MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°" 84. Zaturdag J) 1861 13 Julij. i3innmlanï>$cl]e ttj&tnQen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie fnaanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentierakan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: OE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 12 julij. In de heden door de tweede kamer gehoudene zitting is besloten de beraadslaging over het wetsontwerp op de natio nale militie uit testellen tot aanstaanden maandag, uit hoofde van ongesteldheid des ministers van binuenlandsche zaken. Tegen morgen zijn aan de orde gesteld de door de heeren van Bosse en Heemskerk Az. toegezegde interpellatiën tot de regering, respectievelijk met betrekking tot het verleenen van inzage in officiële bescheiden door de indische regering, en omtrent de handelwijze welke men denkt te volgen betrekke- lijkonzeneutraliteitbij de verwikkelingen in Noord-Amerika In de zittingen van 25 en 27 junij (waarvan een verslag voorkomt in de nommers dezer courant van 27 en 29 dier maand) is tot het doen dier interpellatiën verlof gegeven. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder 4 schepen bevracht, waaronder voor Middelburg het barkschip Pauline, gezagv. B. J. Post. Wij vernemen dat de heer regter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, vergezeld door de heeren sub stituut-officier van justitie en substituut-griffier bij de arron- dissements regtbank alhier, zich gisteren naar Yeere hebben begeven, volgens geruchten om aldaar een geregtelijk onder zoek in te stellen naar een vermoedelijk gepleegden kinder moord. Men verneemt, dat Z. M. in de orde van de Eikenkroon heeft benoemd de heeren mr. A. Prins, vice-president van den raad van Nederlandsch Indie, en jhr. mr. H. C. van der Wijck, lid van dien raad, als groot-officier; W. F. Versteeg, kapitein der genie bij het leger in Oost-Indie, als officier, en Radhen Adhipatti Tjokro Negoro, regent van Banjoemaas, als ridder. {Rotterd. courant Z. K. H. prins Frederik, die met zijne gemalin te Soden de baden gebruikt, is den S dezer te Frankfort a/M aangekomen, in het hotel Zum römischen Kaiser afgestapt en heeft er het geheele corps diplomatique ten gehoore ontvangen. Den 8 dezer is de jury van deskundigen ter beoordeeling van de haarlemsche tentoonstelling van nijverheid bijeenge komen, en heeft, na door den voorzitter der Maatschappij tot bevordering van nijverheid, dr. Simons, te zijn verwelkomd, zijne werkzaamheden aangevangen door de benoeming van ondervoorzitters en secretarissen der afzonderlijke juries. Maandag avond heeft het muziek-korps van het 33e pruis- sische fuselier-regement zich op de bloemen-tentoonstelling doen hooren, en, naar men meldt, zoo uitstekend voldaan, dat men niet weet aan wien de voorkeur te geven, aan het utrechtsche, het oosten rij ksche of het pruissische muziek korps. De illuminatie van de Hartenkamp moet eeu toover- aclitigcn aanblik hebben opgeleverd. Het getal personen, welke de tentoonstelling bezoeken, neemt toe. Dingsdag zijn 2713 toegangbiljetten afgegeven. In het geheel mag men aannemen, dat de tentoonstelling tot dusver is bezocht geworden door 20,000 personen, waavonder de inzenders en de leden der maatschappij van nijverheid. Ten bewijze hoe grooten toeloop de tentoonstelling en daaraan verbondene feesten uitlokken, kan worden opgege ven, dat zondag den 7 dezer over den hollandschen ijzeren spoorweg vervoerd zijn 16,074 reizigers, waarvan ruim 10,000 tusschen Amsterdam en Haarlem. Dingsdag werd de 84e algemeene vergadering van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid gehouden. Daarbij bleek dat de maatschappij in omvang en werkzaamheid aanmerkelijk is toegenomen. Het aantal depar tementen bedraagt 37, dat der leden 2272in het vorige jaar zijn 5 nieuwe departementen opgerigt en 441 leden toegetre den. Onder de belangrijkste besluiten van dezen eersten dag mag wel gerekend vvorden.dat de maatschappij zich zal wenden tot de regering, ten einde eene herziening of de afschaffing te verkrijgen van de patentbelasting, en tot de onderscheidene gemeentebesturen ter aanmoediging en uitbreiding van indus triescholen in alle steden des vaderlands. De voorzitter gaf aan de vergadering kennis, dat de prins van Oranje de belofte heeft gegeven, persoonlijk de eere blijken te zullen uitreiken aan lien die bekroond worden. Door een aantal ingezetenen der gemeente Heusden is een adres gerigt aan den heer Pape, predikant aldaar, strekkende