6uitmlanï)sei]e tijDingen. De bosschen verstrekken hun vruchten en hertenvleesch in overvloed, waar zij komen vinden zij bij de bevolking levens middelen, in eenen oogenblik hebben zij van takken en boom schors eene gemakkelijke woning opgeslagen, zoo noodig dient de zelfde boomschors hun voor kleeding, bij gebrek aan potten, koken zij in boomschors zeer vernuftig hun voed sel en wanneer men nu weet.datboomschors overal in menigte wordt aangetroffen, zoo kan men ligt begrijpen, dat zij zich overal te huis bevinden." De overland-post, Ioopende tot den 26 maart, is den 3 mei hier aangekomen. Tliermometerstand. 26junij's av. 1] u. 62 gr. 27 'smorg. 7 u. 64 'smidd. 1 u.62gr. 's av. 11 u. 57gr. 2S 's morg. 7 u. 50 'smidd. 1 u. 64gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van donderdag 27junij. De rapporteurs zijn benoemd omtrent het wetsontwerp tot goedkeuring eener dading tusschen den staat en de maat schappij tot indijking van schorren en aanwassen in de Ooster- Schelde. I-Iet zijn de heeren Blussé van Oud-Alblas, Gevers Deynoot, van Diggelen, van Eek en Begram. Aan de orde was de beraadslaging over twee wetsontwer pen tot wijziging van hoofdstuk VIII (marine) der staatsbe- grooting voor 1360 en 1861. Het eerste strekte om den post voor kosten buiten 's lands gevorderd tot herstelling, uitrus ting en verzorging van schepen met f 63,000 en het.tweede om dien van onvoorziene uitgaven met f33,409,12 te verhoo- gen, en dien overeenkomstig verscheidene andere artikelen dier begrootingen met de zelfde sommen te verminderen, zoo dat het totaal dier budgetten onveranderd blijft. Beide wetsontwerpen werden na geringe discussie aange nomen. Het zelfde was het geval met de conclusien vau de versla gen der commissien, in wier handen verschillende van rege ringswege ingezonden stukken gesteld waren. Die conclusien strekten meerendeels om de genoemde verslagen te doen drukken en vonddeelen, en afdrukken aan de betrokken ministers^te zenden. Door den heer Heemskerk Az. werd verlof gevraagd, om eenige vragen tot de regering te rigten omtrent de inzigten die zij ter gelegenheid vau de in Noord-Amerika uitgebrokene verwikkelingen toegedaan, is met betrekking tot Neder lands neutraliteit en tot de kaapvaart, en bepaaldelijk met opzigt tot de zending van een nederlaniiseh eskader naar West-Indie. Uit de verklaring, die, door drie ministers onder teekend, in de Staatscourant van 13 junij jl. geplaatst is, blijkt dat onze regering het nieuwe gewigtige beginsel van interna tionaal zeeregt, hetwelk op de parijsche conferentie van 1856 is aangenomen, voorstaat. Spreker wenschte echter omtrent den zin en de toepassing dier beginselen eenige vragen tot de regering te rigten, ten einde hare bedoelingen daaromtrent te vernemen. Het verlof tot het doen dezer interpellatie werd door de vergadering verleend. De dag daartoe zal nader bepaald worden. Zitting van vrijdag 28 junij. Het wetsontwerp betrekkelijk de nationale militie is heden in behandeling genomen. Het werd bestreden door de heeren Betz, van Zuylen van Nyevelt, van der Linden, van Bosse en van Ileukelom. Het werd verdedigd door de heeren Gevers Deynoot, de Bieberstein en door de ministers van binnen: landsche zaken en van oorlog. De begrooting voor de spoorwegen, over de javen 1S60 en 1861, is in deze zitting ingekomen. Amerika. De noord-amerikaansche dagbladen van de helft van junij melden eindelijk het begin van den burgeroorlog op geregel- den voet eu de verwachte nederlaag der zuidpartij, waarvan 500 door een vegement van indianen op de vlugt werden geslagen. Het voornaamste feit is de ontruiming van Harpers- Ferry, dat ijlings door de ?.uidenaars verlaten werd. Deze hebben zich alleen, zoo wel ter genoemde plaatse als elders, onderscheiden door het verbranden van spoorwegbruggen. Missouri heeft 50,000 man troepen gevorderd, doch de gou verneur en staatsbeambten hebben iutusschen de stad Jeffer son verlaten en werden door de troepen der unie gevolgd. Deze verloren te Fort-Munroe en te Great-Bethel te zamen omtrent 40 man aan gesneuvelden, en hadden 145 gekwetsten. De new-yorksche bladen worden steeds heviger in hunnen toon jegens Engeland, en beginnen zelfs te spreken van toebe reidselen tot een oorlog. Ongeveer 700 slaven zijn uit Virginia ontsnapt en worden