MIDDELBURGSCHE N°' 92. Donderdag 1 Augustus. 1861. NT. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze genieenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UIT GE VEES; DE GEBROEBERS ABRAHAMS. De prijs van gewone adverteHtien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij i Editie van woensdag avond 8 ure. <3innmlattÖ5el)c tijiïmgm. Middelburg 31 jvilij. De hevige onweersbuijen van de laatste dagen hebben op onderscheidene plaatsen sporen van verwoesting nagelaten. Te St. Jansteen bij Hulst is eene hofstede totaal afgebrand, waarbij ook een gedeelte van het vee is omgekomen. Te Franeker viel vrijdag eene ontlading bij het onweder voor, die zich dooreen verschrikkelij ken knal kenbaar maakte en een molen trof, zonder echter belangrijke schade aan te rig ten. Op den zelfden dag is te Zaandam een houtzaagmolen door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Hoorn is een grastnaaijer door den bliksem van het leven beroofd, terwijl twee zijner makkers werden ter aarde gewor pen. Ook sloeg de bliksem in eene boerenwoning, zonder schade te doen, en op eene andere plaats werd eene koe naast den melker gedood, terwijl deze laatste met den schrik vrij kwam. Zaturdag namiddag ten 2-ij uur brak boven Nijmegen een hevig onweder los, ten gevolge waarvan de bliksem is ingesla gen in het fraaije kasteel van den heer Hallo, genaamd Bat- Ouwe-Zete, waaraan eenige verwoestingen zijn toegebragt zonder echter brand te veroorzaken; niettegenstaande er verscheidene ambachtslieden tot het maken van toebereidse len voor het op handen zijnde feest werkzaam waren, zijn er tot een ieders verwondering gelukkig geen menschenlevens te betreuren. Aan de veldgewassen schijnt, voor zoo veel ons uit ver schillende deelen dezer provincie hekend is. door de laatste plasregens geene belangrijke schade te zijn aangerigt. Alleen de aardappelen gaan aanmerkelijk achteruit. De herinnering aan het onlangs hier gebonden muziekfeest, bij velen nog levendig, wordt op nieuw opgewekt door de uitgave van een plaat voorstellende het inwendige der koor kerk gedurende de opvoeringen. De heer Sehutzisin de waar lijk niet gemakkelijke taak om dit tafereel in teekening te brengen, in vele opzigten zeer gelukkig geslaagd, en daar ook de litografie vrij goed is uitgevallen, zal de uitgave zeker voor menigeen een welkom souvenir zijn. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Nieuw-en Sint Joosland, tus- scheu de heeren A. Timmerman en C. Willeboordse, hebben beide 10 van de 20 uitgebragte geldige stemmen bekomen. In gevolge art. 10 der gemeentewet, is C.Willeboordse, als oudste in jaren, herkozen. De hooge raad, kamer van vacantie, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie bij dearrondis- sements regtbank te Zierikzee, requirant van cassatie tegen een vonnis dier regtbank in zake P. Kanaar, veroordeeld wegens het afrijden met een diligence, niet voorzien van een ijzeren stang oj> den bak of de kap, ter bepaling der hoogte waarop de goederen mogen worden geladen. De raad heeft, met vernietiging van iiet vonnis der regtbank, alsmede van dat van het kantongeregt te Zierikzee, beiden voor zoo veel de toepassing van art. 175, no. 4, van het wetboek van strafregt en de opgelegde straf betreft, op nieuw regtdoende, het feit strafbaar verklaard, volgens art. 1 der wet van den 6 maart 181S (Staatsblad no. 12), en den gerequireerde veroordeeld tot eene geldboete van f 10 en in de kosten. De nijverheids tentoonstelling te Haarlem is inde week van 19 tot 25 j ui ij door 10103 personen bezocht. Het gezamenlijk getal der bezoekers sedert de opening bedroeg op laatstge noemden datum 10919. Voor een paar dagen is door een tuinman te Apeldoorn aan Z. M. ten geschenke aangeboden een meloen, wegende 23 halvenederlandseheponden. Z.M.heeftditgeschenk terstond aan Z. Iv. II. den prins van Oranje, in het kamp bij Milligen gezonden. Door de in dit jaar zoo buitengewoon talrijke electrische weêrverscbijnselen, en de daaruit overal en allenvege plaats gehad hebbende ongelukken, is het dat wij ons genoopt gevoelen, een eenvoudig middel bekend te maken, dat dooi de min kostbare en gemakkelijke wijze waarop het aangewend kan worden, wel de algemeene aandacht verdient. De eigen schap van het stroo, om electrische ligchatnen te ontladen, is bereids wetenschajipelijk vastgesteld. Uit verschillende proef nemingen is gebleken, dat de spits van een stroohalm, al is die slechts e'dne duim lang,een electrische batterij, die raetgenoeg- zame electriciteit om een os met eenen enkelen slag te dooden