MIDDEL BURGSCHE C 0 tfcjv T. r 97. Dingsdag J861. 13 Augustus. 'Tfonfuinöigmgrn Hnnmlcmöscljc tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van maandag avond 8 ure. VAX HET RIJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Provinciale gcldleening; van ff 220,000. De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend, dat volgens artikel Sen 11 van het plan der na te noemen geld- leening, op donderdag den 1 2 september 18G1des namiddags ten twee ure, in de raadzaal der staten in de Abdij te Middel burg. in het openbaar zullen worden uitgeloot elf aandee- len. ieder van duizend gulden, van de provincialegeldleening van f220,000, voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde districten van Zeeland, om te worden afgelost op primo januarij 1S62, met bijbetaling der op dat tijdstip verschenen rente over het jaar 1861. Middelburg, den S augustus 1861. De gedeputeerde staten voornoemd, 11. W. v. LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. MM«ïe2!bua-g augustus. Uit Zierikzee schrijft tnen ons 10 augustus Het mu/.ijkkorps der veld-artillerie, onder directie van den heer Rudersdorft', heeft gisteren avond ook hier een concert gegeven. Aanvankelijk was bepaald dat de uitvoering in de openc lucht zou plaats hebben, doch door het zeer ongunstige weder was men genoodzaakt daartoe de concertzaal te bestem men. De opkomst van het publiek was gering maar deuitvoe- ring zeer goed. Algemeen was men zoo voldaan, dat men hoopt het korps spoedig weder te kunnen hooren, terwijl men niet twijfelde of de voldoening thans door enkelen ge smaakt, zou voor velen een reden zijn, dergel.jke hier zeld zame gelegenheid om goede inuzijk te hooren, nietandermaal voorbij te laten gaan. Uit Utrecht schrijft men ons 9 augustus: „Faute de combattants, cesse le combat," dit wil vrij ver taald zeggen: bij gebrek aan stof schrijft men geen corres pondentie-artikelen. Wanneer ik dus thans uit eene stad, die bijkans uitgestorven schijnt, u een correspondentie-artikel toezend, volgt hieruit dat ik stof heb. Gij zult u herinneren dat ik u vroeger gemeld heb hoe de hoogleeraar Donders en dr. Snellen in der tijd door de rege ring met eene zending, de eerste naar het schip de Evertsen, de laatste naar de kolonie Veenhuizen, zijn belast. Onder de bemanning van de Evertsen en onder de kolonisten te Veen- huizen was eene granuleuse oogontsteking ontstaan. Te Veenhuizen waren 1300 lijders, die sinds in het eerste gesticht vereenigd worden verpleegd. De zelfde kwaal is thans in Rusland uitgebroken, en is de reden dat een russisch geleerde dezer dagen ons land en deze stad bezocht. De hoogleeraar E. Yunge, professor te Petersburg, inspecteur van de militaire hospitalen in Rusland, is door den czaar der russen belast met eene inspectiereis in ons land, oin de wijze van behandeling, hier te lande door professor Donders en dr. Snellen aange wend, te leeren kennen. In de afgeloopen week was hij "al hier om niet de beide geleerden te raadplegen, en vertrok na eenige dagen toevens naar Veenhuizen en Den Helder. Zulk eene zending is een afdoend bewijs voor den regtmatigen roem onzer nederlandscbe oculisten ir: den vreemde. De beide ver slagen, door den hoogleeraar Donders en dr. Snellen uitge- bragt, zullen in het russisch vertaald aan het verslag van dr. Yunge worden toegevoegd. Bij de geringheid van onzen politieken invloed, mag dit bewijs van wetenschappelijke meerderheid niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan. Men schrijft ons uit 's Gravenhage 11 augustus „Men verwondert zich eenigzins, dat de aanvulling dei- plaats van den heer Sloet van de Beele in de beide spoorweg- collegien zoo lang duurt. Dit schijnt een gevolg van eenige bezwaren, die eene voorgenomene aanvulling ontmoet heeft. Men wil echter, dat de heer de Bordes in aanmerking blijft komen en dat liet plan zelfs zou bestaan om hem als president aan het hoofd van den raad van toezigtop de spoorwegen te plaatsen; terwijl de commissie van uitvoering der spoorwe gen met nog een lid versterkt zou worden en dan den heer van Bosse als president aan het hoofd zou krijgen, althans dat deze heer