MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 76. Dingsdag 1861 25 Junij. iHcmkcmMflingm ©iiuu-nlanösclje tijhingett. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel van huwelijks, geboorta doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Editie van maandag avond 8 ure. VAN ÜET 1UJK, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. De commissaris rles konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de zomervergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 2 juli) aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal in de abtlij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van liet gebouw dei- concertzaal, op de groenmarkt aldaar. Middelburg, den 21 junij 18G1. De commissaris des konings voornoemd, R. NV. v. LIJNDEN. Middelburg 24 junij. De algemeene nationale^tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid te Haarlem, is heden geopend. Z.K.H. de prins van Oranje kwam ten twaalf uur aan het gebouw dei- tentoonstelling. vergezeld van onderscheidene ministers, den burgemeester van Haarlem, de leden der hoofdcommissie enz. De prins sprak eene rede uit, waarbij hij zijn genoegen te kennen gaf deze plegtigheid te kunnen bij wonen. Hij betuigde zijne ingenomenheid met de wijze waarop de tentoonstelling was tot stand gebragt, rigttc eenige woorden tot de industrië len als aanmoediging om op den weg van vooruitgang voort te gaan en verklaarde de tentoonstelling geopend. Ten twee ure is de prins naar 's Gravenhage weergekeerd. ITet getal inzenders bedraagt 1304het getal nommers is nog niet met juistheid op te geven. Een onzer medewerkers woonde de opening bij en geeft ons van een en ander verslag. Zijne eerste mededeeling, hoofdza kelijk tot inleiding strekkende, vinden onze lezers in dit nommer. Door den gemeenteraad van Vlissingen is in zijne lieden gelioudene zitting o. a. besloten om liet gas voor particulieren verkrijgbaar te stellen tegen twintig cent per kubieke el. Voorts is eene commissie benoemd, aan welke eene alge meene herziening der jaarwedden van gemeente ambtenaren is opgedragen, om daaromtrent te rapporteren vóór de vast stelling der geraeentebegrooting voor 1S62. De geloofsbrieven van liet nieuw benoemde lid. den lieer J. G. Hector, zijn in orde bevonden, zoodat tot zijne toela ting is besloten. Omtrent liet te Dordrecht in de afgeloopene week gehou- dene XVIde Nederlandsch landhuislioudkundig congres, waarvan wij kortelijk melding maakten in ons vorig nommer, wordt nader van daar liet volgende gemeld. Woensdag werd behalve de reeds door ons genoemde twee afdeelingen nog eene derde gevormd, waarvan benoemd werd tot voorzitter de heer J. Boeke te Haren. De lieeren ministers van binnenland- sche zaken en financien, mv. S. baron van Heemstra en jlir. mr. J. G. IT. van Tets van Goudriaan, vereerden de opening van het congres met hunne tegenwoordigheid. De lieer mr. G. A. de Raadt hield bij die gelegenheid eene sierlijke rede, waarin hij de gunstige ligging van Dordrecht als plaats voor de bijeenkomst van een congres schilderde en in kernachtige taal ile leuze ontwikkelde „kennis geeft magt," eene spreuk welke de congressen tot de hunne hebben gekozen als de beste vertolking hunner strekking om liet licht der wetenschap dienstbaar te maken aan den praktisehen landbouw. Verder was deze eerste zitting grootendeels gewijd aan mededeeling van ingekomene stukken. Na de sluiting der vergadering begaf men zich naar de ver- eenigde tentoonstellingen van landbouw, tuinbouw en nijver heid, waarvan de rijkdom en goede rangschikking zeer wor den geroemd. Even als den eersten avond, werd den leden een zomer-con- cert aangeboden in de buiten-societeit. Donderdag morgen zijn de grasmaai-werktuigen beproefd, bij welke gelegenheid dat van Burgess en Key voor twee paarden, ingezonden door de heeren Keyser en Swerts te Amsterdam, werd bekroond met den eersten prijs en gouden medaille. Ten 12 ure ving de tweede algemeene vergadering aan, welke o. a. ook werd bijgewoond door den lieer Lutcken, geheimraad en landdrost, afgevaardigd door de hannoversehe regering, en door den lieer Kramer, uit Bergen in Noorwegen. Deze bijeenkomst werd in de eerste plaats besteed aan de be handeling van vier rapporten1over de resultaten, verkre gen bij het gebruik maken van hu\y-meststoffen. waaromtrent nog weinige afdoende mededeelingen van landbouwers waren ontvangen; 2. omtrent de daarstelling van een ooftboom- proeftuinte dien aanzien is besloten het daarstellen van zoo- danigen proeftuin zoo veel doenlijk te bevorderen maar nog geene plaats voor