dellijk geadresseerd heeft aan de groote fabriekantendie hun werkvolk met vreemde munt betalen, weshalve hij in overweging geeft die fabriek mten uit te noodigen, om, met edele terzijdestelling van eenigeop die wijze verkregen winst, de betaling met vreemde muntspecie te staken en alzoo de regering behulpzaam te zijn in het te keer gaan van het tot dusverre vergeefs bestreden bederf van het nederlandsche circulatiemiddél. Te Londen worden thans onderteekeningen verzameld op een adres, waarbij de regering zal worden uitgenoodigd de tweede maandelijksche brieven-verzendingen van Calcutta naar Singapore en China niet te staken. Het adres zal door het bestuur der maatschappij voor het h andelsverkeer met Indie en China en door eene deputatie uit deu handelstand aan lord Palmerston worden overhandigd. Benoemingen en besluiten. marine. Op pensioen gesteld de schouten bij nacht A. baron Collot d'Escury en J. F. E. von Romer, elk ad f2400de in specteur van administratie A. M. Westerouen van Meeteren ad f1500, en op verzoek de kapitein ter zee W. H. Dittlof Tjassens ad f 1800. waterstaat. Aangewezen om dienst te doen in het 11de district, Zeeland, de onlangs benoemde opzigter C. Gast. departement van jüstitie. Benoemd tot adjunct com mies mr. C. M. A. Hartman. ridderorden. Vergund aan den referendaris bij het de partement van buitenlandsche zaken J. van Lokhorst, het dragen van het officiers-kruis der Leopoldsorde van Bclgic. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Halsteren c. a. W. M. D. van Wely, thans te Ammerzoden; te Ilooge en Lage Z wal uwe W. F. G. L. van Tengnagell de Raad, thans te Geldermalsen. Kerk- en sclioolnieuws. Door den kerkeraad der evangelisch-luthersche gemeente te Zutphen is tot predikant beroepen de heer W. D. Statius Muller, luthersch predikant te Schiedam, reeds vroeger bijna elf jaren predikant aldaar. Door den kerkeraad bij de nederduitsche hervormde ge meente teHarderwijkishet volgende twaalftal van predikanten opgemaakt: deheeren II. C. Bervoets, te Hengelo (Gelderl.); dr. G. H. Lamers, te Engwierum \V. J. Gezelschap, te Aal burg en HeesbeenD. Gildemeester, te ScheveningenJ. C. de Vijver, te Veenendaal; J. Drost, te Goes; J. P. Nonhebei, te VaassenN. H. de Graaf, te Apeldoorn en het LooP. A. van Toorenenbergen. te BarneveldH. C. G. Schijvliet, te Loosduinen; S. J. de Hoest, te Nijkerk op de Veluwe, en J. Boer Knottnerus, te Vriezen veen. De commissie tot de zaken der protestantsche kerken in nederlandsch Oost- en West-lndie heeft voorgedragen tot predikant in Oost-Indie den heer A. H. C. van Leeuwen, theol. doctor en predikant te Gapinge en tot garnizoens-of veldpvedikanten aldaar de heeren H. Ruleman Voget, predi kant te Oudwoude en A.F. Gerlach, predikant te Wij denes en Oosterleek. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommandant de kapitein ter zee G. Fabius, is in den nacht van zaturdag op zondag van de reede van Vlissingen naar zee gezeild. Des zaturdags voormiddag was dat schip door den vice- admiraal, directeur en kommandant der marine te Vlissingen, geïnspecteerd. Wij vernemen dat de schout hij nacht G. Vogelpoot binnen kort als kommandant der nederlandsche zeemagt in Oost-Indie zal vervangen worden door den kapitein ter zee J. May. die dezer dagen tot schout bij nacht zal worden be vorderd. De heer Vogelpoot zou bestemd zijn tot opvolger van den vice-admiraal D. Bijl de Vroe, als directeur en kom mandant der marine te Willemsoord. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 23 dezer: K. Hollaar, jm. 24 j. met P. J. Hagert, jd. 22 j. B. Pluijmers, jm. 26 j. met C. P. Moens, jd. 22 j. J. Limbach, jm. 38 j. met M. T. Roothaert, jd. 31 j. K. J. II. Wasch, jm. 19 j. met E. Mathle- ner, jd. 18 jaar. Vlissingen, van 15 tot 22 junij. Gehuwd: A. A. Smit, jm. 29 j. metM. Nobels.jd. 26j. II. J. Benier, jm. 30 j. met J. de Keyser, weduwe van J. J. Drian.42j. J. J. Havent, weduwn. van M. M. Forbes, 44 j. met M. Brouwer, jd. 27 j. J. J. Renier, jm. 25 j. met A. J. Smit, jd. 22 j. Bevallen C. C. Duynelie, geb. Houbaer, z. M. Tielrooy, geb. Nobels, z. Overleden: C. E. Wolff, d. 2 m. A Z. Princen, z. 5 j. H. Sap. z. 5 j. J. W. Frits, z. 10 ra. A. D. van Boven, man van E. Borghstijn, 52 j. J. C. Oudraad, jm. 23 j. A. J. Clauting, d. 3 m. Goes, van 15 tot 22 junij. Gehuwd J. B. Laborie, jm. 29 j. met S. P. Loobcek. jd. 34 jaren. BevallenS. A. de Iloud, geb. Glerum, d. C. Hermans, geb. Jansen, z. Overleden: P. de Vreugd, wedn. 66 j. C. Groenendijk, wedn. 67 j. II. Hengstmengel, z. 5 maanden. Zierikzee, van 15 tot 22 junij. Gehuwd: C. Gloude. jm. 19 j., met K. Kanaar, jd. 21 j. II. Viergever, jm. 41 j. met E. de Rooy, jd. 41 j. Bevallen E. Quant geb. den Boer, d. P. Douw geb. van der Weel, d. OverledenJ. II. Kooning, man van N. v. Doesburg, 67 j. Hulst, van 1 tot 15 junij. Gehuwd: P. J. Duvilée, jm. 29 j., metM. J. Janssens, jd. 26 j. N. T. Meerschaert, jm. 31 j., metM. L.Platjouw.jd.32j. Bevallen P. Vioen, geb. Everaerd, z. M. L. Rodrigo. geb. Lambin, z. R. J. van Ombergen, geb. van Britsora, z. In de maand mei jl. zijn in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 17 huwelijken36 geboortenals 16 zoons en 20 dochters; 28 sterfgevallen als 16 van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. (Een der ingeschrevenen is elders overleden.) Ouderdom der overledenen: beneden het jaar 5, en van 1 tot 5,3. 5 tot 10,1.10 tot 15,1.15 tot 20, 0. 20 tot 25,3. 25 tot 30,1. 30 tot 35,135 tot 40, 0. 40 tot 45,1. 45 tot 50,2. 50 tot 55,1. 55 tot 60, 2. 60 tot 65, 2. 65 tot 70, 2.70 tot 75,2. 75 tot 80, 0. 30 tot 85,1. Te Vlissingen"12 huwelijken33 geboortenals 18 zoons en 15 dochters; 25 sterfgevallen12 van het mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 0. Ouderdom der overledenen: heneden het jaar 9, en van 1 tot 5,1. 5 tot 10,1.10 tot 15,1.15 tot 20, 0. 20 tot 25,1. 25 tot 30,1. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 0. 40 tot 45, 0. 45 tot 50,1. 50 tot 55,1. 55 tot 60, 0. 60 tot 65,4. 65 tot 70,1. 70tot75,3. 75 tot SO, 1. Te Zierikzee, 10huwelijken24geboorten, als 13 zoons en 11 dochters; 10 sterfgevallen, 2 van het mannelijk en S van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Ouderdom der overledenenbeneden het jaar 5en van 15 tot 20, 2. 20 tot 25,135 tot 40,145 tot 50,1 Me Ie or ol ogls che waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Junij 1861. s p "W'inc fcc Kracht. |o a 1 H «Tj 1 3 iEPJ; j g* c$ I's a fl o 1 a 1 to ICQ*'3 1 (S Laagste temperat. en verschil met de hoogste. Aanmer kingen. 16 O. t. N. 1 762.9 22.3 0.75 ,14.79,0.0 helder heijig. 17 NOost. i 764.2 20.6 0.74 113.21 0.5 bewolkt heij. 18 NOost. 2 765.7 18.4 0.76 111.92 0.0 bijna helder. 19 O. t. N. 2 764.4 20.3 0.77 13.38 0.0 besvolkt. 20 Oost. 3 762.0 22.4 0.77 15.36 0.5 dik bcw. betr. 21 O. ZO. 1 761.6 20.8 0.88 16.S5 5.0 bewolkt. 22 W.t. N. 2 759.4 18-S 0.89 114.2811.5 dik dampig. Thermo me terstand. 21 junij's av. 11 u. 64 gr. 22 'smorg. 7 u. 66 ,,'smidd. 1 u.69gr. 's av. 11 u. 64gr. 23 's morg. 7 u. 65 's midd. 1 u. 72 's av. 11 u. 62 24 's morg. 7 u. 60 'smidd. 1 u. 66 gr. 0uitmlauïisf!ie tijöingcit. Amerika. Volgens de bij Reuters agentschap te Londen ontvangene herigten uit New-York, van den S mei rukken de troepen der geconfedereerdcn op Cairo aan. Men is van meening dat de kapers hunne prijzen in engelsche havens zouden kunnen verkoopen. Dit doet vijandige gevoelens tegen Engeland ont staan. De geconfedereerden trachten naar een bondgenoot schap met Brazilië. De zelfde berigten houden ook nog in dat de stoomboot Canadian nabij Belle Isle schipbreuk geleden heeft; 24 passa giers en 10 man der equipage zijn omgekomen, maar de kapitein en de overige reizigers zijn gered. Federale troepen rukten tegen Harpers Ferry op. Engeland. Londen 21 junij. Gisteren heeft lord John Russell in het lagerhuis op eene vraag van den heer Griffiths gezegd, van den fransehen gezant de mededeeling te hebben ontvangen, dat door de oostenrijksche en spaansche gezanten te Parijs in algemeene