MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 1861. 27 Julij. öiniu'tUcmösciie tij&ittgm. .«RMS Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van écn tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 26 julü* De aanneming door de tweede kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring der dading gesloten tusscben den staat en de Maatschappij tot indijking der op-en aanwassen indeOoster- Schelde, is voor nagenoeg geheel onze provincie van het grootste gewigt. Mogt nu ook spoedig de aanneming door de eerste kamer en de bekrachtiging des konings volgen, wij houden ons overtuigd dat dan onmiddellijk met de werkzaam heden aan het kanaal door Zuid-Beveland zal worden aange vangen. Van het tegenwoordig ministerie mag men met grond verwachten dat het de belangen van Zeeland ook in het ver volg niet willekeurig zal veronachtzamen. De wijze waarop liet de noodzakelijkheid der dading heeft verdedigd, geeft duidelijk blijk dat liet met onze behoeften bekend is en daar aan wil te gesnoet komen. De voltooijing van het kanaal en de afdamming der Oos- ter-Schelde kan men beschouwen als een eersten stap op den weg die tot eene betere toekomst leidt. Thans is die toestand geenszins verblijdend. Terwijl de middelen van gemeenschap in nagenoeg alle oorden van ons land belangrijk zijn verbeterd, zijn ze hier niet alleen stationair gebleven, maar zelfs achteruit gegaan. Men bedenke slechts hoe, door het ophouden der stoom vaart op Antwerpen en later ook door het staken der dienst op de Ooster-Schelde, de gemeenschap met Belgie en van de verschillende deelen der provincie onderling, heeft geleden. Zonder verbeterde middelen van vervoer is de stoffelijke vooruitgang onmogelijk. In een tijd waarin handel en nij verheid reuzenschreden makende mededinging dage lijks toeneemt, veel kennis en spoedig handelen gevorderd worden, is het niet alleen eene behoefte dat er geschikte mid delen tot goederenvervoer aanwezig zijn, het is vooral nood zakelijk «lat het verkeer van personen en het brievenvervoer vergemakkelijkt worden. Isolement is voor handel en nijver heid ten slotte ook voor landbouw, doodelijk. Onze provincie is te veel afgezonderd dan dat men op dit ooeenblik op krachtige ontwikkeling zou kunnen rekenen, liet goederentransport is kostbaar, de gelegenheden tot het vervoer van personen zijn schaars, het brievenvervoer is voor den tegenwoordigen tijd ontoereikend, en wat ons ten opzigte der telegraafdienst ontbreekt hebben wij meermalen doen uitkomen. Over de goedkeuring der gesloten dading verheugen wij ons vooral, omdat daardoor de kans vermeerderd wordt tot verwezenlijking eener reeks van werkzaamheden, van wel ker voltooijing het lot onzer provincie voor een groot deel afhankelijk is. liet is er echter verre van daan dat wij van de verbeterde gemeenschap alleen heil voor de toekomst zouden verwachten wij venvachten dat in de eerste plaats van den verhelderden geest en volhardenden wil der bevolking, maar opdat deze zicJi krachtig zonden kunnen openbaren zijn de bedoelde verbeteringen eene noodzakelijke voorwaarde. Ook bij het bestaan van de beste hulpbronnen zou een toe stand vau moedeloosheid en verslapping kunnen voortduren, maar ook bij net gemis er van kan welligt meer dan thans het geval is worden verrigt. Wil men ernstig vooruitgang, men wachte niet uitsluitend hulp van de regering, maar men sla, waar dit vereiseht wordt, krachtig de handen ineen, opdat gemeenschappelijke belangen gemeenschappelijk worden behartigd. Daarbij doordringe men zich vooral van juiste begrippen omtrent den bestaanden toestand; waar deze wordt over het hoofd gezien, leidt menige onderneming'tot teleur stellingen. Elkander tot ernstig willen en ijverig handelen op te wekken is altijd zaak,in onze omstandigheden meer dan pligt. Uit Aardenburg schrijft men ons het volgende LI. maandag werd alhier eene buitengewone vergadering gehouden van ingelanden in de Grooten en Kleinen boom-, Beoosten Eede en Hoogcland-, Biezen-, van der Beke-, Isa- belle-, Diomède-, Aardenburgsche haven- en Sophia- polders, en aldaar met algemeene stemmen besloten toe te treden tot het ontworpen nieuw uitwateringskanaal. Nog twee of drie dergelijke vergaderingen moeten plaats hebben, alvovens het beslist is of het gemaakte plan zal kun nen worden uitgevoerd. De gunstige uitslag der reeds afgeloopen stemmingen en de goede gezindheid van de meeste belanghebbenden, geven gegronde hoop op het tot stand komen van het voor deze streken zoo nuttige werk. De leden