MÏDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N- 87. Zaturdag 1861 20 Julij. ÜHnnlumMgingeu fJnmritlanösrJic tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 «re. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboort® doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. VAN HET HUK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. KENKISGUBV1NG De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening derjagt op waterwild, bedoeld in artikel 17, laatste lid der wet van den 13 junij 1857 (Staats blad no. 87), in deze provincie door de gedeputeerde staten is bepaald op maandag den 22 julij aanstaande. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aan plakking gezonden worden. Middelburg, den 13 julij 1SG1. De commissaris des konings voornoemd, 11. W. v. LIJNDEN. De burgemeester en wethouders van Grijpskerke maken bekend, dat in die gemeente vacant is de betrekking van ge meente genees-, heel- en verloskundigeen diegenen die daar voor in aanmerking wenschen te komen zich schriftelijk tot den gemeenteraad kunnen wenden. Grijpskerke den IS julij 1861. De burgemeester en wethouders voornoemd, SLEGT. De secretaris, P. GESCHIERE, wethouder, 1. s. Middclbtirg 19 julij. Uit het verslag der zitting van de tweede kamer der staten generaal van gisteren, vernemen wij dut door gedeputeerde staten dezer provincie aan die kamer een adres is gerigt, waarbij wordt aangedrongen op de goedkeuring der dading gesloten tusschen den staat en de Maatschappij tot indijking der op- en aanwassen in de Oostei-Schelde. Volgeus bij eenige besturen ontvangen aanschrijving zal op aanstaanden maandag de commissaris des konings in deze provincie een gedeelte van liet eiland Zuid-Beveland bezoe ken, ten einde omtrent het beheer en de belangen dier gemeen ten de vereischte inlichtingen te ontvangen en elk die hem over een of ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheid te geven. Naar wij vernemen zal van af maandag tot woens dag a. s. dit bezoek voornamelijk de gemeenten in het westelijk gedeelte gelden. Goessche courant.) Het bestuur der Middelburgsche maatschappij van stoom vaart heeft een maatregel genomen, waarmede zoo wel aan deze gemeente als aan degenen die van hier een uitstapje wenschen te maken, eene goede dienst wordt bewezen. Ten gerieve namelijk van hen die, het zij de algemeene tentoon stelling der Maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem, of de kennissen te Rotterdam en Middelburg verlan gen te bezoeken, zullen op alle stations retourbiljetten tegen verminderden prijs worden afgegeven van 29 julij tot 21 aug. Bij de te Veere plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, zijn als zoodanig herkozen de aftredende leden mr. J. Snijder en M. J. van Oosten, en te Vrouwepolder de aftredende leden C. J. de Bruijn en A. Dingeinanse. Bij de verkiezing op 16 dezer te Zierikzee, zijn opgeko men 256 kiezers,en in de bus gevonden 259 briefjes, waarvan 1 jn blanco, zoo dat het getal geldige stemmen 25S bedroeg cn de volstrekte meerderheid 129. Gekozen zijn deheeren jhv. J.L. de Jonge met 255, mr. C. J. Fokker met 230, J. van dei- Vliet met 227 en mr. W. C. de Crane met 226 stemmen. Voorts waren op de heeren mr. J. Moolenburgh 35 en jhv. mr. C. de Jonge 20 stemmen uitgebragt, terwijl de overige waren verdeeld. Uit Aardenburg schrijft men 1S dezerTotleden van den gemeenteraad zijn, volgens de aangeplakte processen-verbaal, verkozen de aftredende heeren: A. van den Broecke en M. Blonker, de eerste met 52 de tweede met 43. De heer Jacob van de Plassche vereenigde 41en de heer IT. M. van Steve- ninck 20 stemmen op zich. de ovevige 6 stemmen waren op 5 verschillende personen verdeeld. Van 9 4 kiezers waren 83 op gekomen 2 stembriefjes waren ve.p onwaarde verklaard, zoo dat van 81 stemmen de volstrekte meerderheid 41 was. Er zijn dus 3 personen welke die meerderheid behaalden, zoo dat liet zal moeten blijken of het bureau daarvan teregt tweeper sonen tot leden heeft geproclameerd. [Wij meenen dat deze beslissing in strijd is met eene reso lutie van den minister van binnenlandsche zaken van den •8 september 1851, volgens welke de oudste in jaren zoude benoemd zijn en bij gelijken ouderdom het lot