daarvoor sterk in aanmerking zou komen." Op den 9 dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de divisie-generaal Khere- 1 dine, minister van marine van Z. II. den bey van Tunis, door j dezen vorst met eene zending bij den koning belast. De Staatscourant meldt het vigende, hetgeen eene beves- j tiging is van wat wij vroeger nopens de overlandmail- dienst gemeld hebben Ten vervolge op hetberigt, voorkomende in de Nederland scbe staatscourant van den 3 dezer, wordt mits deze Ier alge- meene kennis gebragt. dat de gelegenheid tot verzending van brieven met den indischen land postin de rigting van Singapore, Penang en China, en bepaaldelijk ook naar Nederlandsch Indie. twee malen in de maand, van nu af aan kan gerekend worden voor goed hersteld zijn. De laatste dagen van ver zending. berekend op het vertrek uit Amsterdam, 's Graven hage enz., zijn weder: over Southampton den len en I7en, over Triest den Gen en 22en. en over Marseille den 9en en I 23en van elke maand, de thans loopende maand augustus daaronder begrepen. Uit 's Ilage schrijft men aan het Handels- en effectenblad I Sedert de behandeling van het rapport der commissie van I enquête in dc tweede kamer schijnt het, als of het geschil over de wateraftappingen van de Maas met Belgie slapende is. Dit j is echter geenszins het geval, want de belgische regering heeft tweepersonen aangewezen, die met den gezant hier ter stede j sedert eenigen tijd onderhandelingen met onze regering voe- ren, ten einde zoo mogelijk tot eene schikking en regeling van de wateraftappingen te komen. Door de Amsterdamsehe courant n'ordt de aandacht geves- j tigd op de prijsvraag, door het letterkundig genootschap: „Door oefening grooter" te Amsterdam uitgeschreven, ter I gelegenheid van zijn 25jarig bestaan. Het looft eene gouden 1 medaille of de waarde daarvan ad f 300 uit „voor een in alle j opzigten aan de eischen der kunst beantwoordend dramatisch I stuk in hollandsche verzen, hetzij van ernstigen of van luimigen j aard, voor rederijkers, met een of zonder vrouwenrollen, in i niet minder dan 3 bedrijven". De stukken moeten onder de I gebruikelijke voorwaarden bij den heer H. F. J. Straatman j te Amsterdam vóór 31 december 1S61 worden ingezonden. 1 Beoordeelaren zijn de heeren mr. J. vanLenuep, J. J. L. ten j Kate en W. J. Hofdijk. i Jl. zaturdag zijn 2S werklieden uit Zwolle naar de tentoon- stelling van nijverheid te Haarlem vertrokken om die te bezigtigen, onder geleide van den heer van Deventer, secretaris der afdeeling Zwolle van de Vereeniging tot bevordering van j fabriek- en handwerksnijverheid. Tot dusver is de tenroon- stelling door 61,4-82 personen bezocht. Met enkele nagekomen giften is thans liet totaal der door de haagsche commissie voorde noodlijdenden op Java inge komen giften f 65,400. Het Historisch theologisch genootschap te Leipzig heeft dezer dagen tot lid benoemd dr. J. J. van Oosterzee, predikant te Rotterdam. Uit Haarlem schrij ft inen 10 augustus. Gisteren avond werd aan den heer mr. C. Fock, burgemeester dezer gemeente, eene luisterrijke serenade gebragt. Tot dat einde hadden zich 120 zangers, leden der verschillende zanggezelschappen alhier, vereenigd en voerden, begeleid van koperen muziekinstru menten, voor het stadhuis, alwaar zich de burgemeester met famielje en genoodigden bevond, eenige sclioone stukken uit. Door een aantal ingezetenen, die den stoet omgaven, werden de standaards gedragen, waaraan gekleurde lantarens of bal lons gehecht waren, welke met de omringende illuminatiën, aan bijzondere huizen op de Markt aangebragt, een fraai gezigt opleverden. Na afloop der serenade werd den burge meester een album aangeboden, hetwelk de namen bevat van allen die aan dit belangwekkend feest medegewerkt hebben. De harddraverij door kavallerie officieren in het kamp te Milligen heeft, ten gevolge van het ongunstig weder, geen voortgang gehad. Men verneemt, dat heden de overgeblevene studenten jagers der leidsche hoogeschool tot het houden hunner öjarig re'unie te Leiden zullen komen, en door de feestcommissie op het aangenaam gelegen Zomerzorg worden ontvangen. Dingsdag ten i ure