waaronder een stuk satijn voorkomt, dat donkerbruin is ge weest en nu papegaaigroen isgeverwd. L. F. J. O. Villani Villanis te Rotterdam (1217) heeft proeven van kunsten ten toon gesteld, die de bijna onuitspre kelijke namen van lithoinegraphie, chromographidiotypie en electroziucographie dragen en, voor zoo ver men uit het hier aanwezige kau nagaan schijnen neder te komen op eene nieuwe manier om brieven te copiëren. Er ligt een getuig schrift bij van den laiulsbouwmeester Rose, dat de uitvinder de ambtenaren bij de gemeentewerken te Rotterdam met suc ces in de beide eerste kunsten onderwezen heeft. De photographic is in het algemeen schraal vertegenwoor digd; slechts tien inzenders zijn er in dit vak. De geleverde proeven zijn goed, maar wij zouden ze (met uitzondering van hier en daar eene enkele) niet uitstekend durven noemen. Twee fruitschalen, aan H. M. de koningin toebehoorende, door H. Noort^een, van de firma Noortveen en co. (12.53), van was vervaardigd, verdienen allen lof. Het zijn platte vazen met twee ooren, het voorkomen hebbende van gekris talliseerd marmer, terwijl de daarin geplaatste vruchten vau verschillenden aard niets te wensehen overlaten in natuurlijk heid. Gelijken, zoo niet nog hoogeren lof, meenen wij te moeten toezwaaijen aan den arbeid van P.Visser te Schiedam (1'254>), vruchten en eetwaren van was, in hunne natuurlijke kleuren. Op een aantal borden ziet men peren, appelen,witte en blaauwe pruimen, perziken, gebakken visch, coteletten, worst, mootjes paling eijeren, zoeteinelksehe kaas, broodjes, schaapjes boter, mosselen, kievitseijeren, taartjes, krakelingen, bitterkoekjes enz. Nooit hebben wij eene zoo sprekende en oogbedriegelijke nabootsing der natuur gezien, en deze fabriekaten zouden, dunkt ons, van het hoogste belang kun nen zijn voor koffijhuizen, restauratien. plaatsen van uitspan ning enz., om steeds een wel voorzien buffet te kunnen ver- toonen. zonder dat het altijd nood.g of raadzaam zou z.jn de voorwerpen zeiven in naturaaan te schaffen. Aan het slot van den catalogus komen de verzamelingen voor, die door de directien van liefdadige en andere gestichten of vereenigingen zijn ingezonden. Met belangstelling slaat men de inzendingen van het krankzinnigengesticht Meercn- berg (1262) gade. Men vindt daaronder modellen van sche pen; liet model van de protestantsehe kerk van het gesticht, door een timmerman en een schilder onder leiding van een deskundige vervaardigdeen ijzeren bloemenmand je door een smid; twee altaarkandelaren door een blikslager; verder vogelkooijen, koffertjes, vrouwenhandwerken en naaiwerk, een geschilderden kop en schotel, alles, volgens de verklaring van den geneesheer, door lijders in het gesticht vervaardigd. Iu het geneeskundig geslicht voor krankzinnigen te Deven ter (126-5) schijnt men zich veel met de vervaardiging van meubelen bezig te houden. Er komen daaronder voor twee étagères van perenboomhout, zwarte kast met spiegel die f 2ÓÜ moeten kosten voorts commode, linnenkast, kanape'- tafeltje. stoelen, bankjes; en ook vrouwenhandwerken, als lampen- en pendulekleedjes, canapé-kussens, schelban- den, enz. Door het instituut tot onderwijs Wor blinden te Amster dam 1264) en dat voor volwassene blinden aldaar (1265), de werkinrigting voor blinden te Rotterdam 1 266) en meer der gelijke vereenigingen zijn ook verzamelingen van voorwerpen ingezonden, meerendeels van groven en min kostbaren aard, als matten, manden, pijpendojijes, kousen, mutsen, borstels, enz. Hel is verblijdend (lat men op deze wijze de ongelukki- gen, die van liet zintuig des gezigts beroofd zijn, op zulk eene voor hen zeiven en anderen nuttige wijze weet bezig te houden. Wij zijn aan liet einde onzer beschouwingen gekomen. Menig voorwerp hebben wij met stilzwijgen voorbij moeten gaan. omdat de dorre opsomming voor niemand iets aange naams kon hebben, en wij tot eert onderzoek naar kwaliteit en bewerking niet bevoegd waren. Wij blijven bij onze tnee- ning. dat de tentoonstelling in haar geheel een gunstig denk beeld geeft van den omvang en de hoogte der nederlandsche nijverheid, doch dat zij in vele harer onderdeelen onvolledig is en geen volkomen tafereel van den stand van eene bepaalde industrie verschaft. En dit toch zou onmisbaar zijn oin een op goede gronden steunend oordeel tc kunnen vestigen. Wij hopen dus. dat men voortaan, in plaats van eene onuitvoer bare poging om het geheel der industrie binnen één kring te vereenigen, zich tot tentoonstellingen der afzonderlijke vak ken bepalen zal. waarvan wij onsgrootere voldoening voor de inzenders en het publiek en rijkere vruchten voorde nijver heid voorstellen. ©uitcnlanösdje tijöingcn. Engeland. Londen 19 augustus. II. M. de koningin zal aaanstaanden woensdag hare tegenwoordige residentie Frogmose verlaten oin zich naar Ierland te begeven. Dat zal het tweede bezoek zijn dat H. M. sedert hare troonsbestijging aan dat eiland brengt. De scheiding tusschen de nationaliteiten, welke vroe ger zoo heftig was, schijnt dagelijks minder te worden, en men houdt zich algemeen overtuigd dat de ontvangst welke de koningin te Dublin wacht, nog veel hartelijker zal zijn dan vóór 8 jaren. Volgens een vrij algemeen verspreid gerucht, moet er sprake zijn van eene reis, door den nieuwen consul Abdul- Aziz binnen weinige maanden in Engeland en Frankrijk te ondernemen. Dit berigt verdient intusschen nog allezins bevestiging, maar als op het waarheid steunt, dan behoeft de belangrijkheid van zoodanigen togt zonder voorbeeld geen betoog. De koningin moeder van Spanje. Christina, houdt zich thans met haren echtgenoot, den hertog Rianzarès (Munoz) te Brighton op, vergezeld van hare dochter en haren schoon zoon, de hertogin en den hertog van Montpensier. De ex- koningin van Frankrijk, Amelia, en prins Joinville, die te Worthing vertoeven, bezochten koningin Christina en ont vingen een tegenbezoek. De beide vorstinnen zijn verwant. Die van Spanje zal zich binnen kort naar Rome begeven en welligt de belangen der bourbons aldaar voorstaan. Als een bewijs hoe gezond Engeland is, worden de regis ters van 1859 aangehaald, volgens welke 25 mannen en 56 vrouwen den leeftijd van 100 jaren en daarenboven bereikt hebben. De oudste man in 1859 was 107, eene vrouw te Woheringham 108, en twee vrouwen, waarvan eeneinMon- moutshire en een in Zuid-Wallis, bereikten den ouderdom van 110 jaren. De bovenbedoelde SI personen behoorden tot de bevolking van Engeland en het prinsdom Wallis. Een aantal voorname heeren hebben het plan gevormd om in de nabijheid van Aldershott een blijvend vrijwilligers kamp te vestigen, waarvan de kosten door eene groote nationale inschrijving gedekt zullen worden. Een vaderlandslievend grondeigenaaar biedt aan 100 morgen land tot zeer billijken prijs tot dat doel af te staan. Een ruim clubhuis, met slaapver trekken voor 1000 vrijwilligers, baden, bibliotheek en andere gemakken, welke kosteloos ter beschikking van iederen vrij williger staan moeten, zullen het middenpunt van het kamp uitmaken, terwijl