zou moeten beslissen.] Te Sluis zijn 72 geldige stemmen uitgebragt, en daarbij herkozen de aftredende leden, de heeren A. du Buick, met 42 en E. Maertens met 41 stemmen. Te Oostburg zijn de aftredende leden, de heeren F. L. Ben- teijn en J. F. Bonte herkozen, de eerste met 33 en de tweede met 29 van de 35 uitgebragte geldige stemmen. De heer H. B. M. Henry verkreeg 3 stemmen, terwijl 5 andere perso nen ieder eene stem erlangden. Te IJzendijke zijn de aftredende raadsleden B. J. Bonte met 60 en F. J. Wijffels met 40 van de 69 geldige stemmen herkozen. Te Biervliet zijn insgelijks de aftredende leden A. Cornells en J. W. van der Linde herkozen de eerste met 34, de tweede met 31 van de 52 geldige stammen. Tc Hoofdplaat zijn uitgebragt 14 geldige stemmen, waar van S op het aftredend lid J. B. Bonte, die alzoo herkozen is; voorts zijn aan het mede aftredende lid C. L. Ego 6 en aan B. J. Thomaes insgelijks 6 stemmen ten deel gevallen, zoo dat over beide laatsten eene herstemming moet plaats hebben. Te Neuzen zijn herkozen tot leden van den gemeenteraad de heeren N. Grenu en J. Lensen. Te Hoek moet eene herstemming tusschen de heeren P. van den Broeke en J. Haak. aftredende leden, en de heeren P. Schcele en J. de Feyter, plaats hebben. Te Ave! is gekozen de heer dr. H. J. van Eek, en moet overstemming plaats hebben tusschen de heeren M. J. van Vessem en P. J. Kruysse, aftredende leden. Te Zaamslag zijn herkozen de heeren L. de Regt en C. de Bokx. Te Hulst zijn 69 geldige stemmen uitgebragt. Daarvan vereenigden op zich tie heeren C. Fassaert 42, J. C. Kegelaar 37. J. H. Stubbé 19. N. F. Verdormen 17 stemmen, terwijl de overige over 11 personen verdeeld waren. Beide eerstge- noemden, aftredende leden, zijn derhalve verkozen. Te Sas van Gent hebben 38 kiezers hunne stem uitgebragt, en is liet aftredend lid H. van de Wattijne met 31 stemmen herkozen voor het aftredend lid C. Vermandei, die 5 stem men bekwam, zijn uitgebragt, op de heeren A. A. Vermandei 14, J. P. Ragut 13, P. L. Nolson 9, F. Claessens 2 stemmen, en L. Lammens en F. Caland ieder eene stem, zoo dat weldra eene herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren A A. Vermandei en J. P. Ragut. Te St. Maartensdijk zijn voor de verkiezing van twee raadsleden ingeleverd 97 geldende stembriefjes. Daarbij zijn uitgebragt op de aftredende leden, de heeren P. Vermaaten L. Groenewege Lz., respectievelijk 70 en 38 stemmen; op Jacob Gaakeer 24, Comelis Ilage Dz. 22, en op JohannisMol 16; de overige waren over verschillende personen verdeeld. De heer Vermaat is alzoo herkozen; terwijl herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren L. Groenewege Lz. en Jacob Gaakeer. Wij vernemen dat zich voor de betrekking van opzigter der gemeentewegen en werken te Goes, waaraan eene bezol diging van f 600 verbonden is. 23 sollicitanten hebben op gedaan. Het mag als eene bijzonderheid worden beschouwd, dat in vijf gemeenten van het voormalig 4de district van Zeeland, als Heille, St. Anna ter Muiden, St. Kruis, Sluis en Water landkerkje, tezatnen eenebevolking tellende van 34SS zielen, in de maand junij jl. geen enkel sterfgeval beeft plaats gehad, terwijl in de gemeente Eede, met eene bevolking van 1250 zielen, slechts aangifte is gedaan van e'én levenloos geboren kind. Men schrijft ons liet volgende uit 's Gravenhage, dd. 18 julij „De adjudant des konings, graaf van Lynden, is naar Baden- Baden vertrokken met eigenhandige brieven van den koning en prins Frederik, om den koning van Pruissen geluk te wenschen met zijne gelukkige outkoming aau den op hem gepleegden moordaanslag. Ook de koningin-moeder heeft een brief van die strekking aan den genoemden vorst doen toekomen. „Als eene kleine aneedotische bijdrage diene het volgende. De tijding van den aanslag kwam jl. zondag middag hier te 's Gravenhage aan. omstreeks half vier, en werd gebragt aan een der heeren die in het liötel de l'Europe gewoonlijk met verscheidene leden der tweede kamer dineren. Natuurlijk werd hierdoor het voorgevallene spoedig ruchtbaar. Een onzer vertegenwoordigers, afgevaardigd uit eene noordelijke pro vincie, stelde dadelijk een toast in op „den ridderlijken koning van Pruissen," die gedurende zijne korte