-zou de mogelijkheid openen om den lieer Frère-Orban weder in het ministerie zitting te doen nemenhij heeft ze voorspeld en zijne voorspelling krijgt meer en meer kans op spoedige vervulling. Binnen kort zal er vermoedelijk uitvoering gegeven worden aan het denkbeeld om eene blijvende tentoonstelling van kunstvoorbrengselen in het leven te roepen. Er is reeds door eene vereeniging van kunstbeoefenaars een reglement ontworpen, en eene commissie van bestuur benoemd, met 's konings architect aan het hoofd en verdienstelijke schilders en beeldhouwers als leden. De tentoonstelling heeft ten doel het bekend worden en verkoopen van kunstwerken gemak kelijk te maken en tevens het publiek tot het doen van aan- lcoopen eene goede gelegenheid te verschaffen. Frankrijk. Parijs 22 junij. De Moniteur berigt dat Daud Effendi defi nitief tot gouverneur van den Libanon is benoemd, en zich in het begin der volgende week naar zijnen post zal begeven. Men verneemt van bijzondere zijde, dat er drukke onderhandelingen tusschen koning Frans II en de onttroonde hertogen plaats hebben, om onmiddellijk na de erkenning van Italië door Frankrijk, doormiddel van een uitgebreid protest, tegen dien maatregel in verzet te komen. De telegraafkabel tusschen Toulon en Ajaccio is met goed gevolg gelegd. Parijs 23 junij. De Moniteur bevat heden eene aankondi ging, houdende dat het gemeentebestuur van Vichy, met het oog op de talrijke deputation welke ten doel hebben zich der waarts te begeven tijdens het verblijf van den keizer, heeft bekend gemaakt dat Z. M. er alleen geroepen is door het belang harer gezondheid, zoo dat zij noch de deputatien noch de bijzondere personen welke toegang tot Z. M. verzoeken zal ontvangen. Hoewel de acte der erkenning van het koningrijk Italië nog niet in de Moniteur is verschenen, bestaat er omtrent de aanneming van Frankrijks voorwaarden door de sardinische regering geen twijfel meer. Onderscheidene dagbladen ver zekeren zelfs dat het antwoord uit Turyn reeds te Parijs is ontvangen maar dat de officiële mededeeling in den Moniteur niet voor woensdag kan worden verwacht. Oj) nieuw wordt thans verzekerd dat onze oude gezant bij het hof van Turyn dadelijk na de hervatting der diploma tieke betrekkingen zich weder derwaarts zal begeven. De heer Lavalette, die aanvankelijk voor dien post was aangewezen, kau echter de porte niet verlaten zoo lang de toestand van den sultan zoo hulpeloos is. Onze gezant te Rome, de hertog de Gramont, wordt door eene gelijksoortige reden verhinderd gebruik te maken van een verlof, want de gezondheid van den paus schijnt inderdaad zeer zorgwekkend te zijn. Door L'inde'pendance beige wordt een belangrijk docu ment medegedeeld, namelijk de de'pêehe op den G dezer door onzen minister van buitenlandsche zaken verzonden aan vorst Metternich, oostenrijksch gezant, en den heer Mon, gezant van Spanje, in antwoord op de namens hunne gouvernemen ten door die diplomaten gedane stappen om de fransche rege ring uit te noodigen zich met hen te vereenigen tot eenigerlei gemeenschappelijke handeling van de katholieke mogendhe den in het belang van den paus. Uit dit stuk blijkt dat lord John Russell volkomen gelijk had toen hij in het lagerhuis de verklaring aflegde dat Frankrijk zich daarmede niet wilde in laten en deed opmerken dat de katholieke mogendheden niet geregtigd zijn tot eenig besluit, alzoo de regeling der wereld lijke heerschappij van den paus door het weener congres geschied is, waaraan ook protestantische mogendheden deel namen. Italic. In het wetgevend ligchaam hebben de discussien over het gewijzigd wetsontwerp van generaal Garibaldi omtrent de nationale wapening een aanvang genomen. De heerPetru- celli van de uiterste linkerzijde heeft het zeer hevig bestreden; hij zeide, dat men het geregelde leger wel moest vermeerderen, maar geen korps ongeregelde troepen vormen in een tijd, waarin geen oorlog werd gevoerd. Spreker voegde er bij, dat Frankrijks