nenbeoordeelen. De étagère metfleschjeseaudeZélande, van sierlijke étiquetten voorzien, doet zich goed voor, doch gaarne zouden wij in de gelegenheid zijn geweest het ook als een aangenaam reukwerk aan te bevelen, hetgeen wij niet doen kunnen omdat alleen zien geoorloofd en aanraken verboden is. De ijzeren tuinstoel, a f 6, van P. Paulussen te Zierikzee (979), heeft het voordeel dat hij de eenigc is op de tentoon stelling, hetgeen men niet zeggen kan van het theeblad van A. Zevenboom te Zierikzee (985) a f30, dat geduchte concur renten heeft in andere theebladen, waaronder tot van f180 toe. Vernuftig is het werkstuk van J. van Hiele, te Zierikzee (1070), een vaatje, inhoudende negen vaatjes, welke met verschillende vloeistoffen gevuld en langs ééne kraan afgetapt kunnen worden, a f 10, dat door zijne aardige zamenstelliug en matigen prijs wel niet lang op een kooper zal behoeven te wachten. Wij komen nu in een geheel ander vak, dat der boekdruk kers en boekbinders. Daaronder vindt men van S. Ochtman jz. te Zierikzee (1181) een exemplaar van het door hem uitgegeven werk getiteld De zamenstelling en inrigting der gemeentebesturen, f 10,75; van De gebroeders Abrahams te Middelburg (1185) kantoor- en notitieboeken; van P. de Loozc te Zierikzee (1194') een psalmboek gebonden in bruin marokijn, f3,50, hetgeen goedkoop is; een dichtstukjegedrukt op porselein karton, f 4, hetgeen peperduur mag heeienen een voortdurende almanak, wiens prijs van f5 niemand anders dan billijk kan noemen, wanneer men nagaat dat hij onzen nakomelingen tot in het duizendste gelid den jaarlijksehen aankoop van een almanak bespaart. Over de gelithographieerde kaart van Zeeland door T. P. Roest te Middelburg (1211) hebben wij vroeger reeds uitvoerig gesproken. Onder deze rubriek mogen wij nog wel rangschikken de inzending van E. F. Goddefroy te Vlissingen (1302), het gebed des Heeren in vier talen, met de pen uitgevoerd, een van die werken van geduld waarvan de moeite zelden beloond wordt. Onder de kunstdraaiwerken van W. II. Muntendam te Middelburg (121-2), trekt het meest de aandacht een ivoren met zilver gemonteerd eetservies in miniatuur, van 42 stuks; het getuigt van onuitputtelijk geduld en groote vaardigheid. De inzending van de Commissie Loon voor werk, te Mid delburg 1268) trekt niet het oog van den gewonen bezoeker, maar is belangwekkend, omdat men ziet tot welken arbeid die commissie de personen, welke zich tot haar wenden, weet te bezigen. Het zijn uit geel koperkrammen, duimpjes en windhaken; uit rood koper: klinkplaatjes, getrokken nagels, spijkers, klinkboutjes enz.; uit ijzer: ringen, krammen, duimpjes enz., alles in verschillende soorten en grootten. Na dit overzigt van hetgeen de zeeuwsche industriëlen hebben ten toon gesteld, gaan wij in volgende artikelen tot de andere inzenders over. *3uitenUwï>scl)e tijïringrn. Engeland. Londen 29 julij. liet gouvernement heeft besloten het aantal geblindeerde schepen, welke voor de britsche vloot in I aanbouw zijn, nog met zes te vermeerderen en alzoo op acht- tien te brengen. Van de daarvoor vereischte som van j 2,31-0,810 ponden sterling is 250,000 p. st. door het gouverne- j ment aangevraagd en door het lagerhuis jl. vrijdag zonder hoofdelijke stemming onder gejuich bewilligd. Als reden J waarom het gouvernement de onlangs bij het budget van j marine voor deze aangelegenheid gemaakte voorziening nu reeds ontoereikend achtte, werd door de bewindslieden opge- j geven, dat de andere landen van Europa, inzonderheid j Frankrijk, het aanbouwen van schepen van die nieuwe soort krachtig voortzetten. „Dit voorstel tot vermeerdering onzer j zecmagtzeide