£5uitcnlanï>sd)i- tijïmujen. Men schrijft ons uit Hulst: De berigten omtrent de vruchten te velde in deze omstre ken zijn, sedert het gunstige warme weder is ingevallen, van opbeurenden aard geworden, daar de meeste wintervruchten, welke niet al te dun bezet stonden, over het algemeen verba zend zijn bijgekomen. Koolzaad en vlas is meerendeels ook veelbelovend. De vroege aardappelen staan thans uitmuntend en zullen weldra in het gebruik gaan komen. Uit Neuzen meldt men dat aldaar zondag middag een gezel schap van omstreeks 120 heeren en dames langs het kanaal van Gent aankwamen, die een pleiziertogtje hadden onder nomen. Behalve met de stoomboot Nassau en drie kleinere schroef bootjes, hadden de bezoekers plaats genomen in een twintigtal fraaije met vlaggen en wimpels versierde gondels. Een der stoombooten en eenige gondels waagden zich daarna nog aan een proeftogtje op de Schelde. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, dd. 17 junij Ofschoon het dreigende aanzien der lucht gisteren avond alle reden gaf tot de vrees, dat wij heden door stortbuijen feitelijk aan de op dezen dag vastgestelde opening van het badsaisoen herinnerd en op eenige douches van vegen water vergast zouden worden, verdween die bezorgdheid geheel toen de geboortedag der koningin dezen morgen met eene onbewolkte lucht aanving en te gelijk de drukkende tempera tuur der vorige dagen vervangen bleek te zijn door eene aan gename koelheid. Wij gelooven te kunnen verzekeren, dat vooral vele neringdoende ingezetenen en ondernemers van vervoermiddelen bij het aanzien van de onbewolkte lucht een fiak van hun hart genomen voelden, want de talrijke vreemde- ingen die op dagen als deze de residentie komen bezoeken, zijn in de berekening van veler budget een ingrediënt dat bezwaarlijk gemist zou kunnen worden. De treinen bragten dan ook onophoudelijk vele reizigers aan, terwijl anderen per aartsvaderlijke trekschuit of met rijtuigen arriveerden. Die vreemdelingen echter, die zich voorgesteld hadden „den koning en de koningin" te zien gelijk meestal hun vvensch iszullen bitter teleurgesteld zijn geweest; want, terwijl men in het algemeen reeds weinig vau de koninklijke familie te zien krijgt, al bevindt zij zich in de residentie, was zij nu bij deze gelegenheid, het feest der koningin, geheel afwezigal de vorstelijke personen bevinden zich op het Loo. Desniettemin heeft men in de residentie gehandeld, als of PI. M. erbij ware, om te zien hoe men haar geboortedag viert. Hetstedelijk bestuur, steeds van de loffelijke bedoeling bezield om bij zulke gelegenheden vermaak aan alle standen te ver schaffen, had volksfeesten in de fraaije Maliebaan aangelegd. Eene betere gelegenheid dan dat veld is er voor zulke uitspan ningen bezwaarlijk te vinden, want al staat er de gansche bevolking van 's Gravenhagein, dan blijft ernog ruimte over. Aan het eene einde der Maliebaan had op den middag een wedstrijd in het ringrijden tusschen hoeren plaats, waarvoor verscheidene kleine prijzen waren uitgeloofd. Het zal u, zoo ver van de residentie verwijderd, niet veel belang inboezemen, te vernemen wie de winners waren, en ik zal u daarom ook niet met de opgave hunner namen lastig vallen, maar alleen vermelden, dat een ontelbare kring van omstanders zich ver maakte met de mislukking van vele pogingen om den aan een tusschen twee palen gespannen touw opgehangen ring te treffen, of, zoo hij bij geval met de speer getroffen werd, hem uit den klemmenden beugel te rukken. Uwe walchersche landlieden zouden in deze hun zoo eigene oefening, de onzen met vrucht een lesje kunnen geven. Aan eene der zijden van het veld was eene stellaadje opgeslagen alwaar, onder de lei ding van den bekenden Tobias Bamberg, verschillende kunst- toeren aan het publiek ten beste werden gegeven, en een eind verder een akrobaat een uitgezocht publiek van straatjongens opwond door ettelijke bewijzen van behendigheid. Het grootste genot bestond echter in het schilderachtige schouw spel, dat de Maliebaan als geheel opleverde met zijn frisch groen, de talrijke menschen-massa en de velerlei tentjes, alles onder eene heldere zon, die niet hinderlijk was door de over matige hitte. Dit alles was des moi-geus voorafgegaan door eene parade van het garnizoen op