flSuttenlitnDscljr tijöingrn. Heer verwarde hunne tongen" tot dat men eindelijk om den knoop door te hakken besloot door middel van vertalin gen om den wille des lieven vredes te doen wat men doen kon, hoe die overzettingen dan ook zouden mogen uitvallen. Men was ten minste op weg om iets uit te vigten, toen het vier uren geslagen was en de sectie uit elkander stoof, daar ook„deschaft- klok in de magen harer leden metgroote kracht werd geluid" zoo als een onzer oude poëten zich uitdrukt. Het bleek er wederom uit dat ook de wijsbegeerte slechts dan goed zich kan doen hooren wanneer de maag niet om versterking der hersens zucht. Voor mij, ik was dankbaar toen een goed diner bij mijn in vriendelijkheden onuitputtelijken gastheer mij tegen blonk, dat positiever was, gelijk Sniedevs zulks zou uit drukken, dan zekere denkbeelden over kunst. Ten 8 ure wachtte ons een ongekend genot. De groote schouwburg had zijne deuren ontsloten en ten derden male werden wij in Antwerpen herinnerd aan de arabische nacht vertellingen. Ook hier was het tooneel in eene overgroote zaal in den stijl van Louis XV herschapen en prachtig agiorno verlicht een zaal die met het parterre een geheel opleverde waarbij elke beschrijving zou te kort schieten. Men moet in Antwerpen zijn om een begrip te krijgen van wat decoreren is. Ik zou alle mannen in dat vak hier ter schole willen zen den en toch, waar zijn ten onzent de gebouwen die zoo inwendig uitmunten door uitgestrektheid en degelijkheid, door inngting, tevens om zoo vele honderdtallen van men- schenoptenemenals tuen hier aantreft. Laat Amsterdam hare afgevaardigden zenden naar hier om zich te schamen over haar houten loods; laat Arnhem, dat zoo met den tijd vooruit gaat, zich door deskundigen laten voorlichten, die hier geleerd hebben wat een tempel aan de kunsten gewijd vereischt zij zal niet als veelal ten onzent een onbruikbaar en onbeha gelijk gebouw leveren, dat den goeden smaak beleedigt en inwendig te kort komt, ook waar heter eens toe zal komen den vreemden een feest te bereiden, gelijk binnen de muren der Scheldestad. Al ware het slechts dat wij hier één zoo degelijk concert konden aanbieden als dat, hetwelk ons gis teren avond geschonken werd. Er was in het geheele pro gramma iets echt klassieks iets dat men ook hier voor liet eerst heeft beproefd en dat geslaagd is, zoo voortreffelijk dat wij geen woorden genoeg hebben voor de keuze en als in den derden hemel waven na de uitvoering. Als ik het programma hier laat volgen, zult gij het eerste mij toestemmen en het tweede moogt gij niet in twijfel trekken niet omdat ik het u verzeker,want ik vermeet mij niet een bevoegd beoordeelaarin deze te zijn, maar omdat ook het gevoel bij den onbevoegdsten het onbevoegde vergoedt. Ik schrijf het programma over zoo als het werd uitgedeeld door de muzijk-afdeeling van den Cercle ariistique, die werd bijgestaan door de liefhebbers en kunstenaars van de stad. Onder de kooren zongen, om u een denkbeeld te geven hoe hier de kunst wordt beoefend en ondersteund, de eerste dames van Antwerpen mede, waar onder mij een viertal dochters des gouverneurs der provincie, waarvan twee gehuwd, werden aangewezen. En dan trekt men in Holland den neus op om op een publieke uitvoering mede te werkenEn dan meent men niet fatsoenlijk te zijn, als men zich op een orkest mede schaart aan de zijde van een artist! Komt ook gij hier, gij nuffige dames uit de residentie en andere steden en leert van Antwerpens schoonen hoe de goddelijke muze des zangs moet worden vereerd! Komt ook gij hier, bekrompen ouders in Nederland, die meent dat het medezingen in een koor beneden de waardigheid is van een meisje of vrouw, en laat u genezen van uw vooroordeelen Ziet hoe hier de handelsgeest den kunstzin niet uitdooft, maar aanblaast, hoe het gevoel voor het schoone alle hinderpalen overwint en hoe door vereende krachten het alleen mogelijk is uit te voeren wat hier gisteren ten gehoore werd gebragt. 