lord Paget, de secretaris der admiraliteit geeft geene reden lot bezorgdheid voor den handelsstand. Het is niet te ontkennen, dat de geheele wereld begintgeblin- J deerde schepen te houwen. Aan het bouwen van houten linieschepen wordt bij geene zeemogendheid meer gedacht." Op de vraag, of de wedijver tusschen Engeland en Frank rijk op die wijze steeds verder zou gaan. antwoordde lord Palmerston, dat zulks aan Frankrijk te wijten was, dat Frank rijk den eersten stap op dien weg had gedaan, en dat Enge land zich door geen ander land in magt ter zee mogt laten overtreffen. Het gerucht dat lord Canning als gouverneur-generaal van Indie door lord Elgin vervangen zal worden, is. volgens The globe, niet zoo geheel uit de lucht gegrepen als sommigen wel meenen. Men wil weten dat eerstdaags met de Persia een agent van de heeren Rothschild uit New-York hier verwacht wordt met eene zending, die in verband moet staan met de onlangs doorliet congres goedgekeurde leening der Vereen igde staten, ten bedrage van 50,000,000 p. st. SSisltscSilaasd. Weenen 28 julij. Eergisteren was de zitting van het lagerhuis zeer onstuimig, en de leden der regterzijde, op drie na, ver lieten onder protest de vergadering. De aanleiding tot die stoornis der orde was de behandeling der boheemsche kwestie, toevallig en onvoorziens ter sprake gebragt bij de discussie over eene wet op de leenen. De heer Brauner, die over art. 1 het woord voorde, weidde in het breede uit over de bevoegd heid, de autonomie, de historische regten en de heiligheid der boheemsche kroon. De voorzitter achtte het noodighemte waarschuwen zich bij het aan de orde zijnde onderwerp te bepalen, cn na dit viermaal te hebben gedaan, ontnam hij den redenaar het woord. Brauner protesteerde daartegen, de reg terzijde juichte en een groot tumult ontstond. Toen werd Brauner door den voorzitter tot de orde geroepen, en dit had ten gevolge dat de boheemsche en poolsche leden opstonden en de zaal verlieten, hetgeen echter de voortzetting der verga dering niet belette. Den volgenden dag werd door den voor zitter verklaard, dat de verwijdering der regterzijde in de vorige zitting het gevolg is geweest van eene verkeerde opvat ting der door hem gesproken woorden. Na deze verklaring namen al de leden der regterzijde weder hunne plaatsen in. Sielgie. Brussel 27 julij. Het verzoek om ontslag door den burge meester en de wethouders alhier ingediend, is door den koning niet aangenomen. Fraaikrijk. Parijs 28 julij. Krachtens een dezer dagen door keizer Napoleon genomen besluit, worden de manschappen van het leger, wier diensttijd met het eind des jaars verstrijkt, reeds dadelijk uit de werkelijke dienst ontslagen en naar de reserve overgebragt. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit, waarbij aan de algemeeue maritime maatschappij, vertegenwoordigd dooi den heer Emile Pereire, concessie verleend wordt tot het in werking brengen eener postdienst tusschen Frankrijk, de Vereenigde staten en de Antilles, overeenkomstig de wet van 3 junij jl., en een besluit, waarbij aan de maatschappij der Messagarics impériales concessie verleend wordt tot het in werking brengen eener postdienst tusschen Suez en China, met vertakkingen naar het eiland Reunion en de Oost-Indi sche bezittingen van Frankrijk, Nederland en Spanje, insge lijks overeenkomstig de wet van 3 julij jl- De keizer, zoo beweert men thans, zon van voornemen veranderd zijn en Vichy heden verlaten om zich te begeven naar Fontainebleau, waarde keizerin wordt verwacht. Het bezoek van het kamp bij Chalons zou gedurende eenige dagen zijn uitgesteld. Men brengt dit in verband met mededeelin- gen, welke