heid der leden van het congres) hadden als hun verlangen te kennen gegeven het beginsel van den altoosdurcnden eigendom te doen beslissen en daarmede het besluit van het brusselsch congres te vernietigen, waarop toen werd besloten dat de wer ken van letterkunde en kunst hoogstens vijftig jaren eigen- donisregt verzekeren. Bedrieg ik mij niet, dan was het van Lennep aan wiens krachtige, vaak ironisch gekruide betoogen deze uitslag <te danken is. Onze regering was dus niet het minst van de natiën vertegenwoordigd, zoo als ik opregt durf zeggen dat over 't algemeen Nederland voortreffelijk verte genwoordigd was. Wel kwam mij nu en dan de vraag op te Tossen waarom deze er was en die er ontbrak maar de slot som is en blijft: Holland heeft een zeer goede figuur gemaakt tot nog toe. Daar de rapporteurs der beide andere sectien hunne verslagen heden onmogelijk in gereedheid had den kunnen brengen, werd er besloten om, hoewel er bepaald was dat het congres niet meer dan twee zittingen houden zou, nog eene zitting op morgen te houden, ook omdat de twee gehouden bijeenkomsten tot geen praktisch resultaat hebben geleid. In afwachting van wat het zou opleveren, spoedden wij ons naar buiten oin getuige te zijn van den optogt van den reus, die inmiddels reeds sedert twee uur bezig was om zich met zijn stoet den volke te vertoonen. Druon Antigoon, de grondlegger van de stad der estaminets bij uitnemendheid, daar even zeer cene behoefte voor de maag der vlamingen als de kunst voor hun geest Druon Antigoon, vergezeld van zijne niet minder kolossale wederhelft, heeft er behoefte aan te trekken door zijne oude veste en te zien hoe zij zich telkens verfraait en uitbreidt. Hij doet dat met zijn gewonen stoet die in de eerste plaats bestaat uit een als een engel gekleeden maar zich als een bengel gedragenden antwerpenaar van tien of twaalf jaren, gezeten op den walvisch, die zijn spuitorgaan verloren heeft, maar nu ter vergoeding daarvan een lange spuit betïft toevertrouwd aan het „knechtsken", dat even beneden zijn kop is geplaatst. De schrik van Antwerpen voor die uren vervolgt dan ook allen die hij slechts onderzijn bereik krijgen kan, en zich het liefst tot mikpunt kiest. Dat deze vrijheid van eeuige uven hem baldadig maakt, zult gij wel willen gelooven; dat tusschen beide de lachjes en het geschater niet ophouden van hen die hun buren zien overstort met een, zij het verkwikkenden, maar daarom niet gewensch- ten straal, behoef ik u niet te zeggen; doch dat de kleine dwingeland bij wijlen tot zelf de hoog geplaatste personen, waarboven hij nu uitsteekt, niet met vrede laat. zoudt gij zelfs niet in de verte gissen, en ik weet zeker dat hij den heer Flechman, den gouverneur der provincie, heeft afgekoeld op eene wijze, die ik hem liever gun dan mij zelven. Toen ik hier over mijne verwondering aan een antwerpenaar to kennen gaf, vond deze die misplaatst. Het schijnt hij een volksfeest stijl te zijn in deze de welvoegelijkheid uit het oog te mogen ver liezen. Op den walvisch volgde een tweetal dolfijnen en sloepen; na deze de reuzin; vervolgens een groote driemaster met allerhande aardige matrozen van tien of twaalf jaar, en geheel gekleed in 't wit, bemand vervolgens de reus zelf en daarachter de wagen des koophandels, waarop al de handel drijvende volkeren der aarde vertegenwoordigd waren; aan dezen sloot zich die van Rubens aan. uitstekende door schoone vormen en kunstig gegroepeerde figuren, terwijl die werd besloten door de wagen van Flora en der constitutie. Beval- liger afwisseling laat zich niet denken dan deze