'Reeds het zien der keurige toiletten van het koor deed mij veronderstellen dat hier de beau monde medehelpt tot be vordering van het schoone der wereld en dus dubbel schoon en groot is, en mijne mceniug werd bevestigd door allen wie ik vroeg, hoe toch die kooren even smaakvol gekleed waren als zij getuigden van een vastheid en kracht,van een ensemble, dat schier waanzinnig maakt. Maar ik beloofde u liet pro gramma. Ik zeg met Steven Langer in het drama van dien naam: hier is hetzelve. Iielden-syniphonic. van Beethoven. 2. Achttiende Psalm: De hemelen vertellen Gods eer, van Marcello. 3. De eersteWalpurgisnacht, v. F. Mendelssohn Bartholdy. 4. Kersgezang. De engel zeide tot de herders; koor zonder begeleiding, van Roland de Latre. 5. Aria uit liet huwelijk van Figaro, Giunze alfin, v.Mozart. 6. Concert voor de viool, van Beethoven. 7. Variatien van Rode. S. Halleluja, uit het oratorium De Messias, van Handel. De sopraan was de beroemde belgische zangeres Artot; de violist (le heer Joachim, concert-directeur van den koning van Hanoveralsbaryton trad op de lieer Yalsoni, van den koninklijken schouwburg te Londen, en als tenor de heer Wavnotz. Het orkest werd gedirigeerd door den heer Frans Callaert, den muziekdirecteur van den Cercle, terwijl 't orkest uit J15 leden bestoudde sopranen SO, de alten 72, de tenors 72 en de bassen 85 in getal waren. Men kon zich een berede neerd programma aanschaften, waarin men met de tekstwoor den ook een overzigt van het werk der kunstenaars, dat werd voorgedragen, aantrof. Ook dit kan niet genoeg ter navolging worden aanbevolen. Dc uitvoering was zóó. dat men niets anders hoorde danvoortreffelijk programma! voortreffelijke uitvoering! De geestdrift die mej. Artot en de heer Joachin te weeg bragten laat zich even min beschrijven als de prachtige zaal, in wier midden het orkest was geplaatst, als de bewonde renswaardige, toonen en deallerbevalligste toiletten. Kransen en bloemen vielen den held en de heldin van den avond ten deel, en wij hebben de bloemkransen en ruikers in den letter lijken zin voor beide zien regenen, terwijl de eerste jonge da mes der stad zich beijverden die den gvooten kunstenaren aan te bieden, en het scheen dat er geen einde aan de huldeblijken komen zou, toen men ook, en met het volste regt, den heer Callaerts, den directeur, huldigdedoor hein als met een zee van bloemen te overstelpen. Het kunstgenot, ons verschaft, regtvaardigde ten volle de onophoudelijke bravo's en het ein- delooze handgeklapwaarin de dank der aanwezigen zich lucht gaf. En na dit gehoorde mogt men zich nog een wijl in den Cercle vereenigenin den geest was men op het concertin de verbeelding ruischten nog die hemelsche klanken, door den violist her voort geroepen, en die de zangeres ons deed trilien tot in de zielzong men in gedachte nog mede met de koren, die het „caeli enawant" hadden aangeheven ook tot verheerlij king van den Schepper, die bron van alle goed, van alle kunst, tot wien alle kunst moet terugkeeren en door wien in zijne oneindige liefde alle kunst is geschonken aan den inensch, die