regtstreeks uit Baden zouden zijn ontvangen, inhoudende dat de koning van Pruissen vooreerst nog niet voornemens is om zich naar het kamp te begeven. Itfalie. Garibaldi heeft het eereburgerschap der stad Casalmag- giore, in Lombardije, ontvangen en daarvoor in het volgend schrijven aan het gemeentebestuur zijnen dank betuigd „Caprera S julij. Ik neem met erkentelijkheid het eereburgerschap van Casalinaggiore aan en ben er door getroffen. Zoo veel banden van genegenheid verbinden mij met u, dat ik u niet wil be droeven door de herinnering aan een voor allen smartelijk feit, doch dat. uwe stad door eene mannelijke onafhankelijk heid, den moed heeft gehad te veroordeelen. Iloe de zaken ook mogen loopen, wij moeten vast aaneen gesloten, naar het doel der eenheid van het vaderland streven. Wee hem, die een zandkorrel zou willen losmaken van de lagen, welke zoo veel eeuwen van lijden en moed hebben opeengehoopt. Wij moeten aaneen gesloten voornitschrij den, ik herhaal het, maar niet met gebogen hoofd, niet geknield voor hen, die de oneer van de nationale waardigheid toelaten broeders der groote of kleine natiën, maar geen slaven van wie ook. Casalinaggiore begrijpt den zin dier woorden, omdat zijue daden daarmede overeenkomen." De geruchten omtrent eene wijziging in het ministerie krijgen meer waarschijnlijkheid en het is zelfs zoo goed als zeker dat de heer Minghetti niet verscheidene zijner ambtge- nooten binnen kort zal aftreden. De heer Ricasoli zal echter in elk geval aan het hoofd van 't bestuur blijven. De bankiers hebben zoo veel voor de 150 millioenen van de leening tegen 70 50 pet. ingeschreven, dat. hunne inschrijvingen met 42 pet. hebben moeten worden verminderd. Maandag wordt de algemeene inschrijving geopend, om den 5 augustus te worden gesloten. De regering geeft een com missie-loon van pet. In berigten uit Rome wordt gemeld dat door de paus- sclijke gendarmerie op de grenzen onderscheidene personen zijn aangehouden die zich bezig hielden met het aanwerven van volk voor benden ten dienste der uiterste democratische partij. Deze partij brengt de naburige streken in beweging en tracht een inval in den romeinschen staat te bewerken. De italiaansche overheden zouden pogingen doen om dit.te belet ten. Men verzekert ook dat de fransche regering aan den paus de herbaalde verzekering heeft gegeven dat zij elke geweldadige onderneming zou te keer gaan. Portugal. In Algarbie, de zuidelijkste provincie des rijks, zijn wan ordelijkheden uitgebarsten ten gevolge van het invoeren van nieuwe belastingen. Daar zij reeds tot botsingen met de mili taire magt hebben aanleiding gegeven is er versterking van troepen heen gezonden. Amsterdam 30 julij. In de op heden alhier door de Nederlandsche handelinaat- schappij gehoudene veiling van 60,782 kranjangs suiker, is alles verkocht. Bruin tot f 1 af].], blond en grijs f a f en wit f onder de in veiling van mei 11. betaalde prijzen. graanmarkten Amsterdam 31 julij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 40-2Lijnolie op zes weken f 33 [- Axel 27 julij. Tarwe f 9,35 a f 10,25 Rogge f6,35 a f6,55; Haver f4 a 4.65; Paardeboonen f 7,10 a f 7,30; Boekweit f7.10 a f 7,30; Koolzaad f 12,60 a f 13,30. Prijzen van eJf&efen. Amsterdam 31 julij. Nederland. Ccrtilic. Werkelijke schuld 2jpct.( 63^- dito Nationale dito 3 75} dito dito dito 4 j 99 A and. Handelmaatschappij 41 133 Rusland. Oblig. 