N°- 103. MIDDELBURGSCHE Dingsdag 1861 COURANT. 27 Augustus. 'Tianhonötümgm t8innrnlnttöscl)c tijöingen. 4 Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van geWone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingeit enz. van écn tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond S ure. VAN 1IET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. KEWariSCJE"VING OPENING DER JAGT OP KLEIN WILD. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend dat, in gevolge liet besluit van heeren gedeputeerde staten, dejagtop klein wild in deze provincie geopend wordt op woensdag den 4 september aanstaande; voorts dat het uitoefenen der korte jagt dagelijks, met uitzondering van den zondag, én der lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, als ook op de vier dagen vooraf gaande aan de sluiting der jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg, den 24 augustus 1861 De commissaris des konings voornoemd, II. W. v. LIJNDEN. Middelburg S6 augustus. Jl. woensdag isalliie.' 'it de Noordzee aangekomen schip per Lieven van Belse». varende van Arnemuiden en den 11 junij van daar vertrokken. In betrekkelijk korten tijd had dit vaartuig een zeer goede vangst, zoo dat het medebragt 130 ton zoute viseh en 30 ton kibbelen traan enz. Bij een dezer dagen door den koning genomen besluit, is den kapitein der ruare'cbaussée Peeters gratie verleend van de hem door het hoog militair geregtshof onlangs opgelegde straf van veertien dagen provoost-arrest. De sententie blijft overi gens in haar geheel. Een door de Nederlandsche staatscourant van gisteren medegedeeld regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 14 julij, luidt: „Geen bijzonder nieuws." Het telegram van de Bataviaschehandelsvereniging is van den volgenden inhoud Batavia 14 julij. Op Java is liet volkomen rustig. ITet voor het saizoen ongustige weder houdt nog altijd aan. Nadere berigien uit Banjermassing ontbreken. TJitVlissingen meldt men ons dat zaturdag avond omstreeks 7 ure het zoontje van schipper Leunis. die met zijn vaartuig in de Nieuwe haven lag nabij het bureau van policie, van boord in liet water viel zonder dat zich iemand aan dek bevond om hem te redden. De lieer J. Schuit, het gevaar ziende, sprong van den vrij boogen kant op een der luiken van de overdekte schouw, hetwelk door den sprong werd ver brijzeld, zoo dat hij in liet ruim viel en zich belangrijk aan de borst bezeerde. Inmiddels was liet den knaap gelukt zich aan liet roer vast te klemmen, alwaar hem door anderen hulp verleend werd. Uit Zierikzee schrijft men ons 24 dezer Dingsdag middag ten 2 ure is te Serooskerke (eiland Schou wen) op den zolder van het huis, bewoond door den timiner- ïnai) v. H., waar zich zeer vele brandbare stoffen bevonden, een begin van brand ontdekt, dat echter door spoedig aange- bragte hulp gebluscht is. Den volgenden dag heeft de justitie zich naar de plaats van den brand begeven'enzijn, ten gevolge van bezwarende vermoedens, gemelde v. II. en zijne huis vrouw op last van den regtev-commissaris aangehouden en voorloopig in bewaring gesteld. Gisteren is liet bevel van gevangenhouding door de arrondissements-regtbank bekrach tigd. Van rijkswege wordt een gedeelte der stads-waag te Brou wershaven ingerigt tot een kantoor van den rijkstelegraaf, zoo dat men mag aannemen dat eerlang de dienst langs de reeds gestelde lijn tussclien Zierikzee eu Brouwershaven geopend zal worden. Uit Soestdijk berigt men aan de Utreclitselie courant dat liet familiefeest aldaar zeer luisterrijk is geweest. Namens den keizer van Rusland was de russische gezant, generaal Man- suroft', H. M. de koningin-moeder komen gelukwensclien met den gedenkdag. ITH. MM. de koning en koningin waren per rijtuig van het Loo gekomen, en zijn nu liet diner naar dat lust slot terug geredenZ. K. II. prins Hendrik, die tegen 1 ure te Soestdijk aankwam, verblijft daarTiogsmet de prinses en den hertog en de hertogin van Saksen Weimar. Gedurende het diner heeft de utrechtsche schuttermuziek, onder leiding van den heer Coenen, eenige stukken uitgevoerd, o. a. ook een voor den feestdag gecomponeerde Anna-PauIowna-marsch, waarmede H. M. de koningin-moeder den componist persoon lijk