MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. Dingsdag 1861. 3 September. N°' 106. ^WKXS,,^ V :t HK)W Deze courant verschijnt des öingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4;0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien ia 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zpgelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Jiaitlionhitjingcu VAN HET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANfBESTEDINICr. Op vrijdag den 20 september 1801. des voormiddags ten 10 ure '/.al. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11 de dis trict. aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het door klinkerbestrating vervangen an een gedeelte keistraat op den eersten zijtak van 's rijks gvooten weg der le klasse no. 3, op Zuidtoeveland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaat sen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den lden en 3den dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jlir. J. 11. T. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur T. Bleckmann, te Goes. 's Gravenhage, 21 augustus L86L. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. BEKEADNAHIACi. Burgemeester en Wethouders van Neuzen maken bekend, dat de gewone Jaarmarkt of Kermis in die gemeente dit jaar zal beginnen op maandag den 16 september aanstaande en eindigen op zaturdag den 21 daaraanvolgende. Neuzen, den 27 augustus 1861. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. DltONKERS. burgemeester. J. D1ELEMAN, secretaris. öinm,nlmtï*5cl)e tijöingm. Middelburg 2 september. De gemeenteraad alhier zal morgen, 3 september, des na middags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zakeninstallatie van raads leden benoeming der leden van de vaste commissien benoe ming gemeente-geneesheer. Zaturdag zijn naar het huis van buvgevlijke en militaire verzekering alhier overgebragt twee echtelieden van de nabu- rige gemeente Oostkapelle, in voorloopige bewaring genomen als verdacht van diefstal in een bewoond huis aldaar. Wij vernemen dat de leden der alhier bestaande vereeniging „Het metalen kruis" (2e sectie) voornemens zijn. om, even als vóór vijfjaren, den 12 september a. s., zijnde de dag waarop het voor dertig jaren Z. M. koning Wiljem I behaagde dat versiersel te doen uitreiken, feestelijk te herdenken. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een tabella risch ovevzigt van den handel te Hambuvg, gedurende het jaar 1860. Men schrijft ons uit 's Gravenhage 1 september: ,,TIet schijnt, dat het paspoortenstelsel op zijn uiterste ligt. Nadat onlangs de paspoorten tusschen Frankrijk, Belgie en Nederland zijn afgeschaft, moet nu ook bij onze regering een aanzoek van Zweden ingekomen zijn, om wederkeerigde ver- pligting der paspoorten op te heffen. Het valt niet te bewijfe- len of daaraan zal voldaan worden. Na de mogendheden, die nu het voorbeeld gegeven hebben, zullen de andere zich wel binnen korter of langer tijd genoodzaakt zien te volgen. „Mag ik mijne berigtgevers vertrouwen, dan zou kardinaal Antonelli betoogd hebben, dat de afwezigheid van den nuntius alhier, op den 15 augustus (Napoleonsdag), volstrekt geene politieke beteekenis bad. In dat geval is de veronderstelling die ik onlangs maakte niet juist, maar dan mag men toch vragen, of het tijdstip voor het uitstapje van zijne eminentie wel gekozen was met dat fijne doorzigt. dat men gewoonlijk benoemd tot gezant van Noord-Amerika aan liet hof te bij Rome's vertegenwoordigers aantreft." Weenen. Volgens de Nieuwe rotterdamsche courant zal er in de eerste dagen van october e. k., aan het ministerie van binnen landsche zaken eene bijeenkomst plaats hebben van de hoof den der bureaux voor statistiek aan de provinciale griffien, waarin over de zaak der volkstelling zal worden gehandeld, en wijders de zoo wensebelijke zamenwerking der verschil lende officiële instellingen voor statistiek hier te lande zal worden besproken. De schade