MIDDELBURGSCHE Pi" 105. Zaturdag 1861 31 Augustus. NT. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort 'een bijvoegsel, be vattende: 1. Overzigt der gemeente-begrooting van Vlissingen voor 1862; 2. Verslag der zitting van den gemeenteraad van Zierikzee, den 2S augustus, en 3. Brieven over het kunstcongres te Antwerpen, V. 2htn!i0nïit(jingm VAN 11ET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. 1IEKBESTED1NG. De minister van binnenlandsche zaken verwittigt de gegadigden, dat de besteding van: ITet elfde en twaalfde perceel van de uit. te voeren buitengewone verdedigings werken aan de oevers der calamiteuse polders in Zeeland, wordt afgekeurd. Êene kerbesteding van de werken dier twee perceelen is bepaald op vrijdag den 6 sep tember 1861, des voormiddags ten 10 ure, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg. Deze herbesteding geschiedt bij inschrijving en opbod, voor elk perceel afzonderlijk, volgens de voorwaarden van het bestek no. 92, goedgekeurd den 15 junij 1861. Ten laste van de aannemers komen, behalve de kosten op deze besteding vallende, die van de voorgaande be steding. Nadere inlichtingen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district te bekomen. 's Gravenliage, 23 augustus 1861. S. VAN HEEMSTRA. Öimumlanüsdjc tijötngen. middelburg 3D augustus. De Nederlandsclie staats-courant van gisteren bevat liet volgende verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland Tarwe. Niettegenstaande de late uitzaaijing van dit gewas in het najaar van I860, den nadeeligen invloed dien de spoe dige opvolging van vorsten dooi in den winter daarop heeft uitgeoefend, en de schade welke de slakken bij liet ontkiemen der planten daaraan hebben toegebragt, hebben de laatste zich krachtig ontwikkeld. De tarwe is meevendeels vrij ge bleven van legering, en men heeft, ten gevolge der spoedige aanrijping, reeds in de eerste dagen van augustus met het snijden eeu aanvang kunnen maken. Men rekent op eene goede hoedanigheid en op eene middelmatige opbrengst zoo van graan als van stroo. De rogge heeft over het algemeen weinig van het winter weder, doch veel van de slakken geleden. Overigens zijn de berigten omtrent deze graansoort tamelijk uiteen loopende; immers wordt uit Zuid-Beveland gemeld dat de balm stevig en met zwaar gevulde airen bezet is, terwijl uit het-4de district wordt opgegeven dat de rogge over het geheel niet zwaar is uitgevallen; echter belooft zij daar evenwel van eene goede hoedanigheid te zullen zijn. In het eiland Tholen verwacht men eene minder dan middelmatige opbrengst. Ook in Schou wen en Duiveland zijn vele airen of niet ten volle, öfinet zeer smul koren bezet. De opbrengst wordt op hoogstens 25 mud den per bunder berekend. De wintergerst heeft mede veel van de slakken geleden, nadat de plant zich gedurende den winter, vooral op de zware gronden, goed had ontwikkeld. In Zuid-Beveland heeft zij, gedurende en na het uitairen, zich bij veel regen sterk gele gerd. Op de ligtere gronden van dat eiland wies zij traag op; men verwacht evenwel, zoo wel daar als elders, over het alge meen een ruim middelmatig beschot. Het laatste kan mede van de zomergerst worden gezegd. Uit Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland wordt evenwel van deze vrucht ge meld, dat zij kort van stroo is en ligte airen heeft. De inzame ling was reeds in het begin van augustus voor eeu groot gedeelte gelukkig volbragt. De haver is over het algemeen zeer laat uitgezaaid, doch buitengewoon goed opgewassen, en belooft eene overvloedige opbrengst bij eene goede hoedanigheid. De paardenboonen beantwoorden, voor het meerendeel, niet aan de verwachting die men daarvan aanvankelijk koes terde. Alleen die welke vóór den regen in februarij zijn uitge zaaid zullen cenigzins goed uitvallen; vau deze wordteen beschot van 22 27 mudden per bunder verwacht. De berigten omtrent de bruine en witte boonen zijn, alleen voor zoo veel de eilanden vau Walcheren en Tholen betreft, waar men eene bevredigende opbrengst verwacht, gunstig tc noemen. In de andere deelen der provincie, waar deze worden verbouwd, zijn zij slecht uitgevallen, en wordt daal de opbrengst op verre beneden het middelmatige geraamd. De erwten zijn, met uitzondering van het eiland Walcheren, slecht uitgevallen. Alleen in dat eiland schijnen de opbrengst en de hoedanigheid bevredigend