Molenberg. K no. 90, verkocht voor f 800. V. Een pakhuis en erf, mede aldaar, K no. 92, verkocht voor f120. Burgerlijke stand. Middelburg 2 september. Eerste huwelijksafkondiging den 1 dezer: J. F. Drioel, jra. 30 j., met J. E. van Eijzeren.jd. 27 j. L. Broekman, jm. 26 j., met H. J. van Steenhuijsen, jd. 22 j. K. van den Broeke, wedn. 38 j., met S. Mondeel, jd. 42 j. J. van Meerendonk. jrn. 30 jmet M. Cense, jd. 30 j. C. Pelle, jm. 26 jmet J. P. Franc-, jd. 26 j. J. J. Brouwer, jm. 31 j., met M. Kerssen, ja.asj. Ylissingen, van 2-1 tot 31 augustus. Bevallen W. Persenaire, geb. Trijselaar, z. F. Prins, geb. Smit, d. M. G. W. Tideman, geb. Bok, d. M. Brugge, geb. van Tol, d. C. Mulder, geb. Kaan. z. Overleden: I. H. Frensel, z. 11 w. E. van 't Hoff, cl.6 j. J. Tolhoek. d. 2 j. W. Ramak, d. 2.j. S. M. Waterman, d. 11 w. M. J. Schuit, d. 13 m. A. Leenhouts, z. 2 m. Goes, van 21 tot 31 augustus. BevallenW. Putte, geb. Hofstede, z. M. J. Clement, geb. Boet, z. J. F. Comu, geb. Brouwer, d. N. B. Bruinshoofd, geb. Versé, d. Overleden: J. Kakebeeke, z. 5 w. M. Does, man van M. Sloover, 82 j. H. A.Krol van den Hoek, z. 5 w. A. I. Plompe, cl. 17 m. Zierikzee, van 21 tot 31 augustus. GehuwdM. Kooyman, jin. 24 j. met M. L. van der Reijdt, jd. 23 jaren. BevallenT Kooyman geb. Pluating, z. J. K. Luycx geb. Boogaerds, z. H. W. van Gastel geb. Bonman, d. Overleden: A. Verschuur,jm. 22j. S. S. Bollemeijer, ge scheiden echtgenoot van J. E. Brom, 56 j. K. Mus. vrouw van L. Koole. 61 j. P. J. de Looze, d. 17 j. J. den Dekker, d.4w. D. Bakker, weduwe, 65 j. (te Noordwelle). W. Me- liefste, z. 4 m. J. H. Likweert, d. 4 m. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's ri jks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1861. l Wind. 1 2 Laagste C o' S o .2 temperat. Aanmer a 1 a EO go en verschil kingen. P a §0 met de j P x P- (c§ hoogste. 25 W.t.N. 12 765 2 16.0 0.72 9.90 0 3; dik bewolkt. 26 W.t. N. 5,5 766 6 18 S 0.73 11.71 o o; dikke lucht. 27; West. 6 769 0 19 3 0.81 3 73 0 0; ligt bewolkt. 28 Z t O. 5 765.8 21.S 0.75 14.19 0.0 helder heijig. 29 Zwt.Z. 10 760 0 20.6 0 66 11.58 O.üj bewolkt. 30 Z. ZW. 10 766 6 18.6 0.80 12.73,0.0 bewolkt buijig. SljW.fc. K 5,5 770.0,17.4 0 60, 8.9 4 J 0.0 j Jigt bewolkt. Thermometers tand. 30 aug. 's av. 11 u. 02 gr. 31 's morg. 7 u. 59 'smidd. 1 u. 67 's av. 11 u. 56gr. 1 sept. 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 72 's av. 11 li. 60 2 's morg. 7 u. 62 's midd. 1 u. 73 gr. Gemeenteraad van ftoes. Zitting van 30 augustus. Afwezig de heeren de Knokke van der Meulen, Saaijmans Vaderen van cle Putte, buiten de gemeente, Ilochart, ziek,en van den Bosch. De notulen der voorgaande vergadering zijn gelezen en gearresteerd. Aan cle orde is de vaststelling der gemeenterekening over 1860, waaromtrent de vaste commissie voor het financiewezen gunstig rapport en voorstel doet. Conform dat voorstel besluit de raad en stelt de rekening vast, in ontvang op f 59091.11. in uitgaaf op f55108,754 en dus met een goed slot van f3985.35 J. Door burgemeester en wethouders wordt, ter voldoening aan art. 207 der gemeentewet aan den raad ingediend de gemeentehegrooting voor 1862, die zal worden gedrukten aan de leden rondgedeeld. Aan de orde is de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1862. waaromtrent de financiële commissie hoofdzakelijk berigt, dat door den schuttersraad is aangevraagd eene toelage uit de gemeentekas van f 1248.SI, voornamelijk om de schut ters die onvermogend zijn, ten getale van Sü. van jassen te voorzien; de commissie adviseert voor 2G toe te staan; over eenkomstig het voorstel der commissie besluit de raad Art. 8, aankoop van 80jassen te verminderen van f860 op f 320. Art. 9, aankoop van SO wings van f 92 tot 29,90. Art. 11, onderhoud kleeding van f30 op f20. Art. 14, onderhoud wapenen van f 50 op f30, waardoor het totaal der uitgaven komt op f 726,30 en de toelage uit de gemeentekas op f 643,21 waartoe de raad successievelijk besluit. Een staatsblad wordt overgelegd en daarna cle vergadering gesloten. öuitonlaniisrljc tijöingen. Amerika. De president Lincoln heeft bij eene proclamatie van den 16 augustus