het Buitenhof. Het klokkenspel deed zich den geheelen dag van den toren hooren, doch wij vreezen, dat de aandacht welke het publiek daaraan schonk, niet in verhouding stond tot de moeite die de klokkenist er aan had. Dat overal de vlaggen wapperden vooral uit de huizen der hofleveranciers behoef ik wel niet te vermelden. De illuminatie, die des avonds het feest besloot, was voor namelijk tot het bosch beperkt. De groote ingangslaan was ter weerzijden met nederlandsche-, oranje- en wurtemberg- sche vlaggen versierd, en aan haar einde prijkte eene schitte rende zon. In de Jacoba-laan hingen eene soort van zaal- kroonen van lampions. De societeitstent was als naar gewoonte, smaakvol geïllumineerd, en ook in den vijver had men eene doeltreffende illuminatie aangebragt. In de stad zelve waren het voornamelijk de gebouwen der ministerien, die op verlichting bogen konden. Als eene bijzonderheid ver dient bet opmerking, dat de departementen van koloniën, financien en marine met gas en de anderen met vetglazen illumineren. Zou dit tot een symbolisch teeken moeten strek ken dat de eerstgenoemde zoo goed met den tijd medegaan, en de overige nog steeds liever aan het wel beproefde oude blijven hechten? Onafzienbaar was de massa der nieuwsgierigen, die zich tot op een ver gevorderd uur door de lanen van het bosch bewo gen, evenzeer door de beroemde muziek der grenadiers, welke in de societeitstent speelde, als door de illuminatie aange trokken. Jammer slechts, dat bij zulke gelegenheden het geschuifel der duizende voeten over het zand, veel van de fijne nuances der muziek doet verloren gaan. Uit Utrecht schrijft men ons 17 dezer De rij der feesten is geopend. Door de volle straten, met vlaggen en wimpels versierd zag men heden middag een lan gen trein zich voortbewegen. Het waren de oud-studenten, die inplegtigen optogt door bet studentenkorps van hetspoor- gebouw afgehaald, naar de groote promotiezaal werden ge leid. In het groot auditorium aangekomen werden de oude leerlingen der Alma Mater, die in een zoo groot aantal als sinds 1S36 hier niet was gezien, herwaarts waren gestroomd, door den rector van den studenten-senaat den heer de Brauw, welkom gelieeten, en tot warme feestvreugde geestig opge wekt door mr. Beucker Andreje, burgemeester van Leeuwav-. den. De studqnten-societeit: placet liic requiescere Musis ontving de breede schaar met gulhartige feestelijkheid. Het is niet mogelijk u de opgewondenheid te schetsen, die onder de oude en jonge feestelingen heerschte. Hier zag men een paar oude bekenden elkander om den hals vallen, ginds was het een handengeven, een hoofdgeknik zonder einde. Alles is er op toegelegd om dit 2öe lustrum zoo luisterrijk mo gelijk te vieren. Tal van matine'es en soirees musicales, die ik u maar niet opsommen zal, bewijzen dat niet de gelegenheid, misschien wélde tijd den feestgenooten ontbreken zal. Pro fessoren, doctoren, beroemde en onberoemde, voelen zich dooi den zelfden band vereenigd en nemen, zonder onderscheid of afscheiding, aan den zelfden feestdisch deel. liet was een aardig gezigt bij de begroeting der reünisten zoo vele grijzen te zien. waaronder eiikelen,nog de dagen van 1815 als student beleefden, en zeer weinigen getuigen konden van liet studen tenleven in den senatus glirium in 1805. Vóór de opening der feesten door den rector van den studen ten-senaat, had de plegtige doctoratie der nieuw benoemde doctoren plaats. Met eeu toespraak door ,1e verschillende dekens der faculteiten, werden de doctores honoris causa, waarvan een tweetal, de heeren van der Tuuk en Iloltius afwezig waren, gecreëerd. De oud-hoogleeraar mr.G. Mees Az. dankte met eene sierlijke latijnsche toespraak voor't ont vangen eerbewijs. Morgen is de groote dag van het feest de maskerade. Tot lid van de tweede kamer der staten generaal voor het lioofdkiesdistict Gouda, is heden met 954- stemmen herkozen jhr. mr. W. M. de Brauw, die zich aan eene herkiezing had moeten onderwerpen door de aanvaarding der betrekking van officier van justitie bij de arvondissements regtbank te 's Gravenhage. De commissie, benoemd bij koninklijk besluit, tot het afne men van het eind-examen aan de koninklijke akademie te Delft, zal, naar men verneemt, hare taak aanvangen op vrijdag den 21 