te zulleu zijn. Het koolzaad is over het algemeen droog gedorsclit en goed ingezameld. De opbrengst wordt verschillend opgegeven: men schijnt echter op 20—24 mudden per bunder te kunnen rekenen. Het vlas was meestal ongelijk in opkomst. Door de koude in het voorjaar was de groei langzaam dit verbeterde zich evenwel in het begin van junij, als wanneer het gewas sterk doorgroeide. Later is het, ten gevolge der gevallen regens, sterk gaan legeren. Het was veel met kwade koppen bezet, waardoor zich weinig zaadbollen hebben gevormdbovendien werd hier en daar honigdauw waargenomen, zoo dat men van bet gewas slechts eene geringe verwachting heeft. De meekrap werd door het weder in het voorjaar niet be gunstigd, terwijl zij later, door een te overvloedigen regen, in haren groei ten eenenmale werd belemmerd. Bij de een- en tweejarige waren de gevolgen daarvan reeds vroeg zigtbaar. De driejarige heeft als de oudste veel minder geleden, maar j wordt evenwel gezegd bij het uitdelven te zullen tegenvallen, terwijl de opbrengst van deze, alsmede van de tweejarige, waarschijnlijk raeerendeels beneden het middelmatige zal blijven. De aardappelen, welke in den voorzomer door bunnen j weligen groei eene goede verwachting deden ontstaan, ver- loren vroeg hun loof en werden al spoedig door de bekende i ziekte aangetast, welke hier en daar tot den knol is doorge- J drongen. De hoedanigheid der vroegere soorten, welke thans in consumtie zijn, laat tamelijk te wenschen, en vermindert nog sterk na de rooijing, zoo dat zij zelfs bederven. Omtrent de opbrengst kan nog niets bepaalds worden gezegd, maar het is te verwachten dat zij het middelmatige op verre na niet zal bereiken. Men vleit zich dat de dvooge weersgesteldheid nog op deze vrucht zal werken. De weilanden zijn tot hier toe ruiui met gras bezet. Er is overvloedig hooi gewonnengedeeltelijk echter heeft het. dooi den velen regen, veel van zijne waarde als voeder verloren. De voedergewassen beloven over het algemeen eene ruime opbrengst. Door kerkvoogden der nederduitsche hervormde gemeente alhier, is gisteren tot organist in de Nieuwe kerk benoemd de heer S. C. Verwijs, te Arnhem. Uit Vlissingen meldt men ons dat heden morgen aan boord van Zr. Ms. stoomschip Sindoro, liggende in het. dok aldaar, een matroos uit den mast is gevallen, waarbij hij een arm brak en verder belangrijke kneuzingen bekwam. Hij is dadelijk naar het hospitaal vervoerd. Men schrijft ons uit Zierikzee 28 dezer Heden vóór acht dagen werd voor het kantougevegt alhier de zaak behandeld van het openbaar ministerie tegen den heer v. d. S., ambtenaar van den burgerlijken stand te B., beklaagd dat hij als ambtenaar had gefungeerd bij de aangifte van zijn kleinkind, terwijl zijn eigen zoon in de acte compa reerde; hij vonnis van heden heeft de kautonregter den be klaagde vrijgesproken. Op eene verpachting van vaste goederen te Brouwershaven is gisteren land voorden tijd van 14 jaren verpacht tot den buitengewonen prijs van f 50 per geinet. Te Sas van Gent is bij herstemming tot lid van den gemeen teraad verkozen, de heer A. A. Vermandel, met 21 van de 30 geldige uitgebragte stemmen. Uit 's Gravenliage wordt ons berigt dat de nieuwe ontwer pen eener geneeskundige wetgeving dadelijk na de weder opening der zittingen van de tweede kamer der staten generaal door de regering aan die vergadering zullen worden aange boden. Woensdag is aan de leden van de tweede kamer der staten generaal rondgedeeld de memorie van beantwoording dei- regering. over het ontwerp wegens het binnenlandsch gedis- teleerd, waavbij een gewijzigd wetsontwerp gevoegd is. Er zijn in de hoofd bepalingen geene verauderingen gebragt, maar alleen is de grondslag, naar welken de accijns moet wor den geheven, gewijzigd. Men schrijft ons uit Delft, dd. 28 augustus Sinds eene week is hier geopend de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak, bestemd voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood op Java. Men weet, dat het plan hiertoe is uitgegaan vnn eene commis sie uit de studenten der akademie alhier, waarbij zich eenige andere heeren gevoegd hebben, die met deOost in betrekking staan. Aan ijver en goeden wil heeft het bij de ontwerpers niet ontbroken; doch wanneer men den blik slaat op hetgeen hier is ten toon gesteld, zou men op het oog af niet ligt zeggen dat deze karige collectie