M1DDELBURGSCHE COURANT. N0- 75. Zaturdag 1861. 22 Jimij. ©innmlattösclje tijïringen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regeivan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij ini Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 21 junij. Het gewone jaarlijksche examen van de leerlingen bij de alhier gevestigde geneeskundige school werd, ten overstaan van de commissie van bestuur over die inrigting, jl. dingsdag en woensdag afgenomen door de lectoren, aan wie het geven van onderwijs bij haar is opgedragen. Nadat de leerlingen vooraf door de commissie van bestuur waren onderzocht, ten opzigte van hunne bekwaamheid in de latijnsche taal, examineerden des dingsdags opvolgend de heeren P. M. de Ligny, in de schei- en artsenijmengkunde dr. G. van Hennekeler, in de algemeene natuurkunde en kruidkunde, en dr. J. C. de Man, in de ontleedkunde en natuurkunde van den mensch. Des woensdags werd het onderzoek voortgezet door de heeren dr. A. A. Fokker, in de ziektekunde en geneesmiddelleer; V. van Lissa, in de heel- kunde, en dr. Y. Keijzer, in de verloskunde. Na den afloop hiervan, werd de rangschikking voor den aanstaanden cursus aan de leerlingen bekend gemaakt, en zij geplaatst: in het vijfde studiejaar (in hetwelk zich daaren boven bevinden de leerlingen M. J. Bijbau en L. Augustijn, die, als reeds den titel van stedelijk heelmeester bezittende, niet bij het examen tegenwoordig waren), A. C. Leunis, J. G. de Waal, W. de Bruijne en W. W. Was; in het vierde studie jaar. J. M. Janssen, G. A. Peters en H. M. Hennequinin het derde studiejaar, voor de heelkunde, G. G. van der Ven, voor de pharmacie (behalve A. A. Nonhebei en J. W. Akkerman, die, reeds een gedeelte van het eind-exatnen hebbende afge legd, bij het examen niet tegenwoordig zijn geweest), H. Ripping, A. Gemier, G. C. van Nederveen en P. Post; in het tweede studiejaar, voor de heelkunde, J. C. O. de Bats, P. J. van Dam, P. A. F. de Wijs, A. M. van Lissa en D. M. B. Ferleman voor de pharmacie, P. A. Wattez, M. N. Baert, W. J. Zeegelaar, R. T. Winkelman. A. J. van Ockenburg, C. N. Woutersen, J. W. Liens Kok, P. Gasillen en Ph. A. Ie Clereq. Eenige der alhier gevestigde kunstgenooten deden door hunne tegenwoordigheid van de belangstelling blijken, die zij aan deze wetenschappelijke inrigting toedragen; en nadat de commissie van bestuur, bij monde van dr. J. C. van den Broecke, haren dank betuigd had aan de lectoren voor hunne getrouwe pligtsvervulling. en een ernstig woord gerigt had tot de leerlingen om hen tot voortgezetten ijver en tot toene mende behartiging van de studiën op te wekken, zoo werd, na mededeeling dat de aanvang van den nieuwen cursus was vastgesteld op maandag 12 augustus e. k., deze plegtigheid besloten. Door de commissie van beoordeeling der tentoonstelling van landbouw, tuinbouw en nijverheid te Dordrecht zijn onder meerderen toegekend voortwee zeeuwsche ploegen, de zil veren medaille aan den heer C. Pierssenste Hulst; voor het schoonste koppel boomen of gewassen, zilveren medaille aan den heer dr. L. J de Marree te Middelburg. De gemeenteraad van Retranchement heeft, volgens het Sluisch weekblad, het voornemen om bij adres aan de provin ciale staten eenig subsidie te verzoeken ten einde aan den geprojecteerden weg van Nieuwvliet naar het Sluissche veer met een zijtak te worden aangesloten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 15 dezer is de concessie voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee, tusschen Sluis en Brugge, vroeger verleend aan J. Hebbelynck Hennefreund te Sluis, overgeschreven ten name van de heeren Renier comp. aldaar. hovelingen, van de beroemdsten hunner tijdgenooten, toonden ze aan de zonen der 19de eeuw. die in digte drommen de straten bezet hielden, de pracht of eenvoud, de kracht of zwakheid van hunne eeuw. En de neêrbuigende welwillendheid van zulke notabiliieiien werd gewaardeerdoveral waar 2e verschenen, week de digte volksdrom eerbiedig ter zijde, om straks hen te volgen en weder op andere punten hun een eer biedige hulde te bieden. Het was aardig, het joelen der tallooze menigte te zien, die echter overal door rust en orde zich gun stig onderscheidde. De groote schare van vreemdelingen, die de stad vervulde deed voor de goede burgerschaven niet onder en