MÏDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°' 402. Zaturdag 24 Augustus. <3inimUatiïr$cl)e tijïmtgm. «u anbvAV^ Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissing'en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE 6EBR0EDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 23 augustus. Door den lieer W. P. van de Kamer, apotheker en chemist alhier, is vóór eenigen tijd aan II. M. de koningin een zestal flescbjes met door hein vervaardigde Eau de Zélande, aange boden, met bijzondere zorg en op sierlijke wijze verpakt. Dezer dagen ontving hij. in antwoord daarop, van Hr. Ms. secretaris een zeer vleijend schrij ven, waarin hem voor dat ge schenk bijzondere dank wordt betuigd. Door den heer W. F. del Cam po, genaamd Camp, gepensi oneerd majoor-ingenieur cn burgemeester van St.Philipsland, is eene memorie gerigt aan den minister van binnenlandsche zaken, wegens de aansluiting der eilanden Schouwen en Dui- veland aan de staats-spoorwegen. De steller gaat uit van het denkbeeld dat hoewel het gansche zeeuwsche volk zich verheugt over de vooruitzigten, welke door de goedkeuring der dading .net deOoster-Schelde- maatschappij zijn geopend vuur de verwezenlijking van den zeeuwschen spoorweg die weg moet beschouwd worden meer bepaald van belang te zijn voor de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland, en dat de overige eilanden slechts in meer of min beperkten zin daardoor kunnen worden gebaat. Daar om is het volgens den heer Camp te wenschen dat een ijzeren weg van de zeehavens vnu Brouwershaven en Zierikzee tot die spoorwegen zal behooren.wier uitvoering later in aanmer king zal komen, maar daar de verwezenlijking hiervan nog verve af zijn kan, zou daarop te wachten verderfelijk zijn voor de welvaart der eilanden, welker opbeuring even zeer noodig is als die van Walcheren en Zuid-Beveland. Gewone gemeen schapsmiddelen, die nu nog schaars gevonden worden, moeten daarom voorloopig voorzien in de aansluiting der eilanden aan het toekomende centraal station te Rozen daal. De zekerste wijze tot zoodanige verbinding zal kunnen verkregen worden langs Bruinisse, over het vaarwater Zijpe, St. Philipsland, het Slaak, Ileene, Steenbergen en Kruisland. De overtogt van het Zij pe, voor personen, voertuigen, paar den, vee enz., zou kunnen geschieden door middel van een veerpont, zoo als er op het veer van den Moerdijk naar Wil lemsdorp in werking zijn; zoodanige pont kost met toebehoo- ren ongeveer f3000. Aan weerszijden van den steiger moet een oprid voor rijtuigen, alsmede aan de zijde van St. Philips land een dam van ongeveer 200 el lengte gelegd worden. Deze werken worden globaal op f 13,500 berekend. De be- grinding van bestaande wegen en dijken en de aanleg van nieuwe grindwegen op St. Philipsland worden begroot op f20,500. De dam over het Slaak zou aanmerkelijk moeten worden verhoogd, bestraat en voorzien van goede opridden, hetgeen bij benadering op f 02,000 wordt geschat. In Noord- Brabant zouden grindwegen moeten aangelegd worden van genoemden dam over Ileene, Steenbergen en Kruisland naar llozendaal. Hierbij wordt opgemerkt dat door de provinciale staten van Noord-Brabant reeds is goedgekeurd, orn in 1S62 te worden uitgevoerd, de aanleg van verreweg het aanzien lijkste gedeelte, n. 1. van Ileene naar llozendaal. terwijl het deel dat dan overblijft zeker bij een vereischt subsidie, ook door die provincie, welker belangen er in betrokken zijn, zal worden voltooid. De heer Camp is van meening dat bij hetgeen in andere deelen van het rijk en ook voor Walcheren en Zuid-Beveland gedaan wordt, dit betrekkelijk geringe ook wel door den staat zou kunnen bekostigd worden, doch zoo daartegen bezwaren mogten bestaan, dan zouden de werken betrekkelijk tien overgang van het Zij pe, volgens stellers beseheiden oor deel, kunnen bekostigd worden door het rijk en de provincie Zeelandcle begriuding en aanleg der hoofdwegen op St. Phi lipsland door het rijk cn die provincie, behoudens eene bij drage door de gemeente St. Philipslandhet verhoogen en bestraten van den dam doorliet Slaak door den concessionaris van die afdamming met een belangrijk subsidie van het rijk, en eindelijk de begrinding van den weg naar Heene, doorliet rijk, de provincie Noord-Brabant en debetrokken gemeente besturen, ieder voor een derde gedeelte. Aan de werken voor den overgang van liet Zij pe en den dam in het Slaak, die de geheele gemeenschap belieerschen, zou zoo spoedig mogelijk een begin moeten gemaakt worden. De overige werken zou den in 1863 voltooid moeten zijn. De heer Camp vleit zich dat zijne voorstellen den toets der uitvoerbaarheid, noodza- kelijkheid en billijkheid