MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1861. Cï* 98. 13 Augustus. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent j met 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. 6mrtertlim&sc(]e ttjïnngen. 9Ii«ï<i3ellmg-g 14 a,ugusius. In de heden door de eerste kamer der staten generaal gehoudene zitting zijn de verschillende aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder dat tot goedkeuring der overeen komst tot afkoop van den Stadertol, aangenomen. Op voorstel van den heer van Nispen van Pannerden is de behandeling der wet op de nationale militie uitgesteld tot aanstaanden vrijdag, uit hoofde het algemeen verslag nog niet gedrukt is. Uit Westkapelle meldt men ons van den 12 dezer Gisteren namiddag tusschen 1 en 2 ure verliet liet 3jarig zoontje van den dijkwerker D. L. alhier de ouderlijke woning. Daar hij meermalen geheel alleen naar zijne grootmoeder was geweest, die slechts een paar minuten gaans van daar woont, meende de moeder dat hij zich weder derwaarts had begeven. Door het uitblijven van den kleine echter ongerust geworden, laat zij omstreeks 4 ure naar hem vragen, maar verneemt dat hij niet bij de grootmoeder geweest is. Daarop gaat zij zelve naar hem zoeken, en vóór de schuur bij hare woning ziet zij aan de oppervlakte van het water inden mestput een klein gedeelte van eenig kleedingstuk. Dadelijk vermoedende dat haar lieveling daar ligt, roept zij om hulp. en inderdaad, het kind wordt levenloos uitliet water gehaald. Uit Groede, 1-3 augustus, schrijft men ons Gisteren avond had eene vrouw, onderhevig aan vallende ziekte, wonende in een der armhuizen dezer gemeente, het ongeluk om, terwijl zij voor liet vuur de pap voor haar avond maal zat gereed te maken, door hare kwaal te worden over vallen, waardoor zij voorover in den pot viel, die daardoor werd omgeworpen en zij met haar gezigt in het vuur zakte, zoo dat, toen men haar eenigen tijd later in dien toestand vond. liet gansehe gelaat was verbrand. De dood schijnt gelukkig onmiddellijk op het toeval gevolgd te zijn, waardoor zij voor verder lijden bewaard bleef. liet Staatsblad no. 01 bevat een koninklijk besluit van 31 julij jlhoudende aanwijzing van de gemeente Neuzen in Zeeland tot losplaats van steenkolen bij invoer langs alle rivieren en kanalen. De Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren deelt eene dépêche mede uit Batavia, loopende tot 30 junij. Onder de aangekomene schepen komt voor het barkschip Regina Maris, gez. S. Otuvchand, laatst van Manilla. liet nederlandsche schip Agatha en Maria, gez. van Zijp, is bij Tjilatjap gestrand. De gouverncmentslading koffij is ver loven. Het volk behouden. Het berigt van de Bataviasche handelsveveeniging is van den volgenden inhoud Batavia 30 junij. Java is rustig; in het weder is weinig verbetering gekomen. Verscheidene suikerfabrieken werden herhaaldelijk genoodzaakt het werk te staken. Naar Banjer- massing zijn versterkingen gezonden. Een door de Nederlandsche staatscourant medegedeeld regeringstelegrani, gedagteekend Buitenzorg 30 junij 1861, luidt; „Nietsnieuws." Z. M. heeft den koning van Beijereu benoemd tot groot kruis van den Nederlandsche leeuw. De koning van Beijereu heeft Z. M. begiftigd met hel kommandeurskruisder orde van St. Hubert. De fransche regering heeft den maatregel, waarbij aan engelsche en zweedsche onderdanen vergunning wordt ver leend in Frankrijk te komen, voorzien van eene eenvoudige declaratie hunner nationaliteit, ook uitgestrekt tot de onder danen van den koning der belgen en van den koning der Nederlanden. Er is evenwel te-vens tusschen de drie bovenge noemde regeringen overeengekomen, dat het voor de fransclip, belgisclie en nederlandsche reizigers noodzakelijk kauwor den. in hun eigen belang, een certificaat of document van eene administratie of andere autoriteit, tot bewijs hunner indenti- teit en nationaliteit, te vertoonen, niet om in Frankrijk, Belgie of Nederland te komen, maar ovn er te reizen en te blijven. Zoodanig certificaat of document is natuurlijk onderscheiden van alle andere, die een visum van eene legatie of van een consulaat noodig hebben. j Maandag zijn te Tilburg aangekomen de heeren Borret en Bake, om over te gaan tot de cmtc^gvning van gebouwen eu landerijen en ter opmeting en afbakening van den spoorweg. Zoo men vermeent zullen er slechts vier huizen tot dat einde i onteigend worden. De Nederlandsche stoompost deelt het volgende mede De geinagtigden der d ui