MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 85. Dingsdag 1861 16 Julij. ^.VAAVI,VS,;^, I <Ü<»1CS ''s- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescJiiedt de uitgave den avond te yoren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. £Hnif2hI.cmïïsd)c tijdingen. middelburg; 15 julij. Wij herinneren den stemgeregtigden voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad alhier, dat de inlevering der stembriefjes moet geschieden ten raad huize, op morgen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure. Door den gemeenteraad van Vlissingen isjl. zaturdag tot wethouder in plaats van wijlen denheer J.C. Dutilhbenoemd de heer II. P. Winkelman. Uit Vlissingen meldt men ons heden het volgende Zaturdag namiddag is een matroos, van het op de reede liggend peilvaartuig over boord gevallen. Zijn broeder, die zien mede aan boord bevond en bet bemerkte, begaf zich dadelijk te water, en het mogt hem met inspanning van alle krachten gelukken, den drenkeling tc grijpen en zoo lang voor zinken te behoeden tot dat de sloep ben bereiken en beide behouden aan boord kon brengen. Vrijdag namiddag is door de schroefsehooner Frans Naerebout van hier naar den Noord Hinder gesleept, bet nieuwe lichtschip, bestemd om liet aldaar gelegen hebbende vaartuig te vervangen. Nadat de verwisseling naarwenseh was afgeloopon, is de Frans Naerebout met bet afgeloste lichtschip gisteren namiddag alhier in de dokhaven terug gekeerd. Wij vernemen dat zich in den laatsten tijd ook weder op sommige plaatsen van dit eiland eene verontrustende ziekte onder de varkens voordoet, waarvan zij in ongelooflijk korten tijd bet slagtoffer worden. Het kwaadaardig karakter der ziekte draagt de duidelijke kenmerken van typhus. Heeds zijn de gemeentebesturen bij circulaire van den commissaris des konings uitgenoodigd zoo veel doenlijk voorbehoedmiddelen te bezigen. Het Leidsch dagblad meldt dat in het wetsontwerp tot re geling van liet middelbaar onderwijs ook bepalingen zullen voorkomen ten aanzien van industrie-en ambachtsscholen, van dien aard, dat de regering geldelijk ondersteunen zal de inrigtingen, die bestaan op zoodanigen voet, dat zij aan de eischen van den tijd kunnen voldoen en op gelijke wijze aan moedigen de vestiging van zulke inrigtingen, waar zij niet bestaan maar tocli de behoefte daaraan wordt gevoeld. In geen geval zal zij bet initiatief der stichting nemen, maar wel de band reiken waar bare hulp wordt ingeroepen. Den 11 dezer is bet 5e Nederlandsche nijverheids-congres van wege de Maatschappij ter bevordering van nijverheid, in bet kerkgebouw der waïscbe gemeente te Haarlem geopend door den voorzitter, den beer dr. G. Simons. Na mededeeling der ingekomen stukken hebben de leden zich in de verschillende afdeelingen vereenigd en de punten van bet programma in behandeling genomen. Den volgenden dag zijn deleden van bet congres in eene al- gemeene vergadering bijeen gekomen, en zijnde verslagen der verschillende afdeelingen gelezen en in behandelinggebragt. Daarna is bet congres door den voorzitter gesloten, terwijl de beer O.Verhagen uit Goes, namensde leden, den voorzitter dank betuigd heeft voor de leiding der vergaderingen. De afgevaardigden ter algemeene vergadering van de Maat schappij hebben donderdag in de zaal der sociëteit De vereeni- ging een gemeenschappelijken maaltijd gehouden,waaraan de beer burgemeester der stad, benevens verscheidene leden van de jury der tentoonstelling en andere genoodigden hebben deel genomen. Meer dan honderd personen waren bij dezen maaltijd tegenwoordig. Zaturdag waren weder, ter eere des konings de vaderland- sche vlaggen uitgestoken. Z. M. is ten twaalf ure over den spoorweg van 's Gravenhage aangekomen en hêeftzich, onder bet vreugdegejuich der menigte, naar de nationale tentoon stelling begeven, alwaar bij door de commissie is ontvangen. Eaarlcmsc/ie courant Koning Max van Beijeren zal de baden te Scbeveningen gebruiken. Volgens de Arnhemsche courant zal Z. M. reeds beden aldaar aankomen en er een')ge weken doorbrengen, na o. a. de algemeene duitsche tentoonstelling te Keulen te heb ben bezocht. De kadetten der militaire akademie te Breda hebben on langs, door eene commissie uit hun midden, aan den gepensio neerden luitenant-generaal J« Scbeltus, gewezen gouverneur dier