jl. verklaard dat de inwoners van Georgia. Zuid- Carolina. Virginia. Noord-Carolina, Tennessee. Alabama, Louisiana. Texas. Arkansas, Mississippi en Florida (uitgezon derd het westelijke deel van Virginia en andere gedeelten der genoemde staten, welke aan de unie getrouw blijven) in op stand tegen cle Vereenigde Staten zijn. en dat alle handels verkeer tusschen hen en de burgers van andere staten en deelen der unie onwettig is en tot het eindigen of dempen des opstands onwettig blijft. Tevens heeft de president bepaald, dat alle koopwaren en goederen, uit de in opstand zijnde staten naar andere deelen der unie gevoerd wordende of van hier derwaarts wordende gezonden, alsmede cle tot verkeer met die staten dienende voertuigen, in beslag genomen en ten behoeve der Vereenigde Staten verbeurd verklaard zullen worden, zoo ook alle sche pen. aan een ingezeten cler oproerige staten geheel of ten deele toebehoorende, welke 15 dagen na het uitvaardigen dezer proclamatie in zee of in eenige havens van de Ver eenigde Staten aangetroffen worden. Bij Reuters agentschap te Londen zijn wederom nadere berigten uit New-York ontvangen van den 22 augustus. Het gerucht dat de geconfedereerd en den Potomac zouden zijn overgetrokken, is gebleken valsch te zijn. Zij hadden wel toe bereidselen gemaakt om die rivier in Maryland over te trek ken. maar daar liet water aanmerkelijk gewassen was ten gevolge van den regen, zijn zij in dat voornemen verhinderd. Bij eene officiële proclamatie zijn alle vrijwilligers, onver schillig of zij al of niet eompleete regementen vormen welke het gouvernement reeds als zoodanig heeft erkend en aange nomen, uitgenoodigd otn zich naar Washington te begeven, met of zonder hunne wapenen en uniformen. De vrijwilligers gehoorzaamden met ingenomenheid aan deze oproeping. Te Washington schijnt de insubordinatie onder de troepen steeds toe te nemen. Ook in Missouri heerscht opgewondenheid, ten gevolge der vorderingen welke de geconfedereerden er maken. Deze be zetten een aantal steden in het zuid-westen van dien staat. ■s Engeland. Londen 29 augustus. Lord Palmerston heeft, bij gelegen heid zijner installatie als opperhaven meester der vijf havens, eene rede gehouden die onder de beste van dien grijzen staatsman gerekend kan worden, 's Lands verdediging was een der hoofdpunten. De eerste minister, die te Dover in het hotel Lord Warden met de fransehe kust in het gezigt sprak, gewaagde van de verdedigingswijze ten tijde der kelten, sak- sers en noormannen tot op die van onzen tijd, en roemde op de engelschekanaalvlooten op de 170,000 vrijwilligers, waar van 40,000 zoo goed als de beste soldaten van Europa zijn. Lord Palmerston wees op de nederlaag, die de noord-ameri- kaansche troepen hadden geleden, als een bewijs dat ij ver met oefening gepaard moet gaan, wil men geene teleurstelling ondervinden. De volgende woorden kenmerken bijzonder lord Palmerstons gevoelens: „Wij kunnen," zeide hij „niet wedijveren met die groote Staten, welke honderd duizenden soldaten in staande legers op de heen houden. Wij nemen met rondborstigheid de regterhand der vriendschap aan, van welke zijde zij ous ook moge worden aangeboden. Wij wantrouwen die regterhand niet, omdat wij de linker den knop van het zwaard zien grijpen. Maar indien die linkerhand den knop zeer vast omklemt, dan zou het van onze zijde dwaasheid zijn, het schild van verdediging weg te werpen. Er zijn, mijne heerentwee waarborgen van vrede. De eerste is een ten eenenraale onbeduidende toestand, de tweede een volkomen verdedigingstoestand. Ik vertrouw dat Engeland de gerust heid. die uit den eersten toestand voortspruit, nimmer genie ten zal." The morning star, Daily news, Morningposten Morning chronicle hechten allen even groot gewigt aan het démenti, door den franschen Moniteur aan de bekende bewering van den heer Roebuck wegens het plan tot afstand van het eiland Sardinië gegeven, en dringen er bij hem op aan dat hij den Moniteur beantwoorden en zijn zegsman noemen moet. Bezit hij nog slechts een greintje opregtheid, zoo voegen die bladen daarbij, dan zal hij moeten bekennen het berigt uit eene oostenrijksche bron