MIDDELBURGSCHE Donderdag 1861 C 0 R A N T. 18 Julij. 2lmilicmïntjtngcn r 86. v, ogg& °s 1 mm l>v»^v/ Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren te* 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendraakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ore. VAN flET H1JK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. AANBESTEDING. Op vrijdag den 26julij 1S61, des voormiddagsten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het "11de dis trict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg, worden aanbesteed Het doen van eenige buitengewone voorzie ningen en herstellingen aan 's Rijks Zeewe ringen te Vlissingen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, te Middelburg, eu op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den Aden en 3d.en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, er. voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jlir. J.R.T. Ortt, te Middelburg en bij den ingenieur J. A. van Dorth aldaar. sGravenhage, Sjunij 1861. De minister van binnenlandsche zaken, S. VAN HEEMSTRA. Ol'HOEPIN ft. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 april 1S33, gearresteerd plan van i verevening en vernietiging der Obligation der gevestigde schuld ten lasle dezer gemeentewelk plan in de Goessclie courant van den 2 juinj 1S53 is opgenomenworden door burgemeester en wethouders van de zelfde gemeente de hou ders dervoorzeide obligatien uitgenoodigd, om in de maanden augustus en september dezes jaars, aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de obligatienmet opgave van dagteekening, nommer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van 30 pet. van de obligatien, wegens achterstalligen intrest, loopende ad ée'n pet.welke voluit betaald wordt en die vóór alle anderen zullen afgelost wordenen van de overige obligatien, waarvan de intrest met 1/3 betaald wordt: die uitgegeven ten intresse van 2 pet. met 20 ten honderd die ten intresse van 2£ pet. met 25 ten honderd; die ten intresse ad 3 pet. met 30 ten honderd; die ten intresse ad 3£ pet. met 35 ten honderd; die ten intresse ad 4 pet. met 40 ten honderd, en aanbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar,uit de gemeentekas te doen aflossen, en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie dezer gerfleente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Middelburgsche en Goessehe couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 julij 1S61. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. fiSmncnlrtnÖ5cl)c tijMngm. Middelburg li? julij. Heden voormiddag heeft de opening plaats gehad van de stembus, voor de verkiezing van zes leden van den gemeente raad. Aan de beurt van aftreding waren de beeren Mr. J. F. BIJLEVELD VAN SEROOSKE11KE, H. REKKER. Mr. A. F. SIFFLÉ, A.CALAND. Mr. N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTIIEM, en A. IT. G. FOKKER. Er waren ingediend 262 biljetten, waarvan 1 van on waarde, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 131. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren Mr. N. C. Lambrechtsen van llitthem 247. Mr. J. F. Bijle- veld vau Serooskerke 246, II. Rekker 232, A. H. G. Fokker, 207, A. Galand 163, Mr. A. F. Siffle' 150, F. Nagtglas S3, Mr. D. A. Berdenis van Berlekom 80, J. J. deKantevlö, W. J. Muller 9, Jhr. C. P. I van Kinschot 7, Mr. W. C. Borsius 6, Jhr. W. R. Boddaeri li,' J. J. I. Sprenger 6,X. YT. Praag 5, B. A. Fokker 4, J. Luteyn 4, Dr. S. Dobbelaer de Wind 4 stemmen, terwijl de overige over een groot aantal personen waren verdeeld. Derhalve zijn de zes aftredende leden herkozen. TeVlissingen zijn 182 biljetten ingeleverd, waarvan 2 van onwaarde, zoo dat het getal geldige stemmen 180 en de vol strekte meerderheid 91 bedroeg. Ér waren uitgebragt op de heeren H. P. Winkelman 148, J. A. Schmidt 133, J. P. Smith 124, M. Wels 115, J.B. de Groof 54, W. H. Gravenstein 39 en F. C. Stewart Schultz 27 stemmen. Derhalve zijn de vier aftredende leden her kozen. In de gemeente Arnemuiden hebben van de 54 