Onbeschrijfelijk groot is de verslagenheid, door die berigten in het noorden te weeg gebragt; het was eene verpletterende tijding, te meer daar zij eensklaps op de valsche mare van eene zege volgde. Nevens de kreten van smart en verbazing hoort men ook verwijten. Men wijt het ongeluk aan de onbekwaam heid van zekere generaals en aan het ongeduld dergenen die met oppervlakkige kennis van de krijgskunst onzen ervaren opperbevelhebbber, den generaal Scott, door hun aan houdend klagen over zijn dralen en talmen gedrongen hebben om zijne voorzigtige taktiek te laten varen. Zelfs zijn er onder de door smart verbitterde volkshoopen bedreigingen geuit tegen het dagblad De tribune, hetwelk door zijn verbit terend en tergend geschrijf veel heeft bijgedragen om aan de zaken eenen overijlden loop te geven. Maar die verwijten baten niets. De nederlaag van 21 juli] kan evenwel eene nuttige les voor ons zijn zij toont, waartoe de burgerkrijg leidt; en het is alsof de voorzienigheid die ramp bij den aanvang der krijgsoperatien heeft doen plaats grijpen, opdat wij tot nadenken zouden komen alvorens op den ingeslagen weg verder te gaan." Engeland. Londen (1 augustus. Op alle werven is thans eene buiten gewone bedrijvigheid op te merken, niet alleen voor de vol- tooijing van de gepantserde fregatten die op stapel staan, maar aan den aanbouw van nieuwe wordt krachtig de hand geslagen. Met deze toebereidselen wordt eene reeks van ver ontrustende berigten in verband gebragt. Tot hetgeen vooral de aandacht bezig houdt, behoort in de eerste plaats de reis van prins Napoleon naar Amerika. In de tegenwoordige omstandigheden moet deze teregt eenige bekommering geven. De groote overwinning die de slaven- houdende staten op het bondsleger behaald hebben, moet hen natuurlijk meer hoop geven, en het gevolg zou kunnen zijn dat de oorlog langer aanhield de zuidelijke staten hebben altijd voor Frankrijk eene bijzondere voorliefde aan den dag gelegd. Eene andere bron van ongerustheid is deze. Men verzekert in diplomatieke kringen dat keizer Napoleon op het punt is een manifest voor den dag te brengen dat geheel Europa zal in beweging zetten. Volgens eenigen die meenen in de toe komst te zien, zal het manifest ten doel hebben om op grond van den wanordelijken toestand in Italië, het italiaansche vraagstuk aan eene geheel nieuwe regeling te onderwerpen. Heden is de zitting van het parlement gesloten. De troonrede, door den lord kanselier voorgelezen, luidt, wat vreemde aangelegenheden betreft, hoofdzakelijk als volgt: My lords en mijne heeren „Hare majesteit belast ous u van de verdere tegenwoordig heid in het parlement te ontslaan en u tevens hare erkente lijkheid te betuigen voor den ijver eu de vlijt, waarmede gij gedurende het thans afgeloopen zittingjaar uwe pligten ver vuld hebt. II. M. beveelt ons u kennis te geven dat hare betrekkingen met de vreemde mogendheden van een vrede- lievenden en bevredigenden aard zijn en zij vertrouwt dat geen gevaar voorhanden is voor eene storing van den vrede. De loop der gehcuvtenissen iu Italië heeft er toe geleid, dat het grootste gedeelte van dat schiereiland tot eene monarchie onder koning Victor Emmanuel vereenigd is. II. M. heeft zich van den beginne af van elke active inmenging in de gebeur tenissen, welke tot dit feit geleid hebben, onthouden, en het is haar ernstige wensch, dat deze aangelegenheden geregeld mogen worden op eene wijze, welke het meest overeenstemt met het welzijn en het geluk van het italiaansche vólk. De voor eenige maanden in de Vereenigde staten van Noord- Amerika uitgebarsten oneenigheden hebben