gevoelt dat hij Hem alles te danken heeft wat leven stort in zijne ziel en schoonheidszin in zijn gemoed. Laat mij dezen eindigen met u nog eene bij zonderheid mede te deelen die ik uit eene echte bron hebhet feest in de Har monie, 11. zondag gegevenheeft 50.000 francs gekost, 't Is waar, de Harmonie is bemiddeld, heeft vele inkomsten en weinig uitgaven dan het onderhoud voor den tuin, die op schit terende wijze plaats heeften het betalen van ue muziek, die onder directie staat van den heer Le Mairewiens naam in Holland niet vreenul is daar hij lang in den Haag heeft ge woond Le Maire, de dorpsgenoot en speelkameraad van onzen Dunckler en even als hij in Limburg geboren. Toch bewijst de enorme som hoe veel zij over had om waardigheid bij te zetten aan een feest, voor altijd onvergetelijk aan allen die het voorregt hadden het bij te wonen, zoo als uw S. Amerika. Tijdingen uit New-York van 14 dezer, bij Reuters agent schap ontvangen, maken weder melding van eene nederlaag, door de troepen der unie geleden bij Springfield. Degecon- federeerden hadden echter eene groote overmagt, zoo dat deze slag niet zoo vernederend is als die van Bull-Run. Intusschen schijnt het verlies ontzettend te zijn. Men noemt den bevel hebber generaal Lyon onder de gedooden, wier aantal in het geheel 800 aan de zijde der verslagenen zou bedragen. Engelaiul. Londen 22 augustus. De heer Roebuck, een lid van bet par lement, die alhier, inzonderheid bij de geringere volksklassen, gezien is en gezag bezit, heeft woensdag te Sheffield, welke stad hij in liet lagerhuis vertegenwoordigt, eene opmerkelijke rede over de buitenlandsche aangelegenheden gehouden. Hij her haalde zijne dikwerf afgelegde verklaring, dathij keizer Napo leons bedoelingen jegens Engeland niet vertrouwde, dewijl Z. M., zoo niet de slaaf, dan toch de dienaar van het fransche leger was. Verder zeide hij „Nu zal ik aan de geheele vergadering een geheim open baren. Ik weet dat er eene overeenkomst tusschen den koning van Italië en den keizer der fransehen bestaat, krachtens welke het eiland Sardinië het eigendom van Frankrijk moet worden zoodra Rome door de fransche troepen wordt ont ruimd. Wat ik daar zeg, is een feit; ik zeg niet iets wat ik vermoed, maar wat ik stellig weet; en ik weet ook dat de uit voering dier overeenkomst nooit door het engelsche volk zal worden gedoogd. Ons hangt tegenwoordig eene onheil zwan gere wolk boven het hoofd en gevaar van oorlog bedreigt ons; maar gelukkig hebben wij een koen man aan het hoofd des bewinds, die bereid is om die vergrooting van Frankrijks grondgebied gewapenderhand te beletten. „Wat ik zoo even van eene geheime overeenkomst heb ge zegd, zal ik herhaal het binnen eenige maanden blijken waarheid te zijn. Zoo is liet met de betrekking tusschen Enge land en Frankrijk gesteld; en zouden wij dan niet rondom ons dienen te zien. en ook elders middelen zoeken om te belet ten dat de Middellandsche zee een fransch meer worde? „Hoewel ik tegenspraak en allerlei verdenking te verwach ten heb, zeg ik dat wij, naar bondgenooten rondziende, het oog op Oostenrijk dienen te vestigen. Door ondervinding en tegenspoed wijs geworden, tracht de keizer van Oostenrijk thans zijn rijk tot een constitutioneel land te maken en hij heeft de staatsregeling, welke hij aan zijn land wilde geven, zoo veel mogelijk naar het voorbeeld der engelsche ingerigt. „Ik kan niet gelooven dat de keiler van Oostenrijk, een maal beloofd hebbende zijn land constitutioneel te zullen regeren, zijn woord zal