geput te hebben. En werkelijk ver zekert een berigt uit Dresden dat de zegsman van den heer Roebuck niemand anders dan de aartshertog Ferdinand Maxi- miliaan, tijdens diens laa'se bezoek in Engeland, geweest zou zijn. Carlo de Ruclio, de medepligtige van Orsini bij den aan slag op het leven van keizer Napoleon, die uit Cayenne is ontvlugt, heeft jl. maandag te Birmingham iri het openbaar eene voorlezing gehoudenwaarin hij zijne deelneming aan den aanslag, zijne veroordeeling en zijn lijden ;n den kerker schetste. Bernard had. zeide hij. eveneens naar Parijs moeten komen, maar hij had geen woord gehouden. Mazzini, wiens zendeling liudio in vroegere jaren geweest was, werd in Italië voor geen onbaatzuchtig en echt patriot gehouden. Eender aanwezigen hield daarop eene rede, waarin hij het verschil uit een zette tusschen sluipmoord en tirannenmoord, en eene geld-itizameling ten behoeve van Rudio voorstelde. Londen 31 augustus. The army and navy gazette meldt dat onze regering heeft besloten om de militaire strijdkrachten in onze bezittingen van Noord-Amerika belangrijk uit te breiden. Drie regementen zijn reeds aangewezen om ten spoe digste derwaarts te vertrekken. H. M. de koningin heeft gisteren haar uitstapje in Ier land ten einde gebragt. Zij is dadelijk van Holy Head naar Balmoral vertrokken, zonder Edimburg aan te doen. Rusland. Keizer Alexander lieeft aan zijnen nieuwen stedehouder in Polen het volgende schrijven gerigt: „Graaf Lambert, terwijl ik u tot de betrekking van mijnen stedehouder in het koningrijk Polen roep en u met mijn volle vertrouwen bekleed, draag ik u op. de noodige maatregelen tot geheele en volkomene invoering der bij mijne ukase van 14 april jl. aan het koningrijk bewilligde instellingen te nemen. „De inwoners van het koningrijk Polen zullen dit houd ik voor zeker met het gezond verstand en helder oordeel, waardoor zij zich onderscheiden, hegrijpen dat zij alleen in de regelmatige ontwikkeling dier instellingen eenen waarborg voor de verdere ontwikkeling van hun zelfstandig bestuur en van de algemeene welvaart kunnen vinden, en geenszins in twisten en beroeringen onder de bevolking, welke voor mijne inzigten en mijne beste bedoelingen een hinderpaal zijn. „Noodig de bekwame en weldenkende mannen uit. om met u inede te werken, opdat de wezenlijke behoeften mijner be minde onderdanen mij door uwe tusschenkomst worden bekend gemaakt, als de regtmatige uitdrukking der algemeene en door's lands verlichte en weldenkende ingezetenen rijpelijk overwogen wenscken, en niet als de bedriegelijke vertooning van geestdrift, uitgelokt door de vijanden van alle orde. „Herstel de rust in het koningrijk. Van mijnen kant ben ik bereid het verledene volgaarne te vergeten en het vertrou wen en de toegenegenheid der poolsche natie bestendig met de bewijzen der zelfde gezindheid te beantwoorden." Dit keizerlijk schrijven is door den nieuwen stadhouder, terstond bij zijne komst te Warschau, ter kennis des publieks gebragt. Zoo wel te Warschau als in de provinciën zijn nieuwe arrestatien gedaan. l)e commissie van onderzoek heeft den kolonel Leichte, voormalig hoofd der geheime policie, tot voorzitter. Men doet scherpe nasporingen naar de redacteurs en drukkers van het verboden blad Vigia. dat nog steeds wordt uitgegeven. In het laatste nommer daarvan wordteen groot nationaal feest tegen 12 dezer aangekondigd, op welken dag Weenen door Sohiesky bevrijd werd. en die, door ondank baarheid der oostenrijkers, te dierbaarder voor de polen ge worden is. De Vigia vindt het belagchelijk dat het aan russi- sche generaals wordt opgedragen het burgerlijk beheer in het koningrijk te verbeteren en de gemoederen tot bedaren te brengen, en spoort de ingezetenen aan bij hun stelsel van onthouding te volharden. BultschZasid. Weenen 31 augustus. In het huis der afgevaardigden heeft de minister von Schmerling gisteren de staatkunde van het gouvernement tegenover Iiongarye verdedigd. Het keizerlijk diploma van oetober I860, zeide de minister, heeft reeds uit gemaakt dat de hongaarsche constitutie van 1848 alsongeldig moet worden beschouwd,en bij liet patent van februari) worden zijns