r loi. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1861. 22 Augustus. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze geraeenleen Vlissingen geschiedt do uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. 3mthonöiging,m VAN HET KIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PUBLICATIE. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Gezien de aanschrijving van den heer majoor eerstaanwe- zenden ingenieur ie Vlissingen, van den 1 2 augustus jl., uo. 49, Maken bekend dat uit hoofde van eenige noodzakelijke herstellingen aan de bruggen buiten de Rauunekens- en Duinpoorten dezer ge meente, de gemeenschap over die bruggen achtervolgens twee en vier dagen zal worden gestremd, te weten buiten de Ratn- mekenspoort gedurende den 11 en 12 september aanstaande en buiten de Duinpoort gedurende den 16,17, IS en 19 dier zelfde maand. En opdat niemand hiervan onkundig zij. zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruike lijk is. Vlissingen den 13 augustus 1801. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, J. NV. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öintuntlanöscljd tijbingm. Middelburg 21 augustus. Het verslag der jury voor de tentoonstelling van nij verheid te Haarlem is thans openbaaar gemaakt. De onderscheidin gen zijn zeer talrijk; aan 53 inzenders zijn zilveren, aan 206 bronzen medaljes en aan 235 eervolle vermeldingen ten deel gevallen. Per telegraaf werd ons lieden mededeeling gedaan van de bekrooningen voor zoo veel zij inzenders in Zeeland betreffen. Eone zilveren medalje is toegekend aan no. 787, A. S. Renier van Willes, voor de kantwerkschool „Doet wel en ziet niet om" te Sluis, (divers kantwerk); een bronzen medalje aan no. 90, J. Fak Brouwer en zonen te Middelburg (chocolade), no. 189, Ochtinan, van der Vliet en cie. te Zierikzee (meekrap en daaruit verkregpn prepara ten). no. 192, Verhagen en cie. te Goes (meekrap enz.), no. 788, de roomseh katholieke kantwerkschool te Sluis (divers kantwerk), no. 880, Gebroeders Peek te Middelburg (koper werk). Eervolle vermelding zijn waardig gekeurd no. 38, A. Teding van Berkhout, tinna Middelburgsche sloomrijst- pellerij en meelfabriek te Middelburg (gepelde rijst), no. 100, Nuysen cie. te Middelburg (zeeuwsch-duitsch b;er), no. 187, G. J. Jacobson A. Bz. scheikundige in de meekrap- engaran- cine-fabriek Zuid-Bevelanil te Goes (chemische preparaten), no. 191, G. J. Sprenger en J. Lutevn. directeuren der Mid delburgsche garancine-fabriek te Middelburg, (gavancine). no. 388. L. Jarise Bz. te Middelburg (modellen voor de theorie der kromme lijnen), no. 039, B. A. Fokker te Middelburg (touwwerk), no. 732, D. J. Pennock te Middelburg (bedde- tijken enz.), no. 705, A. Boasson te Middelburg (corsetten), no. 1185, De gebroeders Abrahams te Middelburg (kantoor- en notitieboeken), no. 1194, P. de Looze te Zierikzee (bind en boekdrukwerk). De tarweoogst op dit eiland is in vollen gang. en zoo de inzameling onder het tegenwoordige wedermag vole.ndigd worden, zal ze niets te wenschen overlaten. De tarwe is onder gunstig weder gegroeid, heeft wel is waarop sommige plaat sen bij liet ontkiemen door de slakken veel geleden, doch dit heeft zich later weder gedeeltelijk hersteld. De korrel is van eene uitmuntende hoedanigheid, en er wordt op eene goede opbrengst van graan en stroo gerekend. De gerst is van eene betere hoedanigheid dan die van den vorigen oogst en de opbrengst zal dien ook overtreffen. Het koolzaad is mede onder goed weder geoogst.de kor rel is goed en de opbrengst niet ongunstig, met uitzondering van die velden welke door den hagel hebben geleden. De goede verwachting welke bij den aanvang van den zomer van de paardeboonen bestond, wordt niet verwezenli jkt. Voor dat ze haren wasdom hebben bereikt is het loof ver dord. Ze staan nog te velde, maar er wordt op geene gunstige uitkomst gerekend. De witte- en bruineboonen staan uitmuntend te velde en er wordt een voordcelige oogst van te gemoet gezien, vooral van die wier zetgraan van den oogst van 1859 was. De erwten leveren eene betere uitkomst op, dan ten vorigen jare. Opbrengst en hoedanigheid laten