ongelukkiger wijze het karakter van een openlijken oorlog aangenomen. II. M. betreurt diep deze rampzalige wending en heeft beslo ten, even als de overige mogendheden van Europa, eene strenge neutraliteit tusschen de twistende partijen in achtte nemen. Op last van IT,M. moeten wij u kennis geven dat de,krach tens de overeenkomsten tusschen II. M., den keizer van Oos tenrijk, den keizer der franschen, den koning van Pruissen, den keizer van Rusland en den sultan, tot herstel der rust en orde in Syrië genomen maatregelen, hun doel bereikt hebben eu dat de europesehe troepen, welke volgens die overeen komst tijdelijk in Syrië gestationeerd waren, om met de troe pen van den sultan zamen te werken, van daar teruggetrok ken zijnen II. M. vertrouwt dat de voor het bestuur der in onrust verkeerd hebbende districten genomen voorzorgen de binnenlandsche rust aldaar in den vervolge zullen verzekeren. H. M. heeft met bevrediging gezien hoe spoedig de binnen landsche toestand van haar oost-indisch gebied verbeterd is en welk een vooruitgang in het herstel van het evenwigt tus schen inkomsten en uitgaven in dat gedeelte van haar rijk tot stand gekomen is," Verder bevat de troonrede een overzigt van wat in het afgeloopen zittingjaar voor het inwendige des lands is vevrigt en zij drukt ten slotte den wensch uit dat het land zich in gestadigen vooruitgang moge verheugen. The times ziet in de nederlaag der federale troepen bij Manassas een slecht voorteeken voor de herstelling des vredes. „Het zoo even verslagen leger, zegt dat blad, is geheel gede moraliseerd en heeft opgehouden als militair ligchaam te bestaan, maar het tienvoud van manschappen staat gereed om te veld te trekken, om welligt het zelfde lot tegemoet te gaan. Wij zouden gaarne in de zegepraal iets vinden waarmede wij of de overwinnaars of de overwonnenen konden geluk wen- schen; gaarne vonden wij daarin den vooruitte zienen grond dier verdemoediging of dier voldoening welke den vrede ge makkelijker zou kunnen maken. Maar helaas vermogen wij daarin niets anders te ontwaren dan een prikkel der booze liartstogten van de wederzijdsche partijen." Diiitschlaud. Het stelsel van te verdeelen om te heerschen wordt thans door Oostenrijk ten aanzien van ITongarye in volle toepas sing gebragt, maar tot nog toe schijnt het slechts wrange vruchten op te leveren. De landdag te Agram ingesteld voor Kroatië, Slavonie en Dalmatie, met net doel om eene vereeni- ging dier provinciën met Hongarye te verhinderen, heeft, zoo als reeds eenige dagen geleden is gemeld,een krachtig dementi gegeven aan de oostenrijksche staatkunde: hij heeft gewei gerd afgevaardigden naar den rijksraad te zenden. Welke betreurenswaardige naijver er ook bestaat tusschen het eigenlijk Hongarye en de verschillende provinciën die men getracht heeft er van te vervreemden, deze zouden toch altijd meer geneigd zijn zich te Pesth dan te Weenen te doen ver tegenwoordigen. De tcheken vau Boheme worden tegen de slavische stam van Hongarye in beweging gebragt, en wanneer de tcheken voor hunne gehechtheid eenige vrijheden vragen worden ze te Praag met fusillades beloond. In 1848 en i860 werden gods dienstige bewegingen aangevuurd, alleen om het regt te heb ben het militaire despotisme te herstellen. Wat moet men denken van de wanordelijkheden die acht dagen geleden te Praag ziju voorgevallen Zij worden toegeschreven aan eene demonstratie der bevolking tegen de talrijke israëlitische in gezetenen. Het dagblad Bohemia geeft er eene beschrijving van die op het volgende neerkomt. Een bediende uit een hötel krijgt twist met eene jodin, die