bezetting van Rome tegen het regt van Italië en tegen het beginsel van non-interventie streed en dat daardoor vele kwalen en beleedigingen aan Italië werden berokkend. Deze rede gaf tot vele protesten, groote beweging en herhaal delijk tot de orde roepen aanleiding. De algemeene discussie is afgeloopen en de debatten over het eerste artikel zijn begonnen. Volgens een der te Genua uitkomende dagbladen, zal de heer Ricasoli zich naar de badplaats Vichy begeven, ten einde zich aldaar regtstreeks in betrekking te stellen met kei zer Napoleon. Aan het dagblad Perseveranza van Milaan wordt uit Verona, onder dagteekening van den 20 dezer, geschreven, als uit goede bron afkomstig, dat men aan het bisdom dier stad, in het vooruitzigt van den spoedigen dood van den paus, in alle stilte appartementen gereed gemaakt heeft waar zich voor de verkiezing van een nieuw hoofd der kerk een conclave zou vereenigen van kardinalen, die Oostenrijk toegedaan zijn en dadelijk na den dood van Pius IX Rome zouden ontvlugten om aan die vergadering deel te nemen. Die zamenzwering zou geleid worden door Nardi. Dat dit geheele berigt allezins bevestiging vereischt, behoeft naauwelijks betoog. 3cctijöinijcit. Sedert 23 dezer zijn ter reede van Vlissingen gepasseerd, bestemd voor AntwerpenRosita, gez. Quernvlo, Fennegiena, gez. Koetse, Maria, gez. Brandt, Agathe, gez. Schorde. allen van Buenos Ayres; Regolus, gez. Stepanovich, Alessandrie Concordia, gez. Fusting, Haiti; Antartic, gez. Stouffer, New- York Uniao, gez. da Costa, ltio JaneiroMaria Amalia, gez. Ansonuci, Zeevaartgez. Mets, beiden van Triest; Jtie. Alphonse, gez. Garo, Frangoise, gez. Morrise, Caroline Victoire, gez. Lemetrant, allen van Requejade; Henry Clark, gez. Brown, Mantanzas; Boreas, gez. Henschie,Odessa; Forrest Belle, gez. Percival, BostonBeodata, gez. Andersen, Dram men. Voor Brussel bestemdJacinthe, gez. Leclerq, Bordeaux. tjrtttüdsbcrüjtt'n. Mcckrappi'ijzcn. Rotterdam 24 junij. Er werd heden zeer weinig geveild. De prijzen bleven on veranderd en er bestond weinig kooplust. Graanmarkten Amsterdam 24 junij. Raapolie op zes weken f 39jLijnolie op zes weken f 32\ Rotterdam 24 junij. Tarwe en koolzaad 40 cent, rogge 20 cent lager. Overigens geene verandering. Axel 22 junij. Tarwe f9,55 af 10,45 RoggefG,55 a f6,75; Wintergerst f6,55 a f6,90; Zomer dito f5,85 a f6,05; Haver f3,75 a f4,65;Paardeboonenf7,45afS,05; Boekweit f7.45 a f7,95. Prijzen van effecten. Amsterdam 24 junij. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito Nationale dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Oblig. 1798/1816 Certific. Hope co dito dito 1855, Gde serie dito Aand. spoorweg I.eening 1860 Schatkistobligatien Obligatien dito binnenlandsch Certific. coupons bewijzen Crediet instelling Oostenrijk.Obligatien Weener metalliek dito amsterdamsche dito nationale dito 1847/1852 Bank actiën Certificaten bij Rothschild Obligatien dito nieuwe dito dito dito dito Rusland. Polen. Spanje, Belgie. Portugal, Grenada. Venezuela. Illinois. Mexico. 2} pet. 4 4,1 5 4 5 6 41 4 lï 3 33} 5g 9S£ 1314 102^ 95 55 19'G i 891 761 42 474 4 64 682 53% 241 G32 53J 4GA 46 871 Londen, 22 junij ten 12 ure. Consols 90. Weenen, 22 junij. (slotprijzen) Metalliek 5 pet. GS.60. Parijs, 22 junij. (slotpr.) 44 pct.compt. 3pct.G7.S5 Prijzen van coupons en losbare obligatien. Amsterdam 20 junij. Metalliek f 21,20; Napelsche fDiverse engelsche in £f 11,821; Engelsche Russen f 11,821; Fransche f55,62i; Belgische f56,Pruissische f3i,S7l; Spaansche piasters fSpaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f32,874; Russische in zilveren roebels f 32,75; Poolsche in fl. f27,371; Nationale metalliek f 28,95Dollars f ALGEMEENE NATIONALE TENTOONSTELLING VAN NIJVERHEID TE HAARLEM, geopend 24 J u n ij 1861. Vijf en dertig jaren is het geleden, dat alhier eene tentoon stelling van nijverheidsvoortbrengselen werd gehouden, die zulk een diepen indruk maakte, dat zij nog versch in het