inziens de bij genoemd diploma aan Hongarye verleende regten in geenen deele verkort. De minister heeft daaroj» het vorige bewind verdedigd tegen verschillende onbillijke be schuldigingen, en wat zijn persoon betreft meent h;j dat het verledene waarborgen genoeg oplevert voor zijne onwankel bare constitutionele grondbeginselen. Terwijl de tweede kamer van den rijksraad nog beraad slaagde over het adres van antwoord op de mededeeling des keizers betreffende de ontbinding van den hongaarschen land dag, werd Z. M. reeds door eene commissie uit de eerste kamer een adres van adhaesie aan tie staatkunde der regering ten opzigte van dat land aangeboden. De keizer gaf aan de com missie zijn genoegen te kennen over tie ondersteuning door de kamer hem verleend en voor de goedkeuring van zijne staatkunde, daarin bestaande, om de ontwikkeling der ver schillende volken, onder zijnen scepter vereenigd, door cen tralisatie te bevorderen. Volgens berigten uit Pesth zijn aldaar de zittingen van het comitaat op bevel van hel gouvernement gesloten, omdat dit ligchaam door zijn protest tegen de ontbinding van den land dag de regten des konings heeft geschonden. 13:j publicatie worden de ingezetenen gewaarschuwd om de soldaten niet te belemmeren in de gestrenge ten uitvoer legging hunner be velen. Een ander telegram uit Pesth van heden meldt dat het ge meentebestuur besloten lieeft, voor het geval dat het mogt worden ontbonden, zijne ondergeschikten toch zoo lang m betrekking te doen blijven tot gewelddadige maatregelen zouden noodzaken die te laten varen. Frankrijk. Parijs 31 augustus. Volgens sommige dagbladen zou dezer dagen de kwestie van de ontbinding der wetgevende vergade ring in liet kabinet weder behandeld zijn. Men sjireekt reeds van eene geheime circulaire des ministers van bmnenlandsclie zaken aan de prefecten, waarbij aan deze ophelderingen gevraagd worden betreffende de denkwijs der bevolking in hunne departementen over dien maatregel, en wat het ver moedelijk resultaat zou zijn, zoo de regering eens daartoe overging. De bankier Mirès is door het hof van appel, met beves tiging van het vonnis des eersten regters, ter zake van ojilig- tmg tot gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld. Thans verneemt men dat lij zich nog tegen dit arrest in cassatie zal voorzien. Intusschen wacht men dagelijks een besluit van de kanselarij der orde van het legioen van eer. waarbij hij ver vallen zal worden verklaard van de waardigheid van ridder, hem door den keizer toegekend. Ary Schetter heeft na zijn dood de eer der plaatsing vau een zijner werken in liet museum van de Louvre verworven. In de zaal, waar zich de schilderijen van David. Gerard. Gra- net, Leopold Robert e. a. bevinden, is eene kleine schilderij geplaatst, liet sterfbed van Gericault voorstellende. Dit mees terstukje draagt het jaarmerk 1824. Er wordt over schier niets anders gesproken dan over de nota, door den heer Ricasoli den 24 jl. aan al de diploma tieke agenten van den kening van Itabe in liet buitenland medegedeeld. De meeste bladen nemen het uitvoerige stuk in zijn geheel op; het is met veel bekwaamheid gesteld en nagenoeg uitsluitend gewijd aan de ontvvikke'ing van het denkbeeld: „De roovers, die de beide Sicüien teisteren, ver tegenwoordigen geene politieke meeuing en zijn niets dan bandieten die in opstand verkeeren tegen de wettig ingestelde maatschappij." De lieer Paulin Limayrac zwaait in Le jiays grooten lof toe aan dit staatsstuk. Le temps heeft uit Rome eene dépêche ontvangen, waarin gemeld wordt dat de kardinaal Antonelli zich bezig houdt meteene beantwoording dier nota. Le siècle, L'opinion nationale, La presse en het Journal des débats zijn mede zeer duidelijk in hunne goedkeuring. Maar van alle beoordeelingen der fransehe pers is zeker die van Le constitutional van de meeste beteeken is. Dat blad aarzelt namelijk niet te verklaren dat de circulaire van den heer Ricasoli een nieuw tijdperk schijnt aan te duiden in de nieuwere geschiedenis van het schiereiland en dat zij kraehti- gen invloed zal uitoefenen op de openbare meening, van wel-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2