer Goemans, worden ingewilligd de verzoeken van het hervormd armbestuur en het burger weeshuis tot wijziging hunner begroetingen over I860, en van liet burgerlijk armbestuur idetn voor 2SCI. Wordt gelezen eene missive van den minister van binnen- landsche zaken, houdende dat het telegraafkantoor alhier van 1 julij 1860 tot 1 julij 1S61 heeft gerendeerd f 199S.S4J; en alzoo meer dan f1500, welke de onkosten zijn aan een kantoor met beperkte dagdienst verbonden; dat het niet te denken is die opbrengst beneden de f1500 zal dalen, doch hij het wenschelijk acht, dat de gemeente zich verklare of zij het rijk eene opbrengst van f 1500 guarandeert. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt beslo ten die toezegging te geven, 1. omdat er zeer weinig vrees bestaat dat de ojibrengst zoo zal dalen, en 2. daardoor het belang der gemeente bevorderd wordt. Wordt gelezen cn in handen der commissie voor de gas- cn straatverlichting gesteld, een ingekomen adres vanjhr. W. M. H. de Jonge, houdende verzoek om het gas tegen lageren prijs verkrijgbaar te stellen, in aanmerking nemende den gun stiger) stand der exploitatie vaij de fabriek. De voorzitter zegt dat door den beer vanDongen is ingediend een verzoek tot afkoop van het jagtregt op Ypenhoven over 11 bunders 11 roeden 77 ellen, en 1 bunder 43 roeden 60 ellen land in den Zuidhoek dat daarbij is berekend de prijs van huur der geheele stads jagt in verhouding der bundertallen, cn tegen deu penning 25. ilij zegt nog niet in de gelegenheid te zijn geweest met de wethouders hierover te spreken en stelt daarom voor dit punt aan te houden tot eene volgende ver gadering, opdat burgemeester en wethouders alsdan een voorstel zouden kunnen doen. Hiertoe is besloten nadat de lieer (le Crane voorloopig gewezen had op de betrekkelijke waarde van (le jagt, in verband uiet die van het gedeelte waar van afkoop is gevraagd. Hierna is de zitting gesloten. Ëngcland, Londen 4 september. The times meldt in zijn city-artikel dat volgens geruchten de diplomatie niet vreemd is aan het denkbeeld om don Juan van Bourbon of den heer Paterson- Bonaparte aan liet hoofd van het staatsbestuur in Mexico tc plaatsen. De commissie voor de internationale tentoonstelling heeft van Meijerbeer de toezegging ontvangen dat hij een feestmarsch oor de openingsplegiiglieid der tentoonstelling zal vervaardigen. t The economist bevat een artikel over de redevoering door den heer lloebuek gehouden, waarin hij eene alliantie met Oostenrijk heeft aangeraden, ten einde des te beter de inlijving van liet eiland Sardinië bij Frankrijk te kunnen tegen gaan eene inlijving, die de spreker als zeker voorspeld heeft. Genoemd weekblad wil die zaak, zelfs wanneer het daartoe komt, bij lange na niet zoo hoog opnemen. Het is zeker, zegt het, dat de afstand des eilands nimmer zou kunnen plaats hebben zonder toestemming van het italiaansche parlement. Wij zouden dus, ondersteund door Oostenrijk, een oorlog moeten voeren tegen Frankrijk en Italië. En de uitbreiding van Frankrijks maritime magi tot liet eiland Sardinië, is voor Engeland niet zulk eene levenskwestie, dat zij een oorlog kan wettigen. Een vereenigd cn sterk Italië, dat toch het gevolg zou zijn van dien afstand, is zoo zeer in liet belang van Enge land. dat het meer dan opwegen kan tegen het bezit van het eiland Sardinië door Frankrijk. Engeland heeft reeds mari time stations op Malta, Gibraltar en Corfu. Het behoeft dus op een fransch station te meer aan de Middellandsehe zee niet ijverzuchtig te zijn. Een oorlog, om die reden aangegaan, zou hoogst onverstandig, onwaardig en egoïstisch zijn. Daar The economist eene sterke partij in Groot-Brittanje vertegen woordigt, is het gevoelen van dit blad over deze altijd nog veel besprokene zaak niet van belang ontbloot. Ook The