geheugen schijnt te liggen en meer dan eens wordt aangehaald. Doch deze herinnering zal van nu af worden uitgewischt door die van 1861. Er bestaan dan ook wel redenen, om, nu er toch zulk een lange tijd overheen is gegaan, die tentoonstel ling van 1825 maar liever te vergeten, want, welk een ophef er ook van gemaakt werd en met eenige reden, want men was toen nog niet veel gewoon kou zij niet strekken, om de noord-nederlandsche industrie van de gunstigste zijde te doen kennen. Koning Willem I, wiens pogingen om de welvaart des lands te doen toenemen steeds eene dankbare vermel ding waardig blijven, al strookte zijne inzigten'.niet altijd met gezonde beginselen van staathuishoudkunde, doorzag zeer spoedig hoe nuttig nijverheidstentoonstellingen zouden kunnen werken, door de gelegenheid die zij gaven aan het publiek om vergelijkingen aangaande bewerking en prijzen te maken, en aan de vervaardigers om hunne voortbrengselen in uitgestrekter kring te doen kennen. Bij koninklijk besluit van 1 augustus 1819 werd dan ook bepaald, dat eene eerste dergelijke tentoonstelling in 1S20 op rijks kosten te Gcnd zou gehouden worden. De fabriekanten uit de noordelijke gewesten waren daar echter zoo dun en op zulk eene min gunstige wijze vertegenwoordigd, dat de vraag onwillekeurig oprees, of er wel eenige volksvlijt in het gebied van het tegenwoordige Nederland bestond. Niet veel gun stiger was voor hen in het algemeen het resultaat der tweede algemeene tentoonstelling, die, krachtens koninklijk besluit van 28 junij 1S24, in den zomer van 1S25 te Haarlem werd gehouden. Wel waren de noordelijke gewesten bij die gele genheid veel talrijker vertegenwoordigd het getal dier inzenders beliep 540, tegen 737uit de zuidelijke provinciën, doch, naar het oordeel van deskundigen, werden de neder- landsche voortbrengselen in het algemeen door de belgische overtroffen. Sinds dien tijd heeft echter, hoezeer er nog in sommige opzigten te wenschen overblijft, de industrie onderonzeland- genooten reuzenschreden gedaan; meer en meer is de hulp der wetenschap ingeroepen, en ook de smaak, zulk een voornaam puntin de nijverheid, is meer dan ooit onder onze industriëlen ontwikkeld, zoo dat zij, naar onze overtuiging, in zeer vele vakken de vergelijking minder behoeven te schroomen. Daar mij door de redactie der Middelburgschecou rant op zettelijk de taak is opgedragen voor dat dagblad verslag te geven, zal zij zich nu ook moeten getroosten dat ik op een goed gedeelte van de ruimte harer kolommen aanspraak maak. Een feest der nijverheid, gelijk dit, komt te zeldzaam voor, en betreft te zeer èn fabriekant èn werkman, om niet in eenige bijzonderheden te treden. Ik zal dus een overzigt geven van de wording en de bepalingen der tentoonstelling. Deze maal ging het denkbeeld niet uit gelijk in de bovengenoemde jaren van den koning, maar van de te Haarlem gevestigde maatschappij tot bevordering van nijver heid, die zoo velerlei middelen bezit om de volksvlijt op te heffen en te doen bloeijen, en welk ligchaam dus zeker meer eigenaardig de uitnoodiging tot dezen wedstrijd aan de nederlandsehe fabriekanten kon rigteu. Gelijk te verwachten was, vond het plan weldra bij autoriteiten en particulieren zoo veel ondersteuning, dat het welslagen niet twijfelachtig kon zijn. De uitslag heeft daaraan beantwoordzoo talrijk zijn de toezendingen uit alle oorden des lands, dat vijftien ruime lokalen te naauwernood den voorraad kunnen be vatten, en men nog bijlokalen in gebruik zal moeten nemen. De hoofdcommissie voor de tentoonstelling bestaat uit den prins van Oranje, als eerevoorzitter, en de heeren: dr. G. Simons, oud-minister van binnenlandsche zaken, voorzitter der commissie in zijne hoedanigheid van president-directeur der maatschappij van nijverheid mr. Joh. Enschede jr.. vice- president dier maatschappij A. C. Kruseman, mr. P. Mabe'jr. en dr. A. Vrolik, oud-minister van financien, allen directeuren der maatschappij