MIDDELBURGSCHE COURANT. r 93. Zaturdag 3 Augustus. 1861. 53*»* KSS»*^\ GOES y) AN B Deze courant verscliijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 Ue abonnementsprijs per drie maanden is S, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent met 85 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. 2lanlicm ingingen VAN HET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Stremming van gemeenschap. Burgemeester en wethouders van Veer© tnaken bekend dat de passage over de zoogenaamde Korte brug, de derde van de Zandijksehe poort, wegens noodzakelijke herstelling aan dezelvevoor rijtuigen zal gesloten zijn van den 6 tot en met den 9 augustus a. s. Veere den 1 augustus 1861. SNIJDER, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. De Kermis te Cortgene zal gehouden worden van woensdag den 14 tot en met zaturdag den 7 augustus 1861. J. II. BIJBAU burgemeester. P. H. VAN LIS, secretaris. '$inncnlanÖ5cl]i' tijömgen. Middelburg 2 augustus. Op den 31 julij en 1 augustus had alhier voor de bevoegde commissie, het gewoon examen plaats voor gezworen land meters. Daarbij zijn geadmitteerd geworden de heeren: A. J. van Melle, te Middelburg; F. H. P. Schutz, te Hulst; A. J. Augustijn, te Heinkenszand C. Elenbaas Hz., te Brui- nisse; L. Klompe, te Dreischor, en A. Visser, te Hontenisse. De laatste vergadering van ingelanden der polders die waren opgeroepen om te beslissen omtrent hunne al of niet toetreding tot het ontworpen suatiekanaal, had jl. woens dag te Oostburg plaats. Er werd met bijna eenparige stemmen beslist om niet toe te treden, daar men meende geen genoeg zame behoefte aan eene nieuwe suatie te hebben, om daarvoor nu reeds de vereischte belangrijke bijdrage te leveren. Door dit besluit zullen 651 bunders minder in het kanaal worden opgenomen dan waarop voorloopig was gerekend. Al de overige geraadpleegde poldershebben echter besloten bij te dragen, met eene oppervlakte van omtrent 12451 bun ders, zoo dat het on twerp genoegzaraen bij val heeft verworven, en men waarschijnlijk zeer spoedig tot de werkzaamheden die de daarstelling van het kanaal moeten voorafgaan, zal kunnen overgaan. Bij de gisteren te Goes plaats gehad hebbende herstem ming voor een lid van den gemeenteraad, waren ingediend 211 biljetten; daarvan waren van onwaarde 6, zoo dat het getal geldige stemmen bedroeg 205. De heer mr. P. J. van Voorst Vader verkreeg 123 en de heer O. Verhagen S2 stera men, zoo dat eerstgemelde herkozen is. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, welke diugsdag 11. op de Hoofdplaat heeft plaats gehad, zijn 16 stemmen uitgebragt, waarvan 8 op B. J. Thomaes en 8 op C. L. Ego, zoo dat C. L. Ego, als oudste in jaren, is benoemd. Uit Hulst schrijft men ons, 31 julij Dezer dagen is in de aangrenzende gemeente Graauw, een weinig ter zijde van den weg aan den kant van een boscbje, ontdekt en daarna gercgtelijk onderzocht, het lijk van een onbekend manspersoon, hetwelk zich al in een staat van sterke ontbinding bevond. De man heeft zich waarschijnlijk door ophanging van het leven beroofd, vermits eene koord aan een tak van een boom vastgemaakt zich rond den hals bevond. Later heeft men vernomen dat dit niemand anders kan geweest zijn dan zekeren P. Crombeen, werkman, wo nende bij het dorp Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, welke persoon 14 dagen vermist, cn ook juist 14 dagen vóór de ontdekking te Hulst gezien was. De reden voor deze wan hopige daad is onbekend; echter vermoed men dat huisse- lijke omstandigheden en twist hiertoe veel zullen hebben bijgedragen. Gisteren avond is Z. M. de koning van het Loo in de resi dentie terug gekeerd. Z. M. heeft aan de nagemelde coinmissien uit de staten van Noord-Holland magtiging verleend om hare werkzaamheden na de sluiting van de zomervergadering der staten, voort te zetten, als 1. aan eene commissie belast met het onderzoeken Yan een voorstel, strekkende dat eene proef worde genomen met bet onbeplavit laten yan een gedeelte der duinen, en 2. aan eene commissie belast met het uitbrengen van een verslag omtrent het denkbeeld om een adres aan de regering in te dienen, waarbij de staten verzoeken dat wettelijke verorde ningen worden voorgedragen, ten einde tot eene eenparige heffing van gemeente-accijns op het gedistilleerd te geraken. Z. M. de koning van Beijeren met gevolg, heeft diugsdag de gemeente Leiden met een bezoek vereerd, ter bezigtiging van eenige harer wetenschappelijke inrigtingen. Z. M. heeft o. a. het museum van natuurlijke historie, het museum van oudheden eu het japansch museum von Siebold bezocht en bij die bezoeken veel belangstelling aan den dag gelegd. Met niet minder belangstelling bezocht Z. M. den akademietuin, alwaar hij, onder geleide van den hoogleeraar de Vriese, al het merkwaardige van die inrigting bezigtigde. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft weder eene aanvrage naar scheepsruimte voor hare gewone beurtbevrach ting gedaan. Deze aanvrage strekt zich uit tot schepen, laat stelijk voor of op ultimo april 1859 in gewone beurtbevrach ting binnengekomen en tot al de nieuwe schepen, die voor de eerste maal voor zoodanige bevrachting in aanmerking komen. De schepen, die regtstreeks van Nederland naar Java zullen vertrekken, moeten voor om omstreeks 10 september in eene der zeehavens zeilklaar liggen; die welke op vóóruitreis zijn, moeten voor of op den 10 januarij 1S62 te Batavia ter beschik king der factorij zijn. Aanbiedingen worden ingewacht ten kantore van de Neder landsche handelmaatschappij, voor of op 6 en bi j de agenten voor of op 5 dezer. De hooge raad heeft verworpen de voorziening in cassatie van dr. J. W. de Man, tegen een arrest van het hof in Zuid- Holland, waarbij hij, terzake van hoon aan een magistraat persoon in de uitoefening van zijne functien, in eene raads vergadering van Oud-Beijerland (den burgemeester namelijk) tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijf dagen is veroor deeld. De bijeenkomst der nederlandsche liedertafels te Nijmegen zou heden aanvangen en tot aanstaanden dingsdag duren. De burgerij is door het gemeentebestuur uitgenoodigd, door alle gepaste middelen van hare belangstelling in dat feest te doen blijken en daarbij Nederlands vlag en wimpel aan de wonin gen voor te hangen. Op de maandag te Voorschoten gehouden paardenmarkt waren ongeveer 7Ü0 paarden aan de lijn geplaatst. Er werden tegen veler verwachting voor buitenlandsche rekening weinig zaken gedaan en, hoewel de goede hoedanigheid der meeste paarden moet erkend worden, er kwam niet dan tegen het einde der markt eenige levendigheid in den handel. Ofschoon het aantal belangstellenden groot was, verschilde dit, ondanks het fraaije weder, in het oog loopend met andere jaren. Leidsche courant Men schrijft uit MeppelMisschien heeft zelden de jagt zoo veel waterwild aangeboden, als thans het geval isde jagers keeren des avonds met groote vrachten wild, bepaalde lijk eendvogels, verheugd huiswaarts, welke dan ook voor slechts 25 cent per stuk verkocht wordenze worden druk en bij groote partijen in den handel gebragt en naar Holland verzonden. In het Journal d'agriculture wordt een middel aangegeven tot wering der aardappel-ziekte, dat in Frankrijk sedert geruimen tijd goede uitkomsten heeft opgeleverd. Men be mest namelijk het land met schapenmest en in den bloeitijd laat men het 3 a 4 weken door schapen beweiden en wel in het eerst dagelijks e'én en vervolgens een half uur per dag, wel toeziende, dat de schapen over het geheele stuk land wor den gedreven. Men berekent, dat op die wijze 100 schapen een stuk land van 4 bunders grootte geheel van ziekte kunnen bevrijden. Een landbouwer te Malignes behandelde vijfjaren achtereen zijne te veld staande aardappelvrucht op genoemde wijze eu verkreeg steeds een goeden oogst gezonde aardappe len. Het jaar daaraanvolgende (1860) liet hij het eerst weder na, tnaar kreeg weer de gewone ziekten en oogstte eene aan merkelijke hoeveelheid aangetaste en onbruikbare aardappe len. Nog andere landbouwers hebben de zelfde methode met goed gevolg aangewend, en waar men geene gelegenheid heeft tot het laten beweiden, wordt toch steeds het bemesten met schapenmest sterk aanbevolen. De tijd, noord-hollandsche courant,neemt een artikel over uit The catholic press van Liverpool, volgens hetwelk konin gin Victoria de katholieke godsdienst omhelsd heeft. De tijd voegt bij die mededeeling hetvolgende: „Het is onsonbekend of hetblad al of niet goed is ingelicht. Zeker is het intusschen dat het gerucht der bekeering van de koningin sedert gerui men tijd in Engeland rondloopt, en de groote