MIDDELBURGSCHE r lot. I Donderdag NT. 29 Augustus. öinncnlanööcljf tijdingen. 'toti'-s ''(IK WUSW^ 1861. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40.." De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel j van huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit uommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1Overzigt iler gemeente-begrooting van Middelburg voor 1862, en 2. Verslag der zitting van den gemeenteraad van Vlissin gen, den 27 dezer. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 28 augustus. Als een nieuw bewijs dat ook in onze provincie verlaging van vrachtprijzen niet alleen meerder vervoer te weeg brengt en daardoor in het algemeen belang is, maar dat zij ook voor deel oplevert aan de ondernemers der transportmiddelen, deelen wij mede dat door de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart in het tijdvak van 29 julij tot 21 augustuslSGl zijn afgegeven 436 retourbilletten tegen veel verminderden prijs, terwijl het getal reizigers met de stoombooten dier maat schappij, gedurende liet genoemd tijdvak tussch en Middelburg en Rotterdam vervoerd, ongeveer 400 meer bedraagt dan in het zelfde tijdvak over het afgeloopene jaar. Uit Vlissingen meldt men ons dat de daar gevestigde afdee- ling der vereeniging Het metalen kruis dingsdag avond feeste lijk vereenigd was op den gedenkdag der onthulling van het monument, gewijd aan den volksgeest van 1S30 en 1831. De fanfaren-vereeniging Eensgezindheid bragt haar bij die gele genheid eene serenade. Verscheidene dagbladen hebben in' .le laatste dagen mede- deelingen gedaan aangaande het lot dat de regterlijke colle- gien in hunne gemeente of provincie bij het aanstaande wetsontwerp betrekkelijk de nieuwe regterlijke indeeling te wachten staat. Wat onze provincie betreft, vernemen wij dat het wetsontwerp de volgende bepalingen zou bevatten In Zuid-Holland zoude regtbank teBrielle opgeheven wor den. Het eiland Flakkee zou dan bij Zierikzee worden ge voegd. Voorne en Putten zouden bij Rotterdam worden getrokken. Axel wordt de hoofdplaats van een nieuw arrondissement, ter vervanging van Goes. Ilet kanton Cortgenezou vervallen en met Goes vereenigd worden, terwijl het arrondissement Middelburg de kantons Middelburg, Vlissingen, Goes (ver eenigd met Cortgene) cn Heinkenszand zou bevatten. Het kanton Sluis zou met het kanton Oostburg vereenigd worden. Tot het nieuwe arrondissement Axel zouden dan behooren de kantons Axel, Hulst en Oostburg. Bij de racdedeeling der verschillende bekrooningen en eer volle vermeldingen, ten deel gevallen aan inzenders uit deze provincie op de algemeene nationale tentoonstelling van de Nederlandsche maatschappij terbevordering van nijverheid te Haarlemis onwillekeurig verzuimdin ons no. van 22 dezer, ook te noemen den heer Chs. Pierssens te Hulst, aan wien eene eervolle vermelding is toegekend voor de door hem gefabri ceerde en onder no. 1307 ingezondenc cichorij. De Nederlandsche staatscourant van gisteren bevat het be sluit, waarbij wordt bepaald dat de tegenwoordige vergadering van de staten generaal op dingsdag den 3 september a. s., des middags ten 2 ure, door den minister van biunenlandsche zaken in naam des konings zal worden gesloten. Van het Loo wordt aan de Arasterdainsche courant geschreven De 10e verjaardag van Z. K. II. prins Alexander is heden alhier luisterrijk gevierd geworden. Des voormiddags woon den Z. M. de koning, H. M. de koningin en Z. K. H. de prins de godsdienstoefening bij in delegerplaatsbij Milligen, onder de leiding van den lieer Jas, predikant te's Gravenhage, die eene schoone leerrede hield naar aanleiding van Jes. XIII4, het laatste gedeelte: „Ik, de Heer der Hen-scharen, monster mijn krijgsheir." Z. K. II. prins Alexander, op heden als 2en luitenant bij het korps grenadiers en jagers benoemd en bij het nederlandsche leger ingelijfd, werd als zoodanig bij de parade, (die na afloop der godsdienstoefening geschiedde) aan de troepen voorgesteld, 's Avonds ten 6 ure was er groot diner op liet paleis liet Loo, waarop waren genoodigd een aantal aanzienlijken uit den omtrek, de hoofd-officiereu uitliet kamp. de heeren Jas, predikant, en Beekman,roomsch katholiek pastoor te Harderwijk, belastgewecst met de leiding der godsdienstoefeningen op heden in liet kamp, de heeren 4 burgemeester, kantonregter en predikanten dezer plaats. Na afloop daarvan werd een prachtig vuurwerk op het basse- cour voor het paleis ontstoken, waarbij zich de muziek van het korps grenadiers 