de daarstelling aan te wijzen, terwijl profes sor Ackersdijk voorstelde om pogingen aan te wenden om dezen te vereenigen met den reeds te Deventer bestaanden tuinbouw-proeftuin; 3. over eene min kostbare en door ligt- heid doeltreffender inrigting van de Dzierzonsche bijenkasten, en 4. over de uitkomsten, verkregen met druivensuiker, als surrogaat voor bijenvoeder. Beide laatste rapporten gaven slechts tot kortstondige discussie aanleiding, waarschijnlijk wel omdat de bijenteelt in deze streken van Zuid-Holland als het ware niet wordt in praktijk gebragt. De heer J. Dirks te Lunteren heeft zich echter bereid verklaard om aan het con gres later de resultaten zijner onderzoekingen medetedeelen. Van liet gemeentebestuur van Middelburg is ingekomen een verzoek om hetXVIIde congres in junij van 18G2 aldaar te houden, vergezeld van eene opgave van personen die, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, zouden behao ren in aanmerking te komen om tot lid van het bestuur te worden aangewezen. De vergadering besluit om in die gemeente het eerstvolgende congres te houden en benoemt tot leden van het bestuur, uit de door burgemeester en wet houders van Middelburg voorgedragen personen, de heeren mr. NV. C. M. de Jonge van Ellemeet, oud lid van de le kamer, als voorzitter, mr. G. A. Fokker, voorzitter der zeeuwsche maatschappij voor landbouw en veeteelt; mr. A.M.Becius, lid van gedeputeerde staten van Zeeland; G. J. Sprenger, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken; mr.NV. Ph. Vis, oud secretaris der zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt; Servaas Tak, voornaam grondeigenaar; mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, lid van den gemeenteraad en fabriekant; jhr. A. NV. Teding van Berkhout, directeur der stoomrijstpellerij, als leden en mr. G. N. de Stoppelaar, secre taris der gemeente Middelburg, als secretaris. Hierop volgden eenige berigten over den toestand van de veldgewassen, den veeteelt, de verveeningen enz. Een viertal sprekers, namelijk een uit Gelderland, Noord-Holland, Gro ningen en Zeeland, deelden bijzonderheden mede omtrent den stand der veldgewassen in clie provinciën. Voor dit gewest trad op de lieer A. Ivakebeeke van Goes, lid der provinciale staten, die den toestand over het algemeen als vrij gunstig afschilderde en vooral wees op de toenemende paardenfok kerij ten gevolge van grooten uitvoer naar Belgie. De tweede dag werd weder met een concert in de sociëteit De harmonie besloten. Vrijdag werden gelijksoortige verslagen omtrent den toe stand der gewassen enz. in Utrecht en Noord-Brabant, en den drooggemaakten Zuidplaspolder, benevens het eiland Texel uitgebragt. De heer Boeke, de voorzitter der eerste afdeeling, heeft in eene uitvoerige rede de voornaamste onderwerpen beliaudeld waarmede die afdeeling zich heeft bezig gehouden. Op voor stel van die afdeeling heeft de vergadering verschillende punten van liet programma aangehouden ter bespreking op liet volgende congres. Daaronder behoort punt IS betrekke lijk den teelt der lupinen, waaromtrent hoogst belangrijke mededeelingen zijn gedaan; punt 22, de vraag of de geno men proeven met de australische tarwe aan de verwachting hebben beantwoord2G, omtrent de bemesting met het ammo nia-water uit de gazfabrieken43, omtrent de veevoeding en bepaaldelijk liet zoogenaamde Tulpiug system. Bij de behan deling der 29e vraag: „schadelijk en nuttig gedierte," is besloten dat door het congres-bestuur een adres aan den minis ter van binnenlandsclie zaken zal worden gerigt, houdende verzoek dat op nieuw op de staatsbegrooting moge worden gebragt het door de tweede kamer verworpen subsidie voor het insectenboek van dr. NVttewaal. Bij afwezigheid van den voorzitter der tweede afdeeling, werd door den secretaris verslag uitgebragt, waarbij deze nog eenige opmerkingen omtrent de bijenkasten voegde. ITet vrijdag middag gelioudene diner werd door 150 leden bijgewoond en liep tot algemeen genoegen af. De heer Lutcken. oud-minister van handel, nijverheid en financien in Hanover, stelde een feestdronk in op 's lands welvaren, waar bij hij aandrong op eene directe spoorverbinding tussclien Nederland en ITanover. Zaturdag werd de laatste algemeene vergadering gehouden. Daarin voerde de heer Boeke nog kortelijk het woord, eerste- ïijk over het draineren, waaromtrent van den lieer Pierssens te Hulst een verslag was ingekomen dat in de handelingen van liet congres zal worden opgenomen. Ten anderen besprak hij den invloed der wedstrijden met maaiwerktuigen. De beoordeeling daarvan is aangehouden