MIDDELBURGSCHE N°' 77. Donderdag 27 Junij. 1861, Deze couraut verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentieu kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van woensdag avond 8 ure. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende 1. Regeringsverslag betrekkelijk de wet tot regeling van het muntwezen in Nederlandsch Indie 2. Verslag van den gemeenteraad te Vlissingen, en 3. Idem van Zierikzee; beide zitting van den 24 dezer. TUmhonöiijmgm VAN HET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De griffier der staten van Zeeland, brengt bij deze ter ken nis van belanghebbenden dat bij den drukker van het gewes telijk bestuur U. F. Auer. te Middelburg, tegen betaling der drukkosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld 1. de rekening wegens de enkel provinciale en huishoude-, lijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1859, voor 50 cent; 2. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voorzoo veel het rijks bestuur is, voor het dienstjaar 1SG2, met de memorie van toelichting, voor 20 cent; 3. de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor het dienstjaar 1S62, met de memorie van toelichting, voor f 1een en ander betreffende de provincie Zeeland. Middelburg, den 2(3 junij 1801. De griffier der staten van Zeeland. S. VAN DER SWALME. Öinnmlanösdje tijïringen. Middelburg 26 juny. Eene dépêche van de Bataviasche handelsvereeniging, gisteren te Rotterdam ontvangen, luidt als volgt Batavia 16 mei. Op Java is het volmaakt rustig. Inden stand van zaken te Banjermassing is geene verandering gekomen. Een regerings-telegram gedagteekend Buitenzorg 10 mei 1801 en door de Nederlandsche staatscourant van heden me degedeeld, luidt: In het geheel geen nieuws. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is weder om ontvangen, en ligt voor belangstellenden op de bekende uren ter inzage: 1. eene opgaaf van de voor binnenlandsch gebruik ingevoerde hoeveelheid vreemde suiker in Groot- Brittanje van 1844—1860; 2. een overzigt van de gedurende 1S60 te Hamburg geslotene zee-assurantien, en tabellen van liet scheepvaartverkeer van Hamburg en Altona met de Boven-Elbe in 1SG0. Ter teregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland, is gisteren als advocaat beëedigd en toegelaten jhr. mr, AlexandcrRijk Petrus van Kinschot alhier. Het schijnt zich te bevestigen dat eerlang door de regering aan de tweede kamer zal worden aangeboden de begrooting der uitgaven voor de staatsspoorwegen over de jaren 1800 en 1861 ITet zware onweder dat in de afgeloopcne week herhaalde lijk ook hier werd waargenomen, was oorzaak dat vrijdag onder Brouwershaven twee koeijen door den bliksem in de weide gedood werdeu. Te Ileiukenszand werd een boom er door getroffen en onder 'slleerenhoek sloeg de bliksem in een schoorsteen en baande zich een uitweg door den regenbak zonder noemenswaardige schade aan te rigten. Den 20 junij heeft in den namiddag een zwaar onweder in de nabijheid van Nijmegen, naar de zijde van Groesbeek, gewoed. Drie mannen die naast elkander stonden zijn te gelijk daarbij getroffen. De middenste heeft door den slag eene tijdelijke verlamming der beencn bekomen. De beide andere zijn dadelijk, zonder teekenen van uiterlijke ligchame- lijke beleedigingeu, overleden. Naar men verneemt worden HH. MM. de koning en de koningin in het begin der volgende maand van het Loo in de residentie terug verwacht. Volgens het Handels- en effectenblad is H. M. de koningin onlangs door aankoop eigenares geworden van eene kapitale schilderij van Ary Sclieffer, voorstellende een engel, een knaap opwaarts voerende. Deze schilderij moet bijzonder door fljn- lieid van kleuren en teekening uitmunten. Z. K. II. prins Alexander, die K de afgeloopene week een gedeelte van het dorp Apeldoorn en zijne omstreken in oogen- schouw nam, legde ook een bezoek afin de papierfabriek van den heer S. J. Pannenkoek op de Eendragt. Nadat de prins de verschillende werkzaamheden met belangstelling had na gegaan, schepte Z. K. II. eenige bladen papier, die later in orde zijn afgewerkt en Z.K.H. zullen worden ter hand gesteld. Sedert den 20 dezer werden te 's Hage nasporingen gedaan naar een jongen russischen prins, die, naar het schijnt, aan voorbijgaande verstandsverbijstering lijdende was, en daarom te Rotterdam onder toezigt werd