der kamer van koophandel en fabrieken te Goes hebben hunne betrekking nedergelegd. In den brief waarbij zij hun besluit ter kennis van den gemeenteraad brengen wordt als reden daartoe opgegeven, de weigering van het gemeentebestuur eener som van f 50, als bezoldiging voor een secretaris en de uit deze weigering blijkende geringschat ting van het bestaan eener zoodanige instelling in die gemeen te. De eerste kamer der staten generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeen geroepen tegen donderdagS augustus. The times bevestigt het berigt, dat het hoofdbestuur der britsche brievenposterij teruggekomen is van zijn besluit om de tweede maandelijksche gelegenheid tot briefwisseling met China en den Indischcn Archipel op te heffen. Wij twijfelen er niet aan of dit berigt zal hier te lande met groot genoegen worden vernomen. Naar men verneemt, heeft het II. M. de koningin behaagd, voor 100 loten deel te nemen in de nationale verloting van voorwerpen, afkomstig van de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem. Op woensdag 14 augustus a. s. zal te 's Gravenhage, de tiende algemeene vergadering worden gehouden der vereeni- ging tot bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Nederland. De Provinciale groninger courant berigt, dat aan de hooge- school aldaar eene uitnoodigingisontvangen.omiuseptember e. k. de viering van het öOjarig bestaan der universiteit te Christiania bij te wonen. Omtrent de groote courant, die met 1 October aanstaande te 's Gravenhage zal verschijnen, meldtmen, dat het vereischte kapitaal, in aandeelen van f 1000, zoo goed als volteekend is. De heer Rochussen zou 10 aandeelen, de heer van Hall 6 aan deelen genomen hebben onder de-actionarissen noemt men verder nog den heer Schitter van Bleiswijk en anderen. Tevens wordt verzekerd, datdc Handelmaatschappij tot nog toe een jaarlijksch subsidie van f4000 aan de Nederlandsch- Indie gaf, en nu met deze som, gekapitaliseerd, het nieuwe blad ondersteunen zal. Bij koninklijk besluit van 20 dezer is aan eene hoofdcom missie opgedragen de regeling en behartiging der belangen van nederlandsche industriëlen en kunstenaren bij de ten toonstelling van nijverheid en kunst, welke in 1SG2 te Londen zal gehouden worden, en zijn tot leden dier hoofdcommissie benoemd a. tot lid en voorzitter J. W. L. van Oordt, direc teur der nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam en directeur der nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, wonende te Rotterdam; b. tot leden: dr. E. II. von Baumhauer, hoogleeraar aan het athe naeum te Amsterdam eu directeur der nederlandsche Maat schappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, wonende te Amsterdam; rar. J. A. van Eyk, lid van het bestuur der Vereeniging voor volksvlijt te Amsterdam, wonende aldaar J.Groll, oud-ingenieur dergouvernementstelegrafen in Neder- landsch Indie, wonende te Haarlem; M. L. Hermans, rijtuig- fabriekant en lid van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid in Neder land, te 's Gravenhage, wouende aldaar; jhr. rar. II. G. C. L. Jaussens, advocaat en voorzitter van het hoofdbestuurder Vereeniging ter bevordering van fabriek-en handwerksnij- verheid in Nederland, te 's Gravenhage, wonende aldaar W. Poolman, oud-president van de factorij der Nederlandsche handelmaatschappij tc Batavia, wonende te Gouda; C. Rochus sen, lid van den raad van bestuur der Koninklijke akademie van beeldende kunsten tc Amsterdam, wonende aldaarL. Royer, lid van den raad van bestuur der Koninklijke akade mie van beeldende kunsten te Amsterdam, wonende aldaar; dr. S. Sarphati, voorzitter der Vereeniging voor volksvlijt te Arasterdam, wonende aldaar, en W. C. A. Stariug,referen daris, chef der afdeeling Nijverheid van het ministerie van binnenlandsche zaken, wonende te 's Gravenhage. Uit Oudewater wordt van den 24 dezer aan de llotterdam- sche courant geschreven Na eene afsluiting van gedurende ongeveer zes weken, werden gisteren avond de dammen doorgestoken, en is de vaart in den Hollandschen I Jssel weder geopendwie vroeger genoodzaakt was het slootje, dat den trotschen naam van „de rivier de Hollandschen lJtsel" droeg, te bevaren, zal dat naauwclijks in het thans daargestelde kanaal herkennen, waardoor thans de diepst gêladene binnenschepen ongehin derd kunnen passeren. Door de uitvoering van dit werk is voor de aan den IJssel gelegen streken een onberekenbaar nut en voordeel aangebragt. Zoo wel aan het bestuur van den water staat, met het opzigt daarvan, als aan de aannemers met de uitvoering daarover belast, komt hulde toe voor de krachtda dige wijze waarop zij in dit jaar het werk hebben doorgezet. Renoemingeu en besluiten. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. Dorst, als gezworen van den polder Oud- Kempenshofstede; aan den heer W. J. van Voorst Catshoek, als beheerder van den Hollarepolder; aan den heer E. J. F. P. J. G. Vogelvanger, als dijkgraaf van den Melopolder. Benoemd tot beheerder van den Jacobpolder, de heer J. Slabbekoorn tot gezworen van den polder de Breede Wate ring bewesten Yerseke, de heer F. Ferdinandusse. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie, de 2e luitenant van het 3e regement vesting-artillerie M. A. Kuytenbrouwer. Weder in activiteit geplaatst en ingedeeld bij 'het regement grenadiers en jagers de le luitenant J. J. II. G. van Wicke- voort Crovnmelin. Benoemd bij het 3e regement infanterie tot kapitein 3e klasse de le luitenant C. J. de Bonnier van het regement grenadiers en jagers. Overgeplaatst bij dat regement de kapi tein J. D. A. Barre van het 5e regement infanterie. Necrologie. Dezer dagen overleed in den omtrek van Parijs, waar hij het grootste gedeelte van zijn leven heeft doorgebragt, onze landgenoot, de voortreffelijke bloemschilder G. J. J. van Os. In 1782 geboren werd liij door zijn vader, den bloemschil der Jan van Os, in de kunst onderwezen. Spoedig overtrof hij dezen en verwierf zien spoedig een welverdienden naam. In 1812 kwam hij voor de eerste uiaal te Parijs en vond ook daar ruim bijval. Hij werkte er o.a. veel voor de keizerlijke porcelein-fabriek van Sèvres, aan welke inrigting hij later meer bepaaldelijk verhonden bleef. Op de parijsche ten toonstelling met goud bekroond, volgde de eene onderschei ding op de andere. Ilij vertoefde beurtelings te Parijs en te Haarlem. Teyler's museum te Haarlem, het museum Bojinans en de verzameling van den heer Notlebohm te Rotterdam prijken met uitstekende voortbrengselen van zijn penseel. De natuurlijkheid zijner voorstelling, zijne uitvoerige en tevens toch zoo breede behandeling, maar vooral ook de man nelijke kracht van zijn koloriet, dit alles maakte hem tot een der grootste bloemschilders van zijn tijd. Van Os was ridder van den Nederlandschen leeuwen van het Legioen van eer. ThermofiiCieistand. 24 julij 's av. IJ u. G1- gr. 25 's morg. 7 u. G7 'smidd. 1 u. 7G 's av. 11 u. GS gr. 20 's morg. 7 u. 64 's midd. I u. 68 gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van woensdag 24julij. D .1 D I IV' tusschen den Slaat en de Ooster-Schélde-maatschappij. De vergadering van heden was hoogstgewigtig voor de be langen der provincie Zeeland. Aan de orde was de behan deling van het wetsontwerp, aan het hoofd van dit verslag genoemd. Alvorens de beraadslaging werd aangevangen, bragt de commissie voor de verzoekschriften onder anderen rapport uit, over drie daartoe betrekkelijke bij de kamer inge komen adressen 1. van dr. G. A. van Renterghem te Goes, zich beklagende dat zijne belangen door de dading werden benadeeld 2. van jhr. W. Quarles van Ufford, te 's Graven hage, eigenaar van tienden onder Wenieldinge, die er op wees, dat de staat door deze (lading in moeijelijkheden met betrek king tot de tienden kon komen 3. van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij op de aanneming van dit wetsontwerp werd aangedrongen. De conclusie der commissie voor de ver zoekschriften strekte tot nederlegging van deze adressen ter griffie van de kamer, ter inzage van de leden. De vergadering vereenigde zich hiermede zonder hoofdelijke stemming. De discussie over het wetsontwerp geopend zijnde, deed de heer van Heukelom zich dadelijk als bestrijder kennen. Hij begon met te herinneren dat een wetsontwerp van gelijken aard als dit in 1859 door de groote meerderheid der kamer was verworpen, omdat het streed tegen het staatsbelang. De concessionarissen waren verpligt geweest een kanaal door Zuid-Beveland te graven, alvorens tot de afdamming van de Ooster-Sehelde over te gaan; doch in die verpligting waren zij te kort geschotenzij hadden die werken gestaakt en zich met de indijking van op-en aanwassen beziggehouden. Spre ker kon zijne toestemming niet geven, om, nu de onderneming mislukt is, het waarborg-kapitaal terug te geven en de poena- liteiten kwijt te schelden. Overigens lag er nog een hoofdbe zwaar voor hem in art. 4 der acte van dading, volgens hetwelk de staat van de Maatschappij gronden tegen f 2000 per bun-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1