akademie, eene prachtige marmeren pendule met twee coupes, vergezeld van een album met aller handteekeningen, aangeboden, als een blijk van achting en genegenheid. Volgens de Utrechtsehe courant bevindt zich thans aldaar de heer J.van Boom, geboortig van Utrecht, doch thans Zeeraar aan de zweedsche academie van kunsten te-Stockholm, een hoogst verdienstelijk componist, wiens muziekale talenten in het buitenland allerwege op hoogen prijsgesteld worden. Als een bewijs dat de kunstmatige vischteelt, sedert eenigen tijd ook een tak der bemoeijiugen van Natura artis magistra, te Amsterdam, aan de verwachting beantwoordt, meldt het Algemeen handelsblad dat in de Lek reeds 5000 goed ont wikkelde jonge zalmen en in eene beek op het landgoed van den beer Gerken, 1500 en op bet Loo 1000 forrellen zijn vrij gelaten. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Alsnog benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse, cïe gezaghebber W. Glaser, van de dienst der gouvernements-schooners enz. in Nederlandscb Indie, voor zijn gedrag bij de expeditie in de zuid- en ooster- afdeeling van Borneo in 1859 en 1860. Vergund aan den medicinae doctor P. Pincoffs, te Konstan- tinopel, het dragen der ridderorde van Medjidié 3e klasse van Turkye. KAi\roNGEKEGTEN. Tot kantonregter te Oostburg, mr. F. J. Hennequin. geneeskundige dienst. Bevorderd bij de zeemagttot officier van gezondheid 2e klasse, die der 3e klasse H. van Stockura en L. P. Vlaanderen. Benoemd tot officier van ge zondheid der 3e klasse, de kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen E. M. van Lier. D. Ma- tak Fontein, J. F. Boeck, M. C. Buyze en L. P. Gijsberti Ilodenpijl. Bij de landmagt: tot officier van gezondheid 1 e klasse die der 2e klasse J. D. van Hemert; van de 3e klasse de kweeke lingen van 's rijks hospitaal voor militaire geneeskundigen te Utrecht, W. ïv. Dilg. G. Bonthuis en A. Spruyt. Bij de dienst in Oost-Indie, tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen J. P. Dozy, N. P. van der Stok, H. C. J. T. van Hardenbergh, II. Greve, T. van Gelder, W. van Geer, II. A. Ter Meulen, L. H. N. Vriesman, A. K. W. Avntzenius, J. G. Kroon, F. J. A. de Ruytev, J. J. Groos, H. Krooneman, J. J. van Vogelpoel en W. J. J. Zuur. koloniën. Benoemd tot ambtenaar le klasse voor de bur gerlijke dienst in Nederlandscb Indie, mr. W. Stortebeker. Benoemd tot 2en luitenant bij bet leger in Oost-Indie, bij het wapen der kavalleriede kadets F. K. T. van Woelderen en J. PI. Stuffkenbij bet wapen der artilleriedc kadets J.H. Wagener, W. II. Staverman, W. de Vletter, S. A. Boas en D. J. Derks;bij bet korps der genie en sapenrs: de kadets J. C. Dozy, II. G. Derx, A. Leers en G. de Vos, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. leger. Benoemd tot 2e luitenants: bij bet wapen der infanteriebij liet le regement, de kadets W. L. de Petit, A. J. G. W. von Motz en A. P. Klercq; bij bet 2e regement, de kadets G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof, W. A. II. baron van Lijnden tot Oldenaller, G. T. C. Callenfelsen J. L. Tuckermannbij het 3e regement. de kadets J. T. T. C. van Dam van Isselt en II. D. A.Götz; bij het 4e regement, de kadets C. II. N. de Ronde en A. T. van Goens; bij bet 5e regement, de kadets C. G. A. Plaat en C. J. Koolbaas; bij bet Ge regement, de kadet J. N. Roelants; bij bet 7e regement, de kadet L. Berkbout; bij bet Se regement, de kadets J. L. de Bock, J. W. H. Deurink en II. P. C. van der Teen, allen her komstig van de Koninklijke militaire akademie. Bij liet wapen der kavallerie bij bet le regement dragon ders, S. J. graaf van Limburg Stirum, W. J. II. Romer en J. H. D. graaf van Limburg Stirum; bij liet 4eregement dragonders, de kadet IT. W. J. E. baron Taets van Amerongen; bij liet 5e regement dragonders, de kadets J. A. Ort en G. M. Trip, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. Bij bet wapen der artilleriebij bet le regement vesting artillerie, de kadets J. J. Schluiter, P. J. Callenfels, S. J. A. de Quertenmont, A. L. Calk oen, J. P. de Jaagereu P. Dan- nenbargb; bij het 2e regement vesting-artillerie, de kadets J. A. Baum. H. Broers, II. J. C. Verwey, L. R. baron Taets van Amerongen en IT. Nieuwenhuys; bij bet 3e regement vesting-artillerie, de kadets J. E. N. baron Sirtetna van