om zijn leeraarsambt neder te leggen en de kandidatuur van burgemeester aan te nemen. Mvu verneemt dat de lmer Pape hieraan gehoor heeft gegeven. Indien dus het gevraagde ont slag aan den tegen woordigen burgemeester verleend en de keer Pape in zijne plaats benoemd wordt, zal zulk eene verande ring van betrekking wel tot de hoogst zeldzame behooren. Arnhemsche courant.) Bij de eerste partij, welke de beroemde breslauer schaak speler Anderssen te Rotterdam gespeeld heeft, tegen den heer Messemaker van Gouda, heeft laatstgenoemde, na een strijd van 3 uren, de overwinning behaald. Alle overige spelers moesten voor den heer A. zwichten. Utrechtsche cour.) Door den heer Keyzer is concessie aangevraagd voor de navolgende railroutes1van midden uit de gemeente Oud dorp door Goeree, Stellendam, Melissant, Dirksland, met een zijtak tot aan het Sas, op Soinmelsdijk en van daar over Mid- delharnis en Stad aan 't Haringvliet en over Nieuwe en Oude Tonge door de Acht huizen op Ooltgensplaat tot den Bommel, in verband met de stoombootdienst op Dordrecht en Rotter dam, en 2. van de Willemstad door Fijnaart en Gastel op den stoomspoorweg te llozendaal, tot het vervoer van passagiers, goederen en vee, zoo dat, behalve de passagiers ook de granen en het vee iederen maandag, dingsdag en donder dag te Rotterdam en Dordrecht, zelfs van het verafgelegen Ouddorp, tijdig genoeg ter markt zullen gebragt kunnen worden, aangezien men berekent, dat op de railroute met een zeer gemakkelijk en net rijtuig, geschikt voor een dertigtal passagiers, tien mijlen in een half uur met één paard worden afgelegd, en alzoo van den gewonen stoomspoor-spoed bijna geen verschil en natuurlijk veel minder met de transportkos ten overblijft, terwijl omgekeerd den commissionairs en make laars in granen en meekrap de gelegenheid gegeven wordt om, zonder veel tijdverlies, speciaal de buiten af veel te weinig bekende hoogst belangrijke beurs van Oude Tonge te bezoeken. Men schrijft uit Waterloo dat de beroemde dichter Victor Hugo zich aldaar sinds ecnige dagen ophoudt en met de meeste belangstelling en naauwkeurigheid alle bijzonderheden van het slagveld in oogenschouw neemt, waar het gedenkwaar digste drama van deze eeuw werd afgespeeld. Welligt, zoo eindigt dit berigt, is zijn magtig genie bezig met zich voor te bereiden op een van die zangen, die nog zullen weerklinken en de harten doen trillen, wanneer de tijd alle sporen van den beroemden veldslag zal hebben uitgewischt, wanneer de liere nederlandsche leeuw reeds zal verdwenen zijn. Uit Alexandrie wordt gemeld, dat de nederlandsche consul- generaal, de heer S. W. lluyssenaers, vergezeld van den en- gclschen agent en consul-generaal, den engelschen consul en den russischen consul-generaal, naar de landengte van Suez zijn vertrokken. De onderkoning heeft eene stoomboot ter beschikking gesteld, om genoemde heeren naarPort-Saïd over te voerende geprojecteerde kanaalhaven in de Middellaud- sche zee. van waar hun togt zal uitgaan, de geheele landengte tot aan Suez en de geprojecteerde vertakkingen van het zoet water-kanaal zullen door hen bezocht worden. Benoemingen en hcsluRen. kol.onien. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den met verlof hier te lande teruggekeerden leu luitenant der in fanterie van het leger in Oost-Indie, C. T. van Eugen. ridderorden. Vergund aan den heer C. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, het aan nemen der onderscheidingsteekenen van eereridder der Johannitcrorde van Pruissen. eeg er. In hunnen rang overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers, de lste luitenants: K. P. Kempers, van den staf der infanterie; G. C. Munters, van het 3e; E. J. L. Meuter, van het le; H. J. G. Furstner, H. F. C. Hardenberg en B. C. van Hoey Schiltliouwer, van het 6e regement infan terie. waterstaat. Pensioen verleend aan J. SoetemanBz., gewezen vasten conducteur bij het korps ingenieurs van den waterstaat en laatstelijk opzigter eerste klasse, ad f S00. k antongeregten. Herbenoemd o. a. tot griffier bij het kantongeregt te Goes, mr. P. J. A. van Dam. Kcrk-sen schoolnicuws. De kerkeraad der nedcrduitsche hervormde gemeente te Arnemuiden, wettig vergaderd, heeft onder presidium van zijnen consulent, de navolgende nominatie opgemaakt, tothet doen eener keuze voor eeu nieuwen predikant, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. van dev Meulen, naar Lollum, provincie Friesland. Op het twaalftal zijn gebragt de heerenG. M. Hogerzeil te St. Abts- en