gedurende de vele uren, die de togt duurde, waren beide onvermoeid in het doorkruisen der stad en het bewonderen der prachtige kostumen. "VVant prachtig waren ze bijkans allen, schoon volstrekt niet overladen. Sierlijkheid, pracht en eenvoud was op de gelukkigste wijze vereenigd. Doch hoe aangenaam het schouwspel van de bekijkers, voor ben die de zware har nassen en de broeijende mantels moesten torschen, werd het brood der ruste letterlijk in het zweet des aanschijns verdiend. De reeks van straten en grachten, die de maskerade niet onbe zocht wilde laten, was veel te groot genomen, zoo dat het u niet verwonderen zal, dat men aan het programma niet is ge trouw gebleven. Niet voor 12 ure verliet de stoet het lokaal in de Nieuwe Baan, waar de pause was gehouden en niet voor drie ure kwam ze, na volbragt ilag- en nachtwerk, opdesocie- teitslokalen aan, en dit ofschoon men na de pause de togt had bekort. Wat de reden was, vraagt ge? De hoofdreden was gelegen in den wagen, die alleen de laatste groep vormde, en eene symbolische voorstelling gaf van vrijheid van denken. De voortgang van den trein was afhankelijk van den meer deren of minderen spoed, dien deze maakte. Overigens mogen we niet verzwijgen, dat we niet dan hoogst ongaarne dezen laatste hadden gemist. Immers de moeijelijkheid om een wagen tot voertuig eener symbolische voorstelling te doen strekken, was op voortreffelijke wijze overwonnen. Als op den voorgrond van haar tempel stond de vrijheidsmaagd, den fakkel der verlichting omhoog heffende, en met de voeten den draak der duisternis vertredende. De grootschheid der uit voering deed de voorstelling een diepen indruk maken. Het kolossale beeld, zuiver van vormen en waardig van houding, impressioneerde. Ik beken dat ik deze symbolische voorstel ling een der gelukkigste groepen der geheele voorstelling acht. Niettemin zijn ook de levende acteurs te roemenhunne houding was tot het einde toe uitstekend. Vaardig wandelden ze, ondanks vermoeidheid en genoten ververschingen, naar hunne rustplaats toe, en toen heden morgen in de matinee rausicale iedere groep zich aan de nieuwsgierigheid, onder afzondeilijke tenten, blootstelde, en de venetiaansche gon del het hof van de Medicis over den vijver zachtkens henen- voerde, leverde zij een merkwaardig bewijs hoe vrijheid van denken ook de moeder der ware beschaving is. De 's Gravenhaagsche nieuwsbode verzekert, dat de werk zaamheden der tweede kamer, die op e. k. dingsdag bijeen komt, zich zouden bepalen tot de behandeling en afdoening der wetten op de nationale militie en op de onteigening van perceelen tot den aanleg van den zijtak van Scheveningen naar Woerden van den Hollandschen spoorweg. Dat de defini tieve begrooting van kosten voor den aanleg van staats-spoor- wegen nu reeds zou ingediend worden en in behandeling komen, schijnt naar onze inlichtingen voor als nog te mogen worden betwijfeld. Dingsdag avond werden de leden van het Ge nederlandsch landhuishoudkundig congres te Dordrecht door den eersten voorzitter, den heer mr. G. A. de Raadt, op hartelijke wijze verwelkomd. Daarna werden de voorzitters, onder-voorzit ters en secretarissen der afdeelingen benoemd. Als voorzitters zien wij opgegeven professor Ackersdijk en B.W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, en als secretarissen de heeren G. H. Veth van Dordrecht en H. J. Bool van 's Gravenhage. Uit Utrecht schrijft men ons 21 dezer De dag des grooten feestes, de dag der maskerade is geko men en voorbij gegaan, even gelijk alle gewone dagen komen en eindigen. Doch niet zonder de aangenaamste herinnerin gen na te laten, bij toeschouwers en deelnemers beiden. Voor de eersten toch was veel te genieten. In een zevental groepen zagen ze de ontwikkelingsgeschiedenis der europesche volken gedurende de middeneeuwen zich vooroogengesteld. Inde eigenaardige kleeding huns tijds reden achtereenvolgens Attila, Hagen van Trojen, Karei de Groote, Filips August, Filips van Artevelde, Columbus zeer kalm en vreedzaam der verbaasde menigte voorbij. Omringd van hunne grooten en De afdeeling Arnhem der Geldersche maatschappij van landbouw zal in augustus a. s., in het gebouw Musis sacrum te Arnhem eene tentoonstelling van bloemen,voortbrengselen van tuinbouw, vruchten en zuivelbereiding houden. Bij deze