regering reeds zoo veel edels en nuttigs had verrigt enz. Deze toast werd met toejuiching gedronken. „Nu ik toch in de hooge kringen verdwaald ben. nog iets anecdotiscb. Z. M. de koning gaat dit jaar niet als gewoonlijk naar Wiesbaden. En de aanleiding tot dat besluit, die ik u mededeel zoo als zij mij is ter oore gekomen, zou de volgende zijn Onze koning moet door keizer Napoleon herhaaldelijk uitgenoodigd zijn, hem een bezoek in het kamp van Chalons te komen brengen dit is niet aangenomen, en als reden daar voor moet aangegeven zijn, dat de buitengewone en groote uitgaven, welke de watersnood had noodig gemaakt, het tot j pligt stelden andere groote uitgaven te verm jden. Wanneer nu om welke redenen ook de reis naar Chalons niet kan j geschieden, dan zou eene reis naar Wiesbaden zeker verbazing wekken, en dit wordt mij medegedeeld als de vermoedelijke reden waarom noch het eene. noch het andere zal geschieden. „Er is in den laatsten tijd weder sprake geweest van de I erkenning van het koningrijk Italië, waaromtrent uwe lezers j zich herinneren zullen dat ik het eerst berigten heb medege- deeld. Omtrent den stand dezer zaak op dit oogenblik, kan ik u uit eene zekere bron het volgende melden in principe j is aangenomen dat het koningrijk Italië van onzenlwege erkend zal worden, doch het tijdstip, waarop dit gebeuren zal, is nog niet vastgesteld. Men verzekert mij dat alles tot die I erkenning reeds gereed was, toen men een wenk ontving dat er van de zijde derroomsch katholieke fractie in de kamer eene interpellatie over die zaak in aantogt was. De interpellatie bleef echter weg, maar de erkenning ook. Ik beslis nu niet in boe verre het eene een gevolg was van liet andere, maar ik consta teer slechts een feit, dat aan niemand onbekend is. Het is nu niet onwaarschijnlijk dat de erkenning in petto wordt ge houden, tot dat de volksvertegenwoordigers in de mirten- I boschjes van Italië of tusschen de wijnbergen van den Rijn de gerekte discussien over de militiewet zijn gaan vergeten. Men onderstelt dat, de werkzaamheden der tweede kamer eerlang ten einde zullen loopen, echter niet zonder dat toch nog het wetsontwerp betrekkelijk den Stadertol afgedaan is. Hiertoe betrekkelijk vestig ik uwe aandacht op eene zinsnede in liet eindverslag over dat ontwerp volgens welke eenige leden aan de regering wenschten in overweging te geven om toch vooral tijdig eene bevoegde commissie te benoemen, ter behartiging van de belangen der nederlandselie industrie bij gelegenheid van de nijverheidstentoonstelling, welke in den volgenden zomer te Londen zal gehouden worden, üieher- inneringaan delondensehe tentoonstelling in verband niet den Stadertol, beeft niet weinigen bevreemd. Die bevreem ding ware voorkomen, indien de rapporteurs goedgevonden luidden een aanloopje bij deze zinsnede te maken, en te zeg gen dat, terwijl de belangen van den handel bevorderd wor den door de afschaffing van den tol, het wensclielijk is ook die van de industrie te behartigen. Vele omstandigheden bewijzen dat liet ganscli niet overbodig is de aandacht dei- regering op dat punt te vestigen. „In dat zelfde eindverslag wordt gewaagd van eene zaak, waaromtrent ook door uw blad de eerste juiste berigten zijn medegedeeld, het geschil namelijk tusschen Nederland en Hannover wegens liet regt van gemeenschappelijke weide aan de grenzen, waaromtrent het tusschen nederlandcrs en hannoveranen tot feitelijkheden is gekomen. De ka mei- vraagt nu, of die punten van verschil niet op minnelijke wijze voor goed zouden kunnen beëindigd worden." In dit jaar zullen worden aangesteld 12 surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen. waartoe het vergelijkend examen den 2 september zal aan vangen. en 3 surnumerairs voor de dienst der directe belas tingen en het kadaster, waartoe op 16 september liet vergelij kend examen zal plaats hebben. Den 1 augustus zal te 'sllage de 6e bijeenkomst plaat:? hebben der duitscli-oostenrijksche telegraaf-vereeniging, ten einde de noodig geworden wijzigingen in de reglementen en dienst-voorschriften te bespreken. Als gemagtigde voor Ne derland zal optreden de referendaris Staring, chef der afdee-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1