hare ingenomenheid betuigde, even als bij herhaling hare tevredenheid over al de door het korps uitgevoerde stukken. Er bestaat plan, de stad Rotterdam, door middel van bui zen, van versch water te voorzien. Indien eene particuliere maatschappij zich aanmeldt om dit plan te verwezenlijken, dan zal de gemeente vermoedelijk krachtige medewerking verleenen. Te Groningen zijn de personen, die behoord hebben tot de groninger en franeker studenten-kompagnie van de jaren 1S30 en 1831, even als onlangs die van de leidsche en utrechtsche jagers, woensdag te zamen gekomen om hun vierde herinne ringsfeest te vieren. Er waren 45 leden tegenwoordig. De heer A. Rutgers van der Loef, predikant te Leiden, oud-ser geant der compagnie, heeft de zanienkomst met eene welspre kende toespraak geopend. Des avonds heeft eene commissie van het studenten-korps de feestvierenden plegtig begroet. Donderdag is in de sociëteit Harmonie ter eere van de voorma lige krijgslieden een matinée musicalegegeven, en des middags hebben zij zich aan een feestmaal vereenigd. Ook heden zou den te hunner eer openbare vreugde-bedrijven plaats hebben. De Stoompost zegt van goede,'hand uitgenoodigd te zijn bet berigt tegen te spreken dat bij de dienst van den rijkste legraaf voortaan geen leerlingen meer zouden worden aan gesteld, maar gelegenheid zou worde* gegeven tot plaatsing als surnumerair. Door de benoeming van den heer mr. P. P. van Bosse tot lid der commissie voor de staatsspoorwegen, houdt die heer, in gevolge art. 91 van de grondwet, op lid van tweede kamer der staten generaal te zijn. Dien ten gevolge zal eerlang in het kiesdistrict Zutphen eene nieuwe keuze voor de tweede kamer moeten plaats hebben. In den gemeenteraad vair Amsterdam van jl. vrijdag is ver slag uitgebragt omtrent de zending van de commissie, belast met het bij de regering kenbaar maken van den wensch des raads, ter inpoldering van het!'de ministers van binnenland- sche zaken en financien hadden zich gunstig over het onder werp uitgelaten. Z. M. kon, wegens het op handen zijnde vertrek naar het Loo, de raads-commissie niet ontvangen. Het adres tot opheffing der kermis van dl'. Fabius is in handen van burgemeester en wethouders gegeven, om den raad te dienen van preadvies. Wij vernemen, dat tegen M. P. W., kargadoor te Rotter dam, die zich opgeworpen had tot hoofdbestuurder van eene landbouw-kolonie te San Salvador in Midden-Amerika, dooi de arrondissements regtbankte Amsterdam regtsingang is ver leend ter zake van opligting en bedrog. Hij is donderdag te Haarlem gearresteerd. Hij was sinds eenige dagen voortvlug- tig, middelerwijl te Amsterdam in het Westerdok 112 man nen, vrouwen en kinderen te zamen ingescheept op liet fregat dat hen naar San Salvador vervoeren moest, broodeloos waren achtergelaten. (üelijd.) Z. K. II. prins Frederik wordt morgen van Berlijn in de residentie terug verwacht. Uit Bergen op Zoom wordt van 22 dezer gemeld lu deze omstreken is men druk bezig met het rooijen van aardap pelen de kwaliteit is vrij goed en de opbrengst overtreft de verwachting, daar erin den beginne veel vrees voor de ziekte bestond, die zich echter maar tot eenige laag gelegen akkers heeft bepaald, en lang niet in dien graad als vroegere jaren doch iets dat wij thans betreuren is, dat niet alleen voor Zee land, maar zelfs voor Zuid-Holland dit product wordt opge kocht tegen den lioogen prijs van f 4 per mud. Tot geruststelling van velen, die over de productie der aardappelen bezorgd zijn,wordt aan de Provinciale overijssel- sche courant medegedeeld, dat de aanvoer er van op de markt aldaar 11. vrijdag zoo groot was,dat de landbouwers eene aan zienlijke partij tot den volgenden marktdag hebben moeten opzetten. De prijzen waren f 3, f 3,50 a f 4. Op de narnarkt werden ze van de band gedaan voor f2,50. Uit de meeste plaatsen van ons land zijn echter de berigten omtrent de aardappelen vrij ongunstig. In het vierde internationaal statistiek congres, in julij des vorigen jaars te Londen gehouden, was tot het twee jaren later houden van dat congres te Berlijn besloten. Maar dewijl nu in den zomer van 1S62 de wereldtentoonstelling te Lon den gehouden wordt, die ook talrijk door personen zal worden