termen het voorstel gedaan was, dat de katho- lijke mogendheden in gemeen overleg zouden handelen ten aanzien van het wereldlijk gezag des pausen, doch dat dit voorstel van de hand was gewezen. Lord John Russell herin nerde daarbij, dat Engeland. Pruissen en Zweden aan de rege ling van het wereldlijk gezag van den paus even zeer hadden deel genomen als de katholijke mogendheden. The morningpost spreekt het algemeen verspreide ge rucht, betreffende den afstand van liet eiland Sardinië aan Frankrijkbepaald tegen. Het blad gaat zelfs verder en ver zekert dat tusschen het kabinet derTuilerien en dat vanTuryn nimmer van dien afstand sprake is geweest. Na de mededee ling dat de fransche regering het antwoord van het ministerie Ricasoli wachtende isom na het ontvangen daarvan onmid dellijk het koningrijk Italië officieel te erkennenvoegt het er bij dat alles wat omtrent eenigen afstand van grondgebied, als een gevolg van die erkenning, verteld wordt, geheel bezij den de waarheid is. Het door het Court-Journal medegedeeld berigt, dat professor Schönlein te Berlijn uitgenoodigd is om zich naar liet engelsche hof te begeven, geeft nog meer voet aan de verontrustende geruchten, welke reeds sedert eenigen tijd ten opzigte van den gemoedstoestand der koningin geloopen hebben. Rusland. De warschausche dagbladen van den 18 dezer behelzen de uit Moskau den 5 dezer gedagteekende keizerlijke verorde ning betrekkelijk den staadsraad voor het koningrijk Polen. De aanhef daarvan luidt aldus: Wij Alexander II, enz. heb ben ter verdere uitvoering van de artt. 1,2, 3 en 4 van onze ukase van 14 maart 1861, op voorstel van onzen stedehouder in het koningrijk Polen, verordend, en verordenen bij deze. de volgende organisatie van den staatsraad des koningrijks." De verordening is verdeeld in 52 artikelen en 4 afdeelingen, waarvan de eerste handelt over de zamenstelling van den staadsraadde tweede over de bevoegdheid van den staatsraad in de afdeelingende derde over de bevoegdheid van den staatsraad in de algemeene vergadering; de vierde over de wijze van behandeling der zaken in den staatsraad. In niet minder dan twee en twintig gouvernementen hebben zich thans oproerige bewegingen door de boeren voor gedaan en er gaat nagenoeg geen dag voorbij dat er van geene onlusten ten gevolge der emancipatie wordt melding gemaakt. Het eerst openbaarden zij zich in het distrikt Spask op den regtevoever van den Wolga in het gouvernement Kasan van daar verbreidden zij zich naar de naburige gou vernementen Sinbirsk, Tambow, Pensa en Samaraook de afgelegene distrikten Yaroslaw en Wladimïr bleven niet vrij. In het distrikt Tschembar ging de beweging uit van de bezit tingen van graaf Ouwaroff om zich spoedig daarop aan de naburige eigendommen mede te deelen. Omstreeks 3000 boeren kwamen te Tschernogaï bijeen, zetteden de ambtena ren af en vorderden de ukase, waarvan zij voorgaven dat men hen het bestaan verborg. Eene compagnie soldaten kon niet beletten dat de intendant van den graaf Ouwarloff deerlijk mishandeld werd. De troepen werden aangevallen en moesten terug trekken. Sedert breidde de beweging zich meer uit; het kasteel Werigon werd geplunderd. Nadat door eene aanzien lijke militaire magt en ten gevolge van onderscheidene arrestaties de rust hersteld was, barstte een nieuw oproer te Kondejewska in het distrikt Keran uit. Drie kompagnien die daarop werden afgezonden, werden verslagen. Eindelijk deed de generaal-majoor Dreniakin de hoofdleiders uit de menigte arresteren en deze maatregel had het beoogde gevolg. Nadat er 410 gegrepen en de meeste daarvan gestraft waren, begon de orde zich langzamerhand te herstellen. De keizer bevindt zich nu sedert veertien dagen te Moskou om nabij liet brand punt der bewegingen te zijn en spoedig de noodige maat regelen te kunnen nemen om ze met kracht te onderdrukken. Bultschland. Berlijn 20 junij. De kroonprinses van Pruissen zal zich aanstaanden maandag naar Londen begeven, ten einde II. M. koningin Victoria te