is geladen, oogenblikkelijk zonder vonken en zonder slag kan ontladen. Op grond van deze wetenschappelijke zekerheid, heeft uien in Frankrijk op de volgende wijze een bliksemafleider vervaardigd, die daar te lande op vele plaat- sen met goed gevolg wordt gebruikt. Aan een staf van week hout wordt regtstandig een stroohalm met geel koperdraad bevestigd, en aan zijne punt eene koperen spits aangebragt. Deze eenvoudige toestel wordt als eene toereikende bescher ming tegen een bliksemstraal beschouwd. In de omstreken van Tarhes is op iedere 20 hectaren (bunders) een dergelijke bliksemafleider aangebragt, waardoor de gemeente volkomen tegen het hemelvuur beveiligd geacht wordt. (Nieuwe rotterd. courant Men verneemt, dat in het verslag van het v-erhandelde in de afdeelingen van de tweede kamer der staten generaal, ter zake van de begrooting derstaats-spoorwegen, het welk reeds is vastgesteld en eerstdaags het licht zal zien, ernstige bezwa ren tegen alle vaste bruggen hier te lande worden aangevoerd, ook uit een technisch oogpunt. Die bruggen zouden, om de scheepvaart, zeer hoog moeten zijn, en om die ophoogingen te dragen wordt onze bodem ongeschikt geacht. (DagbL van 'a Gravenhage). Gedurende de maand junij jl. zijn bij het werfdepot te Harderwijk voor het indische leger aangekomen en gekleed 135 man. De Staatscourant van gisteren bevat een allezins gunstig rapport aan den minister van binnenlandsche zaken van de tijdelijke leden der commissie belast met het afnemen van het eindexamen aan 's rijks veeartsenijschool, de heeren P. Har- ting, A. W. M. van Hasselt en Roëil. In de vorige week werd te Amsterdam een nationaal concours gehouden der nederlandsehe scherpschutterijen. Na den afloop werd zaturdag avond door een veertigtal schutters deelgenomen aan een diner. De voorzitter maakte bij het einde van den maaltijd den uitslag van het concours bekend, en de prijzen, die voor het mcerendeel zeer fraai waren, werden vervolgens uitgereikt. Zaturdag had op het IJ voor die stad de jaarlijksche zeil en roei wedstrijd plaats. Ook buitenlanders namen er deel aan. Daar de oefeningen aller gunstigst weder troffen, werden ze door eene buitengewone menigte toeschouwers bijgewoond en leverde het IJ een prachtig gezigt op. lücnocniingcn eti beftluilcn. leg eu. Benoemd bij den grooten staf, tot generaal-mnjoor en bevelhebber in de 7e militaire afdeeling de kolonel W. J. Knoop, thans kommanderende liet Ge regement infanterie; bij de infanterie; tot bevelhebber over het Ge regement de luitenant-kolonel C. A. T.Vogel; totmajoor bij het regement grenadiers en jagers, de kapitein der le klasse M. van Door- ninck; bij het le regement tot majoor de kapitein derle klasse II. Roelofsz van het Ge regement; bij het 2e regement tot kapitein van de 3e klasse de 1 e luitenant-adjudant W. J. Stolkert van het algemeen depot van disciplinebij het 5e regement tot kapitein van de 3e klasse de le luitenant H. van Alphen de Veer van het 4e regement; bij het Ge regement tot luitenant-kolonel de majoor T. W Ilirschmann van het regement grenadiers en jagers. In activiteit te stellen bij het regement grenadiers en jagers den kapitein P. M. Netscher van het wapen der infanterie, thans non actief. Oj) pensioen gesteld ad f 1020, op zijne aanvrage, de kapi tein H. van Goudoever van het 2e regement infanterie. ridderorden. Benoemd tot ridders van .de orde der Eikenkroon, de heeren II. J. van Es en J.Tersteeg, de eerste gepensioneerd magazijnmeester bij de directie der marine te Willemsoord, en laatstgemelde gepensioneerd pakhuismeester van levensmiddelen en kleeding der marine te Amsterdam. Necrologie. De heer C. Lieste te Haarlem, als landschapschilder gunstig bekend, is den 25 dezer in den ouderdom van bijna 44 jaren overleden. Marine en leger. Vrijdag avond jl. is ter rcede van Nieuwediep aangekomen Zr. Ms. stoomschip Merapi, komende van Batavia. Hetétat- major bestaat uit de heeren kapitein-luitenant ter zee R. L. de I-Iaes,kommandant; luitenants ter zee le klasse J. A. van de Velde en II. P. Struick, 2e klasse G. C. C. Thierens, J. M. Brevet en C. J. M. Swaan officiers van gezondheid, 2e klasse M. J. Cijfveer, 3e klasse jhr. M. C. F. J. de Rotteofficier van administratie 2e klasse F. Wolfso». Van het kostschip De lynx, te Rotterdam, zijn de luite nants ter zee 2e klasse J. F. van Kervel en A.J.Thurkow, overgeplaatst, de eerstgenoemde op de drijvende batterij Neptunus te Nieuwediep en laatstgenoemde op het stoom schip Cycloop, ter vervanging van den luitenant ter zee 2e klasse Bogaert, die is