MIDDEL BURGSCHE COURANT. r 96. Zaturdag 1861. 10 Augustus. *o0 V ooks ;M W'KM liS&t?' Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren tea S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Edilie van vrijdag avond 8 ure. SinrtÉttlcmösd)£ tijïmttjcn. Middelburg O augustus. Woensdag avond gaf het muziekkorps der veldartillerie, te Utrecht in garnizoen, onder directie van den kapelmeester F. Rudersdorff, alhier een concert in het schuttershof De edele handboog. Het concert was zeer drukbezocht; omstreeks 1000 personen zullen er tegenwoordig geweest zijn. De muziek voldeed uitmuntend. Een tweede concert tegen den volgen den avond aangekondigd heeft, uit hoofde van het zeer ongun stige weder, geen voortgang gehad. liet muziekkorps bragt echter nog eene serenade aan den heer mr. G. N. de Stoppe laar eene hulde die zeker al de deelhebbers in de zomercon- certen ten volle verdiend zullen achten. Terwijl schipper van Maaren heden ochtend aan de Oost punt alhier bezig was met het laden van suiker, geraakte het zoogenaamde hakentouw rond zijn been, zoo dat hij zijn evenwigt verloor en van den wal op het zwaard van het schip viel, waarbij het hoofd zwaar beleedigd is. Hij is onmiddel lijk naar zijne woning overgebragt en verkeert in zorgwek kend en toestand. Z. M. de koning zal zich den 15 dezer weder voor eenigen tijd naar het Loo begeven. Men verneemt dat H. M. de koningin in de volgende maand uit de residentie zich naar Stuttgart zal begeven. Dingsdag werd te Arnhem de jaarlijksche vergadering ge houden van de broederschap van notarissen in Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. J. C. Biesman Simons, van Amsterdam. Ruim 150 leden uit alle oorden van het land woonden deze vergadering bij, terwijl nog bijna 100 vertegen woordigd werden. Men schrijft uit Nijmegen, 5 dezer, aan de Arnh. courant: Het vijfde nationale zangersfeest is alhier weder met oud nijmeegsche vrolijkheid en ongedwongenheid gevierd. De feestvreugde was algemeen. Het weder liet zich eergiste ren niet bijzonder gunstig aanzien, doch de optogt, volgens het programma ten vijf ure door de verschillende straten gehouden, is in de beste orde afgeloopen. Bij de gezamenlijke uitvoering der liedertafels, eergisteren avond, was de tent gepropt vol met toehoorders, en heeft alles tot ouderling genoegen bijgedragen. Indien wij het zouden wagen bijzon derheden op te teekenen, dan zou het vooral de tenor solo en de bassist solo (bovenal in het zoo eenvoudige maar gevoel volle houthakkerslied) zijn, die met de grootste bewijzen van goedkeuring hunne talenten ten toon1 spreidden. Na den afloop dezer uitvoering ten elf ure begaf zich de groote schare over de brug naar het Valkhof, dat met onderscheidene buf fetten voorzien was, alwaar onder het genot der heerlijke muziek van het pruissische infanterie-regement tot laat in den nacht feest werd gevierd. Was de opgewondenheid zaturdag reeds groot, gisteren steeg zij ten top. De matine'e musieale op het Valkhof was druk bezocht, en 's avonds was de tent te klein, om de toe hoorders te bevatten. Alle liedertafels oogstten de grootste tevredenheid, 's Hertogenbosch en Amsterdam den hoogsten lof in, en herhaalde malen woest aan het roepen naar da capo worden gehoor gegeven. De directeuren Heinze en Boers ontvingen lauwerkransen. Even als de eerste avond, werd ook de tweede geëindigd met ons volkslied, onder het juichen der menigte en het daveren van het geschut. Het bal dat ten twaalf ure geopend werd, duurde tot laat in den nacht en was zeer geanimeerd. Het Valkhof, alwaar zich het muziek van het le regiment infanterie liet hooren, was schitterend verlicht. Gisteren mo' gen te tien ure hebben de verschillende lieder tafels medegewerkt aan het uitvoeren van Heinzes misse in D. voor mannenstemmen, onder leiding van den componist uit de Predikheeren-kerk. Tot directeuren van hetvolgende zangersfeest dat te Amster dam zal worden gehouden zijn benoemd de heeren Richard IIol en Collin, directeuren van de liedertafels Amstels man nenkoor en Eufonia, Men verneemt, dat bij de regering het voornemen bestaat, om bij de telegrafie voortaan geen leerlingen meer aan te stellen, gelijk zulks tot nu toe het geval is, maar, bij de groote opgewektheid van jonge lieden voor dit vak, gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldiging, bij wijze van surnu merair, en dat daartegenover de bezoldigingen der telegra fisten verhooging zullen ondergaan. Blijkens een berigt van Zr. Ms. consul-generaal te Antwer pen, zijn gedurende het eerste halfjaar van 1861 aldaar aange komen 1113 schepen, metende 258,132 tonnen, tegen 1313 schepen, metende 262,483 tonnen, gedurende het zelfde tijd vak van I860; terwijl uitzeilder IQ'2?