over liet algemeen niets te wenschen over. De aardappelen hebben nvpeg hun loof.verloven; omtrent de opbrengst is nog geene gissing te maken cie knol is hier en daar door de ziekte aangetast. De drooge weersgesteldheid wordt voor de aardappelen nuttig geoordeeld. Bij de dezer dagen te Dordrecht gehouden verloting ten voordeele van het op te rigten standbeeld voor Ary Scheller, is, naar wij vernemen, op geen der 1S hier geplaatste loten een prijs gevallen. Op ongeveer 2000 loten waren slechts 280 prijzen. Buiten het bedrag der loten is door de commissie alhier, f 101- aan vrijwillige giften ingezameld. Uit Vlissingen schrijft men ons heden Gisteren is per stoomboot SLau Vlissingen van Rotterdam alhier aangekomen zijne exc. de minister van marine. Hij bezocht heden de werven en zal waarschijnlijk morgen avond weder vertrekken met de schroefschooner Frans Naerebout. naar Ilellevoetsluis, na des voormiddags ten 10 ure audiëntie te hebben verleend. Het fanfaren gezelschap Eensgezindheid alhier heeft zijner exc. gisteren avond eene serenade gebragt. Eergisteren is te Goes in het huis van arrest gebragt zekere G. Braam, schaapherder, onder beschuldiging van twee diefstallen, de eene met overklimming. de andere met braak. Reeds vroeger twee a driemalen veroordeeld wegens schapendieverij, is liet de rijksveldwacht gelukt den stouten dief spoedig op te sporen en aan te houden. Men leest in de Goessche courant: Er circuleert hier een adres aan Z. M. den koning van han delaren en fabriekanten in deze gemeente, strekkende tot. niet inwilliging van het verzoek van onzen gemeenteraad, namelijk de opheffing van de kamer van koophandel. Dit adres is be reids van eene menigte handieekeningen voorzien, waaronder die van een paar leden van den gemeenteraad en zijn secre taris met die der voornaamste fabriekanten. Maandag bragt II. M. de koningin een bezoek aan Rotter dam. alwaar II. M. zich het eerst naar het stedelijk ziekenhuis begaf, en daarin bijna twee uren \ertoefde. Hierna begaf II. M. zich naar het zeemanshuis, liet park en het Yachtclub- gebouw, en nam vervolgens deel aan het déjeuner, haar door den burgemeester aangeboden. Het Handelsblad zegt onder anderen„liet berigt, dat dooi den minister van koloniën concessie zou zijn verleend voor den aanleg van eenen spoorweg tusschen Samarang en de vorstenlanden op Java.wordt van eene gewoonlijk goed onder- rigte' zijde bepaald tegengesproken. Nog laatstelijk heeft de regering in hare memorie van beantwoording, met betrekking tot liet wetsontwerp tot inkoop van nationale schuld verklaard: „Volgens de jongste berigten hield de heer Stieltjes zich nog met voorbereidende werkzaamheden onledig. De vraag, of de plannen tot het aanleggen van spoorwegen op Java reeds tot zekere rijpheid gekomen zijn. kan dus niet bevestigend worden beantwoord." Vrijdag, zaturdag en zondag aanstaande zullen de be roemde guides van Brussel een concert te Haarlem in den Hertenkamp geven. Naar men verneemt zullen met het laat ste concert van dit muziekkorps op zondag den 25 dezer de feesten worden gesloten. De graaf van Werdenfels (Z. M. de koning van Beijeren) heeft jl. zaturdag Haarlem met een bezoek vereerd. Te twaalf ure is Z. M. met den spoortrein van 's Gravenhage aldaar aan gekomen en heeft hij zich eerst met gevolg bpgeven naar de tentoonstelling van nijverheid, welke hij met groote belang stelling heeft bezigtigd. De heer N. J. A. Travaglino. lid der commissie, die zich in de lokalen bevond, heeft den koning begeleid en bij herhaling van den koning de verzekering ont vangen, dat Z. M. hoogelijk voldaan was, zoo wel over de ingezonden voorwerpen, als over de wijze waarop die zijn ten toon gesteld. Na ruim een uur in de tentoonstelling te hebben doorgebragt, heeft de koning zich begeven naar de Groote kerk, waar hij het beroemde haarlemsche orgel heeft doen bespelen. Z. M. heeft zich naar Amsterdam begeven, en zijnen weg derwaarts door den Haarlemmermeer-polder genomen. De door het stedelijk bestuur verordende harddraverij, maandag op de Groote-dreef naar den Iloutgehouden, is in allen deele luisterrijk geweest, en heeft eene overgroote menigte