de exerceer-en schietplaatsen dat gebouw zullen omringen. Ten gerieve der handeldrijvende personen uit de city wil men ook een telegraafdraad naar Cheapside in het oosten en naar Regentscircus in het westen van Londen leggen en alle dépêches kosteloos overmaken, terwijl eenige in de omstreken van Aldershott wonende heeren aangeboden hebben uit eigen middelen in het kamp eene kerk voor de vrijwilligers te laten boirwen. Tot de genen van welke het plan uitgaat, en die in de dag bladen oproepingen voor het nationale fonds doen, behooren vele officieren, onder anderen de veldmaarschalk lord Com- bermere. de vice-admiraal lord Clarence Paget en de luitenant- generaal Fox. Dtiitscliland. Toen graaf Apponyi, voorzitter van de tafel der magna- i ten, het adres van d,en hongaarsehen landdag aan den kei- j zer overgaf, sprak hij het volgende „Dehongaarsehelanddag ontwikkelt in zijn adres de beginselen van het openbare regt en van de staatsregtelijke verhouding des lands. Hij deed dit getrouw volgens zijne overtuiging eti de pligten jegens het vaderland, zoo wel als met gevoelens van eerbied jegens uwe majesteit, waaraan hij niet beantwoord zou hebben, indien hij, door uwe majesteit uitgenoodigd om uit naam der natie zich te doen hooren, hare gevoelens, hare zienswijze en wen sehen niet met pligtinatige trouw en opregtheid had kenbaar gemaakt." De keizer heeft hierop geantwoord„Mjn ant woord op dit adres van de vertegenwoordigers van m jn koningrijk Ilougarye, zal ik na rijpe overweging zeer spoedig u doen geworden. De üst Deutsche Post zegt dat het algemeen en spoedig verwachte keizerlijke document tot ontbinding van den hon gaarsehen landdag zeer kort zal zijn en in geenerlei beant woording zal treden over de feiten of regtskwestien, bij het adres voorop gezet. Zoodanige wederlegging wordt bewaard voor een ander regeringsstuk, hetwelk men te geinoet ziet en waarin een be roep zal wo.-den gedaan op de geheele bevolking van het keizerrijk met uiteenzetting van de redenen waarom de eischen der horigaren onveveenigbaar worden geacht met de regten en de inagt der geheele monarchie. Te Pes ill is men beducht dat de keizerlijke regering zich niet zal bepalen b j het ontbmden van den landdag, maar dat die maatregel door verschillende andere zal gevolgd worden, waaronder ook de ontbinding der gemeentebesturen en raden zou behooren. De Wiener Prosse maakt eene ordonnantie van den aartsbisschop van Weenen aan de geestelijkheid van Dalmatie bekend, waarin haar te kennen wordt gegeven, dat geen gees telijke te Zara of in eenige andere plaats van die diocese eenig geschrift, onverschillig over welk vak van wetenschap, over welke stof of in welken vorm, evenmin als een dagbladartikel openbaar zal mogen maken, voor dat eene daartoe benoemde commissie er hare goedkeuring aan heeft geschonken. Die ordonnantie, zoo wordt in den aanhef gezegd, blijft van kracht, om het even wat de wet op de drukpers moge inhouden. In het lagerhuis van den oostenrijkschen rijksraad is de volgende interpellatie aan den minister van oorlog aangekon digd: „Aangezien het keizerrijk met alle europesclie staten op voet vau vrede is, doch de tinancien zich iu den onguns- tigsten toestand bevinden, zoo wordtgevraagd, waarom niet veel meer militairen groot verlof krijgen?" Frankfort 16 augustus. Een onzer dagbladen uit zich zeer ongunstig over den tegen woordigen stand van zaken in Rus land. In weerwil van de verdubbelde werkzaamheid der politie, neemt de gisting der gemoederen toe, deels