1798/1816 5* '1022 Certific. Ilope co4 1 77-\ dito dito 1855, 6de serie .5 95 dito 6 j 56 J Aand. spoorweg'195 Leening 1860 4$ j Polen. Schatkistobligatien4 Spanje. Obligatien 2 4] j-J dito binnenlandsch 3 Certific. coupons bewijzen j 5 Crediet instelling Oostenrijk. Obligatien Weener metalliek 5 4-6 dito amsterdamsche5 69 dito nationale5 54$ dito 1847/1852 2J. Bank actiën 3 .035 Belgie. Certificaten bij Rothschild 24 j 554 Portugal. Obligatien3 47 dito nieuwe3 464 Grenada, dito Venezuela.dito2\ 17§- Illinois. dito7 SS Mexico. dito3 22 Londen, 30 julij ten 12 ure. Consols 90. Weenen, 30 julij. (slotprijzcu) Metalliek 5 pet. 68.10. Parijs, 30 julij. (slotpr.) 44 pet. compt.3pet. 67,85 Prijzen¥aaeoapoas c a losbare obligataeu. Amsterdam 29 julij. Metalliek f 21,15; Napelsclie fDiverse engelsclie in £f 11,87$; Eagelsche Russen f 11S7Fransche f 56, Belgischef 56,12$; Pruissische f 31-,S7$ Spaansclie piasters f2,40; Spaansclie coupons per fr. f Hamh. Russen f 32,87$; Russische in zilveren roebels f 33,12$ Poolsche in fl. f26,87$Nationale metalliek f 29,07 jDollars f TiïuicriCiitim. •Scctijöingcn. Sedert 30 dezer zijn de reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor Antwerpen La Platagez. Crowell, Buenos Ayres; Eugenie, gez. Rozelo, SpanjeTradesmangez. lichts, Hartlepool; Laurvig, gez. Jobsen. Laurvig; Froland. gez. Jobsen, Oostzee; J. R. Reyerson, gez. Latham, New York; Celany, gez. Bradhering. Stvalsund; Soblomister, gez. Olsa, NervaUnie. gez. Parrel, LivornoUniongez. Zimmerman, Dantzig; Rhine (st.), gez. Wood, Londen. Voor Brussel bestemdCatharina Frederika, gez. Smid, Bordeaux. ffhinticlebcngtcn. De voorraad van Banca tin op ontvang-cedullen, voor de Nederlandsche handelmaatschappij, was den 31 julij te Amsterdam Rotterdam Middelburg Afgeleverd in julij, waar onder begrepen is het uit de veiling afgeleverde Nieuwe voorraad 31 julij 1860. 8,989 blokk. 3S.536 9,SS0 1861. 15,554 blokk. 29,342 14,178 Heden beviel voorspoedig van een' welgeschapen Zoon M. W. BRUYNZEEL, Echtgenoot van Wm. PELLE. Middelburg, 29 Julij 1861. Eenige algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochteu E. C. HACHMEESTER EEKHOUT. geliefde Echtgenoot van P. A. VAN DER SCHEER, Pred. Middelburg, 29 Julij 1861. Mijne geliefde Echtgenoot L. M. S. DAMAN is heden voorspoedig bevallen van een' welgeschapen Zoox. Middelburg, J. VERMAAS, den 30 Julij 1861. Algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij de treurige tijding dat onze geliefde Zoon JOHAN PIET VAN VARIK, Hofmeester aan boord van 's Rijks Schroefkorvet Vice-Admiraal Koopman, in den jeugdigen leeftijd van ruim 23 jaren in het Hospitaal te Soerabaija, den 7 Mei 11., aan de gevolgen der Bloed- discentric is overleden. Middelburg. G. B. VAN VARIK. den 30 July 1S61. A.M. VAN VARIK, geb. Magiei.se. Voor de bewijzen van vriendschapop den 30 Julij 1861, bij haren Tachtigsten Jaardag ondervonden, betuigt Me- jufvrouw D. A. KOOLHAAS, Wed. WARN AS, haren opregten dank. A A Y Iv O DIGI Y G. Uit een Vonnis, door de Arrondissements-Regtbank te Middelburg, op den 22 Mei 1861, bij verstek gewezen, geregistreerd en beteekend blijkt dat tusschen JOHANNES FREDERIK DE KAART, Timmerman en Winkelier in Ijzerwaren, wonende te Vlissingen, en zijne Huisvrouw ANNA MARIA JOSINA REDEKERmede aldaar woon achtig, Eclitschciding is uitgesproken, ter zake van Overspel, en dientengevolge het tusschen hen bestaande Huwelijk is ontbonden, mitsgaders ook de tusschen hen bestaande gemeenschap van Goederen, met al de gevolgen daaromtrent bij de wet bepaald. Waarvan bij deze", ter voldoening aan de bepalingen dei- wet, aankondiging wordt gedaan. Middelburg Voor uittreksel deugdelijk verklaard den 29 Julij 1861. door mij ondergeteekendeProcu reur, voor den Eischer.zijnde werk- Ten deze is kosteloos zaam geweest. geprocedeerd. HUBERTUS REKKER.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3