gehouden. Zondag middag is hij bij den Raamweg gevonden. ITij schijnt aldaar in eene sloot te zijn geraakt. Zijn wij wel onderrigt, dan is hem door twee ambtenaren der belastingen, daar ter plaatse gestatio neerd, hulp verleend. Later is hij naar het hotel van de russi- sche ambassade overgebragt, en bevindt hij zich thans op liet geneeskundig etablissement Zuiderburg van den heer dr. ITendriksz. Uit Utrecht schrijft men ons 25 dezer De twee laatste dagen hebben op waardige wijze de feest- week besloten, beide door den overvloed en de verscheidenheid der amusementen. Vrijdag morgen een matinee musicale, waarop liet keurig muziekkorps van Weissenborn zich deed hoorendes namiddags verschillende reuniediners, soiree musicale in de buiten-societeit en des avonds groot feest op de studenten-societeit, talrijk bezocht door oud-studenten, niet het minst uit uwe provincie, die over hetgeheel iu deze feesten veel roems hebben verworven. Des zaturdags harddraverij in de Maliebaan, waarbij uitstekende paarden mededongen, weder een matinee musicale, eindelijk het groot vauxball in de Nieuwe baan. Over het een en ander u bijzonderheden te vertellen, nopens het getal aanwezigen, de meer of minder goede regeling, die hier en daar in de feestweek wel wat te wensclien overliet, kan voor uwe lezers nutteloos zijn. Als een afschrikkend voorbeeld vermeld ik alleen, daar immers in het vólgende jaar een congres in uwe stad wordt gehouden, dat op her vauxhall het gebrek aan stoelen zoo groot was, dat er familien waren, die den geheelen avond hebben moeten wandelen. Het moge waar zijn, dat het moeijelijk is voor meer dan 0000 menschen, waarop het getal aanwezigen berekend wordt, stoelen en tafels te hebben, doch de moeijelijkheid ontslaat niet van de verpligting om er voor te zorgen. Overigens hebben eenige verhuurders van stoelen, uit de nabuurschap der Nieuwe baan, goede zaken gedaan-, er waren, die een gulden vooreen enkelen stoel hebben gegevenITet was juist geen schoon gezigt, de sierlijk uitgedosebte dames op planken cn manden te zien zitten. Doch dit zijn les petites misères de la vie humaine, die niet belet hebben dat men zich algemeen uitstekend heeft geamuseerd, schoon het geen kwaad had gedaan, indien het vuurwerk een weinig meer aan het epitheton „prachtig", dat we er aan zagen toekennen, had voldaan. Hoe dit zij, tot laat in den nacht<juurde de feestelijkheid door, en de zondag heeft veel slaperige en bezwaarde hoofden geteld. Eene verligte beurs en aangename herinneringen zijn de hoofdzaken, die de deelnemers aan de feesten naar huis mede hebben genomen. Eene blijvende herinnering is echter aan sommigen ten deel gevallen. Ter gedachtenis vau het 225 jarig bestaan der utrechtsche hoogeschool heeft de raad der stad aan curatoren, hoogleeraren, lectoren en studenten een ge denkpenning toegezonden, met eene missive, wier mededee- ling hier zoowel door den omvang verboden wordt als over bodig is, omdat ze elders reeds een plaats heeft gevonden. Op de eene zijde leest men in een lauwerkrans de woorden A cademiae Trajectinae XLV. lustris, peractis liunc. numinum. civitas. Trajectina dicavit MDCCCLXI. Op de andere zijde ziet men de stedemaagd het borstbeeld van Minerva kroonende, en de woorden er boven geplaatst quis. separatit. Zonderling genoeg is het vraagteeken achter deze woorden vergeten, zoodat ze evenzeer eene profetie iemand zal ze scheiden, alseen vraagwie zal ze scheiden kan aanduiden. De laatste opvatting, die de ware is, bevat iets uittartends. Over liet geheel droeg de geëindigde feestviering eenigzins dat karakter: liet was, als wilde men door buiten gewone feestelijkheid aan ditlustrum bij te zetten, protesteren tegen eene mogelijke opheffing. Van daar de groote onkosten, door de stad gemaakt. In hoe ver het voorzigtig en politiek is, op zulk eene wijze, gelijk men zegt, slapende honden wakker te maken, mogen anderen beoordeelen. De feestvierenden hebben er een aangename week vol vermakelijkheden aan te danken gehad, en dit was hun genoeg. Of velen hunner, gedachtig aan de genoten gastvrijheid eu genoegens, krachtig en afdoende hunne stemmen zullen verheffen, als er werkelijk eens ernstig van de opheffing der utrechtsche hoogeschool sprake zal zijn, moeten we afwachten. In elk geval zal de sol justitiae, thans boven de stichtsche stad schitterende, wel niet