tot liet volgend congres. Het verslag van den kolonialen landbouw, door den lieer Sloet tot Oldhuis uitgebragtis niet voorgelezen maar zal in de handelingen geplaatst worden. Nadat nog eenige punten, met betrekking tot boterverval- scliing, waren ter sprake gebragt, werd het congres met weder- keerige dankbetuiging van deleden en het bestuur gesloten. Onder de verschillende bekrooningen merken wij. behalve de reeds door ons medegedeelde van inzenders uit dit gewest, nog opeene kleine bronzen medaille aan C. Krijger te Mid delburg, voor bouwkundige teekeningen. Uit Axel meldt men ons dat liet harer majesteit onze koningin, beschermvrouw der aldaar gevestigde brei- en naaischool voor minvermogenden, weder behaagd heeft, bij gelegenheid van haren jaardag, die inrigting met honderd gulden te begiftigen. In de afgeloopene week, op dingsdag avond, had er in de kom der gemeente Noordwelle een hevige brand plaats in de schuur van den landbouwer J. Hanson. Door spoedig aange- bragte hulp mogt liet ecliter gelukken den brand bij deze schuur te bepalen, ofschoon reeds een daaraan grenzend aan zienlijk gebouw was aangetast. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Voor stellig kan ik u mededeelen, dat op dezen oogenblik over liet gouverneur-generaalschap van Nederlandsch Indie onderhandelingen worden gevoerd met den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, vroeger griffier van de staten der provincie Gelderland, thans lid van den raad van toezigt op de spoorwegen. Uit Utrecht schrijft men ons 21 dezer Ik schreef u in mijne eerste correspondentie over de feesten, dat ik u niet onderhouden zou over al de matinées en soirees musicales. Met een enkel woord echter wil ik er iets van zeg gen. Bijkansallen hebben goed voldaan en zijn talrijk bezocht. Die van woensdag het minst, omdat de toegang geld kostte. Slechts op een enkele speelt het muziekkorps der utrechtsche schutterij,niet uit antipathie of minachting van dat korps, maar omdat de studenten zeer juist begrepen dat voor het utrechtseh publiek de muziek van NVeiszenborn's korps meer uitlokkends zou hebbenhet vreemde en onbekende, of gunstig bekende, bezit meer aantrekkelijks dan het gewone, hoe goed ook. Gelijk de professoren feest gaven, gaven enkele studenten feestmarschen J. N. van Ilall. Cars en anderen, van zeer ver schillend allooi en waarde. Aan hunne beoordeeling waag ik me niet. Trouwens ze zou uwen lezers wel onverschillig zijn. NVoensdag avond had op liet Vreeburg alhier een groot volksfeest plaats. Twee muziekkorpsen deden zich afwisselend hooren. en hielden de menigte,die in ontzettend grooten getale was zamengestvoomd.den geheelen avond bezig .Omstreeks elf uur werd een zeer goed vuurwerk afgestoken, waarbij vooral de buitengemeen groote collectie zwermpotten in het oog vieL Toen de slot-decoratie, het zelfde voorstellende wat op de gedenkpenning (waarover nader) is te zien en te lezen, ver licht werd, ging er een algemeen gejuich op: „innig verbonden" erkende liet volk zich aan de hoogeschool, die voor deze stad zulk een rijke bron van welvaart en genoegen is. Nog altijd behoudt Utrecht zijn feestelijk aanzien, de vlag gen en guirlanders vervrolijken nog altijd de straten. Van de illuminatie, die over het algemeen schitterend, doch in de ver schillende deelen der stad zeer ongelijk was, zijn nog enkele sporen over. Langzamerhand ziet men echter de oude rust reeds een weinig wederkeerental van vreemdelingen verlaten de stad, schoon nog velen terug blijven om morgen met liet groote vauxhall Utrecht's feestvreugde te besluiten. Daarmede sluiten ook wij. ITet Leidsch dagblad meldt dat ten koste van liet rijk de lste bibliothecaris en de architect der leydsche hoogeschool eene reis zullen doen naar de voornaamste steden in liet buitenland, tot het bezigtigen der aldaar gevestigde openbare bibliotheken. De minister van financien heeft dezer dagen eene circulaire gerigt aan de commissarissen des konings in de provinciën, betreffende den omloop van vreemde muntspecie hier te lande, inzonderheid van de belgische 2 centimesstukken. die in liet zuiden des rijks, en van den pruissisclien en hannover- schen tlialer en zijne onderdeelen, die langs de oostelijke grenzen circuleren en de inwoners, zoodra zij iets aan het rijk te betalen hebben, groote ongelegenheid en schade berokkent. De minister vindt van zijn ambtsvoorganger genoeg aanschrij vingen aan ambtenaren en besturen, om dat vreemde geld te weigeren, maar heeft niet ontdekt, dat de regering zich onmid-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1