hem iets te koop aanbood. Zij geraken aan het vechten, andere israëlieten komen te hulp en de bediende wordt mishandeld. Een der daders wordt in hechtenis genomen cn de bediende verpleegd, maar op het gerucht dat hij gedood was, verzamelt zich eene groote menigte voor het raadhuis waar zich de arrestant bevindt. De policie tracht te vergeefs de menigte die tamelijk rustig is, uit een te drijven, en een troep straat jongens maakt vau de gelegenheid gebruik om in een dei- voorsteden de joden uit te jouwen, de glazen in te slaan en dergelijke baldadigheden meer. Bij het in hechtenis nemen van eenige dier knapen wordt met steenen geworpen en een der agenten ernstig gewond. De menigte groeit aan. de balda digheden vermeerderen, de policie wordt beschimpt en, zich niet sterk genoeg vindende, roept deze dc hulp van een deta chement jagers in. Ook een piket huzaren komt op de been. Maatregelen van geweld worden nog niet genomen, men vergenoegt zich met te dreigen vuur te geven en de menigte te verspreiden, hetgeen een hevige regenbuihelptbevorderen. Veertien personen die met steenen hadden geworpen, zijn dien dag gearresteerd: De beide volgende dagen, 1 en 2 augustus, herhalen zich de zelfde tooneelen op de zelfde plaats. Op den laatsten dag waren zij echter minder hevig en gelukte het eindelijk aan de patrouiljes de orde te herstellen. Men rekent dat er tusschen de zestig en zeventig personen geavres- teerd zijn. Onder de israëlieten heerscht eene groote verslagen- beid; onderscheidene famieljes hebben de stad verlaten. Uit naburige garnizoenen zijn troepen te hulp geroepen. Dc gemeenteraad heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarbij nieuwe rustverstoringen met ernstige maatregelen van tegen weer zijn bedreigd. De bewegingen van 1816 en 1818 zijn met dergelijke schijn baar onbeduidende demonstraties aangevangen. In Gallicie was in 1S1G eene manifestatie tegen de joden de voorlooper van den opstand in 1818 eindigde te Praag eene dergelijke opschudding door de stad in staat van beleg te verklaren. In Polenen Hongarye hebben zich in 1818 dezelfde verschijnse- j len voorgedaan. Is het wonder dat er ook nu wantrouwen bestaat; dat men voor ernstiger gebeurtenissen beducht is. De weener dagbladen Ost-deutsche Post en Die Presse laten zich zelfs in dien geest uit. Zij beschouwen het gebeurde aU 1 eene inleiding tot treuriger tooneelen. Volgens eene corres- pondentie in eerstgenoemd blad, doet zich te Praag eene groote vijandschap tusschen de partijen voor. De tcheken zingen liedjes die zinspelen op de duitsche leden van den rijksraad. De studenten zijn in twee kampen verdeeldde bohemers en de duitschers. Gelijktijdig met Praag is ook Lemberg in Galicie het too- J neel van soortgelijke bewegingen geweest. Ook in andere plaatsen is het niet rustig. Uit Pesth meldt men onder dagteekening van 1 augustus nog het volgende: De patrouilje die des avonds te Nviregj*- haza de taptoe slaat, wordt sedert een tweetal weken verge- zeld door eene groote volksmenigte, die de marscb van den trommelslager met een hongaarsch liedje begeleidt, waarvan ieder woord eene beleediging tegen de oostenr.jkers inhoudt, j De menigte is herhaaldelijk uiteen gedreven, doch zij komt telkens weder. Al de voormalige officieren van de houveds hebben in de laatste weken geheime bijeenkomsten gehad en elkander hun woord verpand dat zij, zoo de omwenteling uitbrak, hun be- j velbebberschap van 1 SIS zouden hernemen. Eveneens is men van de deelname van eene groote massa vrijwilligers verzekerd, maar men zal de toevlugttot de wape- i nen niet nemen alvorens