door de unie bewaard als oorlogs-kontrabande. Men zeide te Washington dat men, bij gelegenheid der in beslag neming van dépêches op de telegraaf-bureaux, ontdekt had dat een der onlangs benoemde buitenlandsche gezanten bij de unie aan de rebellen te Charleston berigt had gezonden van de door het gouvernement ontworpen versterking van het fort Sumter. Uit de amerikaansche brieven blijkt dat generaal- majoor Fremont 1000 Enfield-geweren en eenige batterijen artillerie heeft aangekocht voor het uniebewind. De agent van het zuiden heeft twee stoombooten gekocht voor 70,000 pond sterling. Volgens berigten van Reuters agentschap van 18 junij was de eerste kaper genomen en naar New-York gebragt. Er hadden verscheidene gevechten plaats gehad, zondereenig resultaat van belang. De positie der insurgenten te Manas sas was onhoudbaar. De generaal Butler maakt toebereidse len om Yorktown aan te tasten. Engeland. Londen 26 junij. De brand in Cotton's warf (waarvan wij reeds in ons vorig nommer gewaagden) verwekt nog steeds de grootste ontsteltenis. Van de prachtige magazijnen die den regteroever der Teems voor een zeer groot deel innamen, zijn niets anders daii rookende puinhoopen overgebleven. Zondao- morgen mogt het aan de uitmuntende pogingen zoo van de brandweer als anderen gelukken, den brand meester te worden, ofschoon de vlammen in de eerstvolgende dagen nog niet zul len zijn uitgedoofd. Het bevestigt zich dat onder de slagtoffers die bij dit onheil hun leven verloren, ook de heer Braidwood behoort. Maandag is zijn lijk, dat tot hiertoe vermist werd, gevonden. Zijn hgchaam was geheel gekneusd en het hoofd bijna verpletterd door den val van een muur. Bijna dertig jaren was hij in verschillende betrekkingen aan de brandweer verbonden, waarbij hij, door trouwe pligtsbetrachting, totden eerepost van opper-brandmeester opklom. Met hem zijn ook vermist de heer Scott en een onbekende, wier lijken inen nog niet heeft gevonden. Men zet echter de nasporingen naar deze en andere vermisten met kracht voort. Dingsdag namiddag hield de brand nog aan in de gebou wen tegenover de Teems; en de regen, die gedurende den geheeleu morgen nederviel, scheen het vuur eer aan te blazen dan uit te dooven. leiler oogenblik hadden er ontplof fingen plaats, en het was of overal salpeter aanwezig was. De prins van Wallis heeft dingsdag morgen weder de plaats des onheils bezocht. Op dat tijdstip waren verscheidene vaar tuigen bezig met het verzamelen van op het water drijvende stoffen. Door de ondragelijke hitte is het onmogelijk de puin hoopen van nabij te naderen; niettegenstaande de vele regen en de massa water die tot demping van het vuur moeten lei den, wakkeren de vlammen, die des daags onzigtbaar zijn, des avonds weder aan. De aanwezige autoriteiten houden echter een gestadig toezigt. Meer dan twee honderd policie- dienaars bewaren de orde onder de aanwezige volksmassa. Zeven verzekering-maatschappijen zijn in de verliezen betrokken. Volgens eene vlugtige berekening zouden die 1500,000 p. st. bedragen, zonder daarbij de gebouwen zeiven mede te rekenen. N iet voor de overblijfselen geheel verkoeld zullen zijn, is de toegang mogelijk en zal een juist overziet kunnen plaats hebben. Tot heden is van de oorzaak nog niets met zekerheid bekend. Ouitschland. Weenen 27 junij. De diplomatieke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Frankrijk worden metelkendagkoeler,ondanks de beleefdheden waarmede vorst en vorstin Metcernich te Fontainebleau worden overladen. Het antwoord door den heer von Rechberg gegeven, op de dépêche van den heer de Thouvenel aan de hoven van Madrid en Weenen, betrekkelijk de tusschenkomstder katho lieke mogendheden, is van weinig beteekenis. De oostenrijk- sche regering vergenoegt zich bijna uitsluitend met acte te nemen van de verklaringen van Frankrijk ten gunste van de onafhankelijkheid en de waardigheid van den pauselijken stoel en, voor zoo veel zich zelf betreft, zijne zienswijze aan gaande de oplossing van de italiaansche kwestie vol te houden; die oplossing kan alleen bestaan in de uitvoering van het trak taat van Zürich en het handhaven van het wereldlijk gezag van den paus. Te Pesth was men voornemens een lijkdienst ter eere van graaf di Cavour te vieren, doch zij werd bij telegrafische j dépêche