N. J. A. Travaglino, oud-directeur en pre sident van het haarlemsehe departement der maatschappij. De heer F. II. van Eeden, secretaris dier zelfde maatschappij, staat de hoofdcommissie als secretaris bij. Deze heeren hebben zich elk met bepaalde onderdeden der werkzaamheden be last en weder sub-commissien geassumeerd, terwijl andere commissien en sub-commissien de feestelijkheden regelen, welke tijdens den duur der tentoonstelling te Haarlem zullen plaats hebben. De maatschappij van nijverheid wenscht de verdienstelijke industriëlen aan te moedigen door medailles van de eerste (zilveren) en van de tweede klasse (bronzen), en de werklie den, die een bijzonder deel aan de vervaardiging van uitmun tende voorwerpen hebben gehad, door geldelijke belooningen. Of het stelsel van bekroonirigen, vooral zoo als het hier is aangenomen, in het belang der nijverheid wensehelijk is, meerien wij te mogen betwijfelen. Wij kunnen thans daarover in geene uitweiding treden, maar komen vermoedelijk op dit pun t terug. De maatschappij heeft met de uitloving van medailles der Ie en 2e klasse geen verschil willen maken in den graad van voor treffelijkheid. maar in de soort van verdienste. De zilveren medaille zal toegekend worden voor nieuwe vindingen of toepassingen, voor de invoering in ons land van belangrijke industrien, voor kostbare proeven in het belang van het alge meen, voor groote ondernemingen en andere buitengewone verdiensten. De bronzen medaille is bestemd voor voorwer pen, die zich door bewerking, nuttigheid, goedkoopheid of op andere wijze gunstig onderscheiden. In eenige bijzondere gevallen zullen ook gouden medailles worden uitgereikt. De tweede gouden medaille zal de belooning zijn van den inzen der, die het meest tot den luister en de waarde der tentoon stelling heeft bijgedragen. De eerste gouden medaille wordt toegekend aan hem, die zich door zijne vinding of bedrijf in d e laatste tien jaren bijzonder en het meest verdienstelij k heeft gemaakt omtrent de nederlandsehe nijverheid, in de vakken van landbouw, kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken, koophandel, zeevaart en visscherijen. Ten einde omtrent de toekenning dezer groote medaille een oordeel te kunnen ves tigen, zal de maatschappij het gevoelen inwinnen van de handelmaatschappij, het collegie voor de zeevisscherijen, de kamers van koophandel en fabrieken, de departementen der maatschappij van nijverheid en de verschillende maatschap pijen van landbouw. De toekenning dezer verschillende belooningen zal geschie den door juries, die den 8 julij met hunne werkzaamheden een aanvang zullen maken en hunne beslissing vóór 1 augustus aan de directie der maatschappij van nijverheid mededeelen. Er is eene jury voor elke der zes hoofdafdeelingen van de ten toonstelling, namelijk: 1. grondstoffen, 2. werktuigen, 3. manufacturen, 4. lederwerk en kleedingstukken, 5. huisraad en 6. kunstvlijt. De hoofdjury bestaat uit de voorzitters en secretarissen der afzonderlijke juries; die secretarissen moeten nog benoemd worden, doch de voorzitters zijn: generaal C. T. van Meurs, algemeen voorzitter der hoofdjuryjhr. Gevers van Endegeest, oud-minister van buitenlandsche zaken; E. Pde Monchy, president der handelmaatschappij profes sor G. J. Mulder; F. W. Conrad, inspecteur van den water staat; D. Pas, voorzitter der centrale commissie van raadge ving der maatschappij van nijverheidprofessor J. G. S. van Breda; Y. D. C. Suermondt, te Utrecht, en professor W. Vrolik. Het is bekend, dat aan deze tentoonstelling eene verloting van daaruit aangekochte voorwerpen zal verbonden worden. Zij zal bestaan uit hoogstens 25,000 loten, a f 3 het lot; voor elk zestal loten is ée'n prijs geraamd. Na de sluiting der ten toonstelling heeft dadelijk de trekking plaats, die door de Staats-, Haarlemsehe en Amsterdamsche couranten zal bekend gemaakt worden. De getrokken voorwerpen, die niet binnen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 3