bezocht die in de statistiek en staathuishoudkunde belang stellen, is het thans door briefwisseling tusschen de verschil lende bureaux en de voornaamste belanghebbenden zoo goed als uitgemaakt de vergadering van het congres te Berlijn tot in 1863 uit te stellen. De ook alhier bekende dwerg, generaal Tom Thumb, is dezer dagen gestorven. Twintig jaar geleden was hij een held van den dag. en werd door vorstelijke personen en de voor- naamsten van ieder land, waar hij zich vertoonde, bezocht. Er was een tijd in zijn leven dat hij zeer rijk u-as. Zijne kleine figuur had hem iu staat gesteld een aanzienlijk vermo gen bijeen te garen. Dit vermogen ging echter te loor. Hoe is wel te denken! De laatste jaren zijns levens bragt hij in armoede door. Eindelijk was hij zoo diep gezonken, dat hij zich aan een rondreizende kermistroep verhuurde, waar hij in gezelschap van eenige koorddansers, zich voor weinige centen zien liet. Hij stierfin een der mindere gasthuizen in eene achterbuurt van Parijs. Een paar jaar geleden, toen hij reeds in ellende was, leverde Thora Thumb aan Charles Dickens de type voor den held zijner bekende novelle: Hoe de dwerg rijk werd. {Nieuwe rolt. cour.) Het engelseh blad Beel's weekly messenger van 12 dezer, een blad grootendeels aan den landbouw enz. gewijd, bevat het verslag van eenige engelschen omtrent hun bezoek op de badhoeve van den heer mr. J. P. Amersfoordt, in den Haar lemmermeer. Zij betuigen dat dit bezoek hun veel genoegen verschafte, en niet minder leering ofschoon het natte winde rige weder dien dag hen veel belemmerd had. Zij geven hunne landgenooten een kort overzigt van hetgeen zij daar gezien en genoten hebben, waaruit hlijkt dat zij alles meteen zaakkun dig oog beschouwden. Bijzonder roemen zij de welwillende ontvangst door den eigenaar en de zijnen. Benoemingen en besluiten. si'OOKWEGKN. Benoemd tot lid en voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten en lid van de commissie voor de staatsspoorwegen J. P. de Bordes, kapitein van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, thans secretaris dier commissie. Benoemd tot lid van laatstgenoemde commissie de heer mr. P. P. van Bosse, lid van de tweede kamer der staten generaal. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. Leciague, als consul der Nederlanden te Bahia, en in zijne plaats benoemd de heer R. Deppennan. Erkend als consul-generaal van Brazilië in de Nederlanden de heer A. A. M. de Audrade Carvalho, te Rotterdam. marine. Opgedragen de betrekking van kommandant der zeeuiagt in Oost-Indie en inspecteur der marine aldaar aan den schoutbij nacht J. May. thans non actief, ter vervanging van den schout bij nacht G. Vogelpoot. Op verzoek met 30 september eervol ontheven van de be trekking van ekwipagemeester der marine te Willemsoord, onder dankbetuiging, de gepensioneerde kapitein ter zee A. C. van Braam Ilouckgeesten hem pensioen toegekend ad f1800 en die betrekking opgedragen aan den gepensi oneerden kapitein ter zee W. H. Dittlof Tjassens. Kerk- en school nieuws. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn, na afgelegd examen, tot de evangelie-bediening toegelaten, de heeren C. P. van Diest en II. A. Gillot. De heer H. van den Oever, beroepen leeraar bij de gereformeerde gemeente Onder het kruis te Einden, koning rijk Hanover, nam gisteren namiddag onder een talrijk gehoor plegtig afscheid van bovengemelde gemeente alhier, tot grondslag zijner rede kiezende Handelingen XX vers 26 en 27. Na het uitspreken van den zegen werd hem toege zongen het laatste vers uit den 134en psalm. Wecrologie. LI. vrijdag overleed alhier op bijna 72jarigen leeftijd de heer Joannes ab Utrecht Dresselhuis. Van een man die zoo veelzijdige \erdiensten had, mogen wij den loopbaan wel met eenige uitvoerigheid bespreken. Hij was de zoon van Harm Dresselhuis en van Catharina ab Utrecht en werd geboren te Kampen, in Overijssel, op den 30 september 17S9. Na daar ter stede de scholen te hebben doorloopen, werd hij in 1806 bevorderd tot de akademische lessen, doch kon ten gevolge der tijdsomstandigheden daar slechts blijven tot junij 1810li ij studeerde ouder van lleusde

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1