^chepen(30Gin ballast), tegen 1407 schepen (456 in ballast) in I860. Onder de aangekomene bevonden zich 63 nederlandsche schepen, metende 4851 lasten, tegen 08, metende 4S12 lasten, in 1860. Al deze schepen kwamen met lading uit vreemde havens. Onder de uitgezeilde schepen waren 85 nederlandsche, metende 6372 lasten, waarvan 17 in ballast, metende 1448 lasten; tegen 101 schepen, metende 6491 lasten, waarvan in ballast 28, metende 2211 lasten, in 1860. Van deze schepen vertrokken 5 in ballast naar Nederland, 2 op avontuur en de overige naar vreemde havens. Vijf vreemde schepen kwamen in ballast uit nederlandsche havens te Antwerpen aan. Door het nederlandsche loodswezen werden afgeloodsd 87 nederlandsche en 64 vreemde schepen, te zamen 151 schepen, tegen 171 in de zes eerste maanden van 1860. Het getal der van Antwerpen vertrokken landverhuizers bedroeg gedurende het zelfde tijdvak 139S met 18 schepen, tegen 1368 met 13 schepen in 1860. Staatscourant Voor den spoorweg van Almelo langs Oldenzaal naar de Hanoversche grenzen, is door den gemeenteraad dier stad in- geteekend voor f 50,000, en door partikulieren voor f100.000, dat is te zamen f 150.000. Een krachtig bewijs van het belang dat ingezetenen stellen in het verkrijgen van eene verbin dingslijn langs Oldenzaal met andere spoorwegen. De echtgenoot van den beroemden Noord-Amerikaansclien dichter Longfellow is, bij het digtzegelen van een brief, door een droppel brandend lak, die op haar gewaad viel, in brand geraakten dien ten gevolge spoedig overleden. Haar echtge noot, die haar trachtte te redden, heeft mede zeer belang rijke brandwonden hekomen. De uitspraak bij de lijkschouwing van deze dame was, „dat zij in het leven had kunnen behouden worden, wanneer zij geen crinoline had gedragen." Het staal verhinderde liet gewone middel van uitdooving door een of ander kleed om het lijf te rollen, terwijl het daarenboven gloeijend werd en de ruimte van het kleed speling aan de vlam gaf. Eer men door lossnijden hulp kon aanbrengen, had de vlam doodelijke won den veroorzaakt. De fransche dichter Victor Iiugo is woensdag te Haarlem aangekomen. Volgens een correspondent te Turyn van L'inde'pendance beige zal, nu het koningrijk Italië door Nederland erkend is, waarschijnlijk de markies Pepoli als buitengewoon gezant naar 's Hage gezonden worden. ICenoemiugcu en besluiten. marine. Pensioen verleend, ad f 1000 'sjaars, aan den ge wezen pakhuismeester van levensmiddelen en kleeding der marine J. Tersteeg, ter zake van langdurige dienst. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te "Wijhe, de heer G. R. A. J. van Hasselt, thans te Hardinxveld. consulaten. Aangesteld door den nederlandschen con sul-generaal te Londen tot zijnen vice-consul te Cardiff, de lieer E. G'. Downing. Kerk- en school nieuws. Bij den kerkeraad der gereformeerde gemeente Onder het kruis alhier, is het berigt ontvangen dat de heer M. Keule- mans, predikant bij die gemeente te Zwartsluis, het beroep herwaarts heeft aangenomen. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier ter verkoop aangeboden de navolgende perceelenf. Een huis en erve in den Langendelft, wijkB no. 138, verkocht voor f1750. II. Een dito in de Korte Bree- straat, wijk O no. 166, opgehouden. Thermonie terstand. 7 aug. 's av. II u. 64 gr. 8 's morg. 7 U. 64 'smidd. 1 u. 65 's av. 11 u. 66 gr. 9 's morg. 7 u. 64 's midd. 1 u. 70 gr. Staten generaal. eerste kamer. Zitting van donderdag 8 augustus. De kamer kwam heden weder bijeen en kreeg kennis dat vele missives, boekwerken enz. ingekomen waren. Van de tweede kamer zijn de wetsontwerpen betrekkelijk de militie en den afkoop van den Stadertol, alsmede andere van onder geschikt belang, ingekomen. Bij loting vernieuwde de kamer de zamenstelling barer afdeelingen, waarna zij uiteen ging. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 7 augustus. Voorzitter de heer BijJeveld van Serooskevke. Afwezig de heeren Sifflé, Caland, Dam me en Verbrugge. Nadat de notulen der vorige zitting zijn voorgelezen en goedgekeurd, herinnert de voorzitter dat aanhangig is geble ven het in de vorige zitting ingekomen rekwest van H. J. van de Kamer comp., om nog 157 ii ellen gronds in erfpacht te mogen hebben. Bij raadsbesluit van den 7 mei jl. was dit reeds toegestaan, doch later weder ingetrokken omdat adres santen dien grond toen niet meer noodig hadden. De beslis- singhierop was aangehouden, omdat het niet zeker was dat de regterlijke autorisatie voor den verkoop aan L. Bakker van het perceel van wijlen J.Regeur zou verleend worden. Nu echter is eene kennisgeving ingekomen van den notarisP. van de Graft, dat de regtbank heeft goedgekeurd den verkoop van voornoemd perceel aan L. Bakker, in deze handelende voor de firma H. J. van de Kamer comp. Alsnu wordt besloten aan de adressanten hun verzoek in te willigen en hun degevraagde 157 CH5 ellen gronds voor den tijd van 75 jaren, ad f7,85 's jaars, af te staan. De voorzitter zegt dat hij om het spoed eischende der zaak reeds eene concept-resolutie, ter goedkeuring van gedeputeer de staten dezer provincie, heeft doen opmaken. Deze wordt na voorlezing goedgekeurd, terwijl de verdere regeling en uitvoering aan burgemeester en wethouders wordtopgedragen. Wordt gelezen een bij burgemeester en wethouders ingeko men brief van het burgerlijk armbestuur, houdende voord ragt voor een gemeente-geneesheer, ter vervulling der ontstane vacature door het vertrek van den heer S. Sr. Coronel, en voortdurende door het bedanken van den in diens plaats benoemden heer II. L. Braam, med. doctor te Ross urn. De gedane oproepingen zijn, volgens dien brief, niet met gewenscht gevolg bekroond. Alleen de heer II. de Brieder, med. doctor te Utrecht (reeds bij de vorige voordragtge noemd) is als sollicitant opgekomen. Bij een tweede schrijven is echter ook voorgedragen de heer S. Memeling, med. doctor te Maartensdijk (provincie Utrecht), omtrent wien nadere inlichtingen van de provinciale geneeskundige commissie te Utrecht worden ingewacht. De voorzitter stelt, namens burgemeester en wethouders, voor, de deliberaticn aan te houden tot dat die inlichtingen zullen zijn verstrekt; waartoe wordt besloten. Namens burgemeester en wethouders wordt overgelegd de staat van aangevraagde restitutien in den hoofdelijken omslag met bijgaande stukken die voor de leden ter inzage worden nedergelegd. Door burgemeester en wethouders is nog over- legging van stukken verzocht van hen die tot hiertoe in gebre ke bleven die in te leveren, waarom de deliberaticn tot zoo lang worden aangehouden. Aan de orde is de deliberatie bij resumtie over liet in de vorige zitting door burgemeester en wethouders uitgebragt rapport omtrent het, in de zitting van 7 mei jl. ingediend rekwest van J. Hootsraan, koopman in telhout. Adressant verzoekt daarin wijziging van art. 11 van het besluit tot hef fing van plaatselijke belastingen op voorwerpen van verbruik, zoodanig dat de belasting op telhout tot op de helft mogt worden verminderd terwijl de conclusie van het rapport strekt tot afwijzing van het rekwest (zie de nommers dezer courant van 9 mei en 27 julij). De heer Fokker wenscht deze zaak aanhangig te doen blij ven, aangezien hij nog geene inzage heeft kunnen nemen van het rapport. De heeren Lantsheer en van Deinse ondersteu nen dit voorstel. In omvraag gebragt wordt het echter met meerderheid van stemmen verworpen. Daarna stelt de voorzitter voor zich met de conclusie van het rapport van burgemeester en wethouders te vereenigen, waar toe met 12 tegen 1 stem (die van den heer Fokker) wordt be sloten. Alsnu komt in behandeling het in de zitting vanl9junij jl. voorgelezen rekwest van M. Fransen wed. Crucq, houdende verzoekaom hare op 31 december 1862 ten einde loopende pacht van een gedeelte der Oude Arne en dijk onderhands te i mogen verlengen tot eene verhoogde pachtsom van f300 in plaats van f 175. ook reeds voor het jaar 1S62, en A onthef fing van hare verpligting om het tegenwoordige bouwland tot I weiland te moeten maken, tot ultimo december 1S62. j In de zelfde zitting was reeds rapport ingekomen van den gemeente-bouwmeester, waarbij gunstig werd geadviseerd omtrent de inwilliging van liet tweeledig verzoek, namelijk de vergunning om het land tot het eind der tegenwoordige

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1