MIDDEL BURGSCHE COUïfAN T. 'N°' 94. Dingsdag 1861. 6 Augustus. örnncnUxnösdjc tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. D,e abonnementsprijs per drie maaiiden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 5 augustus. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanstaande, '«namid dags ten e'én ure, weder eene openbare zitting houden, waarin de navolgende zaken zullen worden behandeld voorstel vacature hoofdonderwijzer bij de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens; missive van het burgerlijk armbestuur, vacature gemeente-geneesheer; adres Van de Kamer comp.uitgifte in erfpacht van ge meentegrond. Vrijdag avond, na een dag van zeer drukkende tempera tuur, ontlastte de lucht zich boven een gedeelte van dit eiland in hevigen plasregen, vergezeld van een windvlaag die slechts kort aanhield inaar hevig woedde. Op den straatweg tusschen Oostkapelle en Serooskerke werden onderscheidene hoornen ontworteld. Ook zijn er op enkele plaatsen groote hagel- steenen gevallen. Men meldt ons uit 's Gravenhage, dd. 4 augustus „Eergisteren heeft de nederlandsche regering koning Victor Emmanuel als koning van Italië erkend en wel, indien ik goed onderrigt ben, onmiddellijk na de terugkomst van Z. M. 'den koning van het Loo. Nadat ik de discretie een paar dagen bewaard heb. zoo dat het. hof van Turin behoorlijk van dit feit kan kennis dragen, deel ik het u mede en doet het mij genoe gen op deze wijze de juistheid mijner vroegere berigten te kunnen handhaven, vooreerst dat de erkenning in principe was vastgesteld, en ten andere dat zij waarschijnlijk plaats zou vinden „wanneer onze vertegenwoordigers de discussien over de militievvet in de mirtenboschjes van Italië of tusschen de wijnbergen van den Rijn zouden zijn gaan vergeten." De 's Gravenlmagsche nieuwsbode verwierp zulk eene ..insinua tie," gelijk lnj het noemde, wel verre, maar uwe lezers zien dat mijne „insinuatie" nog al op deugdelijke gronden rustte, en het haagsche blad hij zijne tegenspraak niet bijzonder goed was ingelicht. „Volgens loopende geruchten voor welke ik echter niet insta zou de heer de Bordes, secretaris van de commissie voor den aanleg der spoorwegen, bestemd zijn om èn in dat collegie èn in den raad van toezigt op de spoorwegen als lid op te treden ter vervanging van den tot gouverneur-generaal benoemden heer Sloet van de Beele. In zijne betrekking van secretaris zou hij, volgens die zelfde geruchten, vervangen worden door den advokaat Iiubrecht uit Rotterdam." LI. woensdag is te Londen door de Maatschappij tot land aanwinning in Nederland, eene algemeene vergadering ge houden, waarin mededeeling werd gedaan van den inhoud der overeenkomst met de nederlandsche regering getroffen, omtrent de indijkingen in deOoster-Seheideen der daarmede in verband staande werken. Bij het departement van financiën is ontvangen een offi cieel berigt van de britsche post-administratie, waaruit blijkt, dat tot de herstelling der opgeheven tweede maandelijksche brievenmaal naar Singapore, Penang en China besloten is, en dat zulks spoedig voortgang zal hebben. Als een gevolg van dezen maatregel kan ook de heropening van de tweede gele genheid tot verzending uit dit rijk naar Nederlandsch lndie nog in den loop dezer maand worden te gemoetgezien. Indien de vroeger bepaalde dagen van expeditie of andere daartoe betrekkelijke voorschriften eenige wijziging mogten onder gaan, zal dit nader ter algemeene kennis worden gebragt. Staatscourant Z. M. de koning beeft aan den tegenwoordigen kapelmees ter van het regeuient grenadiers en jagers, F. Dunkier, den titel verleend van directeur der muziek en die betrekking invang gelijkgesteld aan dien van 2en luitenant. De heer Dunkier zal liet distinctief van dien rang dragen, alleen met deze wijziging dat op het blad der epauletten een van zilver draad geborduurd versiersel (het zinnebeeld der toonkunst) zal worden aangetroffen. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Neder landsch Indie, mr. L. A.J.W. baron Sloet van de Beele, heeft den 24 jul ij 11. eenige wetenschappelijke rijks-instellin gen te Leiden bezocht, met het bepaalde oogmerk, om door eene nadere kennismaking met haren staat,inrigting en behoef- ten, bij zijne komst in Nederlandsch lndie, de belangen daar van te beter te kunnen voorstaan.' Daaronder behooren de j museums voor natuurlijke historie en oudbeden en de akade- mische tuin. Deblijken van wetenschappelijke belangstelling bij die gelegenheid door hem gegeven, worden door de opzig- ters dier instellingen op hoogen prijs geschat; zij zagen daarin hun vertrouwen bevestigd, dat onder zijn bestuur vooral ook de wetenschappelijke schatten onzer koloniën meer ontgon nen en aan de belangen en den roem van het vaderland dienstbaar zullen gemaakt worden. {Algen, kunst- en letterbode.) Te Utrecht had vrijdag in het gebouw voor kunsten en wetenschappen de uitreiking plaats van de gouden medailles aan de bekroonde schilders, en wel 2 van rijkswege en 3 van wege die gemeente. Nadat door den heer mr. W.J.Roijaards van den Ham, als voorzitter der commissie voor de tentoonstel ling, het doel der bijeenkomst met een kort woord was herin nerd, werden de medailles door den burgemeester, namens den minister van binnenlandsche zaken en voorts nog van wege het stedelijk bestuur, met eene gepaste toespraak uitgereikt aan de heeren J. H. L. de Haas, Maris ten Kate, A. Mollin- ger. Bij absentie van de heeren II. A. van Trigt (van Dor drecht) en T. Schmitson (te Rotne) zijn de hun toegekende medailles ter hunner beschikking gesteld. Hierna vatte mr. Roijaards wederom het woord op, ten einde aan de leden van de j 111*3" den dank der commissie te betuigen voor de uitstekende wijze, waarop zij de moeijelijke en belangrijke taak hadden volbragt, zoomede aan het stede lijk bestuur voor de betoonde belangstelling, terwijl hij de bekroonden geluk wenschte met de hun ten deel gevallen onderscheiding en hen krachtig aanspoorde op den zoo gelukkig ingeslagen weg tot roem van Neêrlands school voort te gaan. Uit Deventer wordt het volgende gemeld Men verneemt, dat het hoofd-comitc van nederlandsche vrouwen, tot aanbieding van een gedenkteeken aan Z. M den koning, dooreen vleijend kabinetschrijven van den 29 j ui ij bet berigt heeft out\ angen, dat de koning het aangebo den gedenkteeken volgaarne aanneemt; dat liet echter Z. M. aangenaam zoude zijn liet gedenkteeken, in plaats van in het Park op het Loo, geplaatst te zien te Soestdijk, waar reeds andere herinneringen bestaan, door het volk aan's konings doorluchtigen en glorierijken vader geschonken, terwijl H. M. de koningin-weduwe met de meeste bereidwilligheid daartoe hare toestemming heeft verleend. Naar men verneemt, zal de inspecteur voor de industrie bij het ministerie van binnenlandsche zaken in Belgie, op last van zijn gouvernement, zich naar Haarlem begeven, ten einde de aldaar geopende algemeene tentoonstelling van nijverheid te zien. Die tentoonstelling blij ft voorloopig geopend tot IS augustus. De verzameling voorwerpen betreffende de geologie, thans in het paviljoen te Haarlem bewaard, zal als eene nieuwe afdeeling van 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden, derwaarts worden overgebragt. De heer dr. W. C. H. Stariug zal als conservator met het toezigt over deze afdeeling worden belast. Men schrijft uit Nijmegen 2 dezer Gisteren avond ten 9 ure en heden zij 11 afwisselend alhier per stoomboot aangekomen verschillende liedertafels, vereeni- gingen en het fraaije muziekkorps van het 17e regement pruissisclie infanterie. De vereenigingen werden door de muziekkorpsen der stedelijke schutterij, en dat der infanterie door het. coinmitte' bij aankomst pleglig ontvangen, en in op- togt naar het feestgebouw begeleid, alwaar hun de eerewijn werd aangeboden. Destad heeft een zeer feestelijk aanzienvan de gemeente gebouwen en meest alle woonhuizen wappert de nationale vlag. De metselwerken aan het nieuwe dok te "Willemsoord zijn geëindigd en men is bezig met de bordessen van hardsteen te voorzien, waarna het vol water zal worden gezet. Te 's Hage is aangenomen liet inkepen of vlakken en kreosotereu van 45,000 dwarsleggers voor de staatsspoorwe gen door den directeur der maatschappij voor houtbereiding te Amsterdam, Snaters, voor f 54,873; de overige inschrijvers waren C. Mirandolle a f G4.149, P. van Limburgh f 89,500, D. de Jongh, f 90,000, G. Dekker. 