dezer en die waarschijnlijk woensdag daaraanvolgende eindigen. Er hebben zich 18 kandidaten tot liet afleggen van dat examen aangemeld. De commissie bestaat uit de heeren J. A. Keurenaar, directeur der akademie, voorzitterJ. A. Beijerinck. W. C. P. van Reede van Oudshoorn, hoofd-inge- nieurs van den waterstaat; J. F. Augier, ingenieur van den waterstaat; A. C. Pierson, vvoegér directeur van het fabrijk- ambt te AmsterdamC. J. de Bruin Kops, gemeente-architect; dr. L. Lobatto, dr. W. L. Overduyn, D. J. Storm Buysing, hoogleerarcnJ. E. Terwinkel en L. Cohen Stuart, leeraren aan de akademie. In lietWestland vertoonen zich sporen van de gevreesde aardappelenziekte. Het bepaalt zich bij zwarte vlekken aan het loof; de knol is nog gezond. De ziekte schijnt echter in de laatste dagen niet bijzonder toegenomen te zijn. De minister van binnenlandsclie zaken en de leden dei- commissie van de spoorwegen zijn van hunne inspectiereis te 's Gravenhage terug gekomen. II. M. de koningin, die een bezoek aan haren vader, Z. M. den koning van Wurtemberg, heeft gebragt, heeft zaturdag morgen ten 5 ure Stuttgard verlaten, en is per extra-spoortrein ten 5 ure des namiddags, in welstand te Arnhem aangekomen. II. M. werd aan het station door den heer burgemeester dier stad en andere autoriteiten verwelkomd, en vervolgde toen onmiddellijk hare reis naar het Loo. HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Frederik der Nederlanden zijn uit de residentie naar het Loo vertrokken, om bij de viering van den verjaardag van H. M. de koningin aldaar tegenwoordig te zijn. Aanstaanden zondag, den 23 dezer, zal de heer Wilmer, benoemd bisschop van Haarlem, in het groot seminarie te Haaren de bisschoppelijke wijding ontvangen. De heer Wïl- raer heeft den 1G dezer van den predikstoel te 's Hertogen bosch in eene treffende toespraak zijne parochianen hiermede bekend gemaakt en hun zijn leedwezen betuigd, dat hij eene gemeente en parochianen, waaraan hij zoo innig gehecht is, moet verlaten. De Nieuwe rotterdamsche courant meldt dat in sommige plaatsen van ons vaderland het voornemen bestaat, de werk lieden in de gelegenheid te stellen de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem te bezoeken, en dat een dertigtal industriëlen uit eene der voornaamste steden van ons land heeft besloten, om met hunne werklieden tot dat einde naar Haarlem te gaan, en zich op dien togt feestelijk te doen vergezellen van de muziek der dienstdoende schutterij hunner stad. Gelijk men zich zal herinneren, had verleden jaar te Keulen een groot concours van scherpschutters uit verschillende lan den, ook uit Nederland, plaats, waarbij als hoofdprijs werd uitgeloofd het landgoed Schützenbm-g, geschat op eene waarde van 20,000 thalers. Evenzeer zal men zich herinneren dat deze prijs niet werd uitgereikt, hoezeer de heer Grisart, te Delft, beweerde dien gewonnen te hebben. Thans is door den heer Joseph Buschmann, uit Ehrenbreitstein, onder overwe ging „dat verleden jaar het eerste schutters-concours te Keu len door een onverhoopt oponthoud, door misverstand onder de schutters-vereenigingen of door het ongunstige weder is geschorst," eene uitnoodiging gerigt aan de onderscheidene schutters-vereenigingen, ook hier te lande, om door een her haalden wedstrijd, waarbij de hoofdprijs weder uit genoemd landgoed zal bestaan, de zaak voor goed te doen beslissen. Benoemingen en besluiten. consulaten. Benoemd tot consul der Nederlanden te Weimar, de heer John Marshall, de zoon. corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het neder landsche corps diplomatique j hr. mr. A. P. C. van Karnebeek. ministeriele departementen. Eervol ontslagen als commies van staat bij bet departement van financien, en als zoodanig benoemd bij het departement van buitenlandsche zaken, jhr. mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije. koloniën. Op verzoek eervol ontslag met pensioen ver leend aan den oost-indiscben ambtenaar J. C. W. baron van Heeckeren tot Walien, laatstelijk assistent-resident van Tebing-Tingie, residentie Palembang, Sumatra, thans met verlof in Nederland. licrk- en schoolnieuws. De algemeene synode der nederlandsche hervormde kerk, wier zittingen woensdag den 3 julij e. k. zullen geopend wor den, zal zijn zamen gesteld als volgt: de hoogleerai-en J. J. Prins, van Leiden; dr. H. E. Vinke, van Utrecht, en dr. P. Hofstede de Groot, van Groningen; dr. F. J. J. A. Junius, pred. te Tieldr. D. Lasonder, ouderl. te Groenlo; G. Molen kamp, pred. te Delft; J. G. de Waldkirch Ziepprecht,ouderl. te Leiden; dr. H. J. Spijker, pred. te Amsterdam; II. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden J. F. Wetter, pred. te Vreeswijk; P. A. C. Hugenboltz. pred. te Dokkum; J. J. Metzlar, pred. te Deventer; dr.H.Huysers,pred.teFavmsum, als secundus voor dr. J. P. Riedel, van Eenrum; J. A. van Walsern, pred. te Vught; R. P. Reddingius, pred. teZweelo; J. F. C. Kronenberg, pred. bij de waalsche gemeente te Arn hem; mr. J. S. Vcrnède, ouderl. bij de zelfde gemeente te Utrecht; D. Hendriksz. pred. te Meerssendr. J. C. Zaalberg, te 'sGravenhage; S. F. van Hasselt, secret, der synode, te 's Gravenhage, en C. van Rinsum jr., quaestor-generaal te Amsterdam. De commissie voor de zaken der waalsche kerken heeft tot afgevaardigden der synode benoemd den heer J. F. C. Kro nenberg. pred. te Arnhem, en tot diens secundus den heer P. J. Marcus, pred. te Rotterdamden lieer mr. J. S. Vernède, ouderl. te Utrecht, en tot diens secundus mr. G. Mees, ouderl. te Rotterdam. Marine en leger. De schroefscliooner, in dienst van het Nederlandsch loods wezen te Vlissingen, Frans Naerehout, gezagvoerder R. Ver schoor, is dezen nacht naar Loviden vertrokken; aanboord daarvan bevindt zich de schout bij nacht J. F. A. Coertzen, inspecteur-generaal over het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting. Thciiiiomctersfand, 17 junij 's av. 11 u. 57 gr. "18 's morg. 7 u. 01 'smidd. .1 u. GS gr. 's av. 11 u. 5S gr. 19 's morg. 7 u. G1 'smidd. 1 u. 72 gr. Engeland. Londen 16 junij. In het huis der lords hebben verscheidene leden hun leedwezen te kennen gegeven, dat het vaste land en ook Groot Brittanje te midden van den vrede genoodzaakt worden zich op zoo geduchte wijze ten oorlog toe te rusten, als of die voor de deur stond, en waardoor schier ondragelijke uitgaven worden te weeg gebragt, die op stilstand in handel en bedrijvigheid en dus op toeneming van armoede moeten uitloopen. Zij verklaarden het eene zware verantwoordelijk heid te zijn van hem, die de oorzaak daarvan is. Bij de behandeling van het proces tegen Kossuth en Day voor het kanselarij hof, wegens de vervaardiging van hongaarsche banknoten, heeft de heer Palmer, uit naam van den keizer van Oostenrijk, verklaard dat deze afziet van de teruggave der kosten van appèl, indien de tegenpartij hem alle vervaardigde bankbiljetten wilde overgeven, met het doel om die te vernietigen. De advocaat van den heer Day heeft daarop verklaard, dat de laatste zich aan het vonnis hield, tot vernietiging van de stempels en de steenen, die tot het druk ken der biljetten gediend hebben, maar dat hij de biljetten zeiven hield. Het voorhanden papier daarvoor maakt te zamen eene massa uit, niet minder wegende dan 46,000 ponden. De bekende Rosas, die gedurende twintig jaren de argentijnsche republiek als dictator heeft geregeerd, en die, toen zijn bestuur omvergeworpen was, genoodzaakt werd de wijk naar Engeland te nemen, waar hij zich thans nog ophoudt, is den 17 april 11. door het crimineel geregtshof van Buenos Ayres wegens zijne in der tijd gepleegde en overbekende gruweldaden en moorden, bij verstek ter dood veroordeeld. Aan de engelsche regering zal eene nota worden gezonden, om de uitlevering van llosas te verzoeken. Het heeft bijzonder de aandacht getrokken dat de toe name van Engelands bevolking sedert 1821 steeds in eene afnemende reeks heeft plaats gehad. In genoemd jaar name lijk bedroeg de vermeerdering in vergelijking met 1811 16 pet., in 1831 15 pet., in 184114 pet., in 1 Sal 15 pet. en in 1861 12 pet. Men ziet met te meer verlangen de bijzonder heden omtrent den census van dit jaar te gemoet, naardien het verschijnsel noch aan korteren levensduur, noch aan meer dere ongezondheid, noch aan landverhuizing kan worden toegeschreven. Al de avondbladen maken melding van eene nieuwe wijziging in de rigting van het kanon, uitgevonden door den heer Thomas Mayall, hierin bestaande dat liet stuk uitsluitend

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 2