'en jagers d'ecd hooren. Mórgen worden HIT. KK. IIH. prins en prinses Hendrik, benevens HIT. HIT. de groot-hertog en de groot-hertogin van Saxen Weitnar Eisenach op het Loo verwacht. Naar men verneemt vertrekt H. M. de koningin woensdag e. k., en Z. M. de koning op 1 september. Zondag heeft, in gevolge de gedane aankondiging, de slui ting plaatsgehad van de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem. Groot is het aantal belangstellen den geweest, door welke zij is bezocht geworden, en de com missie had het voorregt van alle zijden te vernemen, dat de onderneming als bij uitstek goed geslaagd mogt worden beschouwd, zoo wel wat het getal inzenders betreft, als de hoe danigheid van liet ingezondene. Het is nu de zaak der neder landsche industriëlen om hun voordeel te doen met de uitkomsten, welke de tentoonstelling heeft opgeleverd, en zich rekenschap te geven van de door de jury van deskundigen over deze uitgebragte beoordeeling. Daartoe zal in de eerste en voornaamste plaats het uitvoerige, door die jury opge maakte verslag, welks openbaarmaking weldra wordt te gemoet gezien, kunnen strekken. Te gelijk met de tentoonstelling is ook de reeks der feesten, hier ter stede gegeven, gesloten en dat wel op een allezius luisterrijke wijze, gelijk men dat uiogt verwachten van eene feest-commissie, die bij herhaling heeft getoond volkomen berekend te zijn voor de zeer moeijelijke en inspanning vor derende haar opgedrageue Oak. Gelijk reeds is gemeld, was de commissie er in geslaagd eene verbindtenis te treffen met het muziek-korps der belgische guides voor de sluiting dei- feesten, en is dat korps donderdag hier ter stede aangekomen. Het heeft zich drie achtereenvolgende avonden doen hooien in de Hertenkamp, en zoo wel in de opene lucht, als bij mul der gunstig weder in de muziekzaal getoond, dat het met het volste regt mag worden genoemd onder de voortreffelijkste niuziek-korpsen van Europa. Zonder eenigzius(legroote ver diensten te kort le willen doen van de uitstekende buiten- en binnenlaudsche korpsen, welke zich hier ter stede hebben laten hooren, mag men van de muziek der belgische guides zeggen, dat men niet weet, wat meer te bewonderen, de voor treffelijke uitvoering der uitstekende composition van den toonzetter, aan welken de leiding der muziek is opgedragen, of de uiterst smaakvolle zamcnstelling der programma's, Het behoeft dan ook geene vermelding, dat het niet heeft ontbroken aan bijvals-betuigingen van de zijde van liet tal rijke en aanzienlijke publiek, dat zich bij elke gelegenheid 1 in de Hertenkamp heeft verzameld en onder anderen ook niet geestdrift de bij herhaling door liet muziekkorps gespeelde nederlandsche en belgische volksliederen heeft toegejuicht. Met niet genoeg te prijzen welwillendheid heeft de direc teur Bender, voldoende aan het aan hem gerigte verzoek, ook het groote publiek in de gelegenheid gesteld zich te overtui gen van de voortreffelijke voordragt van het door hem bestuurde muziekkorps, 't welk te dien einde zondag middag op de Groote markt eenige zijner schoonste muziekstukken heeft uitgevoerd. Het belgische muziekkorps heeft, zeer te vreden over de ontvangst, maandag ochtend de terugreis naar Belgie aangenomen, en even als de oostenrijksche en pruissi- sclie korpsen, die mede de feesten hebben opgeluisterd, ouder Haarlems ingezetenen de aangenaamste herinneringen ach tergelaten. De Hertenkamp was zondag fraai geïllumineerd, en tetien ure is op het veld voorliet Paviljoen een schitterend vuurwerk afgestoken, door de gebroeders van Leeuwen vervaardigd, het welk veel genoegen heeft gegeven. Verscheidene fraaije decoratien, als eene hulde aan den koning, eene hulde aan «le nederlandsche nijverheid en een tempel, versierd niet het haarlemsche wapen, zijn luide toegejuicht. Alles is niette genstaande den ongemeen grooten toevloed ook van elders, in de beste orde afgeloopen. Haarlemsche courant Het gerucht loopt, dat de koning der belgen er in geslaagd is, om van de engclsche regering de Salonions-eilanden, ten behoeve van Belgie, te verkrijgen. Reeds hebben eenige marine-officieren zich derwaarts begeven, om opmetingen te doen. Op welken voet die afstand verkregen is, met welk doel men het bezit dier eilanden heeft begeerd, is onbekend. Even min is het bekend, op welke wijze de kwestie der souvereini- teit over deze eilanden geregeld is of geregeld zal worden. {l)e indier Onlangs werd door of van wege eenige heeren aan den minister van marine voorgesteld, om