MIDDELRURGSCHE CO GRANT. r 73. Dingsdag 1861, 18 Junij. öinnmlanöscljc tijdingen. goks y\ Deze couraut verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlissingen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post ƒ3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens. UITGEVERS: DE GEBROEDERS ABRAHAMS. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte doodbekendmakingen enz. van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 centmet 35 cent zegelregt voor elke plaatsing. De betaling geschiedt kontant. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel, be vattende: Verslag van den gemeenteraad te Zieiikzee, zitting van 15 dezer. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 19 junij. De verjaardag van H. M. de koningin wordt lieden, zoo alhier als te Vlissingen, door het uitsteken van vlaggen her dacht. De groote parade welke in laatstgenoemde vesting is gehouden, is uit hoofde van de drukkende warmte op den middag, lieden morgen ten 9 ure aangevangen. De gemeenteraad alhier zal woensdag aanstaande, 's namid dags ten half twee ure, weder eene openbare zitting houden, in welke de navolgende zaken zullen worden behandeld: adres weduwe Crucq, onderhandsche verpachting bouwland verordening van policie op de wegen en instructie voor den archivaris; onderhandsche aanbesteding kraan; benoeming stembureauaangehouden stukken. Door Z. M. den koning groothertog, is tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd jhr. rar. A. P. van Doorn, president van bet provinciaal geregtshof in Zeeland. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn wederom 15 schepen bevracht, waaronder voor Middelburg het bark schip Noordster, gezagvoerder I. Luteyn. Bij dekamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvan gen en liggen voor belangstellenden ter inzage: 1. eene ge drukte opgaaf, betreffende den handel en de scheepvaart van Gröot-Brittanje en Ierland, gedurende de maand en de vier maanden geëindigd 30 april 18612. eene gedrukte opgaaf van liet getal cn de tonnenmaat der zeil- en stoomschepen op den 31 december I860 in de verschillende havens van Groot- Brittanje en Ierland ingeschreven 3. een tabellarisch overzigt Dver den handel van Bremen, gedurende het jaar 1SG0. Het Provinciaal blad no. 65 bevat een besluit van gedepu teerde staten dezer provincie, houdende nadere, bepalingen omtrent den invoer van rundvee te lande uit Belgie. met intrekking van bet besluit van den 17 mei jlterwijl buiten werking wordt gesteld art. 2 van bet reglement tot voorko ming der verspreiding van longziekte onder het rundvee. Zaturdag namiddag is te Vlissingen een knaapje van ongeveer 5 jaren van een keldertrap gevallen, met het onge lukkig gevolg dat het kind nog dien avond overleden is. Bij de zaturdag te Veere plaatsgehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den lieer Grouw, naar elders vertrokken, is als zoodanig met 13 van de 17 uitgebragte geldige stemmen verkozen, de heer José- plius Strchler. Als leden van den gemeenteraad moeten dit jaar aftreden te Zierikzee, de hecren mr. C. J. Fokker, jhr. J. L. de Jonge, mr. W. C. de Crane en J. van der Vliet; en te Goes, de hee- ren G. 11. Kakebeeke, dr. R. B. van den Bosch, mr. P. J. van Voorst Vader en J. A. A. Fransen van de Putte. Woensdag heeft zich te Zierikzee een 5Sjarige gehuwde man, wonende in de Iloofdpoortstraat, het leven benomen door zich niet een broodmes den hals af te snijden. De beweegreden tot die wanhopige daad schijnt gezocht te moe ten worden in de zeer behoeftige omstandigheden waarin de man verkeerde. Omtrent het leggen van den telegraafkabel in deOoster- Scheldc wordt ons liet volgende medegedeeld „Nadat de kabel uit Keulen met het schip De jonge Cor- nelis te Yersekendam was aangekomen, is hij door den opzig- ter van den rijks telegraaf van Erkel en den lijnopzicner Brieve in het schip onderzocht en goed bevonden. I)en 12 dezer kwamen aldaar aan de hoofdingenieur van den water staat in deze provincie, benevens de ingenieurs jhr. van den Santheuvel en Bleckman, en de aannemer Filis. Het schip lcwam zoo digt mogelijk aan den kanten daarna werd liet eind van den kabel aan wal gebragt. Vervolgens werd door de stoomboot De schelde, De jonge Cornelis langzaam naar Goris- lioek gesleept, terwijl inmiddels de kabel die op een rol in het schip was gewonden, werd uitgevierd. Om half zes ure 's avonds vertrok de boot van Yer, - en even over zes ure kwam men behouden te Gorisboek aan. De kabel werd nu op nieuw onderzocht en in de beste orde bevonden, hij