MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 78. Zaturdag 1861. 29 Junij. fiKnmmlanbsclji' tijïrmgen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22cent per regelvau huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewóón groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bij dit nomraer behoort een bijvoegsel, be vattende: Behandeling van de zaak van A. Polderman, beschuldigd van moedwillige ne derlaag zijner huisvrouw. Middelburg 28 junij. Voor liet provinciaal geregtshof in Zeeland wordt thans behandeld de zaak tegen A. Polderman, waarvan wij reeds onderscheidene malen hebben gewag gemaakt. In dit treurige regtsgeding, dat zoo veler afschuw en te ge lijk zoo veler nieuwsgierigheid opwekt, zijn 28 getuigen gedagvaard. Gisteren zijn er 18 a charge en twee a décharge gehoord. lieden zijn de overige getuigen en de beschuldigde ver hoord en heeft de procureur-generaal zijn requisitoir geno men, hetwelk strekte tot schuldig verklaring en veroordeeling tot de doodstraf, uit te voeren binnen Middelburg. Morgen voormiddag ten tien ure zal de behandeling wor den voortgezet. Als dan is het woord aan den verdediger. In het bijvoegsel vinden onze lezers een uitvoerig verslag van 's hofs zitting van gisteren. Men meldt ons heden uit Ylissingen liet provinciaal feest, gegeven door de koninklijke hand boogschutterij Willem 111 alhier, ter gelegenheid van den tien jarigen gedenkdag van het inhalen der banier, door Z. M. den koning aan genoemde sociëteit vereerd, heeft gisteren plaats gehad en aau de verwachting die men daarvan had ten vollen beantwoord. Den avond te voren werd de smaakvol gedecoreerde muziek tempel, voor deze gelegenheid op de groote markt opgerigt, ingewijd, waarbij door het fanfaren gezelschap „Eensgezind heid" van Vlissingen eenige muziekstukken werden uit gevoerd. Des morgens van den feestdag had de stad een regt fees telijk aanzien, daar behalve van den stadstoren en het raadhuis, uit onderscheidene particuliere huizen en van vele vaartuigen de nationale vlag wapperde, terwijl er zeer veel levendigheid heerschte bij het aankomen der verschillende muziek- en schuttergezelschappen, welke door eene commis sie der feestgevende sociëteit afgehaald, onder het spelen der muziek, naar de sociëteit De vriendschap trokken alwaar de wedstrijd der Iiandboogschutterijen moest plaats hebben. Ten 11 ure werden de verschillende gezelschappen en com- missien op de groote markt in orde geschaard, en begon de optogt. waarop het klokkenspel van dat oogenblik en ge durende den gehpelen omgang zich hooien liet. Jammer was het dat de trein zich wat vlug bewegen moest, uit hoofde de lucht zoo donker werd dat men algemeen vreesde, bij het reeds naderende onweder, dat ook een ontzettende regenbui de feestvierenden overstroomen zou, welke vrees gelukkig ongegrond bleek te zijn, daar het overige van den dag het weder prachtig bleef. Nadat de trein in de beste orde weder aan de sociëteit gekomen was, heeft men aldaar de prijsschie- ting gehouden. De uitslag is geweest als volgt: I. een zilveren vergulde medaille voor den schutter die de meeste punten schiet, is behaald door den heer van Dalsuni alhier; II. een zilveren vergulde medaille aan het vaandel of den standaard der sociëteit wier peloton de meeste punten gescho ten heeft is behaald door 't gezelschap Nou semper te Tholen. III. een zilveren vergulde medaille voor den schutter die de meeste rozen schiet, behaald door den heer van Dongen alhier; IV. een zilveren medaille voor den schutter van iedere genoodigde sociëteit, die uit zijn peloton de meeste punten zal behalen, mits niet vereerd zijnde meteen der bovenstaande medailles, behaald door de heeren Koenze te Goes, van Ililst alhier, van den llerg. lid der handboogschutter!] De eensgezindheid, te Middelburg, Jansen te IJzeudijke, Arent- hals, lid der handboogschutterij Zeiand ia, te Middelburg, en van Rijssel te Tholen. V. een zilveren medaille aan het vaandel of den standaard der verst afkomende sociëteit toegekend aan dat van Tholen. Gedurende den wedstrijd werden door de onderscheidene muziekgezelschappen stukken uitgevoerd in den muziek tempel op de Grppte markt en in de sociëteit, terwijl weder anderen, kleine togten in de stad maakten. Door deze zeer goede regeling,, heeft1.de