geplaatst op de Sindoro. De Cycloop is zaturdag van de reede in de haven gekomen en zal in liet drooge dok worden nagezien. Den 15 der volgende maand zal het le, 2e en 4e bataillon van het regement grenadiers en jagers, alsmede de muzijk van gemeld korps, onder kommando van den luitenant-kolonel Beekman, de residentie verlaten en naar de legerplaats te Milligen marcheren om den 17 aldaar aan te komen. Den 6 der volgende maand zal de 7e en 12e kompagnie van het 3e regement vesting-artillerie, thans gekampeerd te Waalsdorp, weder naar de garnizoenen Maastricht en Doesburg terug- keeren, en zullen op dien dag aldaar aankomen de 3e en 13e kompagnie van gemeld regement uit Maastricht en Nijmegen, en den daarop volgenden dag zal de 3e en 11 e kompagnie van het le regement vesting-artillerie, gemeld kamp verlaten en in de garnizoenen Gorinchera en Amsterdam terugkeeren, en op dien zelfden dag aldaar aankomen de 8e en 13e kompagnie van gemeld regement uit Amsterdam en Dordrecht, welke aangekomene kompagnien de 4e serie uitmaken, en tot den 29 en 30 van die maand zullen gekampeerd blijven. Ciolonien. De Javasche courant bevat de volgende berigteu van de Zuid- en Ooster afdeeling van Borneo De onaangename spanning, die als een gevolg van het eindigen van de poeasa bestond, is geheel verdwenen, en de toestand dezer afdeeling veel verbeterd. Een 30tal opstandelingen met Goesti Kapitan en Taal, die de omstreken van Bandjermasin en Marabahan in den laatsten tijd onveilig maakten, hebben zich ter eerstgenoemde plaatse onderworpen en op den koran trouw aan het bestuur gezwo ren. Een 200tal dergelijke personen, waaronder eenige hoof den, die veel invloed oj) de kwaadwilligen uitoefenden, ston den mede gereed om uit de wildernis terug te kecren en den eed van getrouwheid af te leggen. Om evenwel de opstan delingen steeds te toonen dat het gouvernement den oorlog minder rnoede is dan zij, is het stoomschip Admiraal van Kinsbergen tusscben de hoofdplaats en Marabahan gelaten, met last om de soengi's te blijven onderzoeken en den vijand achter na te zetten. Men koestert de hoop dat de afdeeling Kween met hare uitgebreide moerassen binnen kort geheel van muitelingen zal zijn gezuiverd en aldaar voor goed de rust zal terugkeeren. Dit zal alsdan vermoedelijk gunstig terugwerken op het district Martapoera, waar de rooverbenden mede spoedig zullen verdwijnen. In dat district was in den laatsten tijd niets bijzonders voorgevallen. In de ltiam Kiwakwam de gevlugte bevolking weder langzamerhand terug. Teneinde, niet meer door lieden als de zoon van Antasari te worden ver ontrust, is hun bevolen zich in groote kampongs te vestigen, niet le ver van onze versterkingen. In de Riam Kanan. alwaar eenigen tijd geleden eeue vijan delijke bende onder Kopang voor een groot gedeelte was gedood of gevangen genomen, liep het gerucht dat de overge blevenen dier bende eene groote magt zouden hijeen roepen om onzen post te Mengapan uit wraak aan te vallen. Zonder dat bijzondere voorzorgen werdeu genomen, is er echter niets te Mengapan voorgevallenin tegendeel is men steeds voort gegaan met de roovers hardnekkig te vervolgen, waarbij hadji Matali van groote dienst was. Ook in dit gedeelte der afdee- ling gaan de zaken vooruit en bestaat er hoop dat de Riam Kanan spoedig de zelfde rust zal genieten als de Tanah Laut. Den G mei zijn van Marabahan gestoomd de twee kolonnes die tegen Goenoeng Tongka, verblijfplaats van Antasari, zouden agerende kolonne Bekompaijers was sterk 21 vang- kons (bijzonder lange djoekongs) en 325 man stond onder bevel van den len luitenant, civielen gezaghebber van Mara bahan, Beeckman, die evenwel niet debarqueren, maar de operatie slechts van uit de Boni zou dirigeren, welke voor de Aijoe-rivier moest blijven liggen. De andere kolonne, die van uitTamiang Laijang over land zou rukken, werd gekotnman- deerd door den majoor Schuak en telde, behalve 9U man infan terie en 1 mortier, 300 gewapende inwoners van Siong en Pattai. Men dacht omstreeks den 2] mei voor het verblijf van Antasari te wezen. Om hem het ontkomen zoo veel mogelijk te beletten, zal de Mantalat-rivier door den sleper Van Os aan de monding bewaakt worden. In de boven-kapoeas ston den lieden gereed om, zoo Antasari daarheen vlugtte, te trachten hem in handen te krijgen. Van de Tanah Laat, Kahaijan, Kapoeasen Zuiderafdeeling bleven de tijdingen gunstig. Op de kusten van Tanah Laut hadden zich eenige zecroo- vers vertoond die op den 2 mei de kruishout no. 59 aan de

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1