sierlijke geheel uit groen en bloemen bestaande wagen, tusschen de beide andere wier schitterende kleuren en geestige groeperingen al wederom niet weinig geschikt zijn om de „culte du goüt" te bevorderen of op tc wekken bij het volk. Laat mij u ter afwisseling nog een bijzonderheid van Ant werpen mededeelen. Op de Fijermarkt is een pomp, waar boven een beeldje prijkt, waaraan een zekere legende is ver bonden dat beeldje stelt een eijerboer voor, en b:j feestelijke gelegenheden heeft men hetregthem te omringen met aller hande verzen, waarin een zekere satyriekc geest niet te mis kennen valt. Dit was ook nu het gevalen een zestal goed gevevwde vamen bevatten dan ook wat het autvvevpsche volk O]) het hart had of moest verbeteren. Aanmerkingen op de kleeding der dames; de vraag waarom de vrouwen niet op 't congres werden toegelaten, meteen weinig vleijcndetoepas sing voor haar zelve; zinspelingen op de forten rondom Antwerpen en het doel er vansoms beantwoordt de „melkmeid" ze; het beeld van een pomp die op eenigen afstand in een andere straat staat; doch ditmaal scheen het, had ze die argumenten niet te bestrijden, in de vrees dat er toch genoeg in Antwerpen zou gestreden worden in de zaal Van de Cite' waar het congres wordt gehouden. Ten vijf ure het Groene Kerkhof (de Place Verte) passe rende, dat aan de kathedraal grenst,was ik nog een oogenblik getuige van den wedstrijd der verschillende zanggczel- schappen, die van des morgens 10 ure af met elkander hadden gekampt. Ook hier ontbrak het niet aan schitterende banieren met gouden en zilveren eerepenningen versierd, tenblijke van de vreedzame overwinningen der kunst door de maat schappijen, aan wie zij tot blazoen verstrekten, behaald. Omstreeks zeven ure waren al de plaatsen in de Zoölogie bezet, waarin ons wederom een fraai) e muziek verbeidde. De tuin is aanmerkelijk uitgebreid sedert ik hem het laatst be zocht. en bevat onder anderen een heerlijk assyriesch paleis voor de giraften bestemd geweest maar nu afgestaan aan ik meen wat minder ranke, maar daarom des te taaijer landgenoo- ten dedrommedarissen; zeker is lietdatditgebouw een goed effect maakt, en niet het minst als men het uit de verte tus schen de boomen ontwaart. De antwerpenaars zelve werden er verrast door een pas opgerigte groep, die werkelijk een aan winst is voor den dierentuin. Hercules met den leeuw voor stellende en door de Bracheleer in het leven geroepen. Het was een geschenk van den heer Loos, den burgemeester van Antwerpen, die zich ook langs dien weg een bevorderaar der schoone kunsten toont. De Hercules teekent kracht en vast beraden energie, waar tegen de leeuw zich vruchteloos verzet. Naauwelijks had de klok zijn zeven slagen doen hooren of de reeds schitterende en met oostcrsche verscheidenheid ver lichte en door allerhande kleuren en vormen uitlokkende wandeling werd nogsterker verhelderd doorliet prachtige vuur werk, dat ook hier zijne uitwerking op de menigte niet miste, die hierop dergelijke schouwspelen belust is en „den bouquet" des vuurs zoo gaarne geniet op een afstand. Ook het vuur werk bij de citadel roemwaardiger gedachtenis en ^eker ons nog nu en dan de dagen van ouds herroepende was van een treffende uitwerking maar wel wederom het meest het bal, den vreemdelingen te tien ure aangeboden in datzelfde The'atre des variétés,waar het banquet was gehouden. Ook nu was de zaal op de zelfde wijze versierd maar opgevuld met de rijkste en oogverhlindendste toiletten,waardoor zij een vrij sier lijker geheel opleverde,want de schoonheid der vrouw was zich komen paren met den