breken. Wij moeten gelooven dat hij, als een eerlijk en een verstandig man zijnde, zijn woord zal gestand doen." The globe, het ministeriële avondblad spreekt over de redevoering van den heer Roebuck in het algemeen met goed keuring, maar voegt daarbij, de waarde van hetgeen doorhem betredende het afstaan van Sardinië is gezegd, in het midden te willen laten. The daily news daarentegen, hetwelk de liberale beginselen en het engelsch-fransche bondgenootschap voorstaat, spot met de denkbeelden van den heer Roebuck, en zegt hem geens zins als tolk der denkwijze van het engelsche volk te kunnen erkennen. Het proces van den baron de Vidil is gisteren in behan deling gekomen. De zoon van den beschuldigde is voor de groote jury verschenen, doch weigerde bepaald eenige getui genis afteleggen, ten zij dat geen zijner mededeelingen tegen zijnen vader gebruikt zou worden. Zulk eene voorwaarde kon natuurlijk niet worden aangenomen, en degrootejury grondde ten laatste de acte van beschuldiging op de verklaring der andere getuigen. De acte van beschuldiging werd hem voor gelezen. Hij scheen zeer ongerust. Als vreemdeling kon hij kiezen óf een jury uit engelsclien zamengesteld óf een jury uit engelschen en zijne landgenooten zamengesteld. Hij koos de eerstgenoemdeu. Na deze verklaring werd de Vidil naar de gevangenis terug gebragt. Het bevestigt zich, dat in Nieuw-Schotland goud in den bodem is gevonden in genoegzame hoeveelheid om dc moeite der opdelving te kunnen beloonen. Zelfs wordt in sommige berigter. gezegd, dat die britsche kolonie spoedig met de goudrijkste streken van Noord-Amerika zal kunnen wedijveren. De parijsche correspondent van The morning post zegt, dat de italiaansche regering besloten heeft, in al hare bezittin gen, voorloopig met uitzondering der napelsche provinciën, liet paspoorten-stelsel af te schaften. De heer Philip Edmund Wodehouse, thans gouverneur van Britsch Guyana, zal sir George Grey opvolgen, als gou verneur-generaal van de Kaapkolonie. ^uitschland. Weenen 23 augustus. Heden is aan de beide huizen van den rijksraad eene mededeeling over de hongaarsche aange legenheden gedaan. Daarin werd gezegd dat de hongaarsche landdag aan de regering groote moeijelijkheden veroorzaakt door te volharden bij den eisch tot handhaving der wetten van 181-8, die op de regten van de overige volken der oosten- rijksche monarchie inbreuk maken, vermits de eenheid dier monarchie als algemeen belang gevorderd wordt en als een onaantastbaar beginsel beschouwd moet worden. Voorts werd verklaard, dat de keizer het diploma van 20 october en de grondwet van 20 februarij zal handhaven en de aan Ilonga- rye reeds verleende concessien niet wil intrekken; dat, bij aldien Ilongarye aan het algemeen parlement (den rijksraad) geen deel mogt willen nemen, de besluiten van den rijksraad des niettemin voor het geheele keizerrijk geldig zullen wezen, dat intusschen de keizer op den nieuw te verkiezen landdag vertrouwt, en dat door de regering bevelen gegeven zijn om de orde krachtdadig te handhaven en tevens om zachtmoedig heid aan gestrengheid te paren. Slechts na langdurige beraadslagingen schijnen dc leden van het kabinet het eens te zijn geworden over de ont binding van den landdag van Pesth en de min of meer pleg- tige bekendmaking, aan dien maatregel te geven. Den 22 dezer hebben de beide huizen van den hongaav- schen landdag eene zitting gehouden, waarin hel keizerlijke rescript is voorgelezen. Het is van den volgenden inhoud „Daar de hongaarsche landdag aan de tot