weigeren zijne koesterende stralen ook elders uit te schieten. De waarheid en de wetenschap is gelukkig aan geen plaats gebonden. ooi Dat er onder de industriële zaken ook gevonden worden die buitengewoon gunstige resultaten opleverenbewijst de beijersch-paltzische stoom-sleepvaartraaatschappij. Deze maatschappij namelijk heeft steeds belangrijke dividenden uitgekeerd; in het jaar 1S54 bij voorbeeld 33$ pet. Het maatschappelijk kapitaal is f 22S.000waarvoor een inven taris aanwezig is van ruim de dubbele waarde. Met schul den is de maatschappij niet belast. De in 1800 vervoerde goederen leverden een totaal op van 1,312,853 centenaars, met eene ontvangst van f 227,472. De uitgaven beliepen f179,180, zoo dat er een netto winst blijft van f 48,2-92, of 21$ pet. per aandeel. De maatschappij bezit drie stoom slepers met het daarbij behoorende aantal andere vaar tuigen. (Stoompost.) Ten einde den langsten dag des jaars op eene regt feeste lijke wijze te vieren, geeft The times aan zijne lezers een extra vel vol advertentien. Dat blad besloeg dien dag niet minder dan drie volle vellen druks, die, behalve het politiek en ander nieuws, nog 102 kolommen met 4000 advertentien bevatten. The times maakt zelfs daarbij de opmerking, dat 50 jaren geleden het blad gemiddeld niet meer dan 150 advertentien daags had, en dat het genoemde nommer het meest produc tieve is, dat van eenig dagblad ooit is uitgegeven. Men zal zich zeker nog de goede ontvangst herinneren die j den afgevaardigden der brusselsche loge Les amis philanthro- i pes te beurt viel, toen zij zich, eenige maanden geleden, naar 's Gravenhage begaven om de opbrengst eener door die loge gedane inzameling, ten behoeve van de noodlijdenden door overstrooming hier te lande, over te maken. Door dat gulle onthaal harer vertegenwoordigers verrast, wilde de brus- j selsche loge van haren kant beproeven de gesloten vriend schapsbanden zoo mogelijk te versterken. Daartoe heeft zij, zoo als wij vroeger reeds mededeelden, eene uitnoodiging I gerigt aan de loge L'union royale te \s Hage om het feest van I Sint Jan met haar te komen vieren, terwijl zij de overige loges j in Nederland en Luxemburg heeft verzocht, zich bij dat feest door afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Meer dan 500 vrijmetselaren hebben aan de uitnoodiging gevolg gegeven en woonden 11. zaturdag het feest bij, dat in alle opzigten aan de verwachting beantwoordde en bij allen de aangenaamste herinneringen neeft achtergelaten. Bij de plegtige receptie in het gewoon lokaal voerde de heer Verhaegen, grootmeester-nationaal in Belgie het woord, waar bij hij den lieer J. van den Bosch, voorzittend meester der haagsche loge uitnoodigde aan zijne vegterzijde plaats te nemen op een zetel die eenmaal, en speciaal ook bij sprekers aanneming als lid der orde op 17 april 1ST S, door koning Willem II werd bezet. De heer Verhaegen bragt in de meest hartelijke woorden hulde aau de nederlandsche vrijmetsela ren, hetwelk door den heer van den Bosch werd beantwoord op welsprekende wijze, waarbij hij den heer Verhaegen het eerelidmaatschap van L'union royale aanbood. Van beide zijden werden thans, en na afloop der werkzaamheden, in de concertzaal aan een prachtig banket in de sierlijkste bewoor dingen wensclien geuit voor de toenemende verbroedering van Belgie en Nederland. Vooral schenen de woorden van den heer van den Bosch weerklank te vinden, toen hij den wensch uitte „dat er voortaan ter wederzijden van den Moer dijk twee volken zouden gevonden worden die broederlijk zijn verbonden door de zelfde zucht naar en eerbied voor de vrijheid." Elk der aanwezigen ontving eene keurige bronzen medaille door den verdienstelijken Charles Wiener te's Gravenhage vervaardigd. Zij vertoont aan de eene zijdede wapenschilden der beide natiën, temidden van maconniekezinnebeelden, en aan de andere zijde liet opschrift: La loge les amis pliilan- tropes de l'oricnt de Bruxelles a la loge l'Union Royale de l'orient de la ITaye et a toutes les loges de la Neêrlande. 22 Juin 1861. De plannen, kaarten en grondteekeningen van de per- ceelen, gelegen in de gemeente Helder, welke voorden aanleg van den Noord-hollandschen spoorweg zouden moeten worden onteigend, zijn volgens verschillende dagbladen reeds in gereedheid gebragt.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1