door den watersnood geleden, bedroeg in het geheel in Noord-Brabant f 101,449,4-7 en in Gelderland f 1.15-1-,920,33 tezamen f 1,259,369,S0. Uit de opbrengst van de collecte was reeds vergoed f774,774,28 en thans is door den minister van binnenlandsche zaken beschikbaar gesteld uit de voorhanden giften buiten de algeuieene collecte f 484.595,52, te zamen f 1,259,369,80, zoo dat de schade geheel is gedekt, voov zoo veel die is geleden door hen, aan wie de middelen tot herstel ontbreken. Z. exc. de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, baron L. A. J. W. Sloet van de Beele met familie enz., is zaturdag namiddag circa 2 uur te Rotter dam gearriveerd en beeft ten 5 uur 30 min. met de stoomboot Cologne van de General steam navigation company de reis naar Londen vervolgd om van daar via Southampton den 4 dezer 's namiddags ten 1 uur zijne reis per overland-mail naar Java voort te zetten. Zaturdag had te 's Gravenhage de twintigste en laatste zitting plaats van de gemagtigdeu der duitsch-oostenrijksche telegraafvereeniging. Na de onderteekening van de over eenkomst. werd de conferentie, namens den minister van binnenlandsche zaken, door den nederlandschen gemagtigde gesloten. Door liet ministerie van financien is o. a. ter algemeene kennis gebvagt dat ten gevolge eener verandering in de dagen van liet vertrek der stoombooten van Triest naar Alexandrie, het tijdstip der verzending van de brieven naar Nederlandsch Indie via Triest voor liet vervolg eene wijziging zal ondergaan, in dier voege dat de uiterste termijn, berekend op het ver trek uit Amsterdam enz., telkens zal zijn gesteld een dag later dan tot dusverre, te wetenop den 7 en den 23, in plaats van op uen 6 en 22 van elke maand. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt, dat voor de dienst van den waterstaat ten minste een surnumerair moet worden aangesteld, en dat in de maand october eerstkomende Ier vervulling van die openstaande plaats een vergelijkend examen zal plaatshebben. DeStaats- couraut van 30 dezer vermeldt de voordeelen en vereischten aan die betrekking verbonden. Aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen, gevestigd te Amsterdam, kunnen dit jaar, aanvangende 15 september e. k., nog drie leerlingen geplaatst worden. De voordeelen daaraan verbonden, zijn gedurende twee jaren kostelooze inwoning, voeding en onderwijs. Belanghebbenden moeten zich onver wijld aanmelden bij den president der commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigt barer provincie. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat de lieer mr. P. P. van Bosse de benoeming tot lid der commissie voor de staatsspoorwegen aanvaard heeft, zonder bezwaar van 's rijks schatkist. Deze betrekking alzoo voor hem een onbezoldigd ambt uitmakende, zal eene nieuwe verkiezing voor liet lid maatschap der tweede kamer niet behoeven plaats te hebben. Zulphensche courant.) Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld eene me morie van den lieer W. N. Rose, 's lands architect, waarin hij wederlegt de bezwaren die ingebragt worden tegen de wijze, waarop door hem de loterijzaal te 's Hage wordt hersteld. IIij doet uitkomen dat zijn oorspronkelijk plan om deze zaal tot eene zaal van eere in te rigten, waarin alles, wat met de geschiedenis van ons vaderland zou zijn verknocht, zou wor den opgenomen, door de meerderheid der commissie niet is aangenomen. Hij bestrijdt wijders liet gevoelen van den heer Alberdingk Thijtn over den tijd waarin de kap zou zijn daar- gesteld, en beweert dat ieder onpartijdige niet anders zou gehandeld hebben dan hij heeft gedaan. Bij deze memorie is een tweetal platen ter verduidelijking zijner bouwwijze gevoegd. De heer John Motley, de hier te lande zoo gunstig bekende schrijver van „De opkomst der nederlandsche republiek," is In de Surinaamsche courant van 27ju!ijjl. komt eene op roeping voor van den heer van Schaïck aan de ingezetenen van Suriname, om met hem mede te werken