kunnen doorstaan. Eenige ingezetenen van Goes hebben aan hceren gedepu teerde staten hun bezwaar kenbaar gemaakt tegen de ter visie gelegen hebbende gemeenterekening overIS60. Het bezwaar betreft den post voor sas- en havengeld, waarop ruim f 2000 te weinig zou zijn verantwoord, wegens door den raad in strijd met de wet verleende privilegiën aan enkele personen. Men schrijft ons uit Goes, 22 augustus: „Heden nacht barstte er brand uit te Ileinkenszand bij den bakker van den Berge, die, niettegenstaande spoedig toege snelde hulp, ook uit 's Heer Arendskerke, zoo snel toenam dat huis en inboedel totaal verbrandden. „Door Z. M. den koning-groothertog is tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd dc heer P. Thielings, die binnen weinige dagen zijn 25jarigjubile'hoopt te vieren als pastoor bij de roomsch-katliolieke gemeente alhier." De Goessche courant meent er geen geheim meer van te moeten maken dat het voornemen bestaat om in de week van 9 op 15 september dit jubilé te gedenken door de uitvoering eener mis opgrooter schaal dan de gewone krachten van het koor Ciccelia toelaten. De zangvereeniging, die eenige ijve rige leden van dit koor onder de hare telt, heeft onder de leiding van haren directeur met de meeste bereidwilligheid hare medewerking toegezegd en zal door elders wonende dillettanten en meesters nog bijgestaan worden. Wanneer men nagaat dat dit koor uit minstens 2/3 protestanten zal bestaan, die verschillende, ook de voornaamste standen ver tegenwoordigen, mag dit wel als een bewijs strekken, hoezeer de waardige pastoor er steeds in geslaagd is om de onderlinge eensgezindheid en verdraagzaamheid onder de burgerij te bevorderen, die dan ook op ondubbelzinnige wijze hare inge nomenheid met dit besluit van Z. M. aan den dag legt. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, dd. 22 augustus „Men maakt groote toebereidselen tot luisterrijke feesten, die te Soestdijk zullen gegeven worden ter herinnering aan de 45ste verjaring van den dag der komst van H. M.dc koningin moeder m Nederland. Gelijk ik reeds meldde, vereenigt zich de geheele koninklijke familie om dat feest te vieren. Prins en prinses Hendrik komen daartoe opzettelijk uit Luxemburg over, en prinses Sophia en haar gemaal uit Saksen-Weimar. De russischc gezant, bij het nederlandsche hof, generaal Man- sourof, is belast H. M. de koningin-moeder namens den keizer van Rusland met dit feest te gaan geluk wenschen. „Ik weet niet of de laatste roman van mevrouw Bosboom- Toussaint den naam van graaf of markies Pepoli zoo populair heeft gemaakt, dat hij in een onbewaakt oogenblik aan de pen van een hollandseh redacteur ontsnapt en op die wijze in de kolommen van zijn blad gekomen is. Maar zeker is het, dat de echte markies Pepoli, wiens aanstaande komst als bui tengewoon gezant van den koning van Italië op die wijze sinds eenige dagen aangekondigd is, niet komen zal, even min als te Turyn het plan bestaat om iemand anders als buitenge woon gezant herwaarts te zenden, ten einde het aannemen van den titel van koning van Italië door koning Victor Em manuel, aan onze regering officieel te notifiëren. „De aanwezigheid van den heer Farini in deze residentie is ook door vele bladen medegedeeld, maar zonder dat zij er eenige inlichting of opheldering bijvoegden. Dit heeft menig een doen denken dat die reis een staatkundig doel had, omdat het niet te onderstellen was dat zulk een staatsman tot louter genoegen naar 's Gravenhage zou komen. De heer Farini doet echter met zijne echtgenoote en zijn gezin een uitspan- ningsreis en heeft als zoodanig's Gravenhage bezocht, maar is nu over Belgie weder vertrokken. Aanvankelijk was hij voornemens hier langer te vertoeven, doch hij schijnt naar Turyn teruggeroepen te zijn, naar men wil om in een nieuw kabinet zitting te nemen, terwijl het zelfs niet onwaarschijn lijk is, dat hij den baron Ricasoïi als minister van buitenland- sche zaken vervangen zal." De Nederlandsche staatscourant van gisteren behelst eene eerste oproeping van den minister van binnenlandsche zaken van jongelingen, die verlangen aan de rijks kweekschool tot opleiding van onderwijzers te Groningen te worden geplaatst, voorshands zonder inwoning, doch tegen eene toelage van f 250 's jaars. Tot het examen moet men zich met overlegging der noodige stukken- uiterlijk op 10 september e. k. wenden tot den directeur B. Brugsma te Groningen. Nog vóór het einde des jaars zal gelijke gelegenheid tot plaatsing van kwee- kelingen aan de rijkskweekschool teHaarlem en vermoedelijk ook aan die te 's Bosch worden gegeven. Volgens het Algemeen handelsblad zal z. exc. de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie zich reeds den 3] dezer naar Java hegeven. Sedert eenige dagen vertoont zich ook in den omtrek van Bergen op Zoom de ziekte onder de varkens in een hevigen graader zijn dagen dat er 40 tot 60 sterven of moeten wor den afgemaakt. H. M. de koningin is woensdag morgen ten 10£ ure uit de residentie naar het Loo vertrokken. Z. K. H. prins Alexander zal zich aanstaanden zaturdag derwaarts begeven. In de residentie bevindt zich een tweetal pruissische offi cieren, om de exercitien der artillerie aldaar in oogenschouw te nemen. Men leestin het Dagblad van Zuidhollatul en 's Gravenhage: Reeds is gemeld, dat eerstdaags de circulaires en inteeken- lijsten zullen worden rondgezonden tot deelneming in de geldleening ten behoeve van den alhier aan te leggen Zoö logisch-botanischen tuin. Wij vernemen thans als nadere bijzonderheden daaromtrent, dat de commissie, waav\an het plan uitgaat, zich bereids verzekerd heeft van het terrein, ge legen ten noordwesten van de Maliebaan alhier, ahvaar de tuin zal worden aangelegd en het vereenigingsgebouw opge trokken. Het doel der stichting is het acclimatiseren van vreemde dieren en planten, voornamelijk uit onze bezittingen in Oost- en Westindië. Het vooreerst vereischte kapitaal zou beloopen eene som van f150,000. De inrigting zou ook ten doel hebben: vermeerdering der kennis van de natuurlijke geschiedenisen tot dat einde zou een leercursus worden geopend, welke op gezette tijden plaats zou hebben. Wanneer later de gelegenheid zich daartoe gunstig aan bood, zou ook aan den Zoölogischen tuin een museum van voorwerpen uit het gebied der natuurlijke historie worden toegevoegd. Aan het hoofd der onderneming hebben zich eenige der aanzienlijkste personen uit de residentie ge plaatst. De litterarische faculteit te Leiden zal admissie-examen afnemen op maandag 16 september e. k. Zij, die zich aan dat examen wenschen te onderwerpen, moeten hiervan vóór den Sen dier maand schriftelijk kennis geven aan den secretaris der faculteit, den hoogleeraar J. G. Hulleman. Men is te Nijmegen begonnen met het ophoogen en bebou wen van het gezakte gedeelte der rivierkade. Het is te hopen dat de meening, dat de verzakking geheel tot staan is geko men, juist moge wezen. Dezer dagen heeft de 12jarige dochter van den heer J. G. Bastiaans, organist der Groote kerk te Haarlem, zich op het orgel doen hooren voor de leden der thans te 's Gravenhage vergaderde duitsch-oostenrijksche telegraaf-conferentie, en wel met zoo uitmuntend succes, dat de leden der bedoelde conferentie aan de veelbelovende kunstenares een geschenk hebben doen toekomen, bestaande in een paar sierlijke en kostbare oorbellen, vergezeld van een vcreerend schrijven. Ook heeft LI. K. H. prinses Marianne onlangs aan den heer J. G. Bastiaans, als hulde aan zijn talent, eene prachtige met parelen omzette doekspeld geschonken. In de zitting van den gemeenteraad van Dordrecht van 17 dezer, heeft cle voorzitter berigt dat hij van de commissie voor het monument van Ary Scheffer mededceling heeft ontvan gen dat het voetstuk dit jaar nog kan gesteld worden, en oor deelt dat het geschiktste terrein tot plaatsing er van het Markt plein zal zijn, waaraan slechts eene ligte versterking behoeft gebragt te worden. Het plan daartoe zal hij later voordragen. De voorzitter heeft mitsdien magtiging aan den raad gevraagd en bekomen tot plaatsing van het standbeeld op het Markt plein. Benoemingen cn besluiten. KiDüEKOiiDEN. Goedgevonden, ten vervolge op de beslui ten van den IS februarij en 8 julij 1861no. S2 en 36, houdende toekenning van eervolle belooningen wegens de expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, en het debarkement in de Kapoeas-rivier op den 28 april I860, ter zake hunner verrigtingen bij de eerstgemelcle expeditie1. te benoemen tot ridders der 4e klasse van de Militaire Willems orde, a. van het wapen der infanterie den adjudant-onder officier C. Sausele, den sergeant J. Eggermont, den korporaal E. L. J. Cantaz, den sedert gegageerden fuselier P. C. de Waele, en de fuseliers C. Schaafroth. C. Middeldorp, V. Ca- vagna en J. L. Meura b. van het wapen der artillerieden sedert gegageerden korporaal M. C. Barraud en 2. te bepa len, datbij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Neder land, eervol zal worden vermeld de fuselier J. G. A. Pottcher, van het wapen der infanterie bij het leger in Nederlandsch Indie. Vergund aan den heer M. L. v. Deventer, adjunct-com mies bij het ministerie van buitenlandsche zaken, het. dragen der versierselen van officier der orde van den Nischan-Iftichar, van den bev van Tunis.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1