de omstandigheden zulks vorderen en alle middelen tot verzoening zijn uitgeput. Men gaat steeds voort met de bezetting der vestingen te vermeerderen. Weenen 4 augustus. Met groote belangstelling wordt het nieuwe wetsontwerp betreffende de drukpers te gemoet ge zien. Naar hetgeen men van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde omtrent deze voordragt verneemt, weike spoedig bij den rijksraad zal worden ingediend, zal zij in geenen deele aan den algemeen gekoesterden wensch beantwoorden en niet die vrij heid aan de pers verschaften, waarnaar zoo lang en steeds te vergeefs is uitgezien. Indien de rijksraad bij de behandeling van het wetsontwerp in den oorspronkelijken vorm niet zeer gewigtige wijzigingen brengt, of beter nog het verwerpt, zul len wij misschien nog lang onder de beperkende bepalingen van de bedoelde wet blijven zuchten. Berlijn 6 augustus. Van 9 tot 13 dezer wordt binnen onze muren een feest gevierd dat ontegenzeggelijk zal bijdragen om het nationaal gevoel te versterken. Uit alle deelen van Duitschland vereenigen zich deelnemers aan het groote feest van de sociëteit voor gymnastiek: een feest waaraan ieder tracht den meest mogelijken luister bij te zetten. De koning heeft het ontrollen vaD het duitsche driekleurige vaandel ver oorloofd, en het daarstellen van een gedenkteeken voor den duitschen patriot Jahn, als den stichter dezer instelling. De kroonprins heeft zijn leedwezen betuigd, van bij deze pleg- tigheid, in welke ook hij zoo veel belang stelt, niet tegen woordig te kunnen zijn. Dat de sedert lang voorspelde aftreding des ministers van buitenlandsche zaken von Schleinitz nog niet gevolgd is, wordt door de Neue preuss. Zeitung hieraan toegeschreven dat, ofschoon de kabinetsorde dienaangaande en tot zijne vervanging door graaf Bernstorff reeds drie weken geleden geteekend is, in het besluit tot uitvaardiging daarvan deze latere wijziging is gekomen, dat de minister nog gedu rende zijn tegenwoordig verlof en tot het midden der maand september in betrekking blijven en het ambt dan aan zijnen opvolger overdragen zal. De reden hiervan is, dat dc graaf Bernstorff'zijne ambtsbekleeding niet met een langdurig ver lof wil aanvangen en bovendien den wensch koestert om na het gebruik der baden te Karlsbad andermaal naar Londen terug te keeren, hetwelk met de diplomatieke vormen in strijd zou zijn, indien hij minister was. Frankrijk. De koning van Zweden en zijn broeder zijn dingsdag te Pavijs aangekomen en, volgens den Moniteur, door den keizer zeer hartelijk ontvangen. Ter eere dezer vorstelijke personen zal er vrijdag eene revue in het veld van Mars worden gehou den. De keizerin is even voor de aankomst dezer gasten op reis gegaan naar Eaux-Bonnes. Dit kon de aandacht natuur lijk niet ontgaan, en men schrijft het plotseling vertrek der keizerin van St. Cloud daaraan toe dat de koningin van Zwe den zich in de nabijheid der fransche grenzen ophoudt en haren gemaal niet vergezelt. Het negentiende deel der Geschiedenis van het consu laat en het keizerrijk is thans, ten getale van 5Ü,UDÜ exempla ren, afgedrukt; de heer Thiers ontwikkelt daarin eene vrij onverwachte steil.ng; volgens hem zou keizer Napoleon van het eiland Elba zijn teruggekeerd, opregtelijk bekeerd tot de vrijheid, maar hij had het gezag zoodanig gebruikt eu mis bruikt, dat Frankrijken de wereld weigerden aan zijne bekee ring te gelooven. Prins Murat heeft zijn ontslag ingediend als grootmees ter nationaal van de orde der vrijmetselaren in Frankrijk. De bekende pater Ventura is dezer dagenin deu ouder dom van 69 jaren te Versailles