smaak en de pracht der toiletten en het was of nu het too verpaleis, waardoor de liefelijkste en op- wekkendste muziek hare klanken uitgoot, nog in betoovering gewonnen had. Levend en zwevend dwarrelden de opgetogen dansers door een wanneer ze zich niet in de aangrenzende vertrekken wenschten te ververschen bij de welingerigte buffetten, waar de vlaming pur sang zich alleen beklaagde dat het bier er contrabande was. Eer onze oogen zich echter verlustigden in die altoos fantastische zaal, en wij uit de loge, langs densmaakvollen en meteen baldaquin overdekten trap afdaalden, had de verlichting van den toren met bengaalsch vuur ons naar de lange nieuwstraat gelokt, aan wier einde de spits zich verheft. Moest ik mij daarom zoo laten drin gen om daar in de lucht wat rood licht te zien hoorde ik een jongen uit het volk vragen en hij had gelijk. Maar wat zegt ééne mislukking, waar zoo veel uitstekend en onover- treffelijk gelukt was? En eene mislukking, slechts te wijten aan den wind, die het bengaalsch vuur ook in een nevel bleef hullen, en dien nevel niet wilde wegblazenWat echter niet mislukken zal is de invloed, dien de vereeniging van smaak, pracht en gastvrijheid moet te weeg brengen en te weeg ge bragt heeft op de harten van allen die een hart hadden, gelijk het door wereldhandel groote en het door het kweeken van kunst aan alle steden van Nederland en Europa ter na vol ging aan te bevelen Antwerpen. Thans zeg ik met Staring„hier dient een punt te staan" en zij sta erS. i3uitmlanbsriie tijïnngen. Engeland. Londen 21- augustus. Koningin Victoria bevindt zich sedert 22 dezer te Dublin. Het is de derde maal dat zij de hoofdstad van Ierland bezoekt. Dit bezoek schijnt er aan de bevolking zeer welgevallig te zijn, doch op uitdrukkelijk verlangen der koningin hebben er bij hare komst geeue openbare vreugde- blijken of feestelijkheden plaats gehad. Het denkbeeld van een bondgenootschap tusschen En geland en Oostenrijk, hetwelk in Engeland dezer dagen door den aartshertog Maximiliaan, een broeder van keizer Frans Jozef, en vervolgens door het parlementslid Roebuck open lijk is aanbevolen, vindt er bij de dagbladen weinig of geen bijval. Ook The morning post twijfelt of het den keizer van Oostenrijk ernst is inet het voornemen om zijn rijk tot eenen constitutionelen staat te maken. The morning post hecht ook geen geloof aan de door den heer ltoebuck gedane verzekering omtrent het verbond tot afstand van Sardinië aan Frankrijk, en zegt dat er voor de waarheid niet het minste bewijs bestaat. De bewuste regtzaak van den baron Louis Pons de Vidil werd gisteren voor het centraal crimineel geregtshof ten einde gebragt. Een merkwaardig en inoeijelijk incident was het dat cle zoon, Alfred John de Vidil, ook nu volstandig bleef weigeren als getuige tegen zijnen beschuldigden vader op te treden, zoo dat het hof zich genoodzaakt achtte, ter vermij ding van het stellen van een gevaarlijk voorbeeld, hem wegens die weigering tot eene maand gevangenisstraf te veroordee- len. Na het hooren der overige getuigen en van de verdedi ging heeft de jury den aangeklaagde schuldig aan onwettige verwonding verklaard, en is hij door den regter tot gevange nisstraf en dwangarbeid voor den tijd van twaalf maanden veroordeeld. De baron Vidil zal zijne straf ondergaan in het huis van correctie Cold-Bathfield, waar de gedetineerden touw pluizen en in het rad loopen. Hij blijft tot maandag of dingsdag in Newgate, zal daarna vervoerd worden naar zijne nieuwe gevangenis en zal, even als de andere gevangenen die er opge nomen worden, eerst een