gelegenheid worden aan de inzenders van bekroonde voor werpen 27 zilveren en 12 bronzen medailles, alsmede prijzen van f 20 en f 10 toegekend. De wedstrijd der Koninklijke nederlandsche Yncbt-club zal op zaturdag den 20 julij aanstaande op de Maas, en op maandag den 22 julij, of op een anderen nader te bepalen dag, in zee plaats hebben. JL zaturdag en maandag is de haringvloot, onder begunsti ging van het schoonste weder en onder aanschouwing van een toevloed van vreemdelingen, uit de haven van Vlaai-dingen vertrokken en dadelijk naar zee gezeild, zoo datmen de hoop kan voeden, zich binnen eenige Jagen op het oud-hollandsch zeebanket te kunnen vergasten. De minister van financien heeft bepaald, dat gedurende dezen zomer voor de te kamperen troepen in de legerplaats te Milligen, even als ten vorigen jare, voor de particuliere en correspondentiedienst, iu het kamp een hulppostkantoor zal gevestigd zijn. Woensdag zijn de ministers van binnenlandsche zaken en van financien uit de residentie naar Dordrecht vertrokken, ten einde de aldaar te houden tentoonstelling in oogen- schouw te nemen. Benoemingen en besluiten. marine. Met 1 julij opgedragen de betrekking van direc teur en kommandant der marine te Vlissingcn aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den schout bij nacht H. Wipff. consulaat. Erkend als britsch consulair agent voor de haven van Zierikzee en onderhoorigheden, de heer IT. A. van Ysselsteyn. rijks telegraaf. Toegelaten als leerlingen voor de tele grafie 24 personen, waaronder de heeren D. A. van Hara te Middelburg, D. Noest te Sluis en J. de Smidt te Zaamslag. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij in de provincie Zeeland, half-bataillon no. 1, tot Isten luitenant J. de Visser, thans 2de luitenant; tot 2den luitenant J.W. Loysen Dillié. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in- en uit gaande regten te Goirle, J. IT. Antfang, thans te Wezelsche barrière. Kerk- en schoolnieircvs. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde ge meente te Vlissingen is gisteren beroepen tot predikant, de heer J. W. Felix, thans te Nieuwe Tonge. Verkoopingen en aanbestedingen. Den 19 dezer zijn alhier ten verkoop aangeboden de navol gende huizen en erven, als; I. Een huis en erve in de 's Gra- vestraat, I no. 126, verkocht voor f1950. II. Een pakhuis en erve aldaar, I no. 2G9, verkocht voor f010. III. Een huis en erve aldaar, I no. 24S. verkocht voor f373. IV. Een huis, pakhuisenerf, in de Wintel-straat, Q no. 10S, verkocht voor f178. V. Een huis en erve aldaar, Q no. 109, verkocht voor f 140. Den 20 dezer. I. Een huis en erve in de Sint Janstraat, I no. 51, verkocht voor f S60. II. Een dito aldaar, I no. 50, verkocht voor f 500. III. Een dito aldaar, I no. 48, verkocht voor f 640. Gisteren is door de centrale directie van Walcheren aan besteed ITet opruimen der zoogenaamde Witteheul over den Watergang in den Middelburg-Veerschen straatweg, en het bouwen daar ter plaatse eener nieuwe brug met gemetselde landhoofden en een houtendek op ijzeren leggers, met het leveren der vereischte materialen en het daarstellen van eene tijdelijke hulpbrug. Daarvan is aannemer geworden de heer A. Monjë, te Vlissingen. voor f1789. Tlicrmometerstand. 19 junij *s av. 11 u. GG gr. 20 'smorg. 7 u. GS ,,'smidd. 1 u.70gr. 's av. 11 u.64gr. 21 's morg. 7 u. 67 'smidd. 1 u. 78 gr. Siaten generaal. tweede kamer. Memorie van beantwoording der regering op hetvoor- loopig verslag betrekkelijk het ontwerp van wet op de nationale militie. De bezwaren tegen de zamenvoeging van de vaste landmagt en de nationale militie kan de regering niet deelen. Indien de grondwetgever van ISIS eene afscheiding gewild had, zou hij zich daaromtrent duidelijk verklaard hebben. In tegendeel bestaat er grond om aan te nemen, dat men bij de herziening der grondwet eene ineensmei ting heeft op het oog gehad. Ook pleiten geene andere redenen daartegen, maar veeleer er voor. Om bruikbaar te worden heeft de militie oefening in den wapenhandel en militaire opvoeding noodig. De regering gelooft dus dat het niet af te keuren is. dat zij in tijd van vrede die opvoeding ontvangt in de gelederen van het staande leger, dat, op enkele uitzonderingen na, uit nederlanders cn ingc-

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1