bezoeken, en zal daarbij door haren jeugdigen zoon worden vergezeld. De kroonprins zal na ver loop van eenige dagen zijne gemalin volgen. De door onder scheidene bladen verspreide geruchten, nopens den gemoeds toestand van de britsche koningin, vinden hier ter stede geen geloof. De Schlesische Zeitung meldt, dat de te Warschau afge kondigde hervormingswetten in geenerlei wijze aan de ver wachting beantwoorden, en dat de stemming ongunstiger is geworden. De attributen van den staatsraad en de stedelijke raden worden van te weinig belang geacht, dan dat hunne werkzaamheid eenig gunstig gevolg doet verwachten. In het algemeen verlangt men meer. Op het slot Weilburg, bij Baden, heeft dezer dagende verloving plaats gehad van den stadhouder van Tyrol, aarts hertog Karei Lodewijk, een broeder des keizers, met de aarts hertogin Maria Theresia,doch ter van den aartshertog Albvecht. Men zegt dat de genoemde aartshertog Karei Lodewijk, ten gevolge der maatregelen welke het ministerie met betrekking tot de uitvoering van het patent betreffende de protestanten in Tyrol genomen heeft, zijn ontslag heeft ingediend en niet meer naar Tyrol zal terug keeren. De ministeriële krisis, die zich als een gevolg van het ontslag van den heer de Schleinitz, liet vooruit zien, duurt nog voort en zal tot eene geheele verandering van het kabinet leiden. Men acht dit van te meer gewigt in verband met de tegenwoordige omstandigheden en de, inzigten van den koning. Er zou namelijk sprake zijn van militaire maatrege len die in Duitschland hevige bewegingen zouden kunnen ten gevolge hebben en waarvan de heeren Schwerin en Schlei nitz de verantwoordelijkheid niet wilden deelen. Door twintig oostenrijksche prelaten, leden van den rijksraad, is een adres aan Z. M. den keizer ingezonden, om hem de belangen van de voomsche kerk in het algemeen en bijzonder in Oostenrijk aan te bevelen. Die bisschoppen ken nen geen onderscheid tusschen de belangen van Rome, zoo als zij die opvatten, om niet te zeggen de aanmatigingen der kerk, en de belangen van het rijk der Ilabsburgen. Hongarye. Pesth 22 junij. Tot opheldering van hetgeen gemeld is om trent de aanneming door de hongaarsche kamer van magna ten van het adres aan den keizer van Oostenrijk, dient dat over het adres in zijn geheel moest worden gestemd. Bij eene gedeeltelijke behandeling zouden er welligt punten voor aan neming onvatbaar geacht zijn, maar de kamer heeft, ter voor koming van conflicten en om bewijs te geven van de eenstem migheid harer gevoelens, het geheele adres aangenomen. Tegenover de oostenrijksche regering is dit besluit er niet minder belangrijk om. De tweede kamer van den landdag heeft het regt om bij de toezending van een wetsontwerp de eerste kamer te kennen te geven, dat zij verlangt dat het in zijn geheel worde aange nomen of verworpen. Het adres zal door den voorzitter van de tweede kamer en een lid van de eerste kamer den keizer worden aangeboden. Bclgic. Brussel 22 junij. Sedert eenigen tijd is men in de bureaux van de ministerien van buitenlandsche zaken en financien druk bezig met voorbereidende maatregelen voor een nieuw handelsverdrag met Engeland. Dat verdrag zal een nood wendig gevolg zijn der vrijzinnige handelspolitiek, die met zoo goed gevolg cïoor het tegenwoordige kabinet wordt voor gestaan. De aftreding van den heer Frère-Orban heeft op de rigting van het kabinet geen invloed uitgeoefend, en zal wel ligt alleen ten gevolge hebben dat men op den weg der staat huishoudkundige hervormingen met minder spoed zal voort gaan, hoogstens een zeer korten tijd zal stilstaan. Yeeliser zelf dat doet vermoeden dat de heer Frère-Orban spoedig weder aan het bewind zal komen en dat dan het handels- traktaat zal gesloten worden, waaraan hij zoo ijverig gearbeid heeft. Dit is echter afhankelijk van de oplossing der vraag, wanneer de wet, die aan liet fransche goud wettigen koers geeft, weder zal worden ingetrokken. Die intrekking alleen

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2