bad moeten nemen en vervolgens zal hem de baard geschoren en het haar afgesneden worden. Hij zal ook de klceiling dragen der gedetineerden van het huis, bestaande in een grijs gewaad van grove stof, met een merk op den arm. Zijne voeding zal gedurende de detentie volko men de zelfde zijn als die der andere gevangenen. Men heeft opgemerkt dat de bavon, die op eene vrijspraak had gerekend, bij het uitspreken van het vonnis zeer terneder geslagen was. Rusland. Vrijdag nacht zijn in Warschau vele huiszoekingen gedaan, ten gevolge waarvan onderscheiden personen in hechtenis zijn genomen. De generaal Lambert is te Warschau aangekomen en heeft zaturdag in den raad van administratie het voorzitterschap aanvaard. Duitscltland. Weenen 25 augustus. In de beide huizen van den rijksraad is een ontwevp van adres aan den keizer ter tafel gebragt, waarin aan Z. M. dank betuigd .wordt voor zijne standvastig heid in de verdediging zijner regten, in het bewandelen van den constitutionelen weg en in het beschermen der niet-hon- gaarsche landen, zonder eene schikking met Ilongarye uit te sluiten. Thans is in zijn geheel hekend de door de minister von Schmcrling aan den rijksraad gedane mededeeling bij gele genheid der ontbinding van den bongaarschen landdag. In weerwil van den zedigen titel welke dit stuk draagt, is het een waarachtig manifest, een beroep op de openbare meening, eene zeer omstandige uiteenzetting der beweeggronden die geleid hebben tot de jongste besluiten der kroon met betrek king tot Hongarye. Het geheelekabinet verschuilt zich ech ter achter den persoon des keizers. In den aanvang wordt geconstateerd dat de gang van zaken, zoo wat het binnen land als hetbuitenland betreft, ten eenenmale verward was en de regeringloosheid in sommige deelen van het land een spoedig en krachtig herstel vereischen. De keizer kon niet voorbereid zijn op zulk een loop, nadat hij den 20 october des vorigen jaars Hongarye even als de andere gewesten tot het constitutionele leven had terug geroepen en aan dat rijk de omwenteling van S48 had vergeven, waardoor het zijne constitutie heeft verbeurd. Hij (leed voor Hongarye al wat vegt en billijk is en stelde bij de wederinvoering der constitutie slechts een voorbehoud, dat namelijk, om gemeenschappelijke belangen met andere volkeren gezamenlijk te behandelen, iets waardoor noch de autonomie noch de ontwikkeling van Hongarye worden belemmerd. Uit Venetie wordt gemeld, dat twee policie-agenten in den avond van den 18 dezer ontdekten, dat uit het holle voet stuk van den gvooten candelabre op het St. Marcus-plein rook omhoog steeg. Een hunner begaf zich hierop naderbij en zag dat de rook uit eene aangestokene lont te voorschijn kwam; met veel kloekmoedigheid haalde hij toen de lont te voorschijn en bluschte haar. Bij nader onderzoek vond men in de opening van het voetstuk een kistje met twee pond bus kruid gevuld, terwijl op geringen afstand de aartshertog Jozef zich bevond, die van vele officieren omringd was. Frankrijk. Parijs 2G augustus. De Moniteur van heden behelst het volgendeDe heer Roebuck heeft dezer dagen verzekerd (lat hij kennis droeg van eene overeenkomst, waarbij het eiland Sardinië in zeker geval aan Frankrijk wordt afgestaan. Wij ontkenuen ten stelligste de waarheid dier bewering; niet alleen bestaat zulk eene overeenkomst niet, maar is zelfs bij het gouvernement des keizers nooit liet denkbeeld opgekomen om te dezer zake met het kabinet van Turyn in gedachten- wisseling te treden. Prins Napoleon beeft New-York verlaten; hij is, naar men zegt, voornemens de Antilies te