kiezers 35 hunne stemmen uitgebragt, en zijn de aftredende leden J. van der Weele met 34 en A. Boogert met 31 stemmen her kozen de overige stemmen waren op 4 personen verdeeld. Voor de benoeming van een lid in plaats van W. de Troye, uit de gemeente vertrokken, zijn mede35 stemmen uitgebragt en is gekozen Adriaan Films met 18 stemmen; J. L. de Troye bekwam er 14, en de overige stemmen werden op 3 personen verdeeld. In de gemeente Nieuw- en Sint Joosland zijn ingeleverd 19 biljetten. Aan de beurt van aftreding waren de beeren C. Poldërdijk en C. Willeboordse. Daarbij is herkozen tot lid van den gemeenteraad de heer C. Polderdijk met 16 stem men, terwijl er eene overstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren A. Timmerman, die 8, en C. Willeboordse, die 6 stemmen bekwam. Te Goes zijn ingeleverd 192 biljetten, en daarbij uitgebragt op de heeren dr. R. B. van den Bosch 160, J. A. A. Fransen van de Putte 154. G. II. Kakebeeke 131 stemmen, zoo dat deze drie leden zijn herkozen. Verder zal er ecne overstem ming moeten plaats hebben tusschen de heeren rar. P. J. van VoorstVader, die 64, en O. Verhagen, die 52 stemmen bekwam. In het nommer onzer courant van 6 april jl. gaven wij eene beschrijving van de wijze waarop men tracht den zijdeworm van de Ailanthus of de Bombyx cyntliia in Frankrijk te acclimateren en van de voordeelen die daarvan te verwach ten zijn. Thans schijnt men zich ook hier te lande ir.et de acclimatering bezig te houden, althans men verneemt dat de conservator der Nederlandsche etomologische vereeni- ging, de heer N. II. de Graaf, te Leiden, eene proeve neemt met de opkweeking van dezen zijdeworm en bereid is belang stellenden in te lichten en zijne verkregene resultaten te doen bezigtigen. Z. M. de koning is maandag ochtend ten 5 ure per extra spoortrein uit de residentie naar het Loo vertrokken, alwaar hij tot 1 augustus denkt te blijven. Uit Haarlem schrijft men van den 15 dezer aan het Alge meen handelsblad Per gewone trein arriveerden heden middag ten 2 ure van 's Hage II. M. de koningin, benevens 3 hofdames. H. M. werd aan het station opgewacht door zijne éxc. den commissaris des konings iu Noord-IIolland, den burgemeester dezer stad, be nevens de wethouders, den overste der dragonders en den kommandant der schutterij. Ook de baronnes en de freule van Verschuur waren aan het station tegenwoordig. Door den burgemeester werd H. M. geleid naar het rijtuig met vier paarden, dat het zelfde is waarvan Z. M. de koning 11. zaturdag gebruik heeft gemaakt. Aan het tentoonstellings gebouw aangekomen, werd II. M. opgewacht door de feest commissie en liet hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering van nijverheid enz. Toen het rijtuig van II. M. op de markt verscheen, werd het volkslied gespeeld door de muziek van het 2e regement dragonders, die gedurende het bezoek van II. M. in de tentoonstelling mede eenige stukken uit voerde. Voor het station, op de markt enz. had zich een zeer groot aantal nieuwsgierigen geplaatst, om II. M. niet een luid hoera te begroeten. Heden middag zal LI. M. liet diner gebruiken bij baron van Verschuur in de Hertenkamp. Hieraan zullen, behalve eenige autoriteiten, eenige leden van de feestcommissie, van het hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, de burgemeester dezer stad en van Heemstede, de wethouders enz. deel nemen. Uit eene goede bron zegt liet Algemeen handelsblad te kunnen melden dat de ondernemers van den spoorweg van Utrecht naar Zwolle een aanvang gemaakt hebben mei. het leggen der aardebaan in de gemeente Soest; dat in deze ge meente, zoo wel als in de gemeente Amersfoort tot aan de oostzijde der vlasakkers, de werken over eene onafgebroken lengte van J7100 strekkende ellen zullen aangelegd worden, dat is over een derde van den afstand tusschen Utrecht en Amersfoort en dat deze werken binnen een tijdsverloop van twee maanden zullen voltooid worden. Voorts verneemt joen met genoegen, dat aan de oostzijde der vlasakkers de rigting van den spoorweg eene