uitgelokt. Met vier en twintig van de deugdelijkste paarden is aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs van eene prachtige zilveren vaas, met f 50 voor den berijder, is behaald door de zwarte merrie Lietze, van den lieer M. den Beems, te Vlaardingen, bereden door Fromberg, tegen den zwarten ruin Pibo. van den heer D. Vermast', te Charlois. bereden door J. de Boer. De premie, zijnde een sierlijke zilveren inkt koker, is behaald door het paard Pibo. van den heer Vermaat, tegen den bruin bles ruin van den lieer mr. J. Minnema de Wit. te Bergum. Dit vaderlandsch vermaak had eene ontzettende menigte belangstellenden uit al de oorden des rijks te zamen doen komen, en alles is ordelijk afgeloopen. Indien het ten toon spreiden van goud en juweelen. om van zilver niet te gewagen, door het vrouwelijk personeel van den landbouwenden stand een maatstaf kan opleveren van de welvaart, welke die stand in het vaderland geniet (waaraan dan ook niet wordt getwij feld), zal de beijersche vorst, die ook heden daarvan getuige is geweest, zich geen ongunstig denkbeeld daarvan hebben kunnen vormen. Uaarlcourant Benoemingen en besluiten. burgemeester. Benoemd tot burgemeester van West- kapelle. M. M. von Hoff'. consulaten. Erkend als consulair agent van Hanover voor Texel, Vlieland en omliggende eilanden, W. H. Bruno Bok. leger. Benoemd bij de infanterie, bij het Ie reo-ement, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant L. II. Limburg, van het 3e regement van het wapen. Overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers, de kapitein 2e kl. W. B. Bunntk van het le regement i.ifanterie. Op pensioen gesteld op verzoek de kapitein J. F. de Greve van het regement grenadiers en jagers, ad f 1005. koloniën. Benoemd tot ambtenaren der leklasse voor de burgerlijke dienfet in Nederlandseh Indie: mr. W. K. baron van Dedem, mr. D. Koorders en mr. D. J. Wolterbeek, thans kandidaat-ambtenaren voor de gemelde dienst, alsmede mr. J. Bousquet en mr. P. Deketh en tot die der 2e klasse, de kandidaat-ambtenaren voor de gemelde dienst, F. J. H. L. baron d'Anlnisde Bourouill, E. L. Elias, E. A. En^elbrecht, J. W. Obdam, N.F. II. van Slijpe, H. J.Tydeman en jhr. R. W ichers. K.erk- en schoolnicuws. Maandag werd door den algetneenen kerkeraad der neder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam, uit het bevorens gemelde twaalftal, het volgend alpliabetisch zestal van predi kanten gevormddeheeren B. J. Adriani Rz.,en W. Franeken Az,, beiden te Rotterdam; B. ter Haar Bz., te Nijmegen; E. Laurillard, th. dr.. te Leiden A. de Pecker, te Gorinchetn en H. de Veer, te Delft. Marine en leger. Volgens de Arnhemsehe courant worden in het marine hospitaal te Willemsoord nog omstreeks tachtig oogzieken, behoorende tot de vroegere equipage van Zr. Ms. fregat Evert sen, verpleegd, zoo dat die ziekte nog niet geweken is. Men verwacht spoedig de aankomst van het stoomschip, hetwelk de oogzieken van Port Mahon heeft afgehaald, die mede in het marine-hospitaal te Willemsoord ter verpleging zullen worden opgenomen. Ycrkoopingcn en aanbcstediiggcii. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding aan 's rijks werf te Vlissingen van het maken van eene afsluiting van het geschut en ankerperk langs den straatweg op de werf van uitrusting, benevens het vernieuwen van twee due d'al- ven tusschen de beide hoofden van de marine haven, met gedeeltelijke bijlevering van materialen, was minste inschrij ver de heer J. Filis aldaar voor f 2267. Tlici-iuomctei$(and. 19 aug. 's av. 11 u. 01 gr. 20 's morg. 7 u. 01 "smidd. 1 u. 66 's av. 11 u. 00 gr. 21 's morg. 7 u. 03 's tnidd. 1 u. 68 gr. BRIEVEN OVER IIET KÜNSTCONGRES TE ANTWERPEN. i. Antwerpen, den 18 augustus 1801. Zal ik. mijn vriend, ab ovo beginnen, hetwelk verdietscht sijnde wil zeggen, zal ik, een aanvang makende met mijne brieven over de antwerpsche feesten, ook gewagen van onze aankomst op de spoorboot? En waarom zou ik het niet? Fees ten zonder pret.zijn als een kermis in Belgie zonder processie Het zou echter bezwaarlijk vallen u in al hare kleuren de ont.-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1