hem gerigte uitnoo- digingen geen gehoor gegeven heeft, en wij van eenen lauddag, die zijne hoogst gevvigtige roeping in zoo moeijelijke tijden tot groot nadeel van alle belanghebbenden zoo erg miskent, dat hij verdere pogingen om tot overeenstemming te geraken kortaf voor nutteloos verklaart, dewijl aan volstrekt onaanne melijke vorderingen niet kon worden toegegeven, tot ons groot leed wezen geene verdere voor Hongaryes welzijn nut tige werkzaamheden kunnen verwachten, zoo vinden wij ons genoopt den tegen woord igeu landdag te ontbinden, ons voor behoudende, zoo mogelijk binnen zes maanden, eenen nieuwen landdag bijeen te roepen." Volgens een telegram uit Pesth zijn in de vergadering der Obcvgespane twee rescripten overgelegd van de hof kanselarij te Weenen. Het eene is bestemd om de vergadering gerust tc stellen ten opzigte van het voornemen van den keizer om zich opregtelijk aan de hongaarsche grondwet te blijven houden; in het tweede wordt de hoop uitgedrukt dat tot het tijdstip van de bijeenroeping van den nieuwen landdag de gemoede ren rustig blijven, opdat verzoening mogelijk worde. De keizer verklaart overigens ten plegtigste, dat de hongaarsche kroonlanden niet bij het keizerrijk ingelijfd zullen worden, maar da; hij dc in 17D0 aan Hongarije verzekerdezelfstandig- heid en onafhankelijkheid, strikt en opregt wil handhaven. Indien men aan berigteu uit Weenen, in de Kölnische Zeitung voorkomende, geloofmag slaan, dan komt het geheele gerucht, eenev eugelsch-oostenrijksche alliantie daarop neder, dat tusschen het kabinet van Weenen en dat van Londen onderhandelingen plaats hebben met betrekking tot de ge beurtenissen in Montenegro en de Herzegowina. Voorloopig zouden de concessien van Engeland zich bepalen tot de belofte, om in zekere gevallen een gedeelte van zijne vloot in de Middellandsche zee, naar de oostenrijksch-turksche kusteu van de Adnatische zee te zenden en die in vereeniging met oostenvijksche en tuvksche schepen te bewaken. Bovendien zou graaf von Reehberg den wensch tc kennen gegeven heb ben, dat Engeland zich tegen eene eventuele militaire inter ventie van Oostenrijk in de Herzegowina niet. zal verzetten, en die zelfs zal ondersteunen. Engeland heeft zich echter daartoe nog niet willen verbinden. Frankrijk. Parijs 21- augustus. Men verzekert dat prinses Clotilde, gemalin van prins Napoleon, zich in gezegende omstandig heden bevindt en eerlang van Amerika naar Frankrijk zal terug keeren, misschien nog voor den prins, die haar niet wil doen deelen in de vermoeijenissen aan zijne verdere togten door de Nieuwe wereld verbonden. -Dc keizer komt lieden te Parijs terug, zal morgen den ministerraad presideren en zich tegen het laatst der maand naar de Pyrcneën bij de keizerin begeven. -Men heeft hier eerst gesproken van een voorgenomen huwelijk tusschen prinses Anna Murat en prins Oscar van Zweden, maar dit gerucht wordt gelogemstiivft-door de om standigheid dat die vorst gehuwd is. Tl>^g^&*weu dat zijn oudste broeder, de hertog van Dalëe-^Êês^n t"S31 geboren, de bedoelde persoon zou zijn. Als die virtrcfiigiiJgraogt t'otstand komen, dan zou dc toenemende hartelijke 5;êrhoiulrngtus schen het hof der Tuilerien en da£v$n Stq-kholfii j;eer ver klaarbaar wordeneven als de h o o yv w eïiö n s koning op eene vereeniging.der drie scandinavis^^ümrbgi'jjken ouder eenen scepter. Zoo wel onze regering als die vanOosten rijk moeten zich om nauere inlichtingen tot de engelsche regering gewend

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3