MÏDDELBURGSCHE C 0 U R1N T. N°- 89. Donderdag ^VVK*SK,*V 25 Julij. öinncnlanösclte tijdingen. GOES ^G;kii\N9V-V 1861, XsW/i;Kiiw«^ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 24 julij. liet wetsontwerp tot goedkeuring der dading, gesloten tus- schen den staat der Nederlanden en de Maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in deOoster-Schekle, is heden door de tweede kamer der staten generaal aangenomen met 42 teo-en 10 stemmen. Na°die beslissing meenen wij ons te kunnen onthouden van de mededeeling der eerst gisteren ontvangene memorie van beantwoording door de regering op het voorloopig verslag der kamer. Onze provincie staat, wat natuurschoon betreft, in geen tnmstigen naam. Menigmaal bespeurt inen dat daar buiten de zonderlingste begrippen omtrent den toestand van ons gewest gekoesterd worden, en dat er slechts het denkbeeld aan gehecht wordt van eene verzameling vlakke eilanden en kale schorren. Die begrippen mogen langzamerhand verdwijnen, de kennis van het aantal voortreffelijke landbouwproducten die Zee- lands bodem voortbrengt, moge de opinie eenigzius verhelderd hebben, enkele verbeteringen in onze middelen van vervoer hoe gebrekkig ook nog mogen jaarlijks eenige meerdere vreemdelingen herwaarts lokken en met geheel gewijzigd oordeel huiswaarts voeren, het is er nog altijd zeer verre van daan dat het ware schoone dat onze natuur oplevert juist gekend of gewaardeerd wordt. Vooroordeelcn wijken slechts langzaam, maar Je wijze waarop thans, meer dan vroeger, van verschillende zijden de aandacht op Zeeland gevestigd wordt, kan op den duur niet zonder gunstigen invloed blij ven. Onder de verschijnselen waaraan wij waarde hechten, behoort vooral dat onderscheidene verdienstelijke schilders in den laatsteh tijd hunne schreden herwaarts hebben gerigt, en dat hunne studie van ons landschap en onze kusten zeer gelukkige uitkomsten heeft opgeleverd. Vele onzer lezers zijn bekend met de voortbrengselen van den belgischen schilder Dillens, die aan zijne voorstellingen van liet zeeuw- sclie volksleven waarbij hij voornamelijk den boerenstand in Zuid-Beveland tot onderwerp heeft gekozen een groot deel van zijnen roem te danken heeft. Stadsgezigten door Springer aan Zeeland ontleend, versieren menige tentoon stelling, en de werken van den jeugdigen kunstenaar Greive getuigen dat ook hij met vrucht hier gereisd heeft. Mogen de voortbrengselen van deze nu reeds gestrekt hebben om het schoone onzer streken elders beter in hot licht te stellen, voor hen die niet de tentoonstellingen der groote steden bezoe ken zijn die schilderijen meerendeels onbekend gebleven. Wij maken daarom met bijzonder welgevallen melding van de thans bestaande gelegenheid, om inde teeken-akademie alhier eenige schilderijen te bezigtigen, die nieuwe blijken geven van de verdiensten van twee mannen die in de kunst wereld hoog zijn aangeschreven. Onze landgenoot de lieer P. J. Schotel, thans te Dnssel- dorp woonachtig, bezocht onze provincie bij herhaling, en aan zijne voorlaatste kunstreis zijn wij onder anderen verschul digd de twee keurige stukken die thans zijn ten toon gesteld. Het eene is een gezigt op de haven van Arneinuidenhet andere stelt de kust van een der aan Zeeland grenzende eilan den voor. Beide stukken zijn geen slaafsche navolgingen, maar door de fantaisie van den schilder heeft de natuurwaar- heid niet geledenhet eigenaardige karakter van land en water is met de meeste naauvvgezetheid in het oog gehouden. Wat ons in deze schilderijen, behalve het aangename der on derwerpen, bijzonder aantrekt, is de juistheid van teekening, de bevallige ordonnantie en de meesterlijke penseelbehan deling. Eene schilderij van geheel anderen aard en van grooten omvang hebben wij te danken aan het talent van den heer Kruseman van Elten, te Amsterdam. Op een doek van 1 bij I ned. el, geeft hij een panorama van Domburg van de zijde der duinen gezien, bij bewolkte lucht en in den morgen. Dat stuk is oorspronkelijk van opvatting en geeft den indruk van eene geïdealiseerde natuur, terwijl het inderdaad zuivere waarheid vertoont. De schilder heeft het oogenblik waarge nomen dat de zon door de wolken breekt, hare koesterende stralen op het dorpje nederschiet en het overige in schaduwen laat, die een krachtig maar tevens algemeen lielder effect aan het geheel geven. Het sujet heeft bij den eersten aanblik welligt iets vreemds en het gevoelen daarover zal zeker zeer uiteen loopen, maav bij al de verdienste van eene eigenaardige opvatting, kan ook over de behandeling, dunkt ons,maar ée'ne stem zijndie van hooge ingenomenheid. Wij vinden in deze schilderij eene volkomene harmonie der verschillende deelen, een aangenaam koloriet en sterk sprekende bewijzen van onvermoeide natuurstudie en technische vaardigheid. Wij hopen dat de zeer kleine maar keurige verzameling, thans inde teeken-akademie bijeen, veler belangstelling zal opwekken. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad is onder anderen op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Pelgrom, als onderwijzer in de teekenkunde naar pleister bij de teeken-akademie binnen deze gemeente. Gisteren tegen den avond greep onder de gemeente llitthevn een treurig ongeval plaats. Bij het afladen van hooi op eene hofstede, werd,volgens gewoonte, de hamer waardoor het span aan den wagen was verbonden, uitgetrokken. De paarden giDgen echter door een onbekende oorzaak op den hol. en de voerman, op den wagen staande, trachtte ze weder meester te worden, doch werd medegesleept, waarbij hij zulke belang rijke verwondingen bekwam dat hij oogenblikkelijk is over leden. Hoofd en borst waren tegen een boom grootendeels verpletterd. Uit Westkapelle wordt ons van den 22 dezer het volgende gemeld Heden namiddag had,alhier, bij het werk aan een paal hoofd, een treurig ongeluk plaats. Een der arbeiders, een on gehuwd persoon van 40 jaren, die wegens zijne braafheid en oppassendheid de achting genoot van elk die hem kende, en de steun was van een zeer ongelukkig huisgezin, viel van het hoofd in zee en verdronk Met den val schijnt de onge lukkige zijne bewustheid te hebben verloren; althans hij deed geen de minste poging om naar een stok of spar te grijpen die hem ter redding werd toegestoken. Eerst verscheidene uren na het gebeurde heeft men het lijk opgevisclit en naar de ouder lijke woning gebragt. De ontroostbare ouders en verdere leden der familie betreuren dezen onherstelbaven slag, terwi jl een krankzinnige broederen eene dergelijke zuster, die ten eenenmale onbewust van de ramp blijken te zijn, tot hun last overblijven. Uit Goes schrijft men ons 23 dezer Heden bezoekt de commissaris des koniugs de gemeenten Nisse, Ovezaude en 's lieer Abtskerke morgen 's Gravenpol der en Kloetinge. Men zegt dat hij bij zijne aanschrijving aan de verschillende gemeentebesturen zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat ter gelegenheid zijner komst geene kos ten ten laste der gemeenten zouden gemaakt worden. Men schrijft ons uit Zierikzee van 23 dezer: Eergisteren avond omstreeks 10 ure werd in eene grutterij alhier ontdekt, dat een gedeelte der doppen gloeijend en een beo-in van brand aanwezig was. Door den ijver van particu lieren en de onmiddellijk toegesnelde brandweer is het drei gend gevaar van een grooten brand afgeweerdterwijl de schutterij oogenblikkelijk onder de wapens was en de orde handhaafde. De oorzaak van den brand is onbekend. Den vorigen nacht was door de nachtwacht op de straat onbeheerd gevonden een zak met hennep, vermoedelijk gesto len uit de hier bestaande touwbaande daders zijn echter tot heden niet gevat. Bij de directie van de kantwerkschool te Sluis is van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden eene gift van f 100 voor die inrigting, vergezeld van een welwillend schrijven, ontvangen. Bij gelegenheid van het verblijf van Z. M. den koning van Beijeren op het groot stedelijk, badhuis te Scheveningen, heeft de nmzijk, onder directie van den heer Botgorschek, zondag avond aan dien vorst bij fakkellicht eene serenade gebragt. Onder andereu werd uitgevoerd het beijersche volks lied, over welke hulde, gelijk over de serenade in het alge meen, Z. M. door zijnen secretaris, den heer directeur Bot gorschek zijnen bijzonderen dank heeft doen betuigen. Men verwacht eerstdaags in de residentie eene buitenge wone zending uit Tunis, die door den bey belast is met liet overbrengen aan koning Willem III van liet grootkruis der familie-orde van Tunis, waarvan de versierselen slechts aan vorsten verleend worden. De zending bestaat uit den minister van marine en eenige andere hooge staatsdienaren van den onderkoning van Tunis. Arnhcourant bedragen f 38,416,53^, de uitgaven f33,001,27, zoo dat als batig saldo overblijft f 