geheele stad gedurende den gan- schen dag van het feest genoten,'ti/us op alle gedeelten leven en beweging;gevonden. Nadat de wedstrijd was afgeloopen hebben zich weder alle feestvierenden vereenigd en voor de tweede maal den optogt van des morgens, doch langs een anderen weg herhaald, nu begunstigd door het schoonste weder. Het feest werd besloten door een bal waaraan alle genoodigden deel natnen. Gedurende het geheele feest is de goede orde en harmonie geen oogenblik gestoord, dank zij de meer dan gewone zorg daaraan door de coramissien, met de regeling belast, gewijd terwijl de geheele inrigting daarvan.de zamenstelling van den optogt en de werking der muziek in het bijzonder, gunstig geslaagd mogen heeten. Nog moet ik hier afzonderlijk melding maken van den triomfwagen met paarden bespannen, die den optogt verge zelde en door sierlijke inrigting de algeineene aandacht trok, alsmede van de decoratie der sociëteit en van den Doele, die zeer toepasselijk genoemd mag worden. Men schrijft ons uit Goes, 27 dezer Ji. maandag avond was een boerenknecht in de korte Nieuwstraat bezig een wagen te laden, toen zekere C. Visser, met paard en kar kwam aanrijden. Ofschoon de boerenknecht tot tweemaal toe verzocht dat hij zou ophouden om intusschen uit den weg te kunnen rijden, voldeed hij daaraan niet, reed een van de voor den wagen staande paarden tegen het lijf, die daardoor aan het hollen gingen, met het ongelukkig ge volg, dat de boerenknecht een eind verder van den wagen viel en ten gevolge van inwendige beleedigingen heden nacht overleed. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Dien zelfden dag is te 's Gravenpolder een kind dat op j straat speelde, door een handwagen overreden en kort daarop I gestorven. j Heden nacht en den geheelen morgen hebben wij onweder dat van tijd tot tijd hevig is en heden middag met bagel - slag gepaard ging. Van bijzondere ongelukken is niets ver nomen. Uit Oostburg schrijft men ons van 27 dezer Heden middag omstreeks één uur sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer Pieter de Hullu Pieterszoon, in de gemeente Znidzande, ten gevolge waarvan dat gebouw spoedig in brand stond en binnen weinige uren Igehecl in de asch was gelegd. Men is er in geslaagd de paarden, die juist in den stal ston den, te redden, doch vijf varkens, eene partij ongedorschte tarwe, stroo en hooi zijn met de schuur eene prooi der vlam men geworden. Zes brandspuiten, namelijk 1 van Cadzand, 1 van Nieuw- vliet, 2 van Oostburg. 1 van Sluis en 1 van Zuidzaude, waren kort na het uitbarsten van den brand werkzaam, en droegen zeer veel bij om de in dc nabijheid der schuur staande gebou wen te behouden. Men verneemt dat alles tegen brandschade was verzekerd. De schuur in de Verzekeringsmaatschappij te Groede cn de roerende voorwerpen in die voor landbouwers en veehouders gevestigd te Oudewater." *Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 26 junij Naar men wil. zou de heer Pahud nog tot de maand Octo ber aanstaande zijne functien als gouverneur-generaal blijven uitoefenen. Sommige couranten hebben medegedeeld, dat er ernstige verwikkelingen tusschen Nederland en Zweden zouden be staan. Misschien hebben dc berigtgevers Hanover in plaats van Zweden bedoeld, want tusschen het gouvernement van dit laatste land en het onze bestaat geen geschil, maar wel zijn er moeijelijkheden met Hanover gerezen. Op de wederzijdsebe grenzen moet het tot hooggaande ongeregeldheden en dade lijkheden gekomen zijn, omdat stukken gronds, waarop hanoverauen het regt van beweiding hadden, van de hoi- landsche zijde in bouwland waren veranderd. Eigenlijk schijnt deze kwestie reeds van eenige jaren herwaarts te dag- teekenen, doch thans moet zij door bijkomende omstandig heden ingewikkeld geworden zijn." „Eenige maanden geleden reeds, liep hierhetgeruchtdater plannen bestonden tot oprigtiug van een nieuw dagblad op grooterc schaal. Om onderscheidene redenen werd er echter weinig geloof aan geslagen, doch thans verzekert men op nieuw dat de proef zal gewaagd worden met een blad ter grootte van de Nieuwe rotterdamscbe courant, en dat het den 1 october verschijnen zal onder den titel van 's Gravenhaag- sche courant, Het kapitaal ten bedrage van f200,000 moet reeds bijeen gebragt zijn. Of