een paar buiten dienst gestelde sluisdeuren uit de hand te mogen overnemen ad ƒ2500. De minister verlangde echter die deuren aan den hoogsten inschrijver te doen toewijzen, en daarop hebben zij ruim f8000 opgebragt. TJtreclitsche courant.) De heer Karei Wiener, le Brussel, broeder van de heeren Leopold en Jacq. Wiener, te Amsterdam, is benoemd tot beeldhouwer en graveur van Z. M. den koning, tengevolge van onderscheidene op zijn last vervaardigde kunstwerken. Door den heer A. Kayser, pharmaceut te St. Josse ten Noode, geagreëerd bij de administratie der spoorwegen, pos terijen en telegrafen in Belgie, is aan Z. M. den koning dei- Nederlanden aangeboden eene doeltreffend ingerigte verza meling heel-en geneeskundige benoodigdlieden, uitsluitend voor spoortreinen bestemd. Het heeft Z. M. behaagd zijne goedkeuring- daarover in een vleijenden brief aan den lieer Kayser te kennen te geven en hem met eene prat dg. doek speld in brillanten te vereeren. De discussie over het wetsontwerp op (le drukpers is zatur- dag 11. te Luxemburg geopend met eene redevoering van den minister van staat, welke beantwoord werd door den heer de Blochausen. Deze discussie zal, naar men verwacht, zeer be langrijk zijn. Bcnoeiuingcn ca besluiten. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlaudsclien leeuw, Z. K. II. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, prins der Nederlanden. Tot ridder dier orde de heer IT. Weymans, referendaris bij hetministerie van binnenlandsche zaken. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer D. C. L. Neelraeijer, hoofdonderwijzer aan de school van Z. M. koning Willem III op het Loo. leger. Benoemd tot 2en luitenant bij de bataljons jagers van het regement grenadiers cn jagers, a la suite van dat korps, Z. K. IT. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, prins der Nederlandeu. Gesteld op pensioen, op verzoek, de kapitein J. Ekkartvan liet le regement infanterie, ad f(J90. Benoemd bij het 6e regement infanterie tot kapitein 3e klasse naar ouderdom van rang de le luitenant J. F. M. Temminck van het korps. koloniën. Benoemd tot predikant voor de protestant- sehe gemeente in Nederlandsch Indie, de heer A. II. C. van Leeuwen, tlieol. dr., thans predikant te Gapinge. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf, aan J. du Bois van den Adonispolder en D. Rynenburgh van den Stavenissepolder. Benoemd tot dijkgraaf van den Johannapolder J. van Waarde, van den Olieslagerspolder J. F: ITennequin tot ge zworen van den Borsselenpolder IT. A.Hagen, van den Noord- Kraaijertpolder G. de Smit, van den polder Oud-Vogelschor of Zuid westenrijk J. F. Goethals. Kerk- cn schoolnicnws. Maandag avond is door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam uit liet vroeger vermelde zestal predikanten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van den heer J. E. de Voogt, een drietal gefor meerd en daaruit beroepen de heer E. Laurillard te Leiden met den beroepene stonden op het drietal de heeren de Veer en ter Haar. Koloniën. Per overlandmail, via Triest, zijn brieven en dagbladen uit Nederlandsch Indie ontvangen, loopende tot 14 julij uit Batavia. Het Bataviaasch handelsblad levert een overzigt. hetwelk in vele opzigten, onder andereu met betrekking totnlen staat der zaken in Borneo, belangrijk mag geacht worden en dat wij daarom in zijn geheel overnemen De staat van zaken in de zuid- en ooster-afdeeling van Borneo blijft alles behalve bevredigend. Er is volstrekt geen vordering te bespeuren, niets wat als voorbode van een nade rend einde des ooi-logs verwelkomd wordenkan. Onze officie ren verzekeren in tegendeel, dat de vijand groote vorderingen maakt in de krijgskunst, en dat zijn zoogenaamde lafhartig heid hem begint te verlaten. Trouwens, wat men vroeger als lafhartigheid beschouwde was hoofdzakelijk het volgen der taktiek, die van oudsher ile beste is bevonden tegen een inval lenden vijand, de afmattende taktiek, waardoor Fabius Cunc- tator Rome redde en waaraan la grande armee haren ondergang te wijten heeft gehad. Maar het is nu bij verschillende gele genheden gebleken dat de vijand ook stand te houden weeten niet altijd bij de nadering der onzen op de vlugt gaat. Te meer eer voor onze dapperen die niet schromen hem, waar zij kunnen, op te zoeken en te bestokenmaar helaas! eer alleen is geen voldoende vergoeding voor het kostbaar bloed telkens weder ten offer gebragt, cn, schijnbaar ten minste, zonder

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1