moet nu nog aan de oevers met de bestaande geleiding verbonden worden." Men schrijft ons uit Leiden „Heden avond, 14 junij, genoten wij een heerlijk kunstge not: wij hoorden Ristori in de „Maria Stuart" van Schiller. Natuurlijk werd niet het geheele treutspcl, zoo als het door den beroemden dnitsclien dichter vervaardigd werd, ten too- neele gevoerdde gevierde Maffei gaf er eene italiaansehe vertaling van en met veel zorg en behendigheid werd eene bloemlezing uit deze vertaling voor bet tooneel gekozen. Deze bloemlezing, welke welligt een vijfde gedeelte van liet oor spronkelijke inneemt, mogten wij lieden avond liooreii. Nie mand denke echter dat liet stuk van Schiller door deze ver korting verminkt is; het uittreksel is op zich zelf een schoon geheel. Ristori vervulde de rol van Maria Stuart. Heeft zij Schiller getrouw gevolgd en zijne bedoeling zuiver weder gegeven Wij durven het betwijfelen. In liet treurspel van Schiller wordt ons Maria Stuart als eenesehoone, verleidelijke, maar eenigzins ligtzinnige vrouw voorgesteld, zoo dat hare voedster haar verwijten kan dat zij in den regel meer over hare onbezonnenheid, dan over hare zwaarmoedigheid te klagen heeft, en dat Mortimer haar in een oogenblik van opge wondenheid zijne onbescheiden liefde verklarende, uitroept: „Gij zijt voor mij eene selioone. aanbiddelijk sc.lioone vrouw niets boezemt mij in u ontzag in niets doet mij denken aan eene koningin!" Ristori daarentegen was van het begin tot het einde vorstin, in hare vreugde en in hare smart vorstin, in die mate vorstin dat men, har? koninklijke majesteit moest bewonderen, zelfs toen zij voor Elisabeth kroop in het stof en deze laatste haar vol verachting, maar met oneindig minder waardigheid, van zich stiet. Dwaas evenwel zou het zijn. te beweren dat Ristori, omdat zij Schiller niet getrouwelijk ge volgd heeft, in de vervulling van hare taak is te kort gescho ten. Zij heeft aan de inspiratie van haar heerlijk talent gehoor gegeven en aller bewondering geoogst. Zou het een schilder bijv. veroorloofd zijn eene keuze te doen in de stof, welke liern ter nabootsing wordt aangeboden, terwijl eene tragédienne van den eersten rangslaafsch aan hare gegevens moet gebonden zijn Bekrompenheid slechts kan deze vraag toestemmend beantwoorden. Men late vrijelijk eene Ristori den dramatischen persoon, welken zij moet voorstellen, als het ware herscheppenhet kunstgenot zal er niet bij lijden. Maar wat ons wel gehinderd heeft, is de middelmatigheid der personen, die met Ristori heden avond op het too- ncel zijn verschenen. De rol van de trotsche en schijnheilige Elisabeth werd vervuld door eene aktrice. die noch in hare stem, noch in hare houding een vorstelijk karakter weet te openbaren. Wij herhalen het: toen de onttroonde Maria zich aan de voeten van de niagtige Elisabeth kromde, scheen de eerste de vorstin en de laatste eene oproerige onder daan. De rol van Leicester werd beter vervuld de persoon in tegendeel, welke Talbot moest voorstellen, geleek zoo weinig op een aanzienlijk staatsdienaar, wiensstem magtigen invloed uitoefent op de regeling der europesche zaken, dat men hein eer voor een hulpbehoevenden sineekeling zou hebben aan gezien. Buiten twijfel heeft mevrouw Ciotti, die als voedster van Maria optrad, na Ristori hare taak het best vervuld. Haar spel was natuurlijk en hartelijk; bare aktie was in overeen stemming met hare stembuigingen. Ook de beer Ciotti, die Mortimer moest voorstellen, speelde vrij goed. In het geheel echter kan men zeggen dat het tooneelgezelschap, waarvan Ristori heden avond deel uitmaakte, bijzonder geschikt is om de heerlijke gaven van deze te doen schitterengeen enkele toch der overige akteurs vermogt een oogenblik de oplettend heid der hoorders van Ristori af te trekken en op zijn eigen talenten te vestigen. Wij hadden veel van de warmte te lijden. De arebitekt van <jnzen schouwburg schijnt er op gerekend te hebben dat het kunstminnend publiek uit Leiden weinig talrijk is; slechts honderd mensclien kunnen in de loges plaats vinden. De kleine zaal was dan ook eivoldrukkend was de hitte. Waarschijnlijk zal Ristori in Leiden nog eene voorstelling geven en dan in „Beatrice" optreden. Bij die gelegenheid zal zij in de fransche taal spelen. Het publick zal bij die veran dering dit winnen: het zal niet, gelijk heden avond, den franschen en italiaunschen tekst van het te spelen stuk behoe ven mede te brengen, naauvvlceurig ieder woord na te gaan en telkens een blaadje om te keeren. Het fransch is meerin- heemsch dan het italiaanscli