het toereikend zal wezen moet de tijd leeren. Men verzekert verder datl. Lion, op een trac- tement yan f 5000, als hoofredacteur zal worden aangesteld en dat De nederlanilsch' Indie cn de 's Gravenhaagsche nieuwsbode zullen ophouden te verschijnen en met hetnieuwe dagblad worden zamengesmolten." Uit Leiden meldt men ons, 27 junij Eene van de hier ter stede uitkomende couranten, het Leidsch dagblad, heeft onlangs gemeld dat de le bibliothe caris en de architect der leidsche hoogeschool ten koste van het rijk eene reis zullen doen naar de voornaamste steden in het buitenland, ter bezigtiging der aldaar gevestigde open bare bibliotheken. Dit berigt, door onderscheidene dagbladen overgenomen, stelt de zaak in een geheel verkeerd daglicht. De redactie van gemeld blaadje schijnt in dat opzigt verkeerd te zijn onderrigt, en de bewoordingen van dat berigt zijn zoo onbestemd, dat hel publiek niet in de mogelijkheid is, daar door met het ware doel der voorgenomen reis bekend te wor den. Door toevallige omstandigheden kan ik u met juistheid melden wat er van deze zaak is. Door de overbrenging van het anatomisch kabinet uit het gebouw der bibliotheek naar het nieuwe gebouw op de ruïne, is het eerstgemelde geheel en al voor de bibliotheek beschikbaar gesteld. Dien tengevolge zijn eenige verbouwingen en veranderingen noodzakelijk ge worden, waarvan de plannen reeds ter goedkeuring aan den minister van binnenlandscbe zaken zijn opgezonden. Het collegie van curatoren evenwel heeft gemeend met betrek- I king tot de détails der inwendige inrigting van het gebouw de ervaring te moeten raadplegen, en oin die reden besloten door den Isten bibliothecaris, den heer Pluggers, vergezeld I van den opzigter der akademische gebouwen, den heer J. W. Schaap, ten koste van het akadetnisch fonds (waaruit I dit gevoed wordt is genoegzaam bek,end: niet, zoo als het Leidsch dagblad zegt, ten köste van bet rijk) de voornaamste I openbare bibliotheken van het buitenland (waarschijnlijk I die van Parijs, Weenen en Munchen) in oogenschouw te doen nemen, ten einde de vernieuwde inrigting van het bibliotheekgebouw alhier op de meest doelmatige wijze te doen geschieden. Woensdag hebben de afdeelingen der tweede kamer zich 0. a. bezig gehouden met het onderzoek van het wetsontwerp: 1. betreffende de dading met de maatschappij tot in- en op- dij king van aanwassen in de Ooster Schelde. In de bureaux van het departement van financien wordt thans ijverig gearbeid aan de herziening der patentwet. Men hoopt dat het daartoe betrekkelijk wets-ontwerp spoedig bij de tweede kamer zal kunnen worden aangeboden. {Arn/t. courant.) HII. MM. dekoniugen koningin worden in het begin der volgende maand van het Loo in de residentie terug verwacht. De Amsterdamsche courant verneemt dat de heer Gouds waard, directeur der Nederlandsche handelmaatschappij, zijn omslag uit die betrekking aan Z. M. den koning gevraagd heeft. Voor hetop maandag endingsdag te Leiden gehouden exa men, om tot de akademische lessen te worden toegelaten, hadden ziel) 19 adspiranten aangemeld. Van deze zijn er 10 toegelaten en 9 afgewezen. De minister van binnenlandscbe zaken heeft in de staats courant ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat den 17 dezer tusschen Nederland en Belgie verklaringen zijn uitge wisseld betreffende de wederzijdsche aanhouding van weg- geloopen schepelingen. De vertaling dezer verklaring luidt aldus „De ondergeteekende, buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden, op last zijner regering (minister van buitenlaiulsche zaken van Z. M. den koning der Belgen, in naam van het belgisch gouverne ment) verklaart hetgeen volgt: De consuls-generaal, de consuls en de vice-consuls van Z. M. den koning der Belgen (van Z. M. den kouing der Nederlan den) kunnen de schepelingen, die van de schepen huns lands in eene der havens van het koningrijk der Nederlanden (van Belgie) mogten gedeserteerd zijn, doen aanhouden en weder aan boord brengen. Te dien einde wenden zij zich schriftelijk tot de bevoegde plaatselijke overheid, en bewijzen door het vertoonen van het oorspronkelijke of van een behoorlijk gewaarmerkt afschrift der scheepsregisters of van de monsterrol, of uit andere oftici-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1