bezoeken en wordt tegen het laatst der volgende maand in Frankrijk terug verwacht. Le siècle meldt, dat de pauselijke regering een geheim manifest heeft opgemaakt, dat aan <le vertegenwoordigers van Rusland, Pniissen, Spanje, Belgie, Oostenrijk en Beijeren zal worden ter hand gesteld. Dit manifest bevat grieven tegen Frankrijk. Over de bescherming van den paus door franscbe troepen wordt gezegd, dat de paus daardoor een slagtoffer van Frankrijk is geworden. De paus bedankt voor het vervolg voor die bescherming en roept dc hulp in van Rusland. Pruissen. Spanje enz., om weder in het bezit zijner provinciën te worden hersteld. La patrie spreekt, heden van het lijden der finsche be volking, van hare regten, in één woordzij brengt voor de eerste maal hetgeen zij de finsche kwestie noemt op het tapijt. Na van de overeenkomst tusschen den staat van zaken in Hongarye en Finland en van den zelfden oorsprong der beide volken gesproken, de geschiedenis der finnen en hunne regten uiteen gezet en den keizer van Rusland een weinig gedreigd te hebben, eindigt het blad aldus„De zaak der finnen is solidair met de groote beweging, die thans de aan dacht van Europa trekt. Het is van belang te constateren, dat zich zoo wel in liet noorden als in het zuiden des russischen rijks de zelfde denkbeelden van onafhankelijkheid en regt openbaren op eene wijze, die eindelijk de absolute regerin gen zal nopen, de wetten, waaraan zij hare goedkeuring schonken, althans te erkennen en te eerbiedigen, tot dat de toekomst aan de onderdrukte nationaliteiten meer concessien zal verleenen." Het gerucht loopt hier, dat de tweede zoon van koning Victor Emmanuel, Otto, hertog van Montferrat, tot opvolger van koning Otto van Griekenland bestemd is. Parijs 27 augustus. De jaarlijksche zittingen der generale raden zijn gisteren geopend. Door den Moniteur van heden wordt reeds een aantal adressen van die ligchamen medege deeld, die Z. M. den keizer dank betuigen voor de genomene maatregelen tot bevordering der verbeterde gemeenschap ten platten lande. Italië. Volgens de Gazeta van Turyn loopt er een gerucht dat er, op verlangen van generaal Cialdini, bij vernieuwing troepen naar Napels zullen worden gezonden, opdat hij zijn plan kunne volvoeren tot een gelijktijdigen aanval op alle punten welke door de roovers worden bezet. De generaal moet als zijne overtuiging hebben medegedeeld dat zijne taak in sep tember zou zijn afgeloopen. Het dagblad Popoio d'Italia deelt mede dat zondag in het gebergte van Somma eene bende opstandelingen is geslagen en verspreid. Te Matera zijn zij omsingeld door 21- bataljons troepen en mobile garde, en allen gedood of gevangen geno men, ter uitzondering van 400 wie het gelukt is dc romeinsche grenzen te bereiken. Uit Parijs wordt aan L'indépendance beige een schrij ven gerigt, waarin het romeinsche vraagstuk van een geheel nieuw standpunt wordt beschouwd, terwijl men laat uitkomen hoe de bevolking, die ongerust en opgeruid werd door de voorvallen in het koningrijk Napels, de schuld daarvan werpt op de tijdelijke raagt van den paus. Verpligt om eene keuze te doen tusschen het godsdienstig gevoel en de gehechtheid aan de nationaliteit, geraakt zij langzamerhand meer ver trouwd met het denkbeeld van eene geestelijke afscheiding, welke haar. zonder de katholieke geloofsleer en de uiterlijke vormen in het minst te veranderen, zou losmaken van de over- heersching van Rome. De paus heeft zoo dikwerf herhaald dat zijne tijdelijke raagt en de belangen der kerk onafseheide-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3