zal in het groot auditorium der akademie door prof. Boon, van Amsterdam, een feestwoord worden uitgesproken, terwijl de burgemeester, de rector magnificus der hoogeschool. de praeses van het leidsche studentenkorps, benevens de gar- nizoens kommandaut en de overgebleven officier van het voormalig jagerkorps tot bijwoning van den feestmaaltijd zijn uitgenoodigd. Benoemingen en toesluiten. i marine. Benoemd tot klerk bij de directie der marine le j Hellevoetsluis de heer K. W. Asm us. j Bevorderd tot officier van gezondheid le klasse J. A. C. von Königslöw, thans van.de 2e klasse. consulaten. Erkend als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Zaandam, de heer H. C. Gleimius. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen enz. te PutteL. Wolvers, hoofdcommies te Hil varen- beek. ministeriele departementen. Benoemd tot adjunct- eommies bij het departement van financien jhr. mr. J. II. Sitigendonck. Kerk- en schoolmeutrs. De heer H. van Strien, predikant te Bennekom, heeft voor het beroep naar Bieselinge (klassis Goes) bedankt. De heer C. Reijers heeft het beroep naar Ellewoutsdijk (klassis Goes) aangenomen. Marine en leger. Uit Hellevoetsluis schrijft men, 10 augustus,.aan het Handels- en effectenblad Met den 15 October aanstaande wordt de dirigerende offi cier van gezondheid 2de klasse J. van Hattem op non-acti viteit gesteld en met den 16 dier maand als zoodanig ver vangen door den dirigerenden officier van gezondheid H. L. Oudenhoven, thans hehoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, terwijl met 11 september aanstaande wordt geplaatst op het wachtschip alhier de officier van gezondheid 3de klasse G. F. lloehat, thans op non-activiteit. De minister van oorlog heeft de chefs der verschillende infanterie-korpsen gemagtigd om vóór den 1 october aan staande eenige korporaals of korporaals-titulair, die reeds meer dan twee jaren hebben gediend en door een goed gedrag, dienstijver en kennis uitmunten, boven de bij de regementen infanterie vastgestelde formatie, tot sergeanten-titulair te bevorderen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den II dezer: A, P. Rouftaer, jm. 2S j.. met A. Weber, jd. 28 j. Vlissingen, van 3 tot 10 augustus. Gehuwd N. C. Volding, jm. 35 j..metII. C. Klaver, jd. 31 j. Bevallen: E. Jobse, geb. Fagg. z. A. I. de Ruijter, geb. Kindt, z. J. Laffrée, geb. de Vaal, z. M. Reus, geb. van de Rotte, z. M. Belderok. geb. van der Hout, d. (doodgeb.) Overleden. C. J. Wepsler? d. 5 j. Q. Borgwat, z. lom. A. de Ridder, wed. van P. II. Kist, 85 j. M. van der Hout, vrouw van K. Belderok, 27 j. Zierikzee, van 3 tot 10 augustus. Gehuwd: P. Geluk, wedn 52 j.. met J. Meijers, jd. 37 j. F. Brandenburg, jm. 23 j., metM. Maaeys, jd. 26 j. Bevallen: L. Boogerd, geb. Bal, z. A. Hertstein, geb. van Tetterode, z. C. van Campeuhout, geb. Gillesse, z. J. 01 ree, geb. van den Berge, z. Overleden: O. A. A. van Sas, d. 14 dag. E. B. van Xieu- wenhuyzen, wed. van J. Stofregen, 54 j. P. Schaleven. z. 7 m. In de maand jnlij jl. zijn in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 12 huwelijken32 geboorten als 18 zoons en 14 dochters; 17 sterfgevallen, als 9 van het mannelijk en S van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 9. (Een der ingeschrevenen is elders overleden.) Ouderdom der overledenenbeneden het jaar 2en van 1 tot 5.1. 5 tot 10,0.10 tot 15,1.15 tot 20, 0. 20 tot 25,2. 25 tot 30,0 30 tot 35, 0. 35 tot 40,140 tot 45, 0. 45 tot 50,0, 50 tot 55, 3. 55 tot 60,1. 60 tot 65,0. 65 tot 70, 2.70 tot 75,1. 75 tot SO, 1. 80 tot 85,1. Leeftijd onbekend, 1. Te Vlissingen8 huwelijken31 geboortenals 16 zoons en 15 dochteis; 22 sterfgevallen13 van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 6, en van 1 tot 5, 3. 5 tot 10,-0.10 tot 15,0.15 tot 20,120 tot 25,1 25 tot 30,0. 30 tot 35,0. 35 tot 40,140 tot 45, 2. 45 tot 50,0. 50 tot 55,1. 55 tot 60,1. 60 tot 65. 3. 63 tot 70,1. 70tót 75.1. 75 tot 80,1. Te Zierikzee, 5 huwelijkenj- 21 geboorten, als 9 zoons en 12 dochters; 18 sterfgevallen, 7 van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 0.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1