tsch-oosten rijksche telegraaf-vev- eeniging, daartoe door den minister van binnenlandsehe zaken uiigcnoodigd, hebben zich op den 3 dezer naar Haarlem begeven, om den Haarleminermeerpolder en de stoomwerk tuigen van dien polder te bezigtigen. De genoodigden, waar toe twee dames, mevrouw Sacken uitWeenenen mevrouw Harter uit Karlsruhe behoorden, werden vergezeld door den hoofdingenieur Wenckebach. Zij werden aan het station van den spoorweg te Haarlem opgewacht door den dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder, jhr. van de Poll. en begaven zich terstond naar de hoofdkerk, om het orgel door den lieer Bastiaans en zijne 12jarige dochter te hooren bespelen. Daarna is het gezelschap een ontbijt in den Hertenkamp aangeboden en begaf men zich naar den Cruquius,welk werk tuig eerst in al zijne deelen bezigtigd eri daarna in beweging gebragt werd. Kerft- CM SCSIOOIdbscuws. Jl. zondag heeft de heer J. J. L. ten Kate de eeredienst in het kamp van Milligen geleid, sprekende naar aanleiding van 2 Timoth. IV ?c „Ik heb den goeden strijd gestreden." De kroonprins, luitenant-generaal, bevelhebber der kamperende troepen, woonde deze godsdienstoefening bij. De heer ten Kate heeft daarna nog eenigen tijd in het kamp vertoefd, en, op uitnoodiging. bij den kroonprins liet middagmaal gebruikt. Ter vervulling der vacature vaft eene predikaiitsplaats bij de nederduitsehe hervormde gemeente te Amsterdam, veroorzaakt door het emeritaat van den heer J. E. de Voogt, is maandag door den algenieenen kerkeraad uitgebragt de volgende alphabetisch gestelde nominatie: de heeren B. J. Adriani Bz. tc Rotterdam. H. Boonen te Middelburg, M. D. Deelemnn te Rotterdam. W. Fran eken Azn. te Rotterdam, B. ter Haar Bzn. te Nijmegen, dr. E. Laurillard te Leiden, F. C. A. Pantekoek te Charlois, A. de Pecker te Gorinchem, dr. A. Pierson te Rotterdam. II. de Veer te Delft, W. P. Wolters te Harlingeh, dr. F. P. J. Sibmaclier Zijnen te Middelburg. De synode van de nederduitsehe hervormde kerk heeft in de laatste dagen hare werkzaamheden voortgezet. Zij nam in overweging de voorstellen der synodale commissie in liet belang der klassikale kas, en besloot de regering te ver zoeken de gewone toelage van wege het rijk aan genoemde kas te verhoogen. Tevens oordeelde zij de gedrukte hande lingen der synode voortaan verkrijgbaar te moeten stellen. De concept-bepalingen van de synodale commissie betref fende de regeling der godsdienstige belangen van de kolo niale gestichten van weldadigheid te Veenhuizen en Ommer- schans werden met geringe wijzigingen aangenomen, en aan bedoelde commissie werd opgedragen om soortgelijke rege ling ook voor de vrije koloniën van weldadigheid te bevorde ren en voor te bereiden. De synode meende om verschillende redenen geen gevolg te moeten geven aan de adressen der klassikale besturen van Leiden en Leeuwarden, en van den kerkeraad te Dordrecht. Ook wees zij het verzoek af van een predikant, om aan hulppredikers het regt toe te k eb non tot de bediening van doop en avondmaal. Naar aanleiding van een adres van Wijk om de pogingen te ondersteunen tot opheffing der belasting op dienstmeisjes van 18 jaren, werd in het belang der zedelijk heid besloten een adres ter dezer zake in te dienen bij den minister oor de hervormde eeredienst. Het reglement op liet godsdienst-onderwijs werd gewijzigd en aangenomen, om aan de goedkeuring der provinciale kerkbesturen onderworpen te worden. Bi j art. 18 van het reglement op de diaconiën. besloot de synode de uitbreiding op te nemen„het klassikaal bestuur is bevoegd afschrift ran den legger te vragen." De synode kon niet besluiten tot eene wettige regeling van het prediken over den Heidelbergschen katechismus en het zingen van evangelische gezangen bij elke godsdienstoefening; maarzij achtte het nuttig en raadzaam eene aanschrijving te doen aan de kerkeraden tot inlichting en opwekking om liet evangelie te prediken, ook naar den leiddraad van den kate chismus en het gebruik der evangelische gezangen in stand te houden. De synode betuigde baren dank aan allen, die mede gewerkt hebben om liet regt te handhaven op het bezit der goederen van de St. Jans- en Boudewijnskerk, in de classis van Middelburg. Naar aanleiding van eert vierde rapport over het beheer van kerkelijke goederen, betreffende de provinciale collegien van toezigt, sprak de synode met eenparige stemmen liet wenschelijke van een staatstoezigt uit, maar meende zij ook aan de regering te moeten te kennen geven, dat de ker-k meer invloed mogt uitoefenen op de benoeming van de leden der provinciale collegien van toezigt, en dat ook de provin ciale reglementen mo'gten herzien worden. Den 8 dezer zijn de zittingen gesloten. Thcrmocicctersfand. 