verandering zal ondergaan. In plaats van de rivier de Eem ten noorden van Amersfoort over te gaan door middel van eens draaibrug, die zoo wel voor de scheepvaart als voor de exploitatie van den spoorweg hinder lijk zoude zijn, zal de rigting van den spoorweg ten zuiden van de stad verlegd worden. De werkzaamheden, die het gevolg moeten zijn van liet brengen van deze wijziging in bet oorspronkelijk tracé', worden met kracht voortgezet. Eindelijk worden de noodige stappen door bevoegde ambtenaren bij de eigenaars van gronden langs de Vecht gedaan, om die gron den voor den spoorweg in bezit te krijgen en kan men met zekerheid vaststellen dat, wanneer deze stappen met een gunstig gevolg bekroond worden, de metselwerken voor de draaibrug over de Vecht te bouwen, nog voor'net einde van dit jaar voltooid zullen worden. Z. K. LI. de prins van Oranje is verleden vrijdag in liet kamp te Milligen aangekomen. Volgens de Anisterdamsclie courant is voor de belangrijke betrekking van doctor philosophiae of eersten docent in de wis- en natuurkunde aan liet gymnasium Willem III te Bata via, door den minister van koloniën ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlaudsch Indie gesteld dr. N. J. Hoogweg, onlangs te Leiden gepromoveerd. Volgens de Arnhemsehe courant is Zr. Ms. eerste adjudant, graaf J. M. van Lynden, sous-chef van het militaire huis des konings, reeds maandag uit de residentie vertrokken om Z. M. den koning van Pmissen geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag op zijn leven. Jl. zaturdag hield de Koninklijke nederlandsche yacht- club, in baar vereenigingsbouw te Rotterdam, eene openbare vergadering, welke, bij afwezigheid van Z. K. IT. prins Hen drik der Nederlanden, door den vice-president, den lieer Joost van Vollenlioven, werd gepresideerd. Acht kandidaten wer den daarin tot leden der vereeniging aangenomen. Uit de mededeelingen van den vice-president bleek onder anderen, dat door de meteorologische commissie in hare laatste jaar- lijksche openbare vergadering, aan elf scheepsgezagvoerders zilveren medailles zijn uitgereikt, voor door hen aan de com-» missie ingezonden en door liet Koninklijk meteorologisch instituut le Utrecht daarvoor waardig gekeurde extract-jour nalen terwijl de commissie in haren arbeid teil nutte van handel en scheepvaart bij voortduring de medewerking en belangstelling van velen blijft ondervinden. Wijders werd herinnerd aan de wetenschappelijke voordragtenwelke sedert de vorige algemeene vergadering in het vereenigings- gebouw hebben plaats gehad, waaraan, even als altijd, een druk bezoek is ten deel gevallen. Men schrijft uit Gouda aan de Anisterdamsclie courant. In gevolge 's konings besluit is hier de gevangenis voor vrouwe lijke veroordeelden ontruimd. Maandag morgen ten halfvier ure zijn zij, ten getale van ruim 200, met een extra trein, onder geleide van haren nieuwen kommandant, den heer Caneel, naar Woerden overgebragt. Treffend was het te zien hoe die ongelukkige vrouwenschaar met tranen in de oogen haren dank betuigde aan de commissie van administratie, die haar aan de welwillende zorgen van den nieuwen komman dant aanbeval. Het provinciaal geregtshof in Noord-Braband heeft bij arrest van 11 dezer tot de straffe des doods veroordeeld Adr. van Drunen, oud 54 jaren, arbeider, geboren en wonende te Sleeuvvijk, wegens liet opzettelijk iu brand steken der woning van Sprengers te Sleeswijk, waardoor dat huis in den nacht van 7 op 8 October IS58 is afgebrand en na dat de beu oners zich niet dan te naauwernood hadden kunnen redden. De rotterdamso.he dagbladen deelen een adres mede, het welk onlangs door de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam is gerigt aan den minister van binnenluiidsehe zaken. Daarin wordt met aandrang verzocht dat de regering het plan tot verbetering van de Nieuwe Maas (mede opgeno men in liet wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst) zoo spoedig doenlijk in staat van wijze brenge, en

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1