door de regering te Weenen verboden. De bongaarsche landdag is overeengekomen dat het adres aan den keizer zal worden aangeboden door de voor zitters van de beide kamers. Men verzekert dat de keizer besloten heeft deze deputatie te ontvangen. Wordt dit beves tigd, dan vervallen natuurlijk alle geruchten omtrent eene openlijke breuk tusschen den keizer en de hongaarsche vertegenwoordiging. De augsburgsche Allgemeine Zeitung maakt in een aan haar gerigten brief van de poolsche grenzen gewag van eene zamenzwering, die te Warschau zou ontdekt zijn, ten gevolge 1 waarvan zeer veel personen moeten zijn in hechtenis genomen, bij welke men papieren vond, die tegen hen zeer getuigen. In de roomsch katholieke zoo wel aïs in de protestantsche kerken wordt het volkslied gezongende policie-agenten worden gehoond waar men ze ontmoet, en de russische solda- i ten mishandeld waar de gelegenheid er slechts toe bestaat. Dezer dagen zijn, volgens de zelfde bron, eenige geestelijken, die van den kansel in nationalen geest het woord voerden, j gebannen, en verscheidene maarschalken van adel zijn dooi den landvoogd in hunne bedieningen geschorst. In de zitting der eerste kamer van den rijksraad, vrijdag 1 II. gehouden, was de behandeling van het rapport omtrent de wet op de onschendbaarheid van de leden der beide kamers aan de orde, bij welk rapport werd voorgesteld het besluit 1 van de kamer van afgevaardigde als volgt te wijzigen1. De leden der beide kamers kunnen wegens de in hunne betrek- king uitgebragte stem of bij de discussien gebezigde uitdruk- 1 kingen alleen ter verantwoording geroepen worden voor de kamer, waarvan zij lid zijn. In geval er sprake mogt wezen van woorden of daden, in die betrekking gesproken of ge- l pleegd, waarop bij de algemeene wet straf is bedreigd, often opzigte van welke de bepalingen van het reglement van orde j ongenoegzaam blijken om den overtreder te kunnen bereikeu, is de kamer bevoegd eene geregtelijke vervolging te bevelen-, j 2. Geen lid der beide kamers, mag, tijdens den duur der zit- j ting, ten gevolge van de eene of andere strafbare handeling, behalve wanneer hij op heeter daad betrapt wordt, gevangen genomen worden. Wanneer een der leden buiten den tijd I der zittingen, om eenig vergrijp zou moeten worden gearres- teerd of gearresteerd zijn, heeft de kamer waartoe hij behoort, 1 voor het geval dat zij zijne tegenwoordigheid bij de te be- j handelen zaken noodig mogt oordeelen, het regt, het bevel tot zijne gevangenneming te doen schorsen; zelfs in geval van betrapping op heeter daad, is de regter verpligt den voor zitter van de kamer waartoe de beklaagde, behoort, onmid dellijk van de arrestatie kennis te geven. Deze bepalingen zijn door de commissie van de eerste kamer aan het besluit van de tweede kamer toegevoegdeerstge noemde heeft echter uit dat besluit de bepaling geligt, waarbij de arrestatie der leden, uithoofde van een vonnis om schulden, werd verboden. Na langdurige discussien is eindelijk het rapport met eene aanzienlijke meerderheid aangenomen. Turkye. De sultan Abdul Medjid is in den morgen van 25 junij overleden. Hij had den leeftijd van 3S jaren bereikt en daarvan 22 jaar geregeerd, was de 3iste souverein van het geslacht Osman en de 2Sste sedert de inneming van Konstan- tinopel. Hij wordt opgevolgd door zijn'broeder Abdul Azis Effendi, geboren den 0 februari) 1S30. In den hagchelijken toestand waarin het ottomanische rijk zich bevindt, isdeze gebeurtenis van het uiterste gewigt. Be halve den ellendigen toestand der financien en de hervorming van het inwendig bestuur, zijn er een aantal politieke kwestien aanhangig, die tot moeijelijkheden en verwikkelingen met de groote europesche mogendheden kunnen aanleiding geven men denke slechts aan de verhouding van hetrijk tot verschil lende vorstendommen en den staat der zaken betreffende het Suezkariaal. Men is daarom in gespannen verwachting welke gedragslijn de nieuwe sultan volgen zaltot nog toe scheen hij meer tot de fanatieke dan tot de europeeschgezinde partij over te hellen. Althans zoo is de reeds uitgesproken meening van onder scheidene dagbladen die eenelevensbeschrij ving van den over leden sultan geven, en er eenige beschouwingen bij voegen over het karakter van zijn opvolger. Naar hun beweren zou hij