Sinoutskerke, J. T. F. U. Lauts, te Zoutelande, H. J. D. Hellendoorn te Nieuw- en St. Joosland, G. J. Gobius du Sart te St. Jansga en Delstrahuizen, J. J. Knap te Losdorp, W. Kluever te Wolphaartsdijk, G. A. Rademaker te Meeuwen en Haagoort, J. G. G. Moorrees te KockeDgen en de Haar, J. Krayenbelt te Baambrugge, H. van Griethuijzen te Poort vliet, J. A. C. Nonhebei te Wemeldinge en J. Vermeer te Koudekerke. Zestal deheeren: G. M. Hogerzeil, J. T. F. U. Lauts,H. J. D. Hellendoorn, G. J. Gobius du Sart, J. G. G. Moorrees en W Kluever. Drietal de heeren: G. J. Gobius du Sart, W. Kluever en G. M. Hogerzeil, waaruit met meerderheid van stemmen beroepen is Gregorius Johan Gobius du Sart, predikant te St. Jansga en Delstrahuizen, classis Heeren veen, provincie Friesland. Het Nederlandsch onderwijzers genootschap bestond, blijkens den getalstaat dezer dagen door het hoofdbestuur opgemaakt, op 1 januarij 11. uit 160 afdeelingen met 4738 leden, waaronder 1556 gewone, 722 contribuerende, 839 geabonueerden op het maandblad, 1299 stemhebbende leden, 67algemeene, 1 lid van verdienste, 58 honoraire leden, volgens art. 10 der wet, 57 honoraire leden en 139 voorstanders. Tlicrmomctcrstand. 10 julij 's av. 11 u. 61 gr. 11 'smorg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 70gr. 's av. 11 u. 62gr. 12 's morg. 7 u. 62 'smidd. 1 u. 77 gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van woensdag 10 julij. militiewet. Heden zijn ingekomen twee wetsontwerpen, het eene tot goedkeuring van artikelen van het met Hannover gesloten verdrag betrekkelijk den afkoop van den Stader-tol (waarbij de afkoopsom voor Nederland bepaald is op 169,963 thaler), en het andere tot verhooging van hoofdstuk IX A der staals- begrooting voor 1861 met eene som van f310,000, ten einde die afkoopsom te kwijten. De beraadslagingen werden voortgezet over de militiewet en waren nog verwarder dan in eenige vorige zitting. Het eerst was aan de orde art. 18 (het eerste artikel van hoofdstuk II der wet), bepalende dat jaarlijks alle mannelijke ingeze tenen die op den 1 januarij van het jaar hun negentiende jaar zijn ingetreden, voor de militie worden ingeschreven, en han delende over de vereischten om ingezetenen te zijn. Hierover ontstond eene gerekte discussie. Graaf van Zuylen van Nyevelt wenschte dat vreemdelingen van den militiepligt zouden vrijgesteld worden, gelijk in Frankrijk en Belgie. De heer Storm van 's Gravesande vond het verkeerd, dat neder- landers, die in een vreemd land hun verblijf houden, van den militiepligt vrij zouden zijn. De heer van Heemstra, minister van biimenlandscbe zaken, voerde aan dat de grondwet en de wet duidelijk van ingezetenen spreken, zoo dat de vreemde ling, die ingezetene is, aan den militiepligt behoort onder worpen te zijn. In Frankrijk zegt de constitutie uitdrukkelijk dat men franschman moet zijn om aan de conscriptie deel te nemen, doch de vreemdelingen worden er wel degelijk bij de nationale garde ingelijfd en in Belgie is onze militiewet van 1817 altijd nog van kracht, volgens welke de ingezetene vreemdeling ook aan de militie is onderworpen. Verder is een in het buitenland gevestigd nederlander geen ingezetene van Nederland, en dus is de wet, die uitdrukkelijk vau inge zetenen spreekt, niet op hem van toepassing. De heer Wint- gens wenschte dat het stelsel van reciprociteit wierd aange nomen en dat men dus die vreemdelingen van de dienst zou vrijstellen, in wier land ook de nederlanders vrijgesteld waren. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Poortman en van Nispen en den minister, werd op voorstel van den heer van Nispen besloten de verdere behandeling der artt. 18,19 en 20 voorloopig uit te stellen, terwijl de artt. 21 tot 29 werden aangenomen. Bij de algemeene beraadslaging over hoofdstuk IV der wet (van de lotelingen), die nu geopend werd, drong de heer Dullert aan op het bij voegen van bepalingen omtrent hetgeen moest geschieden, wanneer er bij de loting onregelmatigheden hadden plaats gehad, die eene vernietiging noodzakelijk maakten. De heer van Heemstra had daar geen bezwaar tegen, maar was van de noodzakelijkheid niet overtuigd geweest. De heer ter Bruggen Hugenholtz ondersteunde het gevoelen van den heer Dullert, omdat men anders in zulke gevallen afhan kelijk bleef van de veranderlijke inzigten van het departement van binnenlandsche zaken. Uit dit laatste oogpunt wenschte de heer van der Linden ook, dat de materiële voorschriften

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1