wegens de handelskrisis en deels ten gevolge van de toegezegde, maar 1 nog niet ten volle uitgevoerde emancipatie der boeren, welke laatste hierover niet weinig zijn verbitterd. Dat de adellijke grondbezitters over het geheel tegen deze emancipatie zijn, behoeft wel geen betoog. De schatkist is uitgeput, en thans moeijelijk te vullen. De Post-Zeitung, aan welke deze be schouwing ontleend wordt, voegt êr bij „In het hoofdkwar tier der revolutie (Engeland) rekent men met zekerheid, na afloop van den oogst, op onlusten in het eigenlijke Rusland." Naar men uit Wiesbaden hoort verzekeren, zal in de j kamer van afgevaardigden een voorstel worden gedaan, betref fende de verantwoordelijkheid der ministers. De Karlsruher Zeitung behelst de officiële aankondi ging, betreffende de vermindering der Maintollen, zoo als die j door de oeverstaten in mei vastgesteld is. Daarin wordt echter i uitdrukkelijk aangeduid, dat bij de heffing der tollen op tim- 1 mer- en ander houtgeene verandering plaats heeft. Oscar Wilhelm Becker, uit Odessa, is, wegens zijnen j strafbaren moordaanslag op den koning van Pruissen. door de overheid der akademie te Leipzig van de lijst der stude renden geschrapt. Frankrijk. Parijs 19 augustus. Gisteren was hetgerucht in omloop, dat onze troepen Rome zouden verlaten, en wel opgrond dat twee transportschepen te Toulon hevel hebben bekomen, om zich. op nieuw uit te rusten. Maar die schepen kunnen zeer goed eene andere bestemming hebbengezwegen van alle andere redenen die dit gerucht hoogst onwaarsehjnljk maken. De heer Nardi, huisprelaat van den paus, die se dert eenige dagen in deze hoofdstad was aangekomen, be last met het overbrengen van een eigenhandigen brief van Pius IX aan keizer Napoleon, is zondag door den keizer in liet kamp van Chalons ontvangen. Dit schrijven van den paus is. zegt men, een antwoord op een eigenhandigeu brief des keizers met betrekking tot het incident tusschen generaal Goyon en den nnnisier de Meiode. Het moet in zeer eerbiedige bewoordingen eenige zeer billijke opmerkingen behelzen ten aarzien der houding van het hof te Rome tegenover den keizer, waarbij ook gewag wordt ge maakt van de moeijelijkheden welke ervoor laatstgenoemden in gelegen zijn, om tegenover de pubbeke opinie de bescher ming vol te houden welke hij gaarne zou blijven verleeuen aan den persoon van Pius IX. Deze briefwisseling zal vermoedelijk het status quo te Rome weder voor eenigen tijd bestendigen. Ook vorst Metternicli, de oostenrijksehe gezant, die men meende dat reeds met verlof naar Weenen was vertrok ken, is zondag bij den keizer ten gelioore toegelaten. Le temps deelt een hoofdartikel mede. geteekend door den directeur Netftzer, over de onlangs door aartshertog Fer dinand Maximiliaan van Oostenrijk te Southampton gehou- dene toespraken, en het daarbij voorop gezette tien kbeeld van een oosten rij ksch-engelsch bondgenootschap. Het blad ziet in deze manifestatie een grooten triomf voor de publieke opinie en de liberale denkbeelden. Den invloed nagaande welken het sluiten van een verbond tusschen de hoven van Weenen en St. James zal uitoefenen op de staatkunde en op de belangen van Frankrijk,doet het artikel opmerken dat in vroegere tijden, toen de kracht van de pubheke opinie minder groot en de solidariteit der volkeren m.nder magug was, Frankrijk daarop ongetwijfeld zou geantwoord hebben door een verbond met Rusland; maar b:j den tegenwoordigen stand van zaken is het blad van meeniug dat. tu geval de door den aartshertog ge- wenschte en aangekondigde toenadering haar beslag mogt krijgen, zulks geenerlei beweeggrond zou opleveren om eenigermate af te wijken van de bestaande goede verstand houding tusschen de twee groote zeemogendheden. Daaren boven vervolgt de heer Netftzer is het geheel voorbarig om zich op het tegenwoordig oogenblik reeds te verontrusten over dat verbond hetwelk niet te verwezenlijken is, zoo lang de kwestie van Venet.