12 aug. 's av. 11 u. 6S gr. 13 'smorg. 7 u. 67 'smidd. 1 u. 69 's av. IJ u. 65 gr. 14- 's niorg. 7 u. 63 's midd. 1 u. 74 gr. §ta(en generaal. EERSTE KAMER. Zitting van maandag 12 augustus. In deze korte bijeenkomst is alleen mededeelinggedaan van de benoemingen der voorzitters en onder-voorzitters van de afdeelingen en de rapporteurs der aanhangige wetsontwerpen. Daaronder merken wij op voor dat betrekkelijk de nationale militie de heeren Michiels van Kessenich, Boreel van Iloge- landen, van Wesson en Schim meipeiininck van der Oi je voor dat rakende de dading betreffende de Ooster-Scheïde, de heeren Fransen van de Putte, van Goltstein van Oldenal- ler 't Hooft van Benthuizen en van Nispen van Pannerden. Verder werd besloten tegen dingsdag in behandeling te nemen de begrooting van uitgaven der kamer voor het vol gende dienstjaar, en tegen woensdag de wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1860 en 1861tot vaststelling der uitgaven voor verstrekkingen door de departementen van marine en van oorlog over het dienst jaar 1861; tot bekrachtiging der laatst vastgestelde ordon- j nantie van den gouverneur-generaal van Nederlandscli Indie j voor den vrijen inv oer van padie en vijst in Java en Madura tot goedkeuring van eenige artikelen der overeenkomst tot afkoop van den Stader tol, en tot verhooging dien ten gevolge J van hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 186J. Zitting van dingsdag 13 augustus. j Na de behandeling van de huishoudelijke begrooting der kamer in committé-generaal. is de behandeling der militievvet aan de orde gesteld op donderdag morgen ten 11 uur. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van 12 augustus. Voorzitter de lieer Call en fels. Afwezig de lieer Mestdagli. Nadat de notulen der vorige zitting zijn voorgelezen en goedgekeurd, brengt de commissie voor het belastingstelsel, bij monde van den heer J. A. Schmidt, rapport uit op het in hare handen gestelde adres van C. Goeree, zeepzieder aldaar. Bij dat adres acht adressant zich bezwaard met de afwijzende beschikking van den raad op zijn vroeger verzoek en wil hij de meening van zich afwerpen dat hij bij den vroegeren stand i van zaken meer restitutie van belasting op lijnolie zou hebben j genoten dan hem toekwam. Hij maakt daarom zijn verlangen i kenbaar 1. dat de raad een naauwletlend onderzoek doe in stellen naar de hoeveelheid der verschillende doorhem inge- slagen oliën en het bedrag daarvan, welk onderzoek hem zal zuiveren van den op hem rustenden blaam 2. dat de belas ting op de, olie zoo mogelijk geheel worde afgeschaft, waar door liet publiek zeer zal worden gebaat; 3. dat, als hieraan geen gevolg kan worden gegeven, de droes niet hooger moge belast worden dan voor de hoeveelheid zuivere olie daarin vervat; 4. dat de hoeveelheid olie. waarvoor vrijdom van belasting verleend wordt, bepaald worde op 45 in plaats van 40 kan per 100 pond zeep. en 5. dat het hem vergund worde zijne bezwaren nader mondeling aan eene commissie te mogen voordragen. liet advies van den controleur bij de plaatselijke belastin gen, in wiens handen dit. adres reeds door burgemeester en wethouders was gesteld [voorgelezen in de zitting van 24 junij jl.: men zie het bijvoegsel beboerende bij hetnommer dezer courant van 27 junij] strekte om de aangevoerde bewe ringen van den adressant geheel te wederleggen. De commissie zegt alsnu bij haar rapport, dat zij al het aan gevoerde, in overleg met den controleur, aan de billijkheid heeft getoetst en het haar is gebleken 1. dat, volgens de gedane berekeningen, er geen blaam op den adressant is geworpen; 2. dat het algemeen belang vordert, dat de belasting op de olie niet worde afgeschaft; 3. dat zij niet kan toegeven de droes van olie alleen te belasten voor de hoeveelheid zuivere olie daarin vervat, want dat droes met olie is gelijk te stellen en de grens van in droes vervatte zuivere olie zeer moeijelijk is te bepalen; zij adviseert alzoo de sub nos. 2 en 3 vermelde punten buiten behandeling te laten. Wat liet 4e punt van het adres aangaat, is zij geneigd toe te geven, onder uitdruk kelijke bepaling echter dat de vrijdom zich alleen bepale tot

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1