overleden. Ilij heeft den aldaar gevestigden bisschoj) tot universeel erfgenaam gemaakt. Naar men zegt, was de tegenwoordige superieur zijner orde opzet telijk uit Rorue derwaarts gekomen, om hem den pauselijken zegen te brengen eu tevens uit zijne nalatenschap eenige pa pieren op te eischen, betreffende verschillende politieke zaken, waarin Ventura tijdens de jaren 18-46 tot L849 persoonlijk betrokken was. Pater Ventura werd den 8 december 1792 te Palermo geboren en was de zoon van den lieer Ventura, baron van Raulica, en Catharina Gatinelli. Hij volbragt zjne stu diën op zijn 15de jaar en trad in het colleg.e der Jesuitenordc, waar hem later de leerstoel der retbonca werd toevertrouwd. Eerst later ontving hij de pnesterwijing en ging hij over tot de orde der Theatijuen, tot welker herstelling hij bijdroeg, en werd secretaris-generaal dier orde. Hij lueld briefwisseling met den kardinaal de Bonald en den heer de Lamennais, ver wierf zich door zijne lijkrede op paus Pius Vil den bijnaam van den italiaanschen Bossuet, en zijn boek over den invloed den !6de eeuw, werd beschouwd als de tegenhanger van de „Histoire des variations," den hoofdarbeid van den bisschop van Meaux. In 1824 tot generaal van de orde der Theatijnen benoemd, vestigde pater Ventura zich te Rome. Hij schreef toen artikelen in het Journal ecclësiastique. Het was door zijn invloed dat de paus werd verzoend met den lieerde Chateau briand, ambassadeur van Frankrijk. Daar luj blootgesteld was aan allerlei hevige aanvallen, verliet hij het pauselijke hof, om zich geheel aan de studie te wijden. Het was toen dat hij zijn groot werk: Les beaute's de la foi in het licht gaf. Bij de verheffing vau Pius IX tot den pauselijken stoel, speelde pater Ventura eene politieke rol en verwierf hij zich groote popularieteit. Evenwel weigerde hij op te treden als afge vaardigde in het romeinsche parlement. Hij wilde eene itali aansche confederatie grondvesten. Deu4 mei 184S verliet hij Rome en vestigde zich eerst te Montpellier, vervolgens te Pavijs, waar zijne predikatiën, de menigte naar de Magdalena. kerk en die van Saint Louis d'Autin deden stroomen. Hij heeft onderscheidene werken inde fransche taal uitgegeven, en leefde sedert eenige jaren iii afzondering te Versailles. Turkye. Er is eene wijziging van het ministerie tot stand gekomen waarvan de aanleiding niet volkomen bekend is, maar zeker voor een groot deel moet geweten worden aan de intriges van den groot-vizier om de hervormingen tegen te gaan. De vijandelijkheden tegen Montenegro zullen weldra een begin nemen. De porte heeft Omer-pacha gemagtigd den strijd aan te vangen. Italië. De berigten uit Napels luiden in de laatste dagen gun stiger. Op verschillende plaatsen zijn de roovers geslagen, omringd of gevangen genomen, terwijl eeuige hunner aan voerders gefusilleerd zijn. Als een gevolg dier operatien, hebben zich eenige reactionnaire benden vrijwillig aan de regeringstroepen overgegeven. Zij hebben geen verderen tegenstand willen wagen, daar de strafwet streng zal worden toegepast op hen, die met de wapens in de hand gevangen worden genomen. Te Napels zelf schijnt de gerustheid ook merkelijk toegenomen te zijn. De krachtige maatregelen van generaal Cialdini vinden er algemeen goedkeuring. Het officieel dagblad zegt dat aangezien de opeubare inschrijvingen voor de nieuwe leening met een milliard nomi naal kapitaal het gevraagde bedrag hebben overschreden, en iu afwachting dat het bestuur der schatkist de definitieve ver- ring der inschrijvingen zal hebben vastgesteld, de

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3