londensche bladen zorgvuldig vermijden er ook maar met een enkel woord van te gewagen." Uit Amsterdam schrijft men ons, 30 julij Het is zomer en dan is het gewoonlijk in Amsterdam stil, althans er gebeurt dan weinig, wat merkwaardig genoeg is om in een dagblad van eene andere plaats te worden opgenomen. Het is waar, de voorstellingen van mevrouw Ristori hadden wel verdiend, al ware het alleen om het vreemdsoortige der vertooningen (eene italiaansche trage'dienneflie fransch spreekt) in uw blad te worden behandeldte meer daar ge reeds vroeger over die metamorphose een oordeel hebt uitge sproken dat ik volkomen bevestigd heb gevonden, fk was stellig van plan geweest u daarover te onderhouden, maar ziet, ik wilde ook de voorstelling der Macbeth (dat merkwaardige drama der ontwikkeling van menschelijke misdaden) eerst zien en onverwachts werd ik verhinderd, en doordien ik te veel had willen geven, gaf ik niets. Het is nu het oogenblik niet om op de „Beatrix ou la madonne de i'art" terug te komen. Vergun mij veeleer andere plaatsen te bezoeken, waar men alhier het surrogaat moet vinden voor het heerlijk buitenleven, en eens den blik geslagen naar het Park. naar den zoölogischen tuin, naar den hortus botanicus, naar het tolhuis, naar den Am stel. Wie zich herinnert, hoe onze plantage in vroegere jaren niet anders was als eene verzameling van regte, vrij breede lanen, langs rijen van redelijk goede en armoedige woningen, en wie thans dat oord van uitspanning bezoekt, hij zal wel is waar nog veel vinden wat verbeterd worden kan en moet, maar een zucht tot, ja een aanvang van verbetering zal hij tevens waarnemen. Er heerscht niet meer die zucht van om heining eu ommuring (excusez le mot); hier en daar zijn de onvriendelijke schuttingen om de tuinen verwisseld met be vallig. doorzigtig ijzerwerk. Waaruit is die verbetering ont staan Zoo als gewoonlijk, niet alleen uit het begrip van het waarlijk smaakvolle, neen, bijzondere aanleidingen moesten eerst eeu handje helpen. Daar werd een dierentuin in de plan tage opgerigt, en, als wilde men die uitsluitend voor degeleer den inrigten, gaf men er den statigen titel aan van „Natura artis magistra." Evenwel, en dat was wel heel gelukkig, lieten de beschaafde, maar niet geleerde burgers zich door dat latijn volstrekt niet afschrikken, want weldra werd de tuin te klein, en (opdat men geen al te hoog idee van onze hoofdstad krijge) dat niet al die amsterdammers geleerd waren, bleek daaruit dat vrij algemeen de zoölogische tuin den zonderlingen titel van „Artis" (zoo wat het tegendeel van hetgeen men meende) verkreeg, louter omdat dit woord in het midden boven de deur stond, en dus het meest in betoog viel. Intusschen moest men steeds meer terrein hebben, eu men deed aanvraag bij de stads regering om er lanen van de plantage bij te mogen trekken. Nagenoeg ter zelfder tijd had de ondernemende J. Eduard Stumpff het nouten gebouw en den tuin gekocht, waar vroeger van der Brugh kleine tooneelvoorstellingen gaf, of Zoutman, Nieuwenhuizen of andere beroemde mannen glorierijk in de lucht liet vliegen. Stumpff bouwde een fiksche muziekzaal, in plaats van het oude vermolmde huis, maakte van de wan delpaden een breeden aanleg, waarover hij in smaakvolle bogen het gaslicht op bloemen en dames vallen liet. Het natuurlijke gevolg van al deze verfraaijingen was echter dat ook dit terrein te klein werd en ook hij zich tot het stads bestuur rigtte om de publieke wandelpaden van het Park bij de zijne te mogen voegen. Het stedelijk bestuur geraakte daardoor eenigzins in een labyrinth. Het wilde inrigtingen als 'leze beide zoo gaarne in de hand werken, omdat liet te regt begreep dat Amsterdam daar door gebaat moest worden, maar aan den anderen kant was het moeijelijk om de publieke wandelingen aan particu liere ondernemingen en sociëteiten af te staan. Men besloot om de verzoeken in te willigen, doch met de bepaling dat men gehouden zou zijn de afsluitingen zóó te maken, dat het publiek het gezigt op de tuinen behield. De maatregel was wijs, want iedereen won er bij. Nu eenmaal het ijs was gebroken, volgden ook anderen dit loffelijke voorbeeld. Er moest echter nog eene aanleiding bij komen, ora op het zelfde voetspoor tot eene grootere ver betering te geraken.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1