tot de oprigting van een gedenkteeken boven het graf van wijlen mr. L. Met man. Aan L'inde'pendance beige wordt uit Parijs geschreven dat de pauselijke n unci us te 's Gravenhage. de heer Vecchiotti, bestemd is om den lieer Gonella op te volgen, die naar Mun- clien zou gaan ter vervanging van den beerChigi, benoemd tot nuueius te Parijs. De nijverheidstentoonstelling te Haarlem is in het geheel door 78,450 personen bezocht. De arroudissements regtbank te Rotterdam beeft bij ver schillende vonnissen weder 13 matrozen elk tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van desertie van boord gedurende de reis. Beuoeiiilngen en besluiten. leger. Overgeplaatst bij liet regement grenadiers en jagers de kapitein A.C. J. de Favauge,van het.7e regement infanterie. Gesteld op non activiteit de majoor P. C. de Wiese, van het 2e regement infanterie. Benoemd bij den generalen staf, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant A. J. W. van der Sclirieck, van dien staf; bij liet wapen der infanterie, bij liet le regement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouder dom van rang) de le luitenant-adjudant C. P. T. Pippen- gliegen.van het regement grenadiers en jagersbij liet 2e rege ment, tot majoor de kapitein der le klasse J. J. Rost van Tonningen, vau liet korps. onderwijs. Benoemd aan de rijks kweekschool voor on derwijzers te Groningen tot len onderwijzer de beer 1).de Groot en tot 2en onderwijzer de heer F. C. Brugsina, beide te Groningen. Kerk- en schoolnieuivs. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen heeft, ten gevolge van het bedanken van den lieer N. H. de Graaf, predikant te Apeldoorn, de bestaande nominatie aangevuld met den beer J. C. de Vijver, predikant te Vecnendaal, en onmiddellijk daarop dezen be roepen. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen rapport van den kommanderenden officier van Zr. Ms. zee- magt te Suriname, is Zr. Ms. stoomflotillevaartuig Hector, onder bevel van den luitenant ter zee ian de 1ste klasse P. M. van der Haak. den 25 julij jongstleden van daar naar Neder land vertrokken, en is Zr. Ms. schooner Schorpioen, onder bevel van den luitenant ter zee van de 1ste klasse J. P. K. van Moorsel, den 23 te voren van Curasao te Suriname aan gekomen. Uit Suriname schrijft men, via Demerary en Southamp ton, van den 4 augustus aan de Utreehtsche courant Den 22 julij kwam hier ten anker Zr. Ms. schooner De schor pioen, van Curasao, bestemd om De adder af te lossen, het geen den 1 augustus plaats had. als wanneer Zr. Ms. schooner De adder uit dienst gesteld is (vermoedelijk zal hij verkocht worden voor afbraak). De kommaudant en de meeste officie ren van De adder zijn op De schorpioen overgegaan en zullen per particuliere gelegenheid repatriëren. De état-major van De schorpioen bestaat uit den luitenant ter zee lekl. C. Star Nauta. kommandant, luitenants ter zee 2e kl. J. L. Duker en J. C. Eek, officier van administratie 3e kl. A. C. Jager, officier van gezondheid 3e kl. T. J. J. Gori, terwijl repatriëren de luitenant ter zee le kl. J. P. K. van Moorsel, luitenantster zee 2e klasse J. M. II. Bervoets en P. E. Winkelman, officier van gezondheid 3e klasse II. J. Nieuwkerk, officier van admi nistratie 3e klasse G. J. G. Verdooren. Den 25sten is Zr. Ms. stoora-flotille-vaartuig Hector naar Nederland vertrokken, kommandant luitenant ter zee le kl. P. M. van der Haak, luitenants ter zee 2e kl. J. W. F. Frucht, H. W. Waltlier en E. L. Ehnle.officier van administratie 3e klasse J. A. Lagaaij en officier van gezondheid 3e kl. F. J. C. Broers." Verknopingen en aaithestcdin^tMi. Den 30 augustus zijn alhier tei* vevkooïf'aangetfoikn de navolgende perceelen. I. Een huis eii'ervemïd^Vlifeuiarkt, L no. 22. II. Een pakhuis en erve in'-deu Be» molhoek. III. Een huis en erf op de Vlasmarkt. L uo, 23t - Te z tan en ver kocht voor f7700. IV. Een koetshuis, stalen erf op den

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1