eene sterkere gezondheid en meer energie bezitten dan zijn voorganger, maar in het staatkundige zeer reactionair zijn en een groot vijand van de hervormingen door zijne voor gangers ingevoerd. Hij zou zelfs reeds aan zijne ministers hebben te kennen gegeven dat hij verlangde het inwendig bestuur op nieuw in zijn geest te regelen, De begvavenis van den sultan heeft, overeenkomstig het turksche gebruik, den zelfden dag van het overlijden plaats gehad. De ministers en verdere hooge ambtenaren hebben den eed van getrouwheid aan den nieuwen vorst reeds afge legd, en tot nog toe is de rust te Konstantinopel in geenen. deele verstoord. Volgens La patrie heeft Fuad paolia eene proclamatie tot de bevolking van den Libanon uitgevaardigd, waarin hij haar de schikkingen mededeelt, die in de syrischeaangelegen heid getroffen zijn. Hij hield zich reeds bezig met de organi satie der inlandsche militie. In het door hem ten dien aanzien ontworpen reglement is bepaald, dat omstreeks 3000 christe nen deel zuilen uitmaken van die militie. Italië. De erkenning van het koningrijk Italië door Frankrijk is dingsdag zoowel in den senaat als aan de kamer van afgevaar digden bekend gemaakt. De heer Ricasoli deed dit bij den aanvang der zitting nagenoeg in de volgende bewoordingen „De regering acht zich gelukkig aan de kamer mededeeling te kunnen doen van eene gebeurtenis, die door de bevolking van Italië ongetwijfeld met levendige vreugde zal begroet worden. De keizer van Frankrijk heeft Victor Emmanuel erkend als koning van Italië. Het regt op ons onafhankelijk volksbestaan, dattot hiertoe slechts in het hart van den italiaan gegrift was, zal weldra een regt wezen, door geheel Europa erkend. De erkenning van het koningrijk Italië door Frankrijk en Engeland, wijst ons voor goed onze stelling aan in Europa. Italic heeft thans zijnen rang genomen te midden van de rij der europesche mogendheden; een rang, dien men het tot dusverre steeds heeft betwist. De erkenning van ons koningrijk is de verwe zenlijking van (le gedenkwaardige woorden, die de keizer van Frankrijk uitsprak, toen hij in juiij 1S59 degelnkwenschingea. ontving van de groote staatsligcharaen van zijn rijk, na den roemvollen afloop van den veldtogt in Italië. Toen toch zeide hij dat de toekomst leeren zou, dat de oorlog, die in Italië was gevoerd, zou leiden tot het geluk van dat land, tot meer dere grootheid van Frankrijk en tot den vrede van Europa. De kamer zal zeker in de keuze van het oogenblik, waarop keizer Napoleon ons zijn gevvigtig besluit kenbaar maakt, een nieuw blijk van zijne welwillendheid zien, want daardoor ver zacht hij het groot verlies, dat ons dezer dagen heeft getroffen. Italië zal daarin eene nieuwe reden tot erkentelijkheid zien jegens eene grootmoedige natie, welker genie en edelen aard op zoo waardige wijze door het keizerlijk gouvernement wor den vertegenwoordigd. Ik geloof niet dat ik aan de waardigheid van Italië te kort doe, wanneer ik verklaar, dat het aan Frankrijk erkentelijk heid verschuldigd is. Geloof niet dat de dankbaarheid welke wij erkennen aan Frankiijk verschuldigd te zijn, van ons de minste opoffering van onze regten of belangen zou kunnen eischen. Tusschen Frankrijk en Italië kan geen botsing van belangen plaats hebben. Vrijheid, vooruitgangen humaniteit zullen voortaan het gemeenschappelijk doel vormen van alle beschaafde volken. Frankrijk en Italië zullen te zaraen naar dat edele doel streven. Ziedaar de nieuwe grondslag der staat kunde van den keizer van Frankrijk, eene staatkunde, die door den oorlog in Italië werd ingewijd, die den hoogsten roem des keizers zal wezen, en die aan de wereld datgene schenken zal, waaraan zij het meeste behoefte heeft: vrede gegrondvest op regtvaardigheid. Verheugen wij ons over deze nieuwe overwinning, maar vergeten wij niet dat ons werk nog onvoltooid is. Het goed geluk dat tot dusverre onze pogingen bekroonde, hebben wij vooral te danken aan onze bezadigdheid en aan de eensgezindheid waarmede wij alles voor de goede zaak veil hadden. Die zelfde deugden moeten onsbijblij ven, want zij leiden tot gevolgen var. ho'ogere waarde, clan de meest welwillende ondersteuning êener vreemde mogendheid. Die deugden, zijn de oorzaken van wat iu het

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3