89,970, J. J. van Tienho ven f 102,730 en J. Bethellde eikenhouten a 08, de greenen a 73 en de beuken a 93 cent het stuk. Benoemingen en besluiten. spoorwegen. Op verzoek eervol ontslagen uit de betrek kingen van voorzitter van den raad van toezigt op de spoor wegdiensten en lid van de commissie voor de staatsspoorwegen, mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. hooge haai) van adel. Op daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend aan mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, als lid van den hoogen raad van adel. [De vermelding van eenige benoemingen tot len luitenant bij verschillende wapenen van het leger, moeten wij wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer laten liggen.] K.erk- en schoolnienws. De heer G. L. Fruitier de Talma, beroepen Ieeraar bij de nederduitsclie hervormde gemeente te Vlissingen, is gisteren morgen als zoodanig bevestigd door zijnen ambtgenoot den heer Meerens, naar aanleiding van 1 Cor. IV; J cn 2. Des avonds deed de bevestigde zijne intredesprekende over I Cor. 123. De heer D. Chantepie de la Saussaye, vvaalsch predikant te Leiden, heeft volgens de Nieuwe rotterdamsche cou rant voor liet beroep naar de nederduitsclie hervormde gemeente te Vlissingen bedankt. Onder de belangrijke werkzaamheden,door de synode der nederlandsche hervormde kerk dezer dagen ter hand genomen, behoort de samenstelling van een reglement voor de verkiezing van kerkeraadsleden tot uitvoering van art. 13 van het algemeen reglement. Zoodanig reglement werd door haar voorloopig vastgesteld om aan de consideration der provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen onderworpen te worden. Volgens dit reglement geschiedt de verkiezing van ouder lingen en diakenen door de meerderjarige minslidmaten, voor zco verre zij niet gealimenteerd en niet gecensureerd zijn;, regtstreeks in gemeenten van niet meer dan honderd stemgeregtigden, eu in de overige door kiescollegien, terwijl evenwel aan de evengenoemde gemeenten de bevoegdheid gelaten blijft om hun regttot verkiezing van kerkeraadsleden mede door kiescollegieu uit te oefenen. De kiescollegien bestaan voor een derde uit den kerkeraad, voor twee derden uit gekozenen door de stemgeregtigdenverkiesbaar zijn alle stemgeregtigden die, daar waar liet mogelijk is, bij huur of koop voor zich of hun gezin, eene eigene plaats in de kerk bezitten, of in den kerkdijken omslag betrokken zijn. of op eene andere wijze ten behoeve van dekerk jaarlijks bijdragen. De predikantsberoeping geschiedt, behoudens regten van derden, door den kerkeraad. Marine en leger. Volgens een bij liet departement van marine ingekomen brief, is Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. P. G. Muller, op den 11 jul ij jl. in de Simonsbaai (Kaap de GoedeHoop) ten anker gekomen. Dat stoomschip had op den eersten dier maand een hevigen orkaan doorgestaan, waarbij de groote mast en de sloepen verloren gingen. De bemanning genoot, volgens dien brief, de beste gezondheid. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Julij augustus 1861. Wind. I co j I Laagste 1 a temperat. j 'a jen verschil 1 j g, met de 4» hoogste. Aanmer kingen. 281 W.t. Z. 29. W. t. N. Zw.t.Z. ZWest. Z. Z\V. ZWest. Z. ZW. 1.0 ,759.1'17.2 2.57G5.3 17-S 760.9 764.9 765.8 75S.6 760.3 12.07 11.58 11.96 10.79 9.10 14.43 9.70 bewolkt buij. 'bijna helder, heijig. ligt bewolkt, ligt bewolkt, bctrokk. heij. 'bewolkt buij. Thermometerstand 2 aug. 's av. 11 u. 62 gr. 3 "s morg. 7 u. 64 'smidd. 1 u. 67 's av. 11 u. 61 gr. 4 's morg. 7 u. 62 's midd. 1 u. 69 's av. 11 u. 60 5 's morg. 7 u. 65 's tnidd. 1 u. 80 gr. Staten generaal. KEG ERINGSVERSLAG OVER DE VERR1GT1NGEN AANGAANDE 1IET ARMBESTUUR IN 1859. Aan dit lijvige verslag, ouder dagteekening van 21 junij jl* bij de staten generaal ingezonden, ontleenen wij het volgende:

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1