Gro- vestins, J. C. Altink, P. A. Moorrees, J. G. U. Schoch, P. IT. C. Engelenberg, W. A. Verdam en J. P. Rijshouwer, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. Bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, de kadets P. C. Kool, W. Rooseboom, J. H. de Ridderen J. J. Brouwer allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. Of» verzoek eervol ontslag verleend aan den len luitenant W. C. S. J. Versfeit, van bet 3e regement dragonders. Necrologie. De utrechtsehe hoogeschool, ons vaderland en vooral de wetenschap beeft vrijdag nacht een groot en onherstelbaar verlies geleden door bet plotseling overlijden van den hoog leeraar mr. J. Ackersdijck. 's Mans verdienste, vooral op bet gebied der statistiek en staathuishoudkunde, was in ons vader land alom bekend en werd door de uitmuntendste geleerden ook buiten'slands naar waarde geschat. Zijn geheele leven was aan de beoefening dier wetenschappen toegewijd, en zelfs na het erlangen eener eervolle rust op 70jarigen leeftijd, bleef hij zijn tijd en krachten daaraan ten beste geven. Eene zeer onverwachte en kortstondige ongesteldheid beeft een einde aan dit nog zoo nuttig leven gemaakt, waarvan echter bij velen de herinnering lang en dankbaar zal terugblijven. Utrechtsehe courant. Kerk- en schooliiicuws. Van 10 tot 12 dezer werd te Utrecht in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen de 17e algemeene vergadering van bet Nederlandscb onderwijzersgenootschap gehouden. De beer D. C. L. Neelmeijer, hoofdonderwijzer aan de koninklijke school van Z. M. Willem III op bet Loo, hield eene rede, waarin hij betoogde dat van de tegenwoordige dusgenoeinde wetenschappelijke rigting van bet lager onder wijs geen heil was te wachten, en dat zij daarom krachtig bestreden moest worden. Het aantoonen dier rigting en bet opsporen tot bestrijding bevat menigen nuttigen wenk voor de ouders, voor den onderwijzer zeiven, en ook voor ben die met bet toezigt op bet onderwijs belast zijn. Bij acclamatie werd goedgekeurd bet plan tot oprigting van een weduwen- en weezen fonds voor onderwijzers, leden van bet genootschap. Belangrijke discussien over veranderingen sedert de uitvoering van de wet op het lager onderwijs en over vele andere nuttige zaken maakten deze vergadering hoogst gewigtig. Ongeveer een 50-tal afgevaardigden uit alle oorden des lands, te zamen uitbrengende 1171 stemmen, woonden de vergadering bij. De provincie Zeeland werd vertegenwoor digd door 4 afgevaardigden, de heeren K. van den Handel. J. M. Stroes, N. van der Dusse en J. Reijers JCz., hoofdon derwijzers te Oudvossemeer, Colijnsplaat, Dreischoren IJzen- dijke. Als vergaderplaats voorliet volgende jaar is Gorinchem bepaald. De vergadering werd waardig besloten door het bezoeken van eenige der voornaamste wetenschappelijke en industriële inrigtingen te Utrecht. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Julij 7 SOL R Wint .5 s Kracht. EO 8 R-3 E l°" betrekkelijke vochtigheid. 1 S CO 3 O 'i to P3 Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 7; ZO. t.Z. 4 750.6 20.6 o.so 14.26 3.5 8 West. 2 756.8 17.6 0-85 12.68 0.5 betrokk, buij. y W.t.N. I 758.1 17.4 0.77 11.27 8.5 10 Zuid. 1 762.2 18.6 0.78 12.56 00 11 Z West. 4,5 761.8 17.8 0.80 12.14 0.0 12 ZO. t.Z. 4 756.1 22.4 0.75 14.89 0.0 13 ZOost. 4 753.7 20.6 0.83 14.72 1.8 betrokken. Thermometerstand. 12 julij 's av. 11 u. 66 gr. 13 's movg. 7 u. 68 'smidd. 1 u. 70 gr. 's av. 11 u. 64 gr. 14 's morg. 7 u. 64 's midd. 1 u. 73 's av. 11 u. 64 15 's morg. 7 u. 67 'smidd. 1 u. 70gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van zaturdag 13 julij. Verschillende werkzaamheden waren beden aan de orde I. de interpellatie van den beer van Bosse, naar aanleiding van Money's werk: Java, or how to manage a colony. De beer van Bosse herinnerde, dat bet doel zijner interpel latie in naauw verband stond met een ontwerp, dat bier vroeger of later zou worden behandeld, namelijk dat nopens bet beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen. Er schijnt een groot verschil van gevoelen te bestaan overliet denkbeeld van comptabiliteit in bet algemeen en comptabili teit in Indie. Volgens eene resolutie van den gouverneur- generaal van 21 januarij 1848, moest onder de begrooting T

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1