ë niet is opgelost en de constitutionele instellingen niet voor goed in Oostenrijk zijn gevestigd. En inderdaad is er nog niets, hetwelk aankondigt dat Venetië spoedig aan Italië zal worden teruggeschonken, en evenmin kan men zeggen dat het constitutionele stelsel reeds gegrond vest is te Weenen. Zoo het al. met betrekking tot het laatste punt, waar moge zijn dat onder de staatslieden die thans het lot in handen hebben van het oostenrijksehe keizerrijk, man nen gevonden worden die eveu vrijzinnige beginselen zijn toegedaan als door aartshertog Ferdinand Maximiliaan zoo welsprekend zijn ontboezemd te Southampton, dan is het anderdee s ook niet te ontkennen dat de tegenovergestelde denkbeelden een belangr.jken invloed uitoefenen en dikwerf den boventoon hebben bij den loop der regeringszaken, waar van men nog zeer kort geleden een bewijs heeft kunnen zien in het wetsontwerp op de drukpers, door den heer von Schmer- ling ontworpen. Ter beurze werd eergisteren verteld, dat de heer Benoit Champj-. de regts^eleerde raadsman der likwidiiteureu in zake Mirès, terwijl hij arbeidde op het kantoor der voorma lige Maatschappij Mirès, plotseling in eene geheime lade zeer belangrijke papieren heeft ontdekt. Pater Bordeaux, die onlangs bij eene prijsiiitdeeling aan de schooljeugd een anti-keixersgezinde redevoering uitsprak, is te dezer zake tot zes maanden gevangenisstraf en 5UU fr. geldboete, en in de kosten van het geding veroordeeld. TurJkye. Volgens berigten uit Alexandvie van den fi dezer zou de onderkoning zich niet naar Konstantinopel begeven, en had hij ook nog niemand belast met de taak om namens hem den nieuwen sultan te begroeten. Verder wordt gemeld dat de onderkoning, vruchteloos ge tracht hebbende met een fransch bankiershuis op niet al te bezwarende voorwaarden eene nieuwe geldlcening aan te gaan. besloten had door bezuiniging zijne financiën weder op eenen goeden voet te brengen. Dien ten gevolge werden drie vierde gedeelten van het leger (bestaande uit 20,0UU man) afgedankt, een derde van het aantal ambtenaren ontslagen, alle leverancien openlijk aanbesteed, de huishouding van den onderkoning vereenvoudigd, een aantal van zijne paarden verkocht. Door deze veranderingen zou, naar men rekende, eene jaarlijksche besparing van wel twintig millioen francs voor de schatkist worden verkregen. De zelfde berigten, afkomstig van de zijde der franschen, zeggen dat de werken tot doorgraving der landengte van Suez met spoed werden voortgezet, en dar, er overvloed van inland- sclie werklieden was, welke er uit eigen beweging kwamen arbeiden. - Italië. Volgens een telegram uit Turvn zou Garibaldi zich waar- schijöiij.k-in de eerste dagen der volgende maand naar Napels begeven, tér gelegenheid der eerste verjaring van zijnen in togt in dióyfrbofiistad na de vlugt van koning Frans II. De regering zou tegen dat tijdstip groote feesten voorbereiden. Een bij L'in dépendance beige ontvangen; schrijven stelt de reis van Garibaldi mede als zeer waarschijnlijk voor, doch de verjaar-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3