bestemd is om den nood te lenigen van een land. waaraan Nederland jaarlijks een geschenk van zoo vele millioenen te danken heeft. De verzameling kan in de verte de vergelijking niet doorstaan met hetgeen in het begin dezes jaars voor den nederlandschen watersnood bijeen- gebragt en in de golhische zaai te 's Gravenliage V. -n ge steld was. Aan de toenmalige rijkelijkheid der bijdragen is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat men in den lande voor de tegenwoordige gelegenheid zoo weinig mild is geweest. In de ruime gaslhuiskerk zijn de geschenken der welwil lende gevers gerangschikt op ceue lange middentafel en twee zijtafels langs de wanden. De versiering der ruimte door middel van vlaggen en wimpels is zeer smaakvol. Op den achtergrond prijkt de buste van Z. M. den kouing tusschen groen, omgeven door vlaggen, waartussehen de geschilderde familiewapens van de leden der commissie hangen. Onder die buste zijn op eene met paars fluweel omhangen tafel de geschenken der koninklijke familie gerangschiktnamelijk een groot landschap in olieverw van Van der Drift, geschon ken door prinses Mariannetwee fraaije blaauwe vazen met vergulde ooren en voeten, van den koningeen paar kleine geschilderde vazen van de koningin eene bronzen pendule, van den prins van Oranje; eene elegante schrijf-en reiscasette, van prins Frederik; een uitstekend geschilderd porseleinen dejeuner-serviesvan prinses Frederikkleine busten van Rubens en van Dyck en twee japans verlakte eet-étagères. van prins Hendrik; een plateau met twee schenkkannen, twee glazen en suikerpot in rose glaswerk, van prinses Hendrik, en een schilderijtje op porselein (een vrouwenbeeldje, kopie naar Titiaan), door Schmidt, te Bamberg, geschenk van den hertog van Saksen-Weimar. Tegen een der wanden hangt nog een fraai boschgezigt in olieverw, door F. J. Rosa, mede een ge schenk van prinses Marianne. De gewone bijdragen bestaan uit een groot aautal daaies- handwevken, als geknoopte, gebreide en gehaakte voorwer pen, fraai geborduurde en enkele beschilderde stoel- en cana pé-kussens, lampenkleedjes, schelkoorden, bloemenhangers, pantoffels, kragen enz.; verder een groot aantal gebonden en ongebonden boeken en boekjes, galanterie», teekeningen, schilderijtjes, lithographien enz. In het algemeen merkten wij als sierlijke of belangrijke voorwerpen op: verschillende grootere of kleinere japansch verlakte doozen en portefeuilles; een folio bijbel in antiek lederen band, verguld op snedeeene fraai beschilderde salontafel, een geschenk van den rneubel- fabriekaut Stutterheim te 's Gravenhagceen servies van aan elkander geregen kruidnagelen; eene verkleinde navolging van het ruiterstandbeeld van Willem I; een zeestuk in olie verw, van Opdenhoff; chinesche muilen van fluweel, met goutl geborduurd; een paar biseuitvazeu met schilderwerk; ver schillende fraaije oostersche waaijers; een fraaije ombredoos, sierlijk met koper ingelegdeen paargeschilderde porseleinen lampen, geschenk van den heer Philippona te 's Gravenliage een rijk canapé-vloerkleed, geschenk van den heer J.IIeu- kensfeldt te Delft; een zeer gemakkelijke, met leder bekleede armstoel; eene vergulde pendule, geschenk van den burge meester van Delft, enz. Laat echter niemand, die een goed doel wenscht te bevor deren, zich laten weerhouden van deelneming in deze verlo ting, omdat de prijzen wat scliraal zijn toegemeten. Wij onderstellen toch, dat ieder zijn gulden geeft, niet om er wat voor terug te bekomen, maar om menschen, die van alles be roofd zijn, weder van het noodige te voorzien. De tentoon stelling blijft tot 8 september geopend, en den 9deu heeft de trekking plaats. In één opzigt onderscheidt deze tentoonstelling zieli aller gunstigst boven die, welke voor de noodlijdenden in degothi- sche zaal te 's Gravenliage werd gehouden te Delft namelijk zijn en commissarissen èn bedienden zeer beleefd. De dagbladen behelzen een uitvoerig verslag van het feest dingsdag door de leden van het Metalen kruis te Utrecht ge vierd ter herinnering aan den onthulling van het monument op den Dam te Amsterdam voor 5 jaren, ter eere der vereeni- ging. Wij ontleenen daaraan het volgende30 afdeelingen met meer dan 800 leden hielden een plegtigen optogt door de stad. waarbij de leden van het hoofdbestuur voorgingen en

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1