4815,26^, hetgeen aan zijn exc. den staatsraad commissaris des kouings in Gelderland is toege zonden. Te Winschoten is een gewelfde kelder onder eene nieuwe bierbrouwerij ingestort, toen men de daaronder geplaatste stutten wilde wegnemen. Vijf arbeiders werden in een oogen blik onder eene massa steen van wel 10,000 stuks bedolven twee hunner werden met groote moeite gered, doch de overi gen, allen gehuwd, verloren het leven. Eenige dagen vroeger was het zelfde gewelf ook ingestort, doch toen zonder per soonlijke ongelukken. De districts-cominissie voor onderstand van noodlijdenden door den watersnood te Nijmegen, heeft op donderdag 18 julij eene openbare vergadering gehouden, waarin de reke ning en verantwoording heeft plaats gehad van het door haar gehouden beheer. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben Men meldt uit Kampen van 20 dezerDoor den visscher Bruin Visser is in het Iveteldiep drijvend gevonden eene flesch, waarin een briefje was, letterlijk van den volgenden inhoud„Uit dezen flesch hebben drie jongens voor he°t laatst huns levens in een storm hun laatsten drank genoten Sjoerd Stok, wij vergaan, adieu; het schip de Drie gebroeders.' Die dit vindt wordt verzocht het aan de familie bekend te maken." EBesaoemimgen en besluiten. marine. Benoemd met ingang van den eersten augustus aanstaande, tot officier van gezondheid der 3e klasse bij de nedevlandsche zeemagt, de heer G. F. Rochat, heel- en verlos kundige te Middelburg. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het leger in Oost-Indie, de 2e luitenant-kwartiermeester A. W. H. de Haan, van het Ce regement infanterie. Marine en leger. Krachtens Zr. Ms. besluit van den 19 dezer, worden met den 16 augustus aanstaande in dienst gesteld het te Helle- voetsluis liggende stoomschip der 2e klasse Bromo en dat der 3e klasse Sindoro, liggende te Vlissingen, beide bestemd naai de Oost-Indien. liet bevel over eerstgemelden bodem is op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière en dat over laatstgenoemden bodem aan den luitenant ter zee van de le klasse J. M. deJongh; voorts worden met gezegd tijdstip geplaatst: op het stoomschip Bromo, de luitenant ter zee der le klasse jhr. M. W. Bowier, als eerste officier; de luitenants ter zee der 2e klasse J. A. Baart de la Faille, It. J. A. Bourieius en A. J. Cosijnde adel borsten der le klasse L. A. Walaard Sacre, F. K. Éngelbrecht, J. E. C. Coster van Voorhout, II. A. Sirks, E. IT. E. van Woelderen en J. P. ITovijde officier van gezondheid der 2e klasse H. van Stockum, de oflicier van administratie der 2e klasse A. C. Ruighart en de scheepsklerk II. Kits van Hey- ningen; en op het stoomschip Sindoro, de luitenant ter zee der le klasse J. H. P. E. Kniphorst, als eerste oflicierdc luitenants ter zee der 2e klasse C. H. Bogaert. J. A. Waldeck en jhr. C. G. J. Barnaartde adelborsten der le klasse J. C. Commijs, jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell. P. J. Zaal en J. A. Snoek; de officier van gezondheid der 2e klasse L. P. Vlaanderen en de officier vau administratie der oe klasse J. Breeman. Zr. Ms. transportschip De heldin, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd, en Zr. Ms. schroef- stoomschepen De Vecht en De Berkel, onder bevel van de luitenants ter zee van de le klasse TI. A. Modderman en P. van der Velden Erdbrink, zijn, eerstgenoemde den 20 jnnij jl., de tweede den 19 junij jl. en laatstgenoemdeden 17juuij jl. te Rio-Janeiro aangekomeu. Alles was wel aan boord. De godsdienstoefening voor de militairen der roomsch- katholieke eeredienstin het kamp teMilligen zal, gedurende den geheelen kamptijd, worden geleid doorden heer J. Beek man, pastoor te Harderwijk. Verltoopingea en aanbestedingen. Gisteren zijn ter verkoop te Serooskerke aangeboden de navolgende perceelen, als: I. 52 roed. 4 ell. bouwlanden sprink, verkocht voor f 700,25 II. 68 roed. 96 ell. bouwland en sprink. verkocht voor f860,50; en III. een huis en erve, verkocht voor f 641,26. Thermometerstand 22 julij 's av. 11 u. 62 gr. 23 's morg. 7 u. 66 'smidd. 1 u. 70 's av. 11 u. 60 gr. 24 's morg. 7 u. 65 's midd. 1 u. 69 gr. §tatcn generaal. tweede kamer. militie wet. Zitting van maandag 22 julij. Heden is bepaald, dat, na afloop van de militiewet, achter eenvolgens behandeld zullen worden de wetsontwerpentot

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1