bij onze landgenooten. Ook op Leiden kan zulks worden toegepast." In gevolge de bevelen des konings hebben de ministers van buitenlandscbe zaken, van justitie en van marine ter kennisse gebragt van elk dien zulks zoude mogen aangaan, door middel eener aankondiging in de Nederlandsche staatscourant, dat ter bewaring eener volkoruene onzijdigheid gedurende de ont stane verwikkelingen in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, geene kapers, ouder welke vlag, en'met welke com mission of Jettres de marque ook voorzien, niet of zon dei- prijzen, in onze havens of zeegaten zullen worden toegelaten, dan in geval van zeeramp, en dat de vercischte bevelen worden uitgevaardigd om onder alle omstandigheden zoodanige ka pers eu hunne prijzen te doen bewaken en ten spoedigste weder zee te doen kiezen. Uit Grave wordt aan bet Algemeen handelsblad geschreven Naar wij vernemen zal de kapitein der maréchaussee J. C. Peeters weder in activiteit treden en zijn vroeger commaude- ment in Zeeland gaan aanvaarden weshalve de le luitenant den Haan, tijdelijk te Sas van Gend verblijf houdende, weder herwaarts zal komen om het bevel over de brigades hier en in de environs te hervatten. In L'étoile beige van gisteren lezen wij bet volgende Talrijke petitien worden in hollaudsch Limburg met eene menigte handteekeningen voorzien, om de regering uit te noodigen dat zij zoo spoedig doenlijk het sluiten van handels- tractateu met Belgie, Frankrijk en Engeland bevordere. De ijver waarmede de wetgevende ligcliamen van deze drie lian- delsmogendheden de tractaten hebben goedgekeurd die zij onderling sloten, bewijst voldoende dat ieder tegenwoordig de groote voordeelen inziet, welke daaruit moeten voortsprui ten voor handel en nijverheid. Pruissen,of liever Duitschland, is naar het schijnt druk in onderhandeling met Frankrijk, Belgie en Engeland om deel uit te uiuken van lutn handelsverbond. De hollanders zijn te dien opzigte ten achter, maar er bestaat grond voor de hoop dat zij niet lang meer de eenig uitgeslotenen van de hun omrin gende markten zullen blijven, dewijl zij de eersten zijn ge weest om de beginselen van handelsvrijheid in Frankrijk te brengen. Volgens de Ilaarlemsche courant is het onderwerp, betref fende de daarstelling der zetels van de arrondissements regt- banken, nog niet gereed, en is het derhalve nog niet bekend van welke regtbanken het behoud zal worden voorgedragen. Dezer dagen is de jaarlijksche vergadering van de Neder landsche handelmaatschappij, onder voorzitting van den minister van staat jhr. W. G. van de Poll, als commissaris des konings, te Amsterdam gehouden. Na goedkeuring Van de balans over het boekjaar van I860, lieeft de vergadering hare werkzaamheden ten einde gebragt. Het dividend voor elk aandeel is op zeven en zeventig gulden bepaald. Men verneemt dat de regering, bij de hervatting van de werkzaamheden der beide kamers, zal aanbieden de defi nitieve begrooting der kosten voor de staats-spoorvvegen in 1861, welke kosten in december jl., zoo als men weet, op Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) globaal uitgetrokken zijn, eerst op dertien, vervolgens op tien millioen, maar onder toezegging van de aanbieding eener nadere bepaalde uitge werkte begrooting voor de kosten der spoorwegenaan welke toezegging als nu gevolg zal worden gegeven. {Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage.) Te New-York is eene vertaling verschenen van Clemen tine door den ouden heer Smits, en wordt ook eene engelsche uitgaaf van Jan Faessen door Lodewijk Mulder gereed ge maakt. Men verwacht eerlang weder eene voordragt van de zijde der regering ter amortisatie van staatsschuld. De Konst- en letterbode deelt mede dat dezer dagen te Noordwijk-Binnen, op het buiten van den heer Hoog, burge meester van Noordwijkerhout, bij gelegenheid van hetgraven van een bassin, ter diepte van 1,5 el onder het duinzand ont dekt zijn drie houten waterputten, van 1 tot 1,25 el middellijn, vierkant van vorm, ruw zamengesteld uit dikke duigen of planken en op de hoekeu door eiken palen gesteund. Deze putten zouden vermoedelijk behooren tot den zelfden tijd als die, welke voor een paar jaren onder het duin van den heer Westerbaen te Katwijk gevonden zijn, te weten tot den fran- kischen, en denkelijk niet later dan Karei den Groote. De studenten der vrije universiteit te Brussel zullen zich vermoedelijk bij de aanstaande feesten der utrechtsche hooge- school, door eene deputatie doen vertegenwoordigen.

Middelburgsche Courant | 1861 | | pagina 1