exa miner laat zich in den zelfden geest uit. The momingpost wederspreekt het berigt eener ernstige ongesteldheid van de voormalige koningin der franschen, Maria Amelia, en zegt dat die doorluchtige vrouw, ofschoon bijna SU jaren oud, den besten welstand blijft genieten. Maan dag zou zij Claremont verlaten om deu herfst te Tunbridge Wells te gaan doorbrengen. De prins van Joinville heeft zich met zijn zoon, den hertog van Penthièvre, naar Amerika begeven. Naar men ver neemt, zal de jeugdige prins altlaar in zeedienst treden. De hertog van Nemours is uit Duitsehland te Claremont terug gekeerd zijne zonen de graaf van Eu cn de hertog van Alen- con doen thans eene reis in Spanje. De hertog en de hertogin van Montpensier begeven zich van Claremont naar Plymouth, alwaar zij zich met hunne oudste dochter, prinses Isabella, naar Cadix zullen inschepen. De graaf van Parijs en dehertog van Chartres begeven zich naar Liverpool, om aldaar naar New-York scheep te gaan. Z j zullen verscheidene maanden in de Vereenigde Staten reizen en ook Zuid-Amerika en Canada bezoeken. Dezer dagen is te Parijs weder eene brochure versche nen onder den titel van De keizer, Rome en Italië, welke vooral hier te lande bijzondere opspraak verwekt. Althans onze dagbladen meenen er het voorteeken in te zien van eene op handen zijnde ontruiming van Rome door de fran- sche bezetting. De meeste aandacht trok natuurlijk eene zinsnede waarin de regten van Italië op Venetie worden ver geleken bij die van Frankrijkop Belgie. Intusschen heeft men getracht het te doen voorkomen of het werk van officiëlen oorsprong was, maar dit bevestigt zich niet. Het moet zijn oorsprong verschuldigd zijn aan zekeren graaf Virmercati, militair attaché aam de italiaansche legatie in Frankrijk, en zou opgesteld zijn met behulp van twee fransehedagblad schrijvers van zeer ondergeschikten naam, de heeren de la Vurenne en Leonce Dupont. De iersche bladen melden bij wijze van gerucht, dat de koningin zoo zeer voldaan is over haar bezoek iu Ierland, dat zij voornemens is een kasteel in de omstreken van Killarney aan te koopen, cm daar jaarlijks eenige weken door te brengen. Bluitschland. Weenen 3 september. Ook het lagerhuis van den rijksraad heeft thans het ontwerp van adres aangenomen. De poolsche leden hebben niet inedegestemd. Te Krakau heeft eene 1 ij kplegtigheid plaatsgehad ter eere van de in Wilna omgekomenen. B.j die gelegenheid heeft de policie zich willekeurige handelingen veroorloofd en onder anderen eenige magaz ,nen. die gesloten gebleven waren, met geweld doen openen. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen. Berlijn 3 september. Bijna dagelijks vermeerdert het aan tal steden, alwaar zich vereenigingeti v ormen tot het bijeen brengen van gelden, ter bevordering, van de uitbreiding onzer marine. Te Bochuin, te Emden en in andere plaatsen is dit in de jongst ver'ioopen dagen hei geval geweest. Een der duitsche dagbladen, bespreekt de kwestie dei- uitbreid ing van de pruissische maYine en zegt in bedoeld arti kel, dat liet wenschelijk uiag worden beschouwd, Jat de ver schillende landdagen der duitsche staten beraadslagen over het beramen van liet meest geschikte middel, om dat doel gemeenschappelijk te bevorderen. Is dit geschied, dan behoort een wetsontwerp des betreffende bij eiken landdag te worden ingediend. Wij houden ons overtuigd, dat de bevolking van vele staten, behalve het doen v.an geld-inzamelingen door vrijwillige giften, gaarne eene belasting zou willen dragen, uitsluitend strekkende otn de duitsche onder pruissisch opper bevel staande vloot uit te breiden. De onderhandelingen over het handelsverdrag tussclien Frankrijk en het tolverbond zijn. naar verzekerd wordt, verre van geëindigdde gewigtigste punten en grootste moeijelijk- heden blijven nog ter behandeling over. Men voedt echter de hoop, dat het werk tot de gewensclite uitkomst leiden zal. Frankrijk. Parijs 5 september. Dezer dagen heeft lord Palmerston zoo als bekend is, in eene openbare redevoering, Frankrijk voor gesteld als aan Engeland vriendschappelijk de regterhand reikende, maar met de linker liet gevest van den degen om klemd houdende. Le constitutionnel wijt eenige regelen aan die rede en zegt de voor Frankrijk hatelijke uitvallen van lord Palmerston niet te tellen, dewijl het engelsch-fransche bondgenootschap in liet gezond verstand der engebclie natie en in de overeenstemmende belangen der twee landen te stevige grondslagen heeft, oin door zulke uitvallen, door diplo matieke moeijelijkheden of door kabinetsveranderingen te kunnen worden geschokt. Dingsdag heeft, bij gelegenheid van een gastmaal in liet hotel der prefecteur van het departement Hérault, deheer Michel Chevalier te Montpellier eene redevoering gehouden, waarin hij (loet uitkomen dat Frankrijk buitenslandsgeacht en geëerbiedigd wordt; alleen de vijanden van vooruitgang en de tegenstanders der beschaving koesteren vrees. Frankrijk wordt in de wereld beschouwd als de voornaamste vertegen woordiger en de eerste kampvechter van den staatkundigen en maatschappelijken vooruitgang. Het verwekt bewonde ring en genegenheid bij de volkeren die een beter lot wenschen, cn ontvangt alleen blijken van wantrouwen van de zijde van mannen, die bezield zijn door de hartstogten, welke tot een anderen tijd beliooren. De heer Chevaliei'betreurt het, (lat eenige onlangs gehouden redevoeringen hem nopen onder deze laatste mannen ook sommige ministers te rangschikken van eene groote, onzijdige natie, onze naaste buur, en beroemd wegens hare liefde voor vrijheid en vooruitgang, aan welke de regering des keizers opregtelijk bewijzen heeft gegeven van eene toenadering, vereerend voor beide partijen en welke een gunstiger ontvangst en een vriendschappelijker antwoord had den verdiend. - De dagbladen deelen reeds mede dat omstreeks 900 of 1000 soldaten onverwachts per spoortrein te Toulon aange komen, in allerijl aan boord van het rijksvaartuig Cacique zijn ingescheept en terstond vertrokken naar Civati Vecchia. Deze tijding behelst niets vreemds, na liet vroeger medege deelde dat onze bezetting te Rome zou verwisseld worden. Het te Marseille verschijnende dagblad Le semaphore verze kert dan ook nogmaals dat deze soldaten niet bestenul zijn om het effectief van het bezettingsleger in de pauselijke hoofd stad te vergrooten, maar alleen om die militairen te vervangen, die met verlof naar huis terug keeren. - Thans blijkt liet dat de nieuwe fransehe gezant te Rome, de lieer de Lavalctte, niet eens op reis naar Engeland geweest is, niettegenstaande men daarop reeds allerlei redeneringen grondde. Le pays verklaart dat alleen zijne echtgenoote een uitstapje naar Groot-Brittanje heeft gemaakt. In ultramontaansche kringen verzekert men dat, als onze regering hare troepen uit Rome terug trekt, Oostenrijk en Spanje bereid staan om op de eerste aanvrage van den paus hunne hulp te Rome iu de plaats te stellen. Dit jilan is reeds meer ter sprake gekomen, maar zou in ieder geval veel tegenwerpingen ontmoeten, zoo het al niet uit den aard dei- zaak onuitvoerbaar is. Tegen het einde dezer maand wordt de uitgaaf van een nieuw boekwerk te gemoet gezien van den beroemden ultra- montaanschen publicist, den heer Louis Veulliot, handelende over het roineinsche vraagstuk. De schrijver zal daarin een aantal vertoogen leveren, die tot dusver onbekend zijn ge bleven. Keizer